Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Spiochu napisał:

Do kawy masz wersję 500ml.

Trochę mało.. - to na 2 osoby musi wystarczyć

Do herbaty musze przemyśleć 2 x 0.9l bo zyskałbym sporo (po rozcieńczeniu jakiś 1L picia) w stosunku do starego Stanleya 1,3 - wagowo jest dobrze a łatwiej spakować dwa mniejsze niż jedną "armatę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Spiochu napisał:

Pojemność 900ml to jest mało na cały dzień, nawet dorzucając śniegu, nie mówiąc o 750ml.

To jest ciekawe, też minimalistyczne, zagadnienie. Widzę tutaj olbrzymie indywidualne różnice. Mnie 0,7 l wystarcza na cały dzień, ale chodziłem z kolegami. którzy żłopali 2x tyle. Uważam, że w dużej mierze spowodowane jest to też ubieraniem. Będąc zawsze lekko poniżej komfortu termicznego nie mam zbyt wysokich potrzeb "chłodniczych" w tym względzie. Nawet na forsownych jednodniowych trasach turowych nie biorę więcej jak 2 x 500 ml (przeważnie PET). Jak nie ma zdecydowanie poniżej -5 stopni to termosu nie zabieram.

Za to w upał, na rowerze, zdarza mi się 7 litrów obalić. 

Oczywiście z tym kubkiem to masz rację - jestem bardzo zdziwiony, że w dodatkowym wyposażeniu termosu SIGG nie ma ultralekkiego, plastikowego małego naczynka. Nawet jako dodatkowo płatna opcja. Wtedy wyszłoby około 290 g/750 ml i to by było bardzo ok. Kupując założyłem, że rozwiążę to przy okazji. Termika jest wystarczająca choć być może w jakiś poważnych górach ten polecany przez Ciebie byłby lepszy.

 

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lexi napisał:

Trochę mało.. - to na 2 osoby musi wystarczyć

Do herbaty musze przemyśleć 2 x 0.9l bo zyskałbym sporo (po rozcieńczeniu jakiś 1L picia) w stosunku do starego Stanleya 1,3 - wagowo jest dobrze a łatwiej spakować dwa mniejsze niż jedną "armatę".

No dwie osoby to właśnie nosimy 2x900ml termosy + dziewczyna ma jeszcze kubek z kawą 400ml. Do tego bierzemy jakąś wodę 700ml i musy owocowe 4x100/200g.

2 godziny temu, Wujot napisał:

To jest ciekawe, też minimalistyczne, zagadnienie. Widzę tutaj olbrzymie indywidualne różnice. Mnie 0,7 l wystarcza na cały dzień, ale chodziłem z kolegami. którzy żłopali 2x tyle. Uważam, że w dużej mierze spowodowane jest to też ubieraniem. Będąc zawsze lekko poniżej komfortu termicznego nie mam zbyt wysokich potrzeb "chłodniczych" w tym względzie. Nawet na forsownych jednodniowych trasach turowych nie biorę więcej jak 2 x 500 ml (przeważnie PET). Jak nie ma zdecydowanie poniżej -5 stopni to termosu nie zabieram.

Dla mnie takimi standardem jest 2L płynu/os na jednodniową wycieczkę. W zimie z konieczności noszę mniej. W upał 3-4L, ale wtedy można się wspomagać źródełkami. Jestem zmarzluchem, więc raczej mało się pocę.

Odwodnienie powoduje ekstremalny spadek wydolności, a do tego ogromny dyskomfort, więc zakładam, że nie opłaca się na tym oszczędzać.

Co do termosu, często zabieram go również latem. Lubię się napić ciepłego.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paskudna pogoda na rower więc dorzucę coś. Napisałem o myśleniu kompleksowym w kwestii światełek. U mnie to wygląda tak.

IMG_20210502_114550.thumb.jpg.96e9396b55b917fec2b5bd296b009d6f.jpg

Czołówka, lampka rowerowa (bez uchwytu), ładowarka-powerbank. Z prawej jest wysokiej klasy latarka z 5 stopniową szpilą (używana czasem do precyzyjnie światłem rysowanych zdjęć). Na wadze jest zestaw do jazdy nocnej na rowerze.

Gołe urządzenia

IMG_20210502_114744.thumb.jpg.0d48c7eb1379fbeb45c175f9edb04cd1.jpg

Prąd do tego, waży ciut więcej.

IMG_20210502_114659.thumb.jpg.fb38c0c7d2993d5995e997b0e7dd4260.jpg

Razem mamy 13 300 mAh. Na dłuższą nocną jazdę z mocą około 1000 (800 + 200) lm "od biedy" ;) starczy 

Orientacyjny koszt zestawu  250 zł + 150 zł + 20 zł + 4x16 zł= 494 zł. Można bardzo dużo zaoszczędzić na dwóch pierwszych składnikach bo niezłe chińskie czołówki kosztują 100+ zł, niemodowany Convoy zaś 80 zł. Wtedy za 270 zł mamy zestaw. W cenie np tego Petzla (co nawet śmieszne nie jest)

Teraz przejdźmy do latarki bo jakkolwiek jest pod rower, to mocno dała mi do myślenia i w kwestii turów (freeride). Otóż to mod zbudowany na bazie Convoy gdzie wymieniono optykę, sterowniki, odbiór ciepła itp. 

IMG_20210501_200340.thumb.jpg.7f6f70b2ca6612e187ddb0ef80baa4db.jpg

IMG_20210501_200354.thumb.jpg.0bec7ccf756b6cd20d51eadeacbeacb0.jpg

Tak działa założony cylindryczny fresnel. Świetna jest charakterystyka emisyjna bo najszersza (zewnętrzna) część jest trochę słabsza tak, że blisko mijane drzewa nie są zbyt mocno oświetlone. Zasięg zaś do przodu wynika z mocy 800 lm. Wydaje się, że wiązka została optymalnie ukształtowana pod potrzeby poruszania się po płaszczyźnie. 

Rozwiązanie to jest dedykowane dla rowerzystów z oczywistych względów. Ale także w terenie gdzie jest dużo zmian kierunku (czyli np na singletrackach) sprawdzi się rewelacyjnie. Od razu przyszło mi do głowy, że w jeździe w lesie na nartach będzie równie dobrze. Jak nie lepiej, bo narciarz jest jednak o wiele bardziej manewrowy od cyklisty. A ponieważ czołówki mają zorientowaną pozycję poziomą to wystarczy dobrze tylko wkleić tego fresnela. 

Spróbuję odezwać się do Bociana (to bardzo znana postać w oświetleniu rowerowym) czy dałoby się przygotować takie oświetlenie "narciarskie". Inną kwestią jest czy rzeczywiście trzeba mieć czołówkę na głowie (stabilizacja) czy pozycja na piersi mogłoby się sprawdzić??? Teoretycznie można też mieć na kasku na uchwycie sportowym, co w enduro jest dość często spotykane. Ale tu wiązka światła jest jeszcze wyżej i moim zdaniem raczej nie tędy droga. Na rowerze mam zamiar przetestować jeszcze położenie pod kierownicą, co zwiększy plastykę terenu. Choć ta na kierownicy jest już bardzo dobra. 

 

Pozdro

Wiesiek

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wujot napisał:

Czołówka, lampka rowerowa (bez uchwytu), ładowarka-powerbank.

Co to dokładnie jest ...jaki model?

(o takim zestawie właśnie myślałem oglądając ofertę Fenixa szczególnie w kontekście równoczesnego zapasu energii do telefonu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lexi napisał:

Co to dokładnie jest ...jaki model?

(o takim zestawie właśnie myślałem oglądając ofertę Fenixa szczególnie w kontekście równoczesnego zapasu energii do telefonu )

Chodzi Ci o ładowarkę ? Jakiś chinol z Aliexpres.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lexi napisał:

Co to dokładnie jest ...jaki model?

