Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szrenica prawdziwie zapomniana na forum


Stusi

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, MarioJ napisał:

 

Ty kiedykolwiek wrzuciłeś track swojej linii zjazdy offpiste ? 

Raczej nie. 

 

Ja tam nie wiem nawet czy te montety to jest offpiste, byłem tylko na Aiguille du Midi, kolejkom panie. O Francyji tu mowa, ja tam na nartach nigdy nie byłem. A nasz Zagronie i owszem. Byłem turystycznie w masywie Barre des Ecrins jedynie i jakichs skałkach w okolicy Tulonu oraz Nicei. Piosenkę ci zadedykuje nie dziękuj, gratis.

ps jak znasz odpowiedz to po co rżniesz glupa i pytasz? Tylko odjadę metr od szlaku to zaraz straszysz swoim kolegom z kpn, śledzisz, donosisz, strach się bać... a oprocz tego ja jeżdżę po wyznaczonych szlakach nie jak ty łamiąc przepisy offpiste.p, wrzucasz filmiki aby się pochwalić i zaraz kasujesz.

6E328E89-67AE-4720-8591-8CB9C7B6D88B.jpeg

Edytowane przez sstar
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2023 o 20:25, Jeeb napisał:

Dla mnie najlepszym zjazdem na 2 km deniwelacji  jest: Grands Montets  - Argentiere (w tym sezonie niestety nieczynne - czekamy na nową kolejkę) Mały Matterhorn - Zermatt 2,2 km i Mały Matterhorn - Valtournenche 2,25 km z 30 metrowym podjazdem w połowie trasy

Niestety jak byłem w Chamonix (z planem zjazdu z Mont Blanc) to jakoś niespodziewanie zamknęli wyciąg na Grand Montets. Planowaliśmy tam robić aklimatyzację i te zjazdy o których napisałeś. Choć raczej na górnej sekcji, gdzie chyba jest najciekawiej.

Napisz czy jest jakiś fajny zjazd z góry, do Mer de Glace (a konkretnie do stacji kolejki  Montevers).  Z mapy to wydaje się fajna opcja na koniec dnia. 

Edytowane przez Wujot
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2023 o 20:25, Jeeb napisał:

Dla mnie najlepszym zjazdem na 2 km deniwelacji  jest: Grands Montets  - Argentiere (w tym sezonie niestety nieczynne - czekamy na nową kolejkę) Mały Matterhorn - Zermatt 2,2 km i Mały Matterhorn - Valtournenche 2,25 km z 30 metrowym podjazdem w połowie trasy

W sumie to nie wiem, bo gadamy tutaj o boiskowych zjazdach. Ale w takiej kategorii, dla mnie, to w zasadzie nic nie jest specjalnie ekscytujące. Bo oficjalne trasy są: płaskie, bezpieczne i nudne.

Znacznie fajniejsza jest sytuacja gdy wykorzystamy wyciągi do podwózki, ale zjazd jest, powiedzmy, nieformalny. Tutaj na przykład pochwaliłbym linię z Mittelallalin do Saas Fee - powiedzmy najstromiej i najkrócej jak się da czyli 1700 verticala i w całości kapitalne. Ale idąc na pewien kompromis i dymając z Landfluh (2800) na AlpHubel (4200) dostajemy do zjazdu 2400 m vertical i ta trasa jest naprawdę: miażdżąca, epicka, boska (w zależności od Waszych leksykalnych upodobań). Także miażdżący jest zjazd z pośredniej stacji metra przed Mittelallalin (co trzeba zgłosić i wtedy obsługa zatrzymuje tam pociąg) i ruszamy z około 3200 do Saas Almagel (1700 m npm). Czyli jest "tylko" 1500 m vertical ale sekcja nad jeziorem jest wprost kosmiczna. Technicznie, ale też widokowo, to najlepszy łatwo dostępny (bo bez dymania) zjazd jaki znam. 

W ogóle Saas Fee to kapitalna stacja o gigantycznym potencjale freeridowo-freeturowym z czterema łatwo dostępnymi "narciarskimi" czterotysięcznikami (a oprócz tego jeszcze trzy-cztery trudne). A wewnątrz ośrodka jak spadnie śnieg to możliwości ośrodkowego freeridu też są kapitalne i nieograniczone. Byłem tam łącznie z 25 dni i nie udało się zaliczyć wszystkiego co można tam zrobić (nawet nie było czasu aby odwiedzić wszystkie trasy boiskowe)

Chamonix prawdopodobnie też daje równie miażdżące możliwości, ale to już jest inna liga. Bo zjazdy z Aguille du Midi w stronę miasta standardowo zaczyna się zrobieniem jednego albo dwóch wyciągów (czyli zjazdów na linie) bo jest tam naprawdę stromo.

Te dwa miejsca są chyba narciarsko najbardziej spektakularne. Pewnie jeszcze La Grave (2100 - niestety nie byłem). Na szczęście są jeszcze ciekawsze obszary (byłem :) ). Tyle tylko, że już bez podwózki. 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sstar napisał:

ps jak znasz odpowiedz to po co rżniesz glupa i pytasz? Tylko odjadę metr od szlaku to zaraz straszysz swoim kolegom z kpn, śledzisz, donosisz, strach się bać... a oprocz tego ja jeżdżę po wyznaczonych szlakach nie jak ty łamiąc przepisy offpiste.p, wrzucasz filmiki aby się pochwalić i zaraz kasujesz.

Jak jeździsz po wyznaczonych szlakach, to możesz opisać w pełni chociaż jedną taką trasę, np. w Tatrach lub w Karkonoszach. Wiesz, ślad na mapie, foto z opisem gdzie zrobione, warunki. Przyda się Geraldowi.

Tak ludzie tutaj opisują swoje wycieczki.

Natomiast jeśli chodzi o Karkonosze, to służby parku bardzo restrykcyjnie podchodzą do przepisów. Zdarzały się przypadki, że na podstawie zdjęć na FB ktoś był pociągany do sądu lub do mandatu. Dla ekologów i parkowców takie foto  poza trasą może być dokumentacją i argumentem, aby wogóle zamknąć góry dla skituringu. Chyba tego byś nie chciał ?

Dlatego właśnie kasuję takie filmiki, mogłeś sobie zobaczyć przez chwilę, ale teraz on nie istnieje. Mogę powiedzieć: opowiadasz bajki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarioJ napisał:

Jak jeździsz po wyznaczonych szlakach, to możesz opisać w pełni chociaż jedną taką trasę, np. w Tatrach lub w Karkonoszach. Wiesz, ślad na mapie, foto z opisem gdzie zrobione, warunki. Przyda się Geraldowi.

Tak ludzie tutaj opisują swoje wycieczki.

Natomiast jeśli chodzi o Karkonosze, to służby parku bardzo restrykcyjnie podchodzą do przepisów. Zdarzały się przypadki, że na podstawie zdjęć na FB ktoś był pociągany do sądu lub do mandatu. Dla ekologów i parkowców takie foto  poza trasą może być dokumentacją i argumentem, aby wogóle zamknąć góry dla skituringu. Chyba tego byś nie chciał ?

Dlatego właśnie kasuję takie filmiki, mogłeś sobie zobaczyć przez chwilę, ale teraz on nie istnieje. Mogę powiedzieć: opowiadasz bajki.

 

Oczywiście,  ze wszystko możesz powiedzieć, kłamiesz przecież notorycznie. Trasy w czeskich Karkonoszach pokazywałem nie raz. W Tatrach tez. Poszukaj w końcu jesteś informatykiem, dasz rade. A natomiast… przyszedł plecaczek już wiem po co ten karbonowy zaczep;-)

C85D6120-8127-48B1-98ED-984700575606.jpeg

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wujot napisał:

Napisz czy jest jakiś fajny zjazd z góry, do Mer de Glace (a konkretnie do stacji kolejki  Montevers).  Z mapy to wydaje się fajna opcja na koniec dnia. 

zapewne jeszcze 100  lat temu był tam fajny zjazd ale na Meer de Glace stopiło się ok 300 m lodu (w pionie)

i musiał byś schodzić te 300 m, potem trawersować po morenach i podchodzić do Montenvers

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jeeb napisał:

zapewne jeszcze 100  lat temu był tam fajny zjazd ale na Meer de Glace stopiło się ok 300 m lodu (w pionie)

i musiał byś schodzić te 300 m, potem trawersować po morenach i podchodzić do Montenvers

Kto to powiedział - "kontrola najwyższą formą zaufania"???

Postanowiłem sprawdzić czy tego zjazdu rzeczywiście nie ma. Poprowadziłem wstępną linię. Wychodzi, że miałby około 4km, 1500 m vertical i spad maksymalny 69%. Czyli wyjściowo wszystko jak trzeba. 1739865374_hipotetycznyzjazd1.thumb.JPG.cea9b32376085c72a6297989c84adb50.JPG

Przyjrzałem się sekcji górnej (od wyciągu do żlebu). Wygląda spoko, druga wizualizacja pokazuje, że nawet powietrzności nie powinno być zbyt dużo. ale jak ktoś zjedzie w lewo to widoki powinny być przednie.716876962_hipotetycznyzjazd2.thumb.JPG.18b1f37c59c96a44479790b52cf809f5.JPG

1920950364_hipotetycznyzjazd4.thumb.JPG.67f891d3f5703d9f19b157d5d0db2f72.JPG

Teraz żleb (zwany bardziej poetycko. i z francuzka, kuluarem). Wygląda to więcej jak dobrze. Na niebiesko szykuje się fajna linia. 

1048051413_hipotetycznyzjazd5.thumb.JPG.95bd7a2f54e6feae5e14ec3aad109662.JPG

W parametrach ten odcinek miałby 700 m, 340 m vertical i 73% maksymalny spad. Z doświadczenia wiem, że w terenie będzie trudniej i gorzej niżby to wyglądało. Należy liczyć się z blisko 100 % na niektórych kawałkach. Nie mniej psychologicznie to łatwy zjazd (bo obsuwa nie grozi przepaścią lub miazgą na kamieniach). Czyli ewentualnie czekan w łapę i voila!190475656_hipotetycznyzjazd6.thumb.JPG.6313f689f0edd13634dc7ef574124a2e.JPG

Za to z góry wygląda to bajecznie. Już bym chciał to zrobić.

1028802900_hipotetycznyzjazd8.thumb.JPG.76e2ec03eaa8894a3105d4241da4ce05.JPG

Ważne kwestie:

- zdjęcia są robione późną wiosną więc białe to jest długo utrzymujący się śnieg. To bardzo dobrze rokuje dla "naszej" linii.

- można przyjąć, że do nachylenia 100% skały w formacjach wklęsłych będą przykryte. To też dobry prognostyk.

- jadąc w taki teren trzeba mieć umiejętność oceny ryzyka lawinowego, sprzęt abc i ekipę co wie co z tym zrobić

- w kuluarze zachować duże odstępy (pokonywać go pojedynczo)

- mieć linę 30 m (na wszelki wypadek)

Nie mniej jednak towarzyszu Jeeb wszystkie znaki wskazują, że epicki zjazd jest. Za brak czujności i wprowadzenie towarzyszy w błąd, dostajecie naganę, konfiskatę przydziału spirytusu, nakaz samokrytyki oraz zsyłkę do Chamonix. Tam udokumentujecie tę linię i przedstawicie po powrocie wyniki pracy partyjnemu kolektywowi.

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

Kto to powiedział - "kontrola najwyższą formą zaufania"???

Postanowiłem sprawdzić czy tego zjazdu rzeczywiście nie ma. Poprowadziłem wstępną linię. Wychodzi, że miałby około 4km, 1500 m vertical i spad maksymalny 69%. Czyli wyjściowo wszystko jak trzeba. 1739865374_hipotetycznyzjazd1.thumb.JPG.cea9b32376085c72a6297989c84adb50.JPG

Przyjrzałem się sekcji górnej (od wyciągu do żlebu). Wygląda spoko, druga wizualizacja pokazuje, że nawet powietrzności nie powinno być zbyt dużo. ale jak ktoś zjedzie w lewo to widoki powinny być przednie.716876962_hipotetycznyzjazd2.thumb.JPG.18b1f37c59c96a44479790b52cf809f5.JPG

1920950364_hipotetycznyzjazd4.thumb.JPG.67f891d3f5703d9f19b157d5d0db2f72.JPG

Teraz żleb (zwany bardziej poetycko. i z francuzka, kuluarem). Wygląda to więcej jak dobrze. Na niebiesko szykuje się fajna linia. 

