Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty pod choinkę dla niecałkowitego nowicjusza


michalewina

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Żona mówi: wybierz sobie prezent pod choinkę. Wybrałem więc narty :) Planuję więc zakup w ciągu najbliższych dni.

Szukam nart raczej nowych, które będą mi służyły przez kolejne kilka lat - mają mnie ciągnąć do góry i pomagać rozwijać umiejętności.

Z racji stanu posiadania rodziny bardzo początkującej w narciarstwie, jestem "skazany" na stoki mieszane - zarówno dla zaczynających przygodę, jak i dla tych którzy coś już potrafią. W tym sezonie prawdopodobnie zakotwiczymy przy Rusin-Ski. Z racji zamieszkania w okolicach Kielc planuję również odwiedzić Niestachów, Krajno. Kolega namawia mnie od dłuższego czasu ma Szczyrk.

Cytując klasyka: "POMOŻECIE?!".

Moje dane:

1. Płeć - M

2. Wiek - 42

3. Waga - 90 z założeniem zmiany w dół w ciągu kilku następnych miesięcy

4. Wzrost - 180cm

5. Na nartach jeżdżę od około 8 sezonów, (2-3 dni w sezonie). Wyłącznie stoki w Polsce (m.in. Niestachów k. Kielc, Kokuszka - Piwniczna, Długa Polana - Nowy Targ, Słoneczna Dolina k. Piwnicznej, Wierchomla)

6. Moje umiejętności określam na 4/5, planuję inwestować w instruktora w tym i kolejnych sezonach.

7. Moje buty to - Rossignol Alias Sensor 80. Na razie raczej ze mną pozostaną.

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - narty z wypożyczalni / przypadkowe pożyczone od znajomych.

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) -jazda typowo rekreacyjna na przygotowanych stokach.

10. Upatrzyłem sobie narty - Salomon S/Max 8 (sugerowałem się World Ski Test).

11. Mój budżet na narty to około - 2000PLN, ale im mniej tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał Moruniek, nie za krótka, ale jak ma być to na lata to starałbym się raczej wyższy model wybrać, chcesz poprawiać umiejętności poszukaj czegoś może ciut węższego pod butem (tak do 70mm), seria nart hybrydowych mnie oczarowała, i uważam (ale to tylko moje zdanie i odczucia) że te narty aspirują do nart uniwersalnych. Przy Twoim wzroście nie bałbym się długości, są skrętne (mają stosunkowo mały promień) aczkolwiek stabilne przy wyższych prędkościach i jazda nawet w gorszych warunkach śniegowych nie stanowi (przynajmniej dla mnie) żadnego problemu. Coś ala Head e-race pro (na którym jeżdżę i ostatnio nawet SL nie wyciągnąłem z bagażnika), atomic x9, czy też Elan 18 Ti2 - na których jeździłem na snow expo (bardzo podobna do tych co sobie upatrzyłeś - tylko jakby top model elana), to narty pozwalające na jazdę w różnych warunkach jednakże jako to semi sportowe narty ciągnące technikę do góry. Salaomon też ma taką nartę o nazwie GS Pro - ale to już bardzo mocno sportowa i wymagająca narta. Przy twoim wzroście śmiało 175-180 cm, niezauważalna różnica podczas jazdy. Warto (jeśli będziesz musiał) dołożyć parę stówek i kupić coś fajnego na parę lat - ale to juz problem Aniołka :) nie Twój.

Ja te narty polecam, przekonałem się do nich (a byłem wcześniej sceptycznie do tej grupy nart nastawiony)i jeśli będzie wyjazd to tylko Head'y biorę jako tą 1 parę nart uniwersalnych.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chertan napisał:

Popatrz na Nordica, którą ma Mikoski do sprzedania, nie jest nówka, ale na pewno narta jeszcze na lata, dość uniwersalna na trasy, a zaoszczędzoną kasę wydasz na instruktorów. Nie ma co się bać narty przeznaczonej dla zaawansowanych. A 180 to długość spokojnie do opanowania. 

Cześć

Problem w tym ,że to Aniołek dysponuje kasą, nie wiem czy są możliwe prezenty on cash :), a co teraz wyszarpie o Niej to Jego.

