Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Analiza video forumowiczów


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

He he Kacper nigdy nie miał i nie chciał mieć slalomek - jakąkolwiek nartę niższą od wzrostu uważa za obciach więc sam rozumiesz bezsensowność tych gard. Nota bene widać po Twojej jeździe te slalomki i dlatego zawsze radzę - jeżeli już nartę specjalistyczna to tylko GS. Bardziej uniwersalna i trudniej o wynaturzenia typu kontrrotacje, wożenie szyby czy pedałówka.

Pozdro serdeczne

Nie chodzi konkretnie o slalomkę ale bardziej, o to że posiadanie gardy , może najwyższego modelu gogli , rękawic zrobi z nas lepszych narciarzy :-), Kacper chciał gardę , ja kiedyś topową slalomkę , ktoś inny najtwardsze buty sobie kupi bo w takich np jeździ Bode, takie momenty chyba każdy przerabiał w swoim nartowaniu, a potem okazuje się że sprzęt z reklam nie musi być dla nas najlepszy. :-)

pozdrawiam

może ktoś jeszcze ma jakieś porady :-) krytykę tez przyjmę na klatę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z tego co wiem - kmarcin pracuje nad filmikami z naszego wyjazdu "Operacja All Star Card", a ponieważ ma tego materiału trochę i niestety dość słabej jakości, to trzeba poczekać na coś więcej...

...jak na razie - dostałem poniższy krótki fragment do oceny mojej jazdy.

[video=youtube;-3ONTYf3XPs]https://www.youtube.com/watch?v=-3ONTYf3XPs

Nie znam się dokładnie na technice jazdy (jestem samoukiem) - proszę o wskazówki, co mogę robić lepiej, co poprawić?

Wg mojej samooceny, polegającej wyłącznie na wrażeniu estetycznym oka:

1. Krzyżujące się kolana.

2. Siedzę na tyłach (choć może to tylko wrażenie - cały, krótki film jest nakręcony od tyłu).

3. Góra sztywna.

4. Ręce jakieś takie goryle.

Podsumowując - przydałby się jakiś dobry fachowiec - nauczyciel, dla mnie na stoku.

Godziny jazdy, samouctwo mam wrażenie, że wiele nie wniosą więcej do mojej jazdy w przyszłości :frown::

Poproszę o fachowe porady.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ...

Podsumowując - przydałby się jakiś dobry fachowiec - nauczyciel, dla mnie na stoku.

Godziny jazdy, samouctwo mam wrażenie, że wiele nie wniosą więcej do mojej jazdy w przyszłości :frown::

Poproszę o fachowe porady.

Ja nic nie doradzę bo staruszek ze mnie, na technice jazdy na nartach znam się słabiutko ,późno zacząłem i pozostanę na poziomie mocnej jedynki co to da radę na każdej trasie ,ale styl własny czyli ześlizgi na stromym ,coś na kształt śmigu na łagodniejszym i próby ,carvingu'' na ,,sztruksie'' w Alpach z rana. To mi do szczęścia narciarskiego wystarczy,ale jak wspomniałem staruch ze mnie i do tego trochę zdrowie ostatnio siadło. Ode mnie brawa za odwagę poddania się pod osąd speców i jak dla mnie Mariusz jeździsz ,, cool''. :smile:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi do szczęścia narciarskiego wystarczy,ale jak wspomniałem staruch ze mnie i do tego trochę zdrowie ostatnio siadło. Ode mnie brawa za odwagę poddania się pod osąd speców i jak dla mnie Mariusz jeździsz ,, cool''. :smile:

Najważniejsze, to czerpać radość z jazdy Janku :happy:

Ze "staruchem" przesadzasz! Mój najstarszy narciarski Kolega, Pan Rysiek jeździ w wieku 78 lat i plany do jazdy ma dosyć ambitne.

Dzięki za dobre słowo :cheerful:

I życzę Ci zdrówka - do kolejnego sezonu z pewnością się wykurujesz :smile:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na moje oko i to może nie z tego filmiku, a z tego co widziałem na żywo, to faktycznie iksowanie kolan i takie nienaturalne wpychanie w skręcie zewnętrznego kolana pod drugie kolano. I wleczenie kijów. Ale to moje zdanie, z tymże ja się nie znam i sam jeździć nie umiem. Najważniejsze że zasuwasz szybko i pewnie po każdej trasie w każdych warunkach i masz z tego mnóstwo radości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mariuszu Drogi, jeśli już się prosisz a ja mogę coś doradzić (jeśli porada samouka coś da) to uważam, że tułów za mało pracuje. Spróbuj kiedyś, kiedyś ho ho ho za pół roku jazdy fun bez kijów z tarciem rękawicami o stok. Zmusisz wtedy górę do pracy w skręcie. Poza świetną zabawą jazda fun poprawia "fizykę" skrętu a więc również rozkład siły wypadkowej, która trzyma twoje krawędzie na zlodzonym stoku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Potwierdza się to wszystko co pisałem na priv.

Poza tym: zwróć uwagę na wbicie kijka. Ruch ten zajmuje Ci dużo czasu a że i tak masz stosunkowo cofnięte łokcie doprowadza do do rotacji przez co wpadasz w ześlizg (zerknij na śmig). Poza tym w śmigu masz tendencje do blokowania nart w ześlizgu i spychania piętek a przecież tam występuje normalna faza sterowania po łuku tylko bardzo krótka. Taki śmig z wyraźnie zaakcentowanych elementem hamującym jest oczywiście OK ale na bardzo stromym czy w trudniejszych warunkach.

Musisz coś zrobić z ta górą. Nie wiem czy rada górala coś tu da bo może doprowadzić do pogