Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Via Ferrata w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, MarioJ napisał:

Bo my Panie jesteśmy krajem buraka i parawanu.

Plus grill na wieży.

Właśnie takie zawody mi przyszły do głowy, pieczenie karkówki w grillu na wieży. Tylko nie wiem czy na czas, czy na wartości kulinarne? 

Co sądzicie ?

Piękna sprawa taki grill, na wieży, gdy dzieciaki bawią się na pobliskiej via ferracie. PS były inicjatywy oczyszczania Tatr z żelastwa. Były też spitowania Mnicha. Kustoszy dwóch. Kolejny cytat… pod linkiem…

https://wspinanie.pl/2007/08/dwie-nowe-drogi-na-polnocnej-mnicha/

I bardzo dobrze, w końcu ktoś zaczął wcielać w życie szczytne hasło góry bez barier. A skoro żadnych barier, to nie może być ich także dla zakonnic w powiewających na wietrze habitach, szykujących się do sforsowania osławionej drabinki nad Kozią Przełęczą... No i nie pomyliłem się - siostrzyczki pokonały drabinkę lekko z gracją, stylowo, z wprawą godną samego Jana Długosza albo jeszcze lepiej - krakowskich Pokutników... Na przykład człowieka z parasolem, który rączką zahaczał o klamry w pięknym, ukośnym kominku w Orlej Baszcie... Ów dżentelmen jakby wyjęty z Klubu Pickwicka... buhajem, nacierającym od strony podciętego Żydowskiego Żlebu w kierunku Zmarzłej Przełączki Wyżniej? Mowa o przerośniętym człowieku demolce... rozdającym kuskańce każdemu, kto się ośmielił spojrzeć na jego towarzyszkę w lamparckim anturażu... spalona solarycznym słońcem twarz Fatimy spod Wołomina wspaniale konstrastująca ze śniegiem zalegającym w żlebie... A w tle... grało podwójne, łańcuchowe staccato - tych w ręce i tych grubszych - na ręce...

Edytowane przez sstar
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Hextor napisał:

A u nas inwestują w wieże dla 500plusow z bombelkami. ;)

no mam nadzieję że jak będzie 800+ to bombelków przybędzie.

15 godzin temu, MarioJ napisał:

@Jeeb Nawet trzy, uwaga TRZY w parkach narodowych.

Ich liczba ciągle się powiększa.

 

naprawdę nie wiem poco Wam te parki narodowe, zlikwidujcie a tereny sprzedajcie deweloperom.

Fajna ferrata będzie grzbietem Długiego Giewontu z mostem wiszącym nad Przełęczą Szczeba, na szczycie Giewontu stacja kolejki z obrotową restauracją

(w końcu będziecie mogli pozbyć się znienawidzonej konstrukcji żelaznej)

Następna ferrata z Kościelca na Zadni - Zawratowa Turnia - Niebieska - Gąsienicowa - świnica ze stacją zębatki z Kasprowego.

i jeszcze Wrota - Cubryna - Mięguszowieckie.

Do dzieła po 15 października.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

Fajna ferrata będzie grzbietem Długiego Giewontu z mostem wiszącym nad Przełęczą Szczeba, na szczycie Giewontu stacja kolejki z obrotową restauracją

Świetny pomysł. Można by zrobić to budżetowo i przenieść jakąś starą restaurację ze Szwajcarii, tam mają takich wiele, może chcą się pozbyć jakiegoś starocia. U nas by się to sprawdziło. 😉 

Most wiszący na Giewoncie to byłby hit na całą EE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MarioJ napisał:

Świetny pomysł. Można by zrobić to budżetowo i przenieść jakąś starą restaurację ze Szwajcarii, tam mają takich wiele, może chcą się pozbyć jakiegoś starocia. U nas by się to sprawdziło. 😉 

Most wiszący na Giewoncie to byłby hit na całą EE.

Lepsza tyrolka. I co będziesz jadł zepsuty ser w tej knajpie i popijał sfermentowanym sokiem z winogron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

no mam nadzieję że jak będzie 800+ to bombelków przybędzie.

naprawdę nie wiem poco Wam te parki narodowe, zlikwidujcie a tereny sprzedajcie deweloperom.

Fajna ferrata będzie grzbietem Długiego Giewontu z mostem wiszącym nad Przełęczą Szczeba, na szczycie Giewontu stacja kolejki z obrotową restauracją

(w końcu będziecie mogli pozbyć się znienawidzonej konstrukcji żelaznej)

Następna ferrata z Kościelca na Zadni - Zawratowa Turnia - Niebieska - Gąsienicowa - świnica ze stacją zębatki z Kasprowego.

i jeszcze Wrota - Cubryna - Mięguszowieckie.

Do dzieła po 15 października.

 

Bąbelek do bąbelka radość to wielka jak kiedyś lekko pijanym głosem rzekł Marek Kondrat popijając piwo... ale my tu o poważnych sprawach wiec kolejny cytat zrodlo podam już zaraz

... od żwawych łojantów z błyskiem w oku po typowych przedstawicieli sarmackiego pospolitego ruszenia, co z pieśnią na ustach i strzałami z kapiszonów ruszają hurtem na Giewont i inne Ciechocinki... kluczowe trudności trawersu przepaścistych Orlich Turniczek - zacna lufa... aż wyłania się... ubranych w ten sam sposób - bez względu na to, czy jest to rodzinny wyjazd na grill w Borach Tucholskich, przechadzka po Polach Elizejskich czy też próby rozpaczliwego zsuwania się po kupie luźnych kamieni gdzieś w obejściu Wielkiej Buczynowej Turni... tego rodzaju wynalazki stanowią mniejszość... na Orlej... miast obrócić się na pięcie i udawać nagłe zainteresowanie fascynującą budową Skrajnej Sieczkowej Przełęczy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MarioJ napisał:

Ja nie. Ja tam nigdy nie pojadę.