Może jakiś voucher będzie rozwiązaniem.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, marekbtl napisał:

Cześć

Problem w tym ,że to Aniołek dysponuje kasą, nie wiem czy są możliwe prezenty on cash :), a co teraz wyszarpie o Niej to Jego.

Może jakiś voucher będzie rozwiązaniem.

pozdrawiam.

Mikoski to sam niezły Aniołek, więc się dwa Aniołki dogadają co do prezentu. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Wiem już sporo więcej :)

Patrzę jeszcze na narty nowe, w rankingu WorldSkiTest polecane są Blizzard Firebird TI. Można je kupić za około 1500 PLN. Czy te są również warte rozważenia?

Do tej pory jeździłem na nartach długości około 165cm. Czytam forum i widzę, że zalecane są znacznie dłuższe, nawet długości = wysokości. Które w przypadku Firebird wybrać? 172 czy 178cm? 

https://www.top-narty.pl/firebird-ti-black-grey.htm

https://www.top-narty.pl/firebird-ti-black-orange.htm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 23:21, michalewina napisał:

Cześć!

Żona mówi: wybierz sobie prezent pod choinkę. Wybrałem więc narty :) Planuję więc zakup w ciągu najbliższych dni.

Szukam nart raczej nowych, które będą mi służyły przez kolejne kilka lat - mają mnie ciągnąć do góry i pomagać rozwijać umiejętności.

Z racji stanu posiadania rodziny bardzo początkującej w narciarstwie, jestem "skazany" na stoki mieszane - zarówno dla zaczynających przygodę, jak i dla tych którzy coś już potrafią. W tym sezonie prawdopodobnie zakotwiczymy przy Rusin-Ski. Z racji zamieszkania w okolicach Kielc planuję również odwiedzić Niestachów, Krajno. Kolega namawia mnie od dłuższego czasu ma Szczyrk.

Cytując klasyka: "POMOŻECIE?!".

Moje dane:

1. Płeć - M

2. Wiek - 42

3. Waga - 90 z założeniem zmiany w dół w ciągu kilku następnych miesięcy

4. Wzrost - 180cm

5. Na nartach jeżdżę od około 8 sezonów, (2-3 dni w sezonie). Wyłącznie stoki w Polsce (m.in. Niestachów k. Kielc, Kokuszka - Piwniczna, Długa Polana - Nowy Targ, Słoneczna Dolina k. Piwnicznej, Wierchomla)

6. Moje umiejętności określam na 4/5, planuję inwestować w instruktora w tym i kolejnych sezonach.

7. Moje buty to - Rossignol Alias Sensor 80. Na razie raczej ze mną pozostaną.

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - narty z wypożyczalni / przypadkowe pożyczone od znajomych.

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) -jazda typowo rekreacyjna na przygotowanych stokach.

10. Upatrzyłem sobie narty - Salomon S/Max 8 (sugerowałem się World Ski Test).

11. Mój budżet na narty to około - 2000PLN, ale im mniej tym lepiej. 

Jak już kupisz narty to pomyśl o butach z wyższym flexem. Waga z wiekiem raczej idzie do góry 😜, warto pomyśleć o flexie na poziomie min 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Tu już ty musisz wybrać - jeśli preferujesz szybszą nart - dłuższą - promień skrętu jest stosunkowo mały, 15,5 m przy 178 to naprawdę niedużo. Jeśli jeździsz wolniej i więcej kręcisz - to krótszą, ale poniżej tych 172 nie schodź bo bez sensu.

Czym się różnią te 2 modele - nie wiem - może malowaniem i tyle. Taka przyzwoita narta z serii AM, nie za szeroka pod butem - może będzie ok.

Ja bym celował w troszkę wyższe modele - ale wiem że budżet Cie ogranicza.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adimaka11 napisał:

Czy te narty to podobny poziom jak Head i Speed  ??