(o takim zestawie właśnie myślałem oglądając ofertę Fenixa szczególnie w kontekście równoczesnego zapasu energii do telefonu )

Istotne jest aby wszystko było na niezabezpieczonych, jednakowych ogniwach. Wbrew pozorom ogniwa 18650 potrafią się różnić nawet o 5 mm. Na to trzeba zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wujot

Ciekawe rozwiązania, technologia robi wrażenie.

Słyszałem jednak o innym skutecznym oświetleniu.

Może to wyda się zbyt radykalne, ale  w pełni wpisuje się w temat minimalizmu.

Pozwolę sobie zatem, tak nieśmiało zapytać:

Nie myślałeś kiedyś, żeby jeździć za dnia?

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Spiochu napisał:

@Wujot

Ciekawe rozwiązania, technologia robi wrażenie.

Słyszałem jednak o innym skutecznym oświetleniu.

Może to wyda się zbyt radykalne, ale  w pełni wpisuje się w temat minimalizmu.

Pozwolę sobie zatem, tak nieśmiało zapytać:

Nie myślałeś kiedyś, żeby jeździć za dnia?

Jazda w dzień jest dla miękiszonów! Zajrzyj do sąsiedniego wątku. ;)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, Wujot said:

250 zł + 150 zł + 20 zł + 4x16 zł= 494 zł.

Mierzyłeś prąd przy ROZŁADOWYWANIU tych baterii ? Ja mierzyłem. Mam takie same Samsungi różowe 35E (16 pln). Mam też żółte nitecore 3500 https://allegro.pl/oferta/akumulator-nitecore-nl1835-3500-mah-fv23-as691-10581360444
Nie pamiętam liczb ale różnica w cenie i pojemności była bardzo znaczna. Nawet nitecore przy rozładowywaniu dawała coś ca 2500mAh. Nie za bardzo wierzę w nowość baterii pochodzących z rozpakietowania :(. Rozładowywałem ładując telefon. Do świecenia dało by się pewnie jeszcze sporo z nich wycisnąć.

Edytowane przez kskuski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kskuski napisał:

Mierzyłeś prąd przy ROZŁADOWYWANIU tych baterii ? Ja mierzyłem. Mam takie same Samsungi różowe 35E (16 pln). Mam też żółte nitecore 3500 https://allegro.pl/oferta/akumulator-nitecore-nl1835-3500-mah-fv23-as691-10581360444
Nie pamiętam liczb ale różnica w cenie i pojemności była bardzo znaczna. Nawet nitecore przy rozładowywaniu dawała coś ca 2500mAh. Nie za bardzo wierzę w nowość baterii pochodzących z rozpakietowania :(. Rozładowywałem ładując telefon. Do świecenia dało by się pewnie jeszcze sporo z nich wycisnąć.

Jakim prądem rozładowywałeś?

Samsungi były lepsze czy gorsze od nightcore, bo tego nie napisałeś? O ile mniej więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Wujot napisał:

Istotne jest aby wszystko było na niezabezpieczonych,

Dlaczego ma nie być zabezpieczeń (mowa o zabezpieczeniach w ogniwach)?

 

(wracając jeszcze na sekundę do termosu SiGG to dzisiaj specjalnie nosiłem go w plecaku, gdy go wyciągałem zakrętka była wyraźnie ciepła a reszta chłodna wiec na 100% tutaj jest słaby punkt - być może mam wadliwy egzemplarz - lub jakąś podróbe, jeśli takowe są)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marionen napisał:

Wiesiu nocne jazdy jak najbardziej, ale jak nie chcesz się babrać w miękiszoństwie to trzeba jeździć samemu, nie z kolegami.😁😉

Jeżdżę przeważnie sam. :)

Ale Kamil & Co to jednak nie są miękiszony. A już Darek jest rowerowym kilerem.

 (kilkuset kilometrowe trasy graniami Alp z tarpą i hamakiem. czyli mtb extreme) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kskuski napisał:

Mierzyłeś prąd przy ROZŁADOWYWANIU tych baterii ? Ja mierzyłem. Mam takie same Samsungi różowe 35E (16 pln). Mam też żółte nitecore 3500 https://allegro.pl/oferta/akumulator-nitecore-nl1835-3500-mah-fv23-as691-10581360444
Nie pamiętam liczb ale różnica w cenie i pojemności była bardzo znaczna. Nawet nitecore przy rozładowywaniu dawała coś ca 2500mAh. Nie za bardzo wierzę w nowość baterii pochodzących z rozpakietowania :(. Rozładowywałem ładując telefon. Do świecenia dało by się pewnie jeszcze sporo z nich wycisnąć.

Kamil mam zaufanie do Bociana (ze światełka.pl). Myślę, że to co sprzedaje jest sprawdzone i dobre. Mogę dać Ci akumulator do pomiarów.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wujot napisał:

Jeżdżę przeważnie sam. :)

Ale Kamil & Co to jednak nie są miękiszony. A już Darek jest rowerowym kilerem.

 (kilkuset kilometrowe trasy graniami Alp z tarpą i hamakiem. czyli mtb extreme) 

 

Wiesiu ja w rowerach to jestem zero, miedzy wierszami miałem co innego na myśli.

Pozdrawiam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2021 o 18:03, Wujot napisał:

Chodzi Ci o ładowarkę ? Jakiś chinol z Aliexpres.

Tak z ciekawości, ile czasu ładuje Ci się aku 3500mAh do pełna (w tym chinolu z Ali) ?
W podróży używasz tego chinola, więc to jest istotny parametr.

 

Jeśli chodzi o czasy świecenia Convoy i Nitecore, to masz to może pobadane w praktyce? Czy podajesz raczej teoretyczne wyliczenia ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MarioJ napisał:

Tak z ciekawości, ile czasu ładuje Ci się aku 3500mAh do pełna (w tym chinolu z Ali) ?
W podróży używasz tego chinola, więc to jest istotny parametr.

 

Jeśli chodzi o czasy świecenia Convoy i Nitecore, to masz to może pobadane w praktyce? Czy podajesz raczej teoretyczne wyliczenia ?

 

1. Nie wiem Mariusz, bo mam jeszcze dwie ładowarki sieciowe (taką minimalistyczną i podwójną) i ich używam. Sądzę, że ten powerbank może się długo ładować. Postaram się to sprawdzić. Ale w podróż zabrałbym jeszcze tę małą "sieciową" (która ma wejście mini USB i goła waży 22 g). Czyli jest kompatybilna z ładowarką tel. 

2. Tyle wychodzi w praktyce, mniej więcej po tym czasie latarka przełącza się na 400 lm a po kolejnej niecałej godzinie (powiedzmy) do 200 lm.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kskuski napisał:

Prąd ok 0.33A. Nitecore tak 2x lepszy. 

Nitecore nie jest producentem ogniw tylko je branduje. 

"Z rankingu SNE Research wynika, że udział Panasonica w globalnym rynku producentów ogniw litowo-jonowych w I połowie br. wyniósł  20,5% ze sprzedażą 576,2 mln ogniw, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęły firmy z Korei Południowej – Samsung SDI z udziałem w rynku na poziomie 19% i sprzedażą 534 mln ogniw oraz LG Chem z udziałem 14,8% i sprzedażą 416,6 mln ogniw.

Według SNE Research, pierwsze miejsce Panasonica to właśnie zasługa zamówień od Tesli.

Kolejne miejsca w rankingu największych producentów baterii litowo-jonowych zajmują ATL (7,6%), Sony (7,3%), Lishen (3,8%), Coslight (3,7%), BYD (2,6%), BAK (2,1%) oraz Maxell (1,7%)."

Drugą kwestią jest, że Nitecore oferuje ogniwa zabezpieczone a to przy zaprezentowanej koncepcji nie ma sensu.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...