Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kiedy jechać na narty?


Lexi

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.11.2022 o 18:27, pawelb91 napisał:

Bardzo dobrze powiedziane. Doświadczeni narciarze (także w alpejskich wyjazdach) to wiedzą, ale warto taką wiedzę sobie utrwalić. 

Patrzac na pytania jakie tutaj uzytkownicy zadaja, to jest spora czesc osob ktore nie ogarnia tego co dla doswiadczonych uzytkownikow jest jasne. Uwazam dlatego ze taki film moze pomoc narciarzom okazjonalnym dobrac termin dla siebie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 18:27, pawelb91 napisał:

Bardzo dobrze powiedziane. Doświadczeni narciarze (także w alpejskich wyjazdach) to wiedzą, ale warto taką wiedzę sobie utrwalić. 

Zasadniczo bardzo dobrze opowiedziane, mam dwie uwagi.

Świetny moment do jazdy ośrodkowej zaczyna się już około 20.11. Mamy wtedy otwarte Gurgle  (a za chwilę Ischgl) i to jest prawdziwy, wypasiony, kapitalny i obowiązkowy początek sezonu.

Narciarstwo kwietniowe oczywiście ON położone wyżej, ale przede wszystkim na północnych ekspozycjach, to jest klucz do wyboru. Nie ma jeszcze potrzeby jazdy na lodowcach.

---------------

Czerwcowe skitury to jest już bardzo mocno po sezonie. Większość schronisk jest (już dawno, od 6 tygodni) zamknięta. Możliwość zjazdu mamy powiedzmy do 2500 m n.p.m. W zasadzie poza (bardzo wymagającą i trudną logistycznie do dobrej aklimatyzacji) grupą Monte Rosy w Alpach nie ma wtedy czego szukać (nie mówię o jakiś tematach żlebowych). Zaś nieprzyjemny (tłok i tyczki) początku sezonu, przy odrobinie szczęścia, można ominąć jeżdżąc offpiste lub freetour. Były sezony gdzie w październiku mieliśmy po 8 dni na offpiste. Choć oczywiście trzeba liczyć się wtedy z dewastacją ślizgów. 

W ogóle jeśli chodzi o skitury to główny sezon jest w marcu i kwietniu (oraz początek maja). Tutaj autor ma słabą orientację. 

--------------

Zgadzam się też, że szkoda jeździć na siłę na nartach gdy można mieć "letnie" aktywności. Czyli październik i połowa listopada warunkowo (na warun offpiste), Koniec listopada i połowa grudnia - alert. Od połowy stycznia - alert. W okresie feryjnym - tylko mądre wybory, są ośrodki w których można najeździć się po pachy, miłośnicy offpiste i freetour mają wypas. Marzec i połowa kwietnia - alert (wszystkie aktywności). Maj skiturowy - wysoko. Czerwiec też w górach ale... na rowerze.

Edytowane przez Wujot
  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Wujot napisał:

. W okresie feryjnym - tylko mądre wybory, są ośrodki w których można najeździć się po pachy, miłośnicy offpiste i freetour mają wypas. 

Czym się różni offpiste od freetour?

czym się różni freetour od nie-free-tour?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Wujot napisał:

 W okresie feryjnym - tylko mądre wybory, są ośrodki w których można najeździć się po pachy

Jakie austriackie ośrodki mógłbyś polecić w tym okresie (najlepiej te w których można pojeździć na Super Ski Card) ? Zwykle odpuszczam sobie okres feryjny, ale w tym roku chcę kupić "sezonówkę" Super Ski Card i może w tym czasie zwiedzić jakieś mniej oblegane ośrodki: myślałem o Schneebaren (Tauplitz albo Riesneralm), Dachstein West lub rejonie Lungau (Großeck / Speiereck albo Katschberg). Warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zaj napisał:

Czym się różni offpiste od freetour?

czym się różni freetour od nie-free-tour?

Offpiste (freeride) to jazda z wykorzystaniem infrastruktury wyciągowej i raczej niewielkimi dojściami. Wiązanie do chodzenia jest tutaj opcją przy awaryjnym wycofie. Jest to zresztą logiczne - jak kupujemy karnet to warto wykorzystać go optymalnie.

Freetour tym się różni od skiturów, że nastawiony jest przede wszystkim na dobrą jakość jazdy, ale przy możliwie sprawnym podejściu. Czyli buty są sztywne (>flex 110), deski szersze (powiedzmy 95 mm). Wiązania to już mocno indywidualna sprawa - wskazałbym tutaj ATK FR12 jako wpasowujące się w ideę mocniejszych wiązań, przy małej wadze. W zestawie freetour bez problemu zrobimy powiedzmy 1000 m vertical i będziemy mieli prawdziwą radochę z jazdy. Ideę freetour można oczywiście połączyć z narciarstwem ośrodkowym, wykorzystując karnet. Fajne jest to, że w każdej chwili można ten ośrodek porzucić i zaliczyć jakiś bardziej spektakularny temat. Tak zrobiłem np.  na Weisssee Gletcher gdzie przez pierwsze dwie godziny pojeździłem linie w ON, po czym uznałem , że nie ma tam co więcej tracić czasu i polazłem na Granatspitze (jakieś 900 m vertical). Można w ten sposób wydłużyć dzień, najeździć się po pachy a do tego być w miejscach gdzie dużo mniej luda trafia.

O ile set turowy może ważyć 3200 g (buty, wiązania, deski) to freetour byłoby około 5000 g. Klasyczne freeride na szynówkach i butach alpejskich to nawet 8000 g. Te różnice w wadze nie do końca oddają rzeczywiste możliwości podejściowe. U mnie w najlżejszym zestawie zrobiłem kiedyś 2600 verticalu, w freetour to chyba 1500 by mi serdecznie wystarczyło, ale w klocach freeridowych to nie chciałbym przekroczyć 500. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mark Cane napisał:

Jakie austriackie ośrodki mógłbyś polecić w tym okresie (najlepiej te w których można pojeździć na Super Ski Card) ? Zwykle odpuszczam sobie okres feryjny, ale w tym roku chcę kupić "sezonówkę" Super Ski Card i może w tym czasie zwiedzić jakieś mniej oblegane ośrodki: myślałem o Schneebaren (Tauplitz albo Riesneralm), Dachstein West lub rejonie Lungau (Großeck / Speiereck albo Katschberg). Warto ?

No naprawdę nie spodziewałem się takiego pytania!

Aby się nie powtarzać tutaj 

znajdziesz recenzję Schneebaren. Planneralm jest ośrodkiem genialnym. Riesneralm niezłym. Tauplitz stany średnie, Loser co najmniej dobrze, a być może świetnie. 

Co do pytania a obszar Lungau to system w którym spędziliśmy multum czasu. Na niepozornym Fanningbergu oraliśmy kiedyś dwa dni sami po pas w śniegu. Z Grosseck-Speiereck zjechaliśmy wszystkie możliwe opcje. Nawet na Ainecku są piękne linie offpiste. Kapitalny system. Ten sam wątek co go już wcześniej linkowałem

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...