Cześć

Nie do precyzowałem - i-speed ma także podgrupy -  i-speed pro, i-speed, supershape i-speed - w takiej kolejności. Ale te modele (pierwsze 2 to raczej gigantowa charakterystyka, ostatnia taka chyba hybryda)

 

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczne odczucia dotyczące nart hybrydowych jak @marekbtl. Genialne narty. Jeżdżąc na nich (w moim wypadku Nordica) odnosisz wrażenie, że w końcu inżynierowie, a nie marketingowcy doszli do głosu. A poprzednie kilka sezonów jeździłem na SL FIS, GS sklep i FIS, AR różne. Wsiadłem na hybrydy i się zabujałem. 

Przy Twojej wadze zdecydowanie okolice 180cm w przypadku hybryd. Mam 178 ale ważę zaledwie 75kg i wziąłem 175cm. 

Jedyny problem w Twoim wypadku to budżet. O tej porze roku ciężko będzie Ci się zmieścić w 2000 za nowe narty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, FerraEnzo napisał:

Mam identyczne odczucia dotyczące nart hybrydowych jak @marekbtl. Genialne narty. Jeżdżąc na nich (w moim wypadku Nordica) odnosisz wrażenie, że w końcu inżynierowie, a nie marketingowcy doszli do głosu. A poprzednie kilka sezonów jeździłem na SL FIS, GS sklep i FIS, AR różne. Wsiadłem na hybrydy i się zabujałem. 

Przy Twojej wadze zdecydowanie okolice 180cm w przypadku hybryd. Mam 178 ale ważę zaledwie 75kg i wziąłem 175cm. 

Jedyny problem w Twoim wypadku to budżet. O tej porze roku ciężko będzie Ci się zmieścić w 2000 za nowe narty. 

No bo już miałem pytać jak "pieski" w realu się sprawują, w białce miałem 80 pod butem - ale to dla mnie juz mocno za szeroko - taka "tępa" była - niemrawa.

Tamte b. mile wspominam i pewnie to były te co Ty zakupiłeś, jak ja kupowałem Head - to niestety nie miałem okazji porównać Nordici z innymi modelami w tej grupie, może byłyby lepsze, ale Head nie są złe, wręcz b. dobre - zaskoczyły mnie ta uniwersalnością - niewzruszone na słabsze warunki, maja trzymanie nawet na twardym i cała zabawa to fakt że można je zmusić do jazdy wręcz slalomowej - a także dłuższych łuków się nie boja (tu Head je wręcz preferuje) a także sa stabilne przy wyższych prędkościach.

pozdrawiam i może do zobaczenia na stoku przy jakiejś okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marekbtl napisał:

No bo już miałem pytać jak "pieski" w realu się sprawują, w białce miałem 80 pod butem - ale to dla mnie juz mocno za szeroko - taka "tępa" była - niemrawa.

Tamte b. mile wspominam i pewnie to były te co Ty zakupiłeś, jak ja kupowałem Head - to niestety nie miałem okazji porównać Nordici z innymi modelami w tej grupie, może byłyby lepsze, ale Head nie są złe, wręcz b. dobre - zaskoczyły mnie ta uniwersalnością - niewzruszone na słabsze warunki, maja trzymanie nawet na twardym i cała zabawa to fakt że można je zmusić do jazdy wręcz slalomowej - a także dłuższych łuków się nie boja (tu Head je wręcz preferuje) a także sa stabilne przy wyższych prędkościach.

pozdrawiam i może do zobaczenia na stoku przy jakiejś okazji.

Bardzo fajnie się spisują. :) 

Największe plusy względem komórki to miększe dzioby i tak jak piszesz, niewzruszenie na słabsze warunki. 

Do zobaczenia, gdzieś w Krynicy! ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2021 o 12:32, FerraEnzo napisał:

Mam identyczne odczucia dotyczące nart hybrydowych jak @marekbtl. Genialne narty. Jeżdżąc na nich (w moim wypadku Nordica) odnosisz wrażenie, że w końcu inżynierowie, a nie marketingowcy doszli do głosu. A poprzednie kilka sezonów jeździłem na SL FIS, GS sklep i FIS, AR różne. Wsiadłem na hybrydy i się zabujałem. 

No wreszcie. Następny wyleczony.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sstar napisał:

No wreszcie. Następny wyleczony.

