Narty - skionline.pl
Jump to content

Recommended Posts

• Replies 11.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Dzisiaj byłem, zobaczyłem, zjechałem, nawet dwa razy, czyli tura na Małe Skrzyczne. Zacznę od góry, 3 armatki pracowały na trasie Małe Skrzyczne-Hala Skrzyczeńska. To dobra wiadomość bo myślałem że n

Kilka obrazków z dzisiaj. Słów nie trzeba.  

Po blisko dwutygodniowej przerwie dzisiaj trafiłem ponownie do Szczyrku, na parkingu pod gondolą 8.25 i już tylko jeden rząd wolny do parkowania, ale ja nie jestem @bolec, Krzychu, kiedy wjeżdża na pa

Posted Images

Dzisiaj obszedłem cały ośrodek. Duuużo się dzieje.
Zbiornik nabiera końcowy kształt. Trasy przystosowane są słomą, a na Pośrednim trwa budowa krzesła. Zwieziono juz elementy slipów nośnych.

eb9632e8cc88d046f3116b8b0bd90de4.jpg

a0a635c3a8696c5e4fc5bb5a87317bc8.jpg

Na trasach pojawiły się mocowania do lanc

40942d3163c9f9dbd315d5affdb83248.jpg

Gotowe są stopy pod słupy

1a73ec3e6ee6737aa2eeedda84d09c06.jpg

• Like 6
14 minut temu, JC napisał:

Dzisiaj obszedłem cały ośrodek. Duuużo się dzieje.
Zbiornik nabiera końcowy kształt. Trasy przystosowane są słomą, a na Pośrednim trwa budowa krzesła. Zwieziono juz elementy slipów nośnych.

Na trasach pojawiły się mocowania do lanc

Gotowe są stopy pod słupy

Nie będę napierdzielał się ze "slipów nośnych" bo wiem,że to literówka (choć to fajnie wyszło) :D

Zapytam tylko co to znaczy -  "trasy przystosowane są słomą" bo najzwyczajniej nie wiem.

• Like 2

Może Jacek napisze coś więcej, ale, z tego co wiem, to słoma jakoś izoluje i zabezpiecza trasy (nie wiem tylko przed czym ;)). Pamiętam, że jak w Tatrzańskiej Łomnicy budowali trasę, to też wykładali ją słomą.

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Slipy nośne ... muszę opatentować nazwę :).

Myślę, że słoma ma kilka zastosowań. Ochrona gruntu przed wypłukaniem przez deszcz, przyspieszenie wzrostu trawy, no i wizualnie inaczej trasy wyglądają. Z daleka stoki wyglądają jakby była już późna jesień, a nie jak po przejeździe spychacza. To nie jest wiedza nabyta, tylko moje domysły.

• Like 2

Ciekaw jestem jak to wygląda.Nigdy i nigdzie nie spotkałem się z czymś takim.

Szkoda,że jest embargo na robienie zdjęć bo nie bardzo mam czas aby wybrać się do Szczyrku na badania organoleptyczne.

Czy ta słoma jest mielona czy rozwijana z bali?

A teraz mój prywatny wymysł.

Może posiali trawę i przykrywają słomą.Miałoby to uzasadnienie w dwóch a nawet trzech sprawach.Po pierwsze wiatr nie zwiewałby nasion,deszcz  nie spłucze tak łatwo no i utrzymuje się wilgotność w celu lepszych wschodów nasion trawy.

Może się dowiem  jaka jest prawda.

Edited by MB
1 godzinę temu, MB napisał:
Ciekaw jestem jak to wygląda.Nigdy i nigdzie nie spotkałem się z czymś takim.

Szkoda,że jest embargo na robienie zdjęć bo nie bardzo mam czas aby wybrać się do Szczyrku na badania organoleptyczne.

Czy ta słoma jest mielona czy rozwijana z bali?

A teraz mój prywatny wymysł.

Może posiali trawę i przykrywają słomą.Miałoby to uzasadnienie w dwóch a nawet trzech sprawach.Po pierwsze wiatr nie zwiewałby nasion,deszcz  nie spłucze tak łatwo no i utrzymuje się wilgotność w celu lepszych wschodów nasion trawy.

Może się dowiem  jaka jest prawda.

Rozwijają z bali i rozkładają na trasach. W miejscach gdzie jest tej słomy więcej ułożonej, z daleka , trasa wygląda jakby była zarośnięta.

Tutaj widać jak to słoma jest rozwinięta

0ec399a532563e667587f2cea17cfa82.jpg

image.thumb.png.03a8470ec4ea3208912f0a0d6f8797dc.png

Prawdę powiedziawszy nie rozumiem tego ściółkowania. Zbyt nikła to warstwa aby miała wspomóc wschody nasion traw.

