Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze podsumuję to, co zostało trochę napisane, wynika z planów i przewidziane przez kilku z Was.

Plany są takie:

- Golgota będzie poszerzona o pas oddzielający ją od orczyka oraz o trasę orczyka,

- Kolej przy golgocie będzie wybudowana po lewej stronie patrząc od dołu,

- Pod dolnym odcinkiem Golgoty będzie tunel, którym przejdzie dotychczasowa droga,

- Dolna stacja kolei na Halę Skrzyczeńską będzie schodzić się ze stacją kolei wzdłuż Golgoty,

- Pojedynczy orczyk na Hali Pośredniej będzie rozebrany, żeby nie zajmować miejsca pod trasy,

- Dla słabiej jeżdżących będzie nowa trasa dojazdowa do Soliska,

- Podwójny orczyk na Hali Pośredniej zostanie zastąpiony 8-os kanapą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czytam wątek już od jakiegoś czasu z dużym zainteresowaniem.

Dziwi mnie dlaczego wszyscy uważają że akurat krzesło z Hali S. na grzbiet Skrzycznego jest tym jednym opcjonalnym z 6 planowanych.

Skoro już budują gondole w Czyrnej (niżej przy ul. Salmopolskiej) to nie byłoby możliwe że wyciąg krzesełkowy Czyrna-Hala S. będzie opcjonalnym? Nawet by to pasowało do informacji że Bieńkula będzie dopiero modernizowana w trzecim etapie, a drugi wyciąg z Czyrnej ma biegnąc równolegle do czarnej trasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się obawiam, czy w ogóle będą Bieńkulę utrzymywać, bo przejazd z niej do dolnej stacji gondoli byłby problematyczny (długi trawers). W Jasnej, nawet mimo budowy kanap, przestali ratrakować czarną trasę w Zahradkach. Pewnie dopiero po budowie tej piątej kanapy ją udostępnią (czyli po modernizacji, choć nie wiem co tam jest do modernizowania).

JC, a wiesz może czy prawdziwa była informacja o wystawieniu na sprzedaż ośrodka Brenna-Węgierski i czy TMR rozważa jego nabycie w celu połączenia ze Szczyrkiem?

Edytowane przez koliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, kanapa 8-os. stanie w miejscu podwójnego orczyka V i IX na Julianach.

Z całym szacunkiem dla Słowaków odwalających dobrą robotę, i ciebie, ale po kiego nie powiem czego oni chcą wepchnąć ósemkę tam?

Kolejna niewiadomo-ile miejscowa kanapa na 800m? Nie wiem jak wy, ale mi się 8-os. kanapy kojarzą z długimi trasami, a gondola >2km.

Osobiście jako zwykły szary narciarz uważam, że to trochę bez planu.

Zawsze Solisko uważałem za "centrum" SON'u m. inn. z powodu umiejscowienia mniej więcej w środku ośrodku, oraz możliwości pojechania na M.Skrzyczne oraz na Golgotę (Malinów?). Jak dla mnie, budowa gondoli oznacza "przeniesienie centrum" jakoby gondola byłaby najważniejsza.

Osobiście dla mnie najlepiej byłoby zrobić GND-10 na trasie Solisko-Załamanie-Hala Skrzyczeńska, albo nawet dociągnąć do Szczytu. Pamiętajcie że każda kolej więcej, to każda kolejka ludzi do pokonania do szczytu.

Z Julian fajnie byłoby zrobić coś, co ja traktuję jako "ski area", czyli podobnie jak w Zieleńcu jeden wielki stok narciarski, ale w Julianach znajduje się dużo pagórków, no i orczyki uniemożliwiają ścinanie w pół stoku, oraz jest dużo "samotnych linni lasu" (kilka/naście drzew w linii równoległej stoku)

No ale koniec moich lamentów, mniejsza, mam pytanie: Jak z przejazdem Solisko-Golgota, bodajże @JC wspomniał, że będzie się tam tunel znajdował (łoo panie, pewnie nawet na krótki kupę kasy pójdzie) czy to oznacza, że krzesło Golgota i Solisko będą koło siebie, połączone Stokami, z przejazdem między stokami? Czy dalej będzie trzeba poręcze/parapety zdejmować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że krótki orczyk z Soliska na Suche także idzie pod palnik...? ;-(

Szkoda... jeden taki mogliby zostawić jako pamiątkę....

Mostostal,

stary orczyk w momencie kiedy wszystko inne wokół jest nowczesne ma swój klimat - ale na tym się nie zarobi z punktu widzenia skali którą taki TMR operuje.

to tak jakbyś remontował dom ze starymi nieszczelnymi oknami z pojedynczą szybą które jakbyś ich nie uszczelnił i nie dopieścił nie będą mieć parametrów jak nowe dwu- albo trzyszyobowe - zostawisz po wymianie reszty okien na ciepłe takie jedno akurat duże stare np. w salonie i to akurat od strony gdzie w zimie najbardziej wieje? na pamiątkę? ;)

Żaden COS czy SON/TMR tego nie zrobi bo im się to najnormalniej w świecie nie kalkuluje,

Wg mnie poszukaj kogoś kto ma stok ze starym wyciągiem i nie ma kasy na modernizację z prawdziwego zdarzenia, a tak właśnie podkreślając skansenowatość ma szansę się wyróżnić i złapać nowych klientów - tylko tak twój plan na stok vintage może się w PL ziścić, jest parę stoków z wyciągami na sprzedaż - choćby w Brennej, Ustroniu, koło Żywca i sporo więcej, a z mniejszych to i nawet na Białym Krzyżu - ten trzeci najstromszy (co nie znaczy że stromy) pod lasem.

Tyle że na to chyba jest jeszcze za wcześnie jak już kiedyś pisałem - ludzie się muszą nowymi kanapami nacieszyć.

Zacznij teraz szukać miejsca, inwestora - przy twoim uporze (w pozytywnym sensie) i pasji wierzę że znajdziesz i to w odpowiednim momencie (obstawiam 2018-20) zatrybi - i ma szansę się wtedy utrzymać a nawet może i zarobić jeżeli to będzie naprawdę konsekwentny oldschool - bo zrobi się to modne. Szczerze ci tego życzę, ale nie licz że najwięksi gracze będą na to chętni - co innego tacy jak ty pasjonaci.

Olej wszystkich konserwatorów zabytków i inne urzędniczne dziwolągi co nie wiedzą czy chcą być w ciąży czy nie - to zupełnie nie tędy droga, szukaj pasjonatów - i tych z kasą (ale takich którzy zarabiają na czymś innym) i tych z wyciągami ledwo zipiących. Wiem że ci się uda, im się robi dostatniej tym łatwiej na sentymencie zarobić.

Pamietasz link który wrzucałem o tym wyciągu gdzie wszystko jest retro w USA? Tutaj jak zaczniesz zbierać stare wyposażenie to całe spokojnie uzbierasz po cenie złomu. Budżet musi oczywiście być ale zupełnie inny niż na modernizację wyposażenia nawet najmniejszego stoku.

Szczerze ci będę kibicował i będę pierwszym który u ciebie się pojawi i jeszcze zrobię ci porządną reklamę u nas na FB,

nie będę mówił za innych (pozdrawiam !) ale podejrzewam że tak samo możesz wtedy na nich liczyć :)

Jak ze wszystkim - będziesz pierwszy, zgarniesz pulę :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety najtrudniejsze jest znalezienie inwestora. Pytanie czy przez te kilka lat (kiedy Polacy nacieszą się kanapami) zachowają się ciekawsze wyciągi (Sucha Dolina, Beskidek, Stemag w Istebnej, Huzele, Zapalenica itd.). Przy czym dwa ostatnie na 95% zostaną. Inwestora da się znaleźć, ale łatwiej będzie po zrzeszeniu się pasjonatów, fanów i zainteresowanych vintage skiing. Cały czas wraz z @Mostostalem staramy się dowiedzieć historii Mullera z przed 1968r. Niestety ani COS, ani firma Mostostal Zabrze nie wie czy cały Muller z Tatr został postawiony na Dolinach. Ciekawe jest też, czemu jest taka rozbieżność w podawanej długości Mullera na Hali Kondratowej (niektórzy podają 750m, inni nawet 1200m!). W SON-ie też są 2-3 wyciągi warte zachowania (spróbuję się dowiedzieć szczegółow u TMR-u).

Sorry za off-top, ale jakiś związek z SON-em jest :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy, którzy marzą o pozostawieniu orczyków na Suche i wzdłuż Golgoty, nie myślą o tym, że Solisko dla słabo jeżdżących to wąskie gardło. Sam jestem raczej dobrym narciarzem (łącznie z drobnymi sukcesami z zawodach), ale popatrzcie też na Wasze dzieci i Wasze żony. Ja oni (one) mają wrócić z Julianów na parking centralny?

Dojazdy "zielone" i wygodne wyciągi są ważne właśnie pod tym kątem. Dziś słabi narciarze, jak mają wyjeżdżać orczykiem, to wybierają ośrodki, gdzie są wygodne gondole (najlepiej) i krzesła.

To jest logiczne. Sam lubię trudne trasy i ostrą jazdę, ale od momentu jak zacząłem uczyć dziecko jazdy od wieku ok. 5-6 lat, nauczyłem się unikać orczyków. Spróbujcie z takim "bajtlem" wjechać wzdłuż Golgoty. I nie chodzi tu o poziom jazdy dziecka, bo od małego zjeżdżałem z nim na przykład z Łomnickiego Siodła. Ale tam jest krzesło, choć wolne i stare.

Charakterystyczne jest, że dziś mówi się o tym, że CZTEROOSOBOWE KRZESŁO w Wierchomli to zabytek (faktyczne, wolne jak cholera, tak samo jak w Zawoi). To co można powiedzieć o Szczyrku? Tyle dla miłośników tych zabytków. Wasze hobby jest fajne, ale REALIA są dziś inne. Albo Szczyrk będzie nowoczesny, albo nie będzie go wcale. Z mapy pożądanych ośrodków na ferie wypadł już dawno!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy, którzy marzą o pozostawieniu orczyków na Suche i wzdłuż Golgoty...
...Nie są przeciwni budowy nowych kanap.

Dojazdy "zielone" i wygodne wyciągi są ważne właśnie pod tym kątem.

Jak najbardziej jestem za wytyczaniem łatwych wariantów trudniejszych tras.

Charakterystyczne jest, że dziś mówi się o tym, że CZTEROOSOBOWE KRZESŁO w Wierchomli to zabytek (faktyczne, wolne jak cholera, tak samo jak w Zawoi).

Jeśli według Ciebie, kolej z 2000 roku jest zabytkiem, bo jest wolna , to nic na to nie poradzę.

To co można powiedzieć o Szczyrku? Tyle dla miłośników tych zabytków. Wasze hobby jest fajne, ale REALIA są dziś inne.

Za 5-8 lat, kiedy SON i Pilsko będą mocno zmodernizowane, będzie więcej osób, które chciałyby przypomnieć sobie "dawne czasy". Być może wtedy będzie o wiele mniej starodawnych wyciągów i nie będzie możliwości stworzenia Vintage Skiing.

A co do orczyka przy Golgocie, to mi najbardziej zależy na tym, żeby wzdłuż niej był jakikolwiek wyciąg (jak dla mnie, tuż obok nowej kanapy może stać Tatralift LVH). Wyciągi w SON-ie nie są specjalnie zabytkowe (z wyjątkiem tego w krzakach :wink: ). Cześć z nich (podwójny Julian) stanowią raczej ciekawy obiekt architektoniczny (połączenie rozwiązań z kilku firm). Wyprzedzając Wasze obawy: nie mam zamiaru (chyba Mostostal też) pisać petycji/zapytań itd. w sprawie wyciągów w SON-ie do WUOZ-u, Ministerstwa, Posłów itd. :) :) :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Panowie NzŚ i MX5, chyba nie bardzo przykładaliście się do czytania tego co Pisał Mostostal i Leitner.

Przecież Oni nie chcą, żeby nie budować nowych kolejek. Oni pragną, żeby także zachować te stare.

Przypomina to trochę problem niektórych bardzo starych i szczególnie wartościowych wiejskich chat. Trudno wymagać, żeby w nich ludzie mieszkali, ale zniszczyć też nie wolno, co dla w miarę rozgarniętych ludzi jest też oczywiste. Dało się to rozwiązać przez skanseny.

Podobnie jak Matei jestem za wykorzystaniem zapomnianych przez narciarzy stoków i wyciągów jako swojego rodzaju "skansenów" ale działających mini ośrodków narciarskich!!! Przecież pomijając kwestie nostalgii, takie stare wyciągi są świadectwem naszej kultury technicznej. A świadomość, że powinny gdzieś pozostać, to świadectwo naszej kultury jako takiej...

Tadek

PS.

Pisałem nie znając postu Leitnera, więc nieco zdublowałem jego wypowiedź...

Edytowane przez Tadeusz T
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie do WUOZów i innych urzędów maiło sens li tylko i wyłącznie w przypadku Mullera na Dolinach a to dlatego, że COS jest spółką skarbu państwa a tylko w takim układzie konserwator zabytków może z urzędu wpisać urządzenie na listę ruchomych zabytków techniki. W każdym innym przypadku o taką kuratelę występuje właściciel urządzenia (pojazdu, wyciągu, czołgu itp). WUOZ dał ciała wysyłając do COSu zapytanie o ich "zainteresowanie" takim działaniem co położyło sprawę na dechy. Innymi słowy nieodpowiedzialnie (a może właśnie celowo!) dali im cynk miast objąć wyciąg ochroną konserwatorską do czego COS musiałby się zastosować.

Pisanie w sprawie wyciągów SON (właścicielem jest prywatna spółka TMR) czy innych ośrodków nie ma sensu.

Jedyną drogą ocalenia np wyciągów w Huzelach (Transporta Chrudim VL500) lub Suchej Dolinie (Mostostal WN750 na licencji Mullera) czy choćby na Zapalenicy (Pierwszy prototyp Mostostalu WN1000) jest wykup takiego ośrodka i zgłoszenie wyciągu do wpisania go na listę ruchomy zabytków techniki. WUZO dokona tego na wniosek właściciela ale nałoży nań obowiązek dbania o urządzenie i utrzymywanie go w stanie oryginalnym. Oczywiście na własny koszt!

W przypadku Mullera z Dolin, COS otrzymałby dofinansowanie z BP.

Także, jak pisze Leitner, trzeba raczej szukać sponsora fana vintage skiing. Na państwo w tym temacie liczyć nie można.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest masa kameralnych ośrodków narciarskich, gdzie wyciągi orczykowe są użyteczne i pewnie długo tam pozostaną, ale nie wyobrażam sobie przy nowych kanapach, o przepustowości pewnie z 2,7tys./h pozostawiania dodatkowo orczyków. I ze względu na tłok na trasach i zajmowanie miejsca przez takie wyciągi (w Solisku i tak jest ciasno żeby zmieścić tam stacje dwóch wyprzęganych kanap i jeszcze wyciągów).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zniknęła też ulga dla osób w wieku 60+.

Choć przecież oczywiste jest, że te osoby jeżdżą znacznie mniej intensywnie od 20-30 latków...

Bardzo mnie tym zniechęcili do siebie. Ciekawe, że na Słowacji taka ulga jest.

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszły wspólny karnet na Szczyrk, SP, TŁ i Chopok będzie taką ulgę miał.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...