Ten proces postępował przez ostatnie kilka sezonów. Zaczęło się niewinnie bo od przrejażadżki na DTX. Zapomniałem, że na nartach można się tak dobrze bawić. 

A poza tym, po co mi lepsze narty skoro na obecnych nie pojadę tak: 

@Zagronie Hybryda to w skrócie mieszaniec SL z GS sklep; dzioby szersze jak w SL. Niekoniecznie z rockerem, zazwyczaj full camber i bardzo często płyta race. Technologicznie to narty z grupy race. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maestro sobie dorabia.  Technica Pura. To pewnie czysta technika. Jak zdobył Puchar Europy, to się nie dziwię, że jeździ czyściutką techniką.  Ma pewnie jakąś rewelacyjna metodę, by na tygodniowym obozie z jego udziałem(a może z filmów, jak u Morgana) posiąść coś z tej czystości. Elodi do mnie przestała pisać. Dawałem do zrozumienia, że mnie to zbyt nie interesuje, co Morgan oferuje. W końcu wysłałem zdjęcie Mosornego i film żony i dostałem odpowiedź, że nam życzy dobrego sezonu.  Być może ten post nie jest całkiem zrozumiały? To moja wina. Pracuję w sieci pod dwoma pseudo.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zagronie napisał:

Maestro sobie dorabia.  Technica Pura. To pewnie czysta technika. Jak zdobył Puchar Europy, to się nie dziwię, że jeździ czyściutką techniką.  Ma pewnie jakąś rewelacyjna metodę, by na tygodniowym obozie z jego udziałem(a może z filmów, jak u Morgana) posiąść coś z tej czystości. Elodi do mnie przestała pisać. Dawałem do zrozumienia, że mnie to zbyt nie interesuje, co Morgan oferuje. W końcu wysłałem zdjęcie Mosornego i film żony i dostałem odpowiedź, że nam życzy dobrego sezonu.  Być może ten post nie jest całkiem zrozumiały? To moja wina. Pracuję w sieci pod dwoma pseudo.

Dopóki nie zaczniesz się kłócić z samym sobą to spoko.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, izydar napisał:

Nie wiem czy zauważyliście co polecacie człowiekowi, który spędził na stoku 24 dni (8 sezonów po 2-3 dni w sezonie) - mniej niż wy w jednym.

To może, choć nie musi, mieć znaczenie.

Dokładnie, bez" próbnej" jazdy na którejkolwiek z polecanych przez Was nart kupowanie nie ma sensu. Ja również swój poziom oceniam na 4/5 ,i próbowałem ATOMIC REDSTER x9 i Blizzard Quattro RS , napewno są bardziej wymagające niż Head i Speed supershape na których jeżdżę obecnie, oczywiście są ta moje subiektywne odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2021 o 07:39, moruniek napisał:

Każda narta z drewnianym rdzeniem + titanal będzie odpowiednia. Wiązanie minimum do 11 DIN (trochę ważysz). Nie kup jej tylko za krótkiej. 

  

I co, nastawi je na 11 DIN? Przy umiejętnosciach na poziomie 4 ustawią mu na 5-7, moze 8, chyba że ma nogę grubą jak słoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, izydar napisał:

Nie wiem czy zauważyliście co polecacie człowiekowi, który spędził na stoku 24 dni (8 sezonów po 2-3 dni w sezonie) - mniej niż wy w jednym.

To może, choć nie musi, mieć znaczenie.

To typowe! Polecają chłopu rzeczy które nie są mu zupełnie potrzebne. 

Taki przykładowy żart żeby zrozumieć logikę tych porad.  Zrobiłem prawo jazdy. Do tej pory jeździłem ze 20 razy w ostatnich 5 latach, dacią taty, corolla wypozyczoną u Panka. Będę jeździł w okolicach Bodzentyna, tak z 5-10 razy w roku. Chcę kupić auto dla siebie.  Odpowiedź. Kup sobie coś na wielowahaczowym  zawieszeniu z silnikiem o mocy min. 200 km. Pasuje mi jak nic do tych porad odnosnie nart!

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...