Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, MajorSki napisał:

What’s in Ueli Steck’s Pack?
“The full Brouillard Ridge” starts in Val Veny on the Italian side of the Mont-Blanc Range. This striking route, 7 kilometers long and rising 3500 meters from the valley
floor, leads to the summit of Mont Blanc without ever deviating from the ridgeline. Here Ueli Steck details the gear that he puts in his pack to complete a truly amazing route that usually requires a bivy or two high up on the ridgeline…

068w0000002DxwTAAS

https://www.petzl.com/INT/en/Sport/News/2016-2-29/What-s-in-Ueli-Steck-s-Pack-#.WBsaqsmAlVp

Na rysunku pod nr 7 są raczej raki Irvis Hybrid, ale w opisie podali
"7. One pair of LEOPARD LLF crampons: the new lightweight aluminum crampons. "

Czyli wspinacz pros używa aluminiowych raków wchodząc na Mont Blanc, to ja się cieszę :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarioJ napisał:

Na rysunku pod nr 7 są raczej raki Irvis Hybrid, ale w opisie podali
"7. One pair of LEOPARD LLF crampons: the new lightweight aluminum crampons. "

Czyli wspinacz pros używa aluminiowych raków wchodząc na Mont Blanc, to ja się cieszę :D

Mariusz tutaj jest błąd, ponieważ Ueli Steck dostaje sprzęt Petzla rok lub dwa wcześniej do testów ;) brał wersję która obecnie się nazywa Irvis Hybrid czyli ze stalowym przodem, tylko pewnie wtedy jeszcze nazwa mogła być "robocza" :). On sporo porusza się w terenie mikstowym, więc aluminiowe szybko by zajechał :) zresztą droga "włoska" jest trudniejsza i więcej mikstu niż "normal".

4 godziny temu, Wujot napisał:

W tych rakach Twoich i Mariusza to właśnie ich pakowność jest najlepszą cechą. Miejsce w plecaku jest równie cenne jak niska waga. Zresztą mając bardzo pakowne rzeczy można byłoby zabrać mniejszy plecak co przenosi się wtórnie na wagę i wygodę.

I prawdę powiedziawszy tylko te raki to jest coś istotniejszego bo zarówno kask (co jest paskudny ale skoro mam go na głowie to przecież go nie widzę ;) ) jak i uprząż to jest świetny sprzęt, obie zresztą najlżejsze na rynku. 

Tak się zastanawiam czy tych raków nie pchnąć (w końcu to nadal bardzo lekki sprzęt). Na razie przyjrzę się na ile elastyczny łącznik utrudnia zakładanie i wymaga jeszcze dokładniejszego pasowania. Jeśli Wam się sprawdzi to może za rok wymienię.

Pakowność raków "doceniłem" jak zobaczyłem pakunek... albo raczej "pakuneczek" Kamila :), gdy wyciągnął pokrowiec z rakami z plecaka i przez moment zastanawiałem się co to jest :P:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,

ja w sprawie sprzętu , ale bardziej ubioru . Chodzi mi o tzw, docieplenie , czyli puchówkę . Częściej to nosimy w plecaku  ( zwłaszcza na podejściach ) , niż zakładamy na siebie ,  ważne więc żeby była lekka i dobrze się kompresowała, ale jest to rzecz w zimie , w górach , niezbędna .

Kilka pytań :

- wypełnienie puch czy syntetyk ?

- jaka ilość , czy też grubość wypełnienia wg Was jest optymalna ?

- jakieś inne parametry ,  które wg Was są istotne ?

Edytowane przez aklim
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aklim jeżeli to ma być kurtka "postojowa" ewentualnie na zjazd to jak dla mnie puchówka jest idealna oczywiście puch ;)

Posiadam 1 sweter puchowy (wypełnienie 90g 90/10 waga ok 270g), 1 kurtko-sweter puchowy (wypełnienie 85/15 ok 115g waga ok 350g) i 1 kurtkę z ociepliną sztuczną waga ok 600g

Jeżeli to ma być taki kurtko-sweter to chyba ok 110-140g wypełnienia taka kurtka powinna ważyć <400g.
Z Polskich firm na pewno warto zwrócić uwagę na Yeti albo Cumulusa, bardzo chwalone są modele Incredilite a model cieplejszy z 220g wypełnieniem 450g całkowita waga to Neolite