1048051413_hipotetycznyzjazd5.thumb.JPG.95bd7a2f54e6feae5e14ec3aad109662.JPG

W parametrach ten odcinek miałby 700 m, 340 m vertical i 73% maksymalny spad. Z doświadczenia wiem, że w terenie będzie trudniej i gorzej niżby to wyglądało. Należy liczyć się z blisko 100 % na niektórych kawałkach. Nie mniej psychologicznie to łatwy zjazd (bo obsuwa nie grozi przepaścią lub miazgą na kamieniach). Czyli ewentualnie czekan w łapę i voila!190475656_hipotetycznyzjazd6.thumb.JPG.6313f689f0edd13634dc7ef574124a2e.JPG

Za to z góry wygląda to bajecznie. Już bym chciał to zrobić.

1028802900_hipotetycznyzjazd8.thumb.JPG.76e2ec03eaa8894a3105d4241da4ce05.JPG

Ważne kwestie:

- zdjęcia są robione późną wiosną więc białe to jest długo utrzymujący się śnieg. To bardzo dobrze rokuje dla "naszej" linii.

- można przyjąć, że do nachylenia 100% skały w formacjach wklęsłych będą przykryte. To też dobry prognostyk.

- jadąc w taki teren trzeba mieć umiejętność oceny ryzyka lawinowego, sprzęt abc i ekipę co wie co z tym zrobić

- w kuluarze zachować duże odstępy (pokonywać go pojedynczo)

- mieć linę 30 m (na wszelki wypadek)

Nie mniej jednak towarzyszu Jeeb wszystkie znaki wskazują, że epicki zjazd jest. Za brak czujności i wprowadzenie towarzyszy w błąd, dostajecie naganę, konfiskatę przydziału spirytusu, nakaz samokrytyki oraz zsyłkę do Chamonix. Tam udokumentujecie tę linię i przedstawicie po powrocie wyniki pracy partyjnemu kolektywowi.

 

 

Co to za soft do analizy profilów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google Earth Pro. Dawno z niego nie korzystałem, i ku mojemu zaskoczeniu, bardzo poprawiła się jakość obrazowania terenu. W tej chwili to może być kapitalna pomoc. Tu korzystałem z opcji "ścieżka". Niezbyt to wygodne... ale jak widać można całkiem dobrze sobie pomierzyć najważniejsze sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sstar napisał:

Ładnie zaczął, tylko słabo z topografią Alp.

cyt-"Aiguille du Dru - góra w Alpach Graickich w masywie Mont Blanc na terenie Francji."

Alpy Graickie leżą całkowicie na terenie Włoch. I nie mają nic wspólnego z rejonem Mont Blanc. 

Piękna z lodowca Mer de Glace. Z innej strony wygląda jak płetwa. A Masyw Mont Blanc  po  prawej stronie zdjęcia. I tworzą go głównie Mont Blanc, Mont Maudit i Mont Blanc du Tacul.  Dru nie leży w tym masywie. DSC08186.thumb.jpg.c9d04626face7b29dad2e944d8ed45a1.jpg

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jeeb napisał:

oczywiście że jest tylko że nigdy nie ma tam śniegu

IMG_5061.thumb.JPG.547a6256b8cfe9200ff5d71d50e4635b.JPG

zbocze po prawej stronie zdjęcia

To jest rzędna 1700 m npm, jeśli tam nie ma nigdy śniegu to byś też nigdy nie zjechał w ośrodku. No wiem, że ekspozycja jest mniej korzystna ale nawet na zdjęciu @Zagronie coś tam z śniegu jest. Nie mniej jednak przyjmuję, że może być kłopot z końcówką. Ale to można dać (200 - 300 m) z buta. 

W sieci jest taka fota z miejsca. Tak, ze śnieg tam jednak bywa....

544305787_hipotetycznyzjazd9.thumb.JPG.737e7796b49b278721898c749f432812.JPG

Edytowane przez Wujot
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...