Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kupno nart z wyprzedaży - proszę o poradę


misiopysio

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, tankowiec napisał:

Nie powinno. Chodź czasami szata graficzna może być trochę wyblakła. Do tego dobrze sprawdzić czy ślizgi i krawędzie są w dobrym stanie. No chyba że towar jest nadal w fabrycznej folii to będzie ok.

Cześć

Nie obraź się ale:

Kolega w pierwszym poście odpowiedział na zadane pytanie i pozamiatała temat.

Po drugie, jeżeli już chcesz uściślać to, mowa o nartach nowych:

- jeżeli grafika jest wyblakła to albo narty są złomem już w trakcie produkcji albo były źle przechowywane

- jeżeli narty są nowe i były długo przechowywane to właśnie bez folii od razu wszystko widać a jak jest folia to trzeba ja obowiązkowo zdjąć i sprawdzić czy nie ma rdzy na krawędziach w postaci wżerów.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. To jest podobnie jak z oponami. Wszystko zależy od tego gdzie i jak były przechowywane. Dotyczy to zwłaszcza nart najlepszych czyli z rdzeniem drewnianym. Czy były narażone na słońce, wilgoć, czy były owinięte folią. W jakiej pozycji były przechowywane, czy coś na nich leżało. Czy krawędzie nie były zardzewiałe, jak było zbyt sucho lub były nierównomiernie obciążone i dodatkowo nie były zafoliowane albo oparte o wilgotne podłoże; narty mogły się wypaczyć wzdłużnie lub poprzecznie. To już jest dyskwalifikujące. Im więcej mają lat tym ryzyko większe. Oczywiście większość (zdecydowana) firm handlująca nartami o tym doskonale wie i przechowuje właściwie. Choć jak się ma pecha to nawet nówki z fabryki świeżo odebrane mogą być wadliwe, tak się czasami zdarza. Zwróćmy uwagę na zawodników, potrafią sprawdzać kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 par by znaleźć te właściwe. Wybierają przecież z najlepszych i  tak mają problem. Pamiętam jak parę lat temu w sezonie łeb w łeb szli Kjetil Jansrud i Aksel Lund Svindal, do tego obaj w stajni Head`a. Który ma prawo wyboru narty nr 1. Ludzie już szukali konfliktu między nimi o ten wybór, ale chłopaki potrafili się dogadać. Pamiętam jeszcze Jak Maryna Gąsienica Daniel dzięki Swojemu trenerowi dostała narty SG Atomica po Tinie Weirather która z Atomica przeszła do Head`a. Maryna dostała używki treningowe i opowiadała jaki to skok jakościowy. W Atomiku wiadomo co najlepsze to dla Mikaeli Shiffrin.  Jeszcze jeden przykład z ostatniej olimpiady Ester Ledecka wygrała supergigant na nartach od Mikaeli Shiffrin, która zrezygnowała ze startu w supergigancie. Na szczęście jeśli chodzi o amatorów, nie jest to aż tak istotne, nikt zdrowo myślący nie walczy o setne sekundy, chodzi tylko o stabilną jazdę. Kto potrafi rozpoznać na oko czy wszystko jest z nartami spoko (poza rdzą), to moje gratulacje. Wszystko wyjdzie podczas jazdy o ile kierowca nart ma o tym pojęcie. Wyblakłe narty ja bym odrzucił na wstępie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marionen - kryteria wyboru nart na poziomie PŚ daleko wykraczają poza parametry deski i nasze rozumienie tematu. Kilka par, różne ustawienie wiązań - najprostszy przykład. W niektórych komórkach puszczanych pod testy zawodników na poziomie PŚ nie znajdziesz nawet znacznika "środka" - temat ogarnia serwismen a gdy narty po testach trafiają na rynek cywilny robi się problem ;).

O ile deska nie jest widocznie zwichrowana, nie ma widocznych problemów z krawędzią, wydaje się sprężysta i wraca do kształtu odgięta - brać bo okazja lub nie brać bo "stara". Wybór uzależniony od portfela oraz ideologii :) ..

M.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Marxx74 napisał:

@marionen - kryteria wyboru nart na poziomie PŚ daleko wykraczają poza parametry deski i nasze rozumienie tematu. Kilka par, różne ustawienie wiązań - najprostszy przykład. W niektórych komórkach puszczanych pod testy zawodników na poziomie PŚ nie znajdziesz nawet znacznika "środka" - temat ogarnia serwismen a gdy narty po testach trafiają na rynek cywilny robi się problem ;).

O ile deska nie jest widocznie zwichrowana, nie ma widocznych problemów z krawędzią, wydaje się sprężysta i wraca do kształtu odgięta - brać bo okazja lub nie brać bo "stara". Wybór uzależniony od portfela oraz ideologii :) ..

M.

 

 

Cześć

Jak sobie zwizualizowałem nartę, która nie wraca do kształtu odgięta to zjechałem.

Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mitek napisał:

- jeżeli grafika jest wyblakła to albo narty są złomem już w trakcie produkcji albo były źle przechowywane

Często tak bywa przy nartach powystawowych. Niby wszystko ok ale jedna miała wyraźnie bledszą grafikę(pewnie od słońca). Taka sytuacja trafiła się mojemu znajomemu. Narty były nowe zapakowane w folii tylko stały na wystawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak sobie zwizualizowałem nartę, która nie wraca do kształtu odgięta to zjechałem.

Ja tak kilka par załatwiłem, to dość popularna usterka.

 

 

 

Co do starych roczników (nawet 10 letnich). Ja często takie kupuję i nigdy się nie spotkałem żeby z nartami było coś nie tak, (Jeśli są nieużywane). A te narty, które zniszczyłem, akurat były rocznikowo w miarę nowe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...