Ja posiadam Simonda udało się go wyhaczyć na promocji za 249zł w tej cenie ok, w cenie katalogowej wolałbym szukać promocji na Yeti albo Cumulusa ;). Ostatnio na zakończeniu sezonu KW przetestowałem delikatnie DWR i ładnie "perliło" kropelki na kurtce ;)

30023519793_532aee364c_b.jpgDSC03702 by Michał Semow, on Flickr

DSC00305_m.jpg

Pozdr

Tomek

Edytowane przez MajorSki
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kurtki z sztuczną ociepliną to niestety mam tylko 1 fotkę z lodospadu i to jeszcze tyłem :P, ale można zauważyć, że kurtka ma spory "loft" jak na sztuczną ocieplinę.

12747924_1119374021436843_56561927528210

Nie jest jakaś super wypasiona, ale kosztowała 99zł :D, zabieram czasami zimą w Tatry.
http://www.sklep-presto.pl/product-pol-52509-Kurtka-zimowa-puchowa-meska-TOZ15-KUM600-Outhorn.html

W tej cenie mogę polecić ;), widziałem też kurtki 4f z Primaloftem na wyprzedażach też warte uwagi, ale tak jak wspomniałem wyżej taka kurtka waży >600g

Edytowane przez MajorSki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem w sklepie z Krakowa ale zamiast realizacji dostałem informację, że przepraszają ale nie ma. Mam takie filcowe klapki co ważą a i zajmują jeszcze mniej miejsca (za jakieś 3 E) więc się zastanawiam czy warto wydawać na te Roll Up te 120 zł. Za przemawia, że jest to jednak jakieś awaryjne obuwie (te filce to na pewno nie).

Pozdro

Wiesiek

Sprawdziłem w carpathi są teraz po 90 zł ale mojego rozmiaru nie ma

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się zebrało parę osób (np Ty, Mariusz) to jest sklep w którym myślę, że byłoby to do wyrwania za 90 zł (plus jeden koszt przesyłki). Jak się zadeklarujecie, że Was interesuje to mogę spróbować to kupić.

 

Natomiast coś jest nie tak z tą wagą - podają 100 g (np Orla Baszta) ale od użytkownika znalazłem 196 g/para (z zapasowymi gumkami i woreczkiem) wiec te 100 g to za sztukę. Zastanawiam się wobec tego czy w ogóle warto.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 24.04.2016 o 13:44, MajorSki napisał:

7kg za narty + wiązania? dolicz foki + buty zjazdowe i pewnie całość wychodzi 12,5-13kg? :-)

A teraz kupujesz narty 95-100mm (np. Atomic Automatic 102mm 180cm 1850g) 3,7kg + wiązania Diamir Vipec 1kg + foka Colltex 400g + Buty freetour 4klamry Dynafit Kihon 3kg = 8,1kg (jak dobrze poszukasz to znajdziesz nartę o szer. 95mm z wagą 1500g to sprzęt wychodzi wtedy 7,4kg) na pewno z 4kg mniej... to jest 2kg na nogę! :-). To teraz załóż sobie odważniki 2kg i przejdź 20km i 1500mH :D - dawaj 2x na Skrzyczne :-D. Szczerze jak zakładam na wiosnę w Tatry swoje buty zimowe ważące 700g/szt, a na drugi dzień idę pobiegać w pobliżu domu w butach Salomona 280g/szt to czuję się jak piórko! a to tylko 420g różnicy! gdzie tam do 2kg :P

Pozdrawiam

Tomek

Jako, że jestem na etapie zmiany sprzętu freetour, to tu zajrzałem :) i generanie to co powyżej skloniło mnie w głównej mierze do refleksji :)

zaoszczędziłem po ok 1kg na nogę, nie tracąc długości ani talii narty, a ciągle pozostając na szynowym wiązaniu - na ten moment z finansowego i zdrowotnego punktu widzenia nie chce iść w wiązania pinowe :)

Miałem brać Automatici 192 z 2014 + Adrenaline 16, ale w końcu stwierdziłem, że to prawie taki sam klocek jak moje dotychczasowe obsethed z Baronami.


Teraz tylko czekać na Mikołaja i będę mógł przeprowadzić ceremonie ważenia.

Edytowane przez gregor_g4
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diamir na przyszły sezon wypuszcza nowe wiązania pancerne oparte na Vipec:

Diamir Tecton 12 - przód kłowy Vipeca, tył alpejski - analogia do Kingpin

I nowa wersja: Vipec Evo 12 - nieco odchudzona, około 40g mniej

 

Specyfikacja z francuskiego, ale można sie domyśleć

Tecton 12

Poids : 550g/fixation sans les stop-skis, 630g avec.

Déclenchement : 5-12

Stop-skis : 80 / 90 / 100 / 110mm

Vipec Evo 12

Poids : 500g/fixation sans les stop-skis, 580g avec.

Déclenchement : 5-12

Stop-skis : 90 / 100 / 110 / 120mm

 

Źródła:

https://www.wildsnow.com/21378/fritschi-ski-touring-evo-tecton-vipec/#more-21378

http://www.skipass.com/news/143082-nouvelle-fixation-diamir-tecton.html

 

diamir-tecton_6863-1.png

diamir-tecton-image-notes.jpg

diamir-vipec-evo_6864-1.png

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aklim napisał:

Gregor ,

możesz wyjaśnić o co chodzi z tą zdrowotnością ?

ciągnie się za mną kontuzja sprzed 2 sezonów, kolano już nigdy tak sprawne nie będzie, do tego jeszcze nie do końca odbudowany mięsień i niepewna sytuacja z ACL - 9 stycznia idę na konsultacje, więc będę więcej wiedzieć :)

Wobec powyższego, wole wiązania szynowe, które jak ustawie na 11 DIN nie wypną  mi się przez przypadek. Mam praktycznie żadne doświadczenie z pinowymi, a co za tym idzie ogranicznone zaufanie do nich,  a wolałbym uniknąć przypadkowej wypinki :)

zresztą po tym sezonie będę wiedzieć czy chce lub nie szukać dalszego  zbijania wagi na sprzęcie :)

 

Edytowane przez gregor_g4
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalny dobór sprzętu zależny jest od wielu czynników w tym rodzaj aktywności, częstotliwości uprawiania, możliwości finansowych czy w ogóle indywidualnych preferencji. Zakładając ten wątek miałem w tle wielodniową turystykę narciarską w wysokich górach. 

Już trochę inaczej będzie w niższych górach ale gdy zaczynamy myśleć np o freeride to dla mnie zupełnie inna bajka. Freetour to coś pośredniego i trzeba dobrze wiedzieć co się chce robić. Jeśli toczenie to opcja awaryjna bądź krótkie dojście na punkt startu to w ogóle nie ma co się zastanawiać i ciężkie wiązania szynowe plus nawet but alpejski jest najodpowiedniejsze. Te ostatnie zaczynają robić naprawdę fajne - miałem w ręku  Salomony QST w których jeździ Jurek i powiem, że to już półka Maestrale albo i lepiej.  Od sprzętu przeznaczonego do jazdy "odwyciągowej" oczekuję trwałości i niskiej dość ceny więc np. diuki i buty alpejskie są ok. Gorzej jak pod pojęciem freetour rozumie się bezkompromisowe podejście z oczekiwaniem na dobrą jazdę. To jest opcja, która mnie osobiście nie interesuje i to z paru powodów. Po pierwsze dłuższe podejście zawsze przesunie optimum w stronę podejścia a nie zjazdu. Siłą rzeczy nic dłuższego się nie zrobi. Czyli dobrego zjazdu nie będzie bo się nigdzie nie dojdzie. Pytanie co jest lepsze 2x dłuższy zjazd kosztem gorszej narty czy na odwrót każdy sam sobie rozstrzygnie. Trwałość to drugi wymiar gdybym na swoje freeridowanie zabierał sprzęt turowy to z dużym prawdopodobieństwem po sezonie byłby do skasowania. Dlatego bardzo wyraźnie oddzielam skituring od freeride, mam dwa zestawy sprzętu a jedyna wspólna część to abc (a i tu nie do końca bo łopaty mam dwie różne). 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, ładnie opisane, omówione, sfilmowane, ze zdjęciowane od a do z, prawie. A co z kijami? Waga, konstrukcja, rękojeść, uchwyt, jedno, dwu, trzy częściowe, jakie talerzyki, materiały mieszane czy jednorodne. Skitourowcy kijków nie używają, czy jest im obojętne jakie mają, kij to kij!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj przyszedł ;)

bcbaf38fb080b7141f5931502dd6b716.jpgf1f5f324842988fd3178b3285b220ef2.jpg

I przyniósł Rosołki S6 by Caia z Ambition f12, powiedział, że po świętach dośle harszle.

