Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 Co prawda temat Snowfactory w Karpaczu zaczęliśmy w wątku o ośrodku w Czechach (Moninec), ale chyba tutaj jest chyba lepsze miejsce. Załączam zdjęcie ze stoku Relaks w Karpaczu przedstawiające pierwszą górkę śniegu wyprodukowaną przez Snowfactory. Zdjęcie otrzymałem od znajomego, który raczej się nie obrazi za to iż tutaj je wstawiam. 

2016-10-28-PHOTO-00001553.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni ten śnieg na plusie produkują? Pamiętam niecały rok temu jak napisałem że mogli by spokojnie śnieżyć bo było parę stopni poniżej zera, to ktoś się wymądrzał, że się nie da, że wilgotność powietrza, że to że tamto. A tu proszę :) BTW. Putin na Olimpiadzie też podobno na grubym plusie śnieg produkował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Hextor napisał:

Oni ten śnieg na plusie produkują? Pamiętam niecały rok temu jak napisałem że mogli by spokojnie śnieżyć bo było parę stopni poniżej zera, to ktoś się wymądrzał, że się nie da, że wilgotność powietrza, że to że tamto. A tu proszę :) BTW. Putin na Olimpiadzie też podobno na grubym plusie śnieg produkował.

Pytałeś się pewnie o standardowy system naśnieżania, który nie jest w stanie wyprodukować śniegu w plusowych i lekko minusowych temperaturach.

To co widzisz na zdjęciu to taka "trochę" większa kostkarka do lodu. Toto może "robić" "śnieg" (właściwie drobny lód) nawet przy +20 :D

Zresztą twoja lodówka pewnie też, ale teraz są te w których się lód sam usuwa.

Tak, że nikt się nie wymądrzał.

 

Pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hextor napisał:

Oni ten śnieg na plusie produkują? Pamiętam niecały rok temu jak napisałem że mogli by spokojnie śnieżyć bo było parę stopni poniżej zera, to ktoś się wymądrzał, że się nie da, że wilgotność powietrza, że to że tamto. A tu proszę :) BTW. Putin na Olimpiadzie też podobno na grubym plusie śnieg produkował.

Na tym polega rewolucja. Śnieg produkowany jest wewnątrz tego kontenera, a następnie wyrzucany na zewnątrz. Pomysł podobno przyszedł z krajów arabskich, gdzie był problem z wysokimi temperaturami i betonem. Zaczęto więc ten beton mechanicznie schładzać. Ta technologia została zaadaptowana do celów robienia śniegu. Teoretycznie nawet przy plus 20 stopniach można taki śnieg przy użyciu takich instalacji produkować. Przy czym póki co te systemy z uwagi na ich wydajność wystarczają na śnieżenie raczej mniejszych stoków, a generalnie reklamowane są jako uzupełnienie tradycyjnych systemów z armatkami i lancami. Np. gdy jest naśnieżony stok, a z uwagi na długi okres wysokiej temperatury, nie można później śniegu uzupełniać. Te systemu umożliwiają w takiej sytuacji produkcję śniegu i uzupełnianie śniegu z tradycyjnych systemów.

Nie wiem, kto i w jakiej kolejności wpadał na kolejne rozwiązania, ale ja najpierw usłyszałem o czymś takim na Pitztalu. Tam stanął wręcz mały budynek, wewnątrz którego produkowany jest śnieg, który następnie jest wyrzucany na zewnątrz za pomocą taśmociągu i rozwożony przez ratraki. Za wszystkim stała i stoi izraelska firma IDE: http://www.ide-snowmaker.com/blog/case-study/pitztal-austria/ 

Technoalpin - a więc firma która ma bodaj 60% światowego rynku śnieżenia - wpadła na coś co nazywają Snowfactory - to właśnie stanęło w Karpaczu. Plusem jest to, że fabryka śniegu mieści się na standardowej ciężarówce i ma formę kontenera. Można ją rozbudować o kilka takich modułów. Tutaj video na stonie Moninec, jak to u nich wyglądało:

 Teraz JC donosił o jeszcze jednej firmie, która ma postawić coś w BSA, jak rozumiem chodzi o to: http://www.snowbox.info/ . Na stronie chwalą się, że śnieg można produkować nawet przy +35 stopniach. Chyba wielkiego sensu to nie ma, z uwagi na to co ze śniegiem będzie się działo na zewnątrz przy takich temperaturach, ale jak rozumiem producent chce podkreślić, że się da. Ktoś kogo pytałem o ten system snowbox, twierdził że jest to mniej wydajne niż snowfactory, ale być może ten system też się da jakoś rozbudowywać. 

Edytowane przez Cosworth240
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Cosworth240 napisał:

 Teraz JC donosił o jeszcze jednej firmie, która ma postawić coś w BSA, jak rozumiem chodzi o to: http://www.snowbox.info/ . Na stronie chwalą się, że śnieg można produkować nawet przy +35 stopniach. Chyba wielkiego sensu to nie ma, z uwagi na to co ze śniegiem będzie się działo na zewnątrz przy takich temperaturach, ale jak rozumiem producent chce podkreślić, że się da. Ktoś kogo pytałem o ten system snowbox, twierdził że jest to mniej wydajne niż snowfactory, ale być może ten system też się da jakoś rozbudowywać. 

Pytanie czy śnieg przy 35 stopniach szybciej się produkuje czy topnieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.10.2016 o 11:44, JC napisał:

Meldujemy się Pawłem z Czarnej Góry. Sprawdzamy jak i co? :)

75b6143521aad1d1216bd46a6ff76c91.jpg

Fajna kanapa ale wole takie jak na Skrzyczne gdzie każdy narciarz ma swój indywidualny pałąk pod nogi. Mam nadzieje że w SON chociaż część kanap zrobią z indywidualnymi pałąkami

Edytowane przez christofer30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, pawelb91 napisał:

Super by było jakby coś ruszyło z tą inwestycją. Dawna wycinka pod trasy już zdążyła zarosnąć sporymi krzakami. 

http://krakow.tvp.pl/19102262/wyciagu-nie-bedzie-gora-na-sprzedaz

Dziwne ponieważ w zeszłym roku pojawiła się informacja że teren ma być sprzedany ponieważ spółka zarządzająca nie miała pieniędzy na realizacje projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.10.2016 o 20:58, toni napisał:

A co słychać w "narciarskim skansenie" Sucha Dolina i Kosarzyskach k/Piwnicznej? Nie byłem tam z 20 lat a może i dłużej. Czy ktoś posiada jakąś wiedzę  w tym temacie. Dla tych którzy z nostalgią wspominają instalacje narciarskie z czasów PRL-u (Mostostal np.i inni..) to pewnie dla tej grupy narciarzy byłaby "wsamraśna" miejscówka podejrzewam.

Pozdrawiam Kazimierz 

Edytowane przez kaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kaka napisał:

A co słychać w "narciarskim skansenie" Sucha Dolina i Kosarzyskach k/Piwnicznej? Nie byłem tam z 20 lat a może i dłużej. Czy ktoś posiada jakąś wiedzę  w tym temacie. Dla tych którzy z nostalgią wspominają instalacje narciarskie z czasów PRL-u (Mostostal np.i inni..) to pewnie dla tej grupy narciarzy byłaby "wsamraśna" miejscówka podejrzewam.

Pozdrawiam Kazimierz 

Miejscówka świetna! Znajduje się tam ostatni wyciąg Mostostal-Muller (bramowe podpory kratowane). Obecnie jest chyba najstarszym wyciągiem w Polsce. Warto go zachować! :)

Edytowane przez leitner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rewolucją "forumową" zamieszczałem zdjęcia z jakiś prac ziemnych przy trasach na Suchej Dolinie. Pisałem do SKI Hotelu który się tam znajduje ale nic konkretnego nie odpisali. Pozostaje dalej czekać na jakieś informacje. Obecnie to miejsce jest martwe. W ostatnich latach ruszał jedynie przyhotelowy wyciąg o długości ok 200m, jak był śnieg. 10 lat temu w planach była budowa krzesełka z parkingu w Kosarzyskach na Eliaszówkę. 

Leitner
Wdrąż tam ideę Vintage Ski Slope. Renowacja starych orczyków + budowa wspomnianego krzesła i odnowienie tras. :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10/23/2016 o 21:58, koliber napisał:

O 200 to zostało wydłużone poprzednio, gdy zastępowało orczyk (jedna trasa ma 720m, druga 800m). Teraz zostanie wydłużone o dużo więcej - ma sięgać góry Krzyżowej (812m). Tu jest artykuł, w którym zamieszczono zdjęcie nowej mapki. Widać, że nie chciało im się precyzyjnie zmierzyć i zmienić danych, bo do 720m dopisali z przodu jedynkę i wychodzi, że nowa trasa ma 1720m, a to już lekka przesada:)

https://sadeczanin.info/sport-i-zdrowie/w-krynicy-powstał-2-kilometrowa-trasa-narciarska-w-słotwinach-podgrzewane-siedzenia

 

Okazało się że, Heniek postawił 2 krzesło 4 osobowe. Stok sprawdziłem w ubiegłym roku i jest bardzo przyjemny. Syn dopiero zaczyna przygodę z narciarstwem ale dawał tam sobie rade. Obecnie piszą że, trasa ma 1800 metrow co chyba jest lekką przesadą ale zweryfikuje to w styczniu :-)  Link z oficjalnej strony:

Www.henryk-ski.pl/aktualnosci/hit-sezonu-zimowego/20162017-w-krynicy-zdroj

Inwestycja bardzo cieszy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na normalną mapę, wychodzi jakieś 1300m długości łącznie (pozakręcany trasy mogą mieć trochę więcej). Miejmy nadzieję, że w przyszłości zmienią te 2 wolne krzesła na jedno wyprzęgane i połączą z dolną stacją kolei na Jaworzynę (jest podobno taki zamiar).

Nie mogę pojąć jak to jest, że od wielu lat nie da się połączyć tych wszystkich stoków w Krynicy. Przecież już istnieje przecinka po dawnym wyciągu "Czarny Potok" i nawet chyba podpory starego wyciągu, łączącego Słotwiny z Jaworzyną. Rozumiałbym problemy, gdyby trzeba było wycinać lasy, ale co stoi na przeszkodzie by wznowić to połączenie? Już nie mówię o dwóch osobnych karnetach w Słotwinach - tu kłania się typowo polska mentalność, którą można zaobserwować szczególnie na Podhalu (to chyba ta słynna zawziętość górali).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, koliber napisał:

Patrząc na normalną mapę, wychodzi jakieś 1300m długości łącznie (pozakręcany trasy mogą mieć trochę więcej). Miejmy nadzieję, że w przyszłości zmienią te 2 wolne krzesła na jedno wyprzęgane i połączą z dolną stacją kolei na Jaworzynę (jest podobno taki zamiar).

Nie mogę pojąć jak to jest, że od wielu lat nie da się połączyć tych wszystkich stoków w Krynicy. Przecież już istnieje przecinka po dawnym wyciągu "Czarny Potok" i nawet chyba podpory starego wyciągu, łączącego Słotwiny z Jaworzyną. Rozumiałbym problemy, gdyby trzeba było wycinać lasy, ale co stoi na przeszkodzie by wznowić to połączenie? Już nie mówię o dwóch osobnych karnetach w Słotwinach - tu kłania się typowo polska mentalność, którą można zaobserwować szczególnie na Podhalu (to chyba ta słynna zawziętość górali).

Cześć

Fajnie się ocenia i feruje wyroki jak się stoi z boku i wszystko polega na gdybaniu.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jusik2002 napisał:

Obecnie piszą że, trasa ma 1800 metrow co chyba jest lekką przesadą

W Białce na 160 m deniwelacji jest jedna trasa o długości 1900m więc jest to możliwe

Przy okazji pytanie: jest gdzieś mapka, na której zaznaczono wszystkie wyciągi w Krynicy i ile potrzeba karnetów aby na nich jeździć przez tydzień? 

Edytowane przez Jeeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

 

Przy okazji pytanie: jest gdzieś mapka, na której zaznaczono wszystkie wyciągi w Krynicy i ile potrzeba karnetów aby na nich jeździć przez tydzień? 

Osobne karnet mają: Jaworzyna Krynicka, Słotwiny Arena, Słotwiny Tabaszewski, Henryk Ski. Oraz w bliskiej okolicy Krynicy są dwie stacje w Tyliczu z dwoma osobnymi typami karnetów: Tylicz Ski i Master Ski. 

Edytowane przez pawelb91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, koliber napisał:

Patrząc na normalną mapę, wychodzi jakieś 1300m długości łącznie (pozakręcany trasy mogą mieć trochę więcej). Miejmy nadzieję, że w przyszłości zmienią te 2 wolne krzesła na jedno wyprzęgane i połączą z dolną stacją kolei na Jaworzynę (jest podobno taki zamiar).

Nie mogę pojąć jak to jest, że od wielu lat nie da się połączyć tych wszystkich stoków w Krynicy. Przecież już istnieje przecinka po dawnym wyciągu "Czarny Potok" i nawet chyba podpory starego wyciągu, łączącego Słotwiny z Jaworzyną. Rozumiałbym problemy, gdyby trzeba było wycinać lasy, ale co stoi na przeszkodzie by wznowić to połączenie? Już nie mówię o dwóch osobnych karnetach w Słotwinach - tu kłania się typowo polska mentalność, którą można zaobserwować szczególnie na Podhalu (to chyba ta słynna zawziętość górali).

Podobno działka na której był stary wyciag została podzielona na mniejsze i sprzedana. Ma wielu właścicieli, co praktycznie utrudnia jej zagospodarowanie.  Dodatkowo w tym rejonie powstało trochę zabudowy dla której zagospodarowanie stoku byłoby nie na rekę. Trzeba także zaznaczyć, że jest to stok południowy, a biorąc pod uwagę jakość ostatnich zim..... Takie info uzyskałem kiedyś od prezesa ON Azoty, ( przez przypadek udało nam się spotkać i porozmawiać)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...