Wybiorę ferrate ktora prowadzi na szczyt, na którym kawe muszę sobie sam zaparzyć. 😀

Najlepsze szczyty to takie na których serwują szkocką whisky np. Ben Nevis z lokalnej destylarni gdzie pracował gościu co mnie wprowadził na szczyt po liniach hipsometrycznych gdy nadzieja na zdobycie szczytu minęła dnia poprzedniego.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyjaśnię skad ten i inne cytaty... świetny tekst Łukasza Kazimierczaka "Widziałem Orlej cień", którego fragmenty przytaczam, a który ukazał się we wrześniowym numerze NPM Magazynu Turystyki Górskiej, gdzie sporo miejsca poświęcono temu kultowemu szlakowi górskiemu. Rozważania czy z łańcuchami, czy bez, a może via ferrata...

Myślałeś, że w życiu widziałeś już wszystko?... Na przykład bosonogiego Rosjanina, podążającego przez Granaty dziarskim krokiem... Specnaz jakowyś, magik treningu autogenicznego ze stajni Kaszpirowskiego, czy jeszcze coś innego?... Nie widziałem u niego nibynóżek, zakamuflowanych poduszek powietrznych ani nadzwyczajnych zrogowaceń w stylu tolkienowskich hobbitów".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sstar napisał:

To wyjaśnię skad ten i inne cytaty... świetny tekst Łukasza Kazimierczaka "Widziałem Orlej cień", którego fragmenty przytaczam, a który ukazał się we wrześniowym numerze NPM Magazynu Turystyki Górskiej, gdzie sporo miejsca poświęcono temu kultowemu szlakowi górskiemu. Rozważania czy z łańcuchami, czy bez, a może via ferrata...

Myślałeś, że w życiu widziałeś już wszystko?... Na przykład bosonogiego Rosjanina, podążającego przez Granaty dziarskim krokiem... Specnaz jakowyś, magik treningu autogenicznego ze stajni Kaszpirowskiego, czy jeszcze coś innego?... Nie widziałem u niego nibynóżek, zakamuflowanych poduszek powietrznych ani nadzwyczajnych zrogowaceń w stylu tolkienowskich hobbitów".

 

Też spotkałem takowego, nie był ruskim tylko miejscowym. Zagadałem i wyjaśnił mi jak to robił w odcinkach. Na bosaka na pewno bezpieczniej jak w klapkach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2023 o 16:41, MarioJ napisał:

Świetny pomysł. Można by zrobić to budżetowo i przenieść jakąś starą restaurację ze Szwajcarii, tam mają takich wiele, może chcą się pozbyć jakiegoś starocia. U nas by się to sprawdziło. 😉 

Most wiszący na Giewoncie to byłby hit na całą EE.

Lepsza tyrolka. I co będziesz jadł zepsuty ser w tej knajpie i popijał sfermentowanym sokiem z winogron? PS. Jakiś stary wpis ale nowe zdjęcia…

IMG_0320.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dalej z cytatem z podanego zrodla a fotka autorska

"Oto bowiem jakiś człowiek siedzący na Skrajnym Granacie - a jakby sekundę temu teleportowany ze swojej przytulnej szczęki w okolicach Stadionu Dziesięciolecia - w przypływie nagłego natchnienia zaczyna opowiadać... o pięknym śnie młodopolskiego poety Nowickiego, któremu zamarzyło się stworzyć jedyny w swoim rodzaju fantastyczny szlak grzbietowy... zagryzaniem wafelków wyciąganych z charakterystycznej pasiastej torby... stadionówki... Albo mężczyzna o aparycji wziętego zegarmistrza, który w jakichś żałośnie nizinnych półbutach żeby nie powiedzieć mokasynach... ogarnia czujnym wzrokiem... w wąskim skryżowaniu szlaków między Orlą Percią, a drogą z Koziej do Pustej Dolinki... porusza się po wyślizganych, obłych i pochyłych kamieniach z gracją i lekkością Odetty z Jeziora Łabędziego... młody Słowak... pochodzenia romskiego, ubrany w na poły znoszone łachy i tanie, bułgarskie, bazarowe adidasy, który ksacze sobie jak gdyby nigdy nic po urwistych, północnych zboczach Koziego Wierchu. Samorodny talent wspinaczkowy... Chyba tak musiał kiedyś chodzić słynny Jerzy Leporowski."

IMG_0413 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2023 o 06:42, sstar napisał:

Oppenheim + Open'er = Oppenheimer

Dodawanie zbiorów.

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2023 o 20:52, MarioJ napisał:

Najlepsze ferraty byłyby w Tatrach, tam jest masa skały.

W Sudetach skały na ferraty są małe, ale może coś w Rudawach można by zrobić. Tam ze względu na niski poziom ochrony, chyba największe szanse. W Karkonoszach ze względu na park, skała nie do ruszenia (np. Śnieżne Kotły).

Widziałem że już nasi przewodnicy IVBV chodzą z klientami na ferraty na Słowacji. Starku, konflikty są wszędzie. Ty jesteś najlepszym przykładem konfliktu, ciągle go podgrzewasz.

Śnieżne Kotły...

3CF7943E-8687-47F5-8A31-DB7A89D2CD82.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...