Jest 110 pod butem i 186cm, waga duuuużo mniejsza od K2 obsethed.
Jaram się niesamowicie i nie mogę doczekać warunków odpowiednich by się przejechać.
Narta z 2009 roku leżała gdzieś na magazynie w Norwegii aż dotarła do mnie ;)
Zaprojektowana z udziałem Candide'a co zwiastuje bardzo uniwersalny charakter. W narcie zastosowano system redukcji wagi - jest na prawde bardzo lekka jak na swoje rozmiary no i do tego ta grafika ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2016 o 20:44, MarioJ napisał:

Napiszę Ci szybko. Kije K2 które mają : analogowy pomiar nachylenia , gwint na aparat foto, szeroki talerzyk. Reszta nieistotna :$

Ja i Kamil takie mamy. Ja mam wersję alu, Kamil ma nowszą wersje Carbon - lżejsza. 

Marionen, dodam jeszcze trochę poważniej :)
Mam chwilę wolnego, pora się zrelaksować przy wirtualnym śniegu :)

Ja używam kijów o regulowanej długości, mi to się osobiście sprawdza, na podejściu/chodzeniu daję tak 125-135cm, na zjeździe 120cm. Tak że osobiście polecam zmienną długość. Ważny jest sposób blokady, nie zakręcane - jak zwykle w kijach trekingowych, lecz zacisk (tzw. lockjaw) - działa szybciej i nie ma problemów z działaniem na mrozie. Ja mam kije dwuczęściowe, ale są też dostępne trzyczęściowe (np. Black Diamond).

pole_lock.gifpole_lock2.gif

Druga sprawa to talerzyk o większej średnicy (90-100mm lub więcej) - obowiązkowo.

pole_basket.gifpole_basket2.gif

Trzecia sprawa to część kija poniżej rączki może być wyłożona dodatkowo materiałem antypoślizgowym (jakaś pianka albo taśma). Jak idziemy zakosami na stromym, to jest duża różnica w wysokości i wówczas dolny kijek trzymasz za rączkę a górny nieco niżej (nie trzeba co chwilę skracać/wydłużać). Kamil ostatnio znalazł opis, jak sobie samemu takie coś efektywnie zrobić, tak że nie jest to obligo w nowym. Ale specjalistyczne kije zwykle to mają.

I gadżety: klinometr, gwint na foto.

pole_inclinometr.gif

Przykład kijów K2, chyba dobra cena wersji carbon (300g jedna sztuka):

http://www.tuttu.pl/product-pol-20634-Kije-narciarskie-LOCKJAW-CARBON-ALU-EVA.html

Kije Milo CRUISE FR (500g sztuka) i GT

https://www.polarsport.pl/akcesoria/kije/kije-skitourowe/kije-milo-cruise-fr.html
http://orlabaszta.pl/kije-turystyczne/1396-kije-trekkingowe-milo-cruise-gt.html

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2016 o 15:54, gregor_g4 napisał:

Mikołaj przyszedł ;)

Jest 110 pod butem i 186cm, waga duuuużo mniejsza od K2 obsethed.
Jaram się niesamowicie i nie mogę doczekać warunków odpowiednich by się przejechać.
Narta z 2009 roku leżała gdzieś na magazynie w Norwegii aż dotarła do mnie ;)
Zaprojektowana z udziałem Candide'a co zwiastuje bardzo uniwersalny charakter. W narcie zastosowano system redukcji wagi - jest na prawde bardzo lekka jak na swoje rozmiary no i do tego ta grafika ;)
 

gratulacje, pochwal się wagą tych i K2

Mario

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje, pochwal się wagą tych i K2
Mario

Waga łazienkowa, więc pomiar średnio dokładny, ale można przyjąć że 6,3 kg, do 7,8 na korzyść nowej narty.

Przechodząc na narty BD myślę, że można ok 1 kg z tego urwać, nie tracąc wiele lub wcale na taliowaniu.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...