Może kiedyś się dowiem jaki jest cel tego ściółkowania.

• Like 1

Te siano to nic innego jak osłona nasion trawy - żeby wiatr nie wydmuchał, deszcz nie spłukał, ptaki nie zjadły, żeby utrzymać wilgoć. Dwa pierwsze są szczególnie istotne na pochylonym terenie. Na płaskim i wilgotnym terenie krycie słomą nie jest takie istotne.

• Thanks 1
6 godzin temu, WojtekM napisał:

Te siano to nic innego jak osłona nasion trawy - żeby wiatr nie wydmuchał, deszcz nie spłukał, ptaki nie zjadły, żeby utrzymać wilgoć. Dwa pierwsze są szczególnie istotne na pochylonym terenie. Na płaskim i wilgotnym terenie krycie słomą nie jest takie istotne.

Jestem akurat u rodziny w USA wakacyjnie i w parku tutaj stosują dokładnie taką samą technikę. Wysiewają trawę, a na to kładą słomę na takiej siateczce. Robią to jako osłona przed wiatrem i ptakami i to pomimo tego, że teren jest raczej płaski.

OK, robi się tak i na płaskim, ale bardziej istotne jest to na pochyłym terenie. Tam każdy deszcz spłucze natychmiast wszystko w dół, jeżeli nasiona nie są zakorzenione. A na płaskim - wiadomo, też można, żeby wilgoć się trzymała (jeżeli teren jest suchy) i żeby ptaki nie wyjadły.

Edited by WojtekM
  • 2 weeks later...

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski zakończyły się prace związane ze stawianiem słupów 10-os gondoli oraz 6-os kolei krzesełkowej na Halę Skrzczeńską, z pomocą śmigłowca.
Na zdjęciu dolna stacja nowej 6-os kanapy łączącej Solisko z Halą Skrzyczeńską.

1c6a5e7a0b4e1b461d9eee041d79c68f.jpg

• Like 4
  • Thanks 3
1 godzinę temu, JC napisał:

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski zakończyły się prace związane ze stawianiem słupów 10-os gondoli oraz 6-os kolei krzesełkowej na Halę Skrzczeńską, z pomocą śmigłowca.
Na zdjęciu dolna stacja nowej 6-os kanapy łączącej Solisko z Halą Skrzyczeńską.

Fajnie, cieszy to mnie, ale chyba nikogo więcej, bo obserwuję forum i od kilku dni wszyscy tu aktywni zapychają sobie umysł jakimiś pierdołami niezwiązanymi zupełnie z narciarstwem, tylko potyczkami wszawobrodych z... no właśnie nie wiem z kim, bo jak widzę te elaboraty to nie czytam...

W Szczyrku dzieje się historia, a Wy uprawiacie tu tematykę wątpliwej treści, albo jakiś żałosny lans :(

Co się stało z naszym forum....

Dzięki Jacku za relacje z placu budowy, jak będzie następna taka akcja z śmigłem to dzwoń chętnie wybiorę się z Tobą.

• Like 3
  • Thanks 1
Fajnie, cieszy to mnie, ale chyba nikogo więcej, bo obserwuję forum i od kilku dni wszyscy tu aktywni zapychają sobie umysł jakimiś pierdołami niezwiązanymi zupełnie z narciarstwem, tylko potyczkami wszawobrodych z... no właśnie nie wiem z kim, bo jak widzę te elaboraty to nie czytam...
W Szczyrku dzieje się historia, a Wy uprawiacie tu tematykę wątpliwej treści, albo jakiś żałosny lans [emoji20]

Dzięki Jacku za relacje z placu budowy, jak będzie następna taka akcja z śmigłem to dzwoń chętnie wybiorę się z Tobą.

To trochę będziesz musiał poczekać. Dzisiaj byłem świadkiem odlotu śmigła na Słowację. Chłopaki skończyli prace ... na razie.
Wrócą na jesień, kiedy będą stawiać słupy kolei na Pośredni. Dam znać, to wybierzemy się razem.
  • Thanks 1
1 godzinę temu, SB napisał:

W Szczyrku dzieje się historia, a Wy uprawiacie tu tematykę wątpliwej treści, albo jakiś żałosny lans :(

Brak śniegu, zamiast psioczyć pojechali by się wyszaleć na BSA, napić piwa na zgodę ...

WP_20170722_007.thumb.jpg.eefde72dd82fae0224f4618d8246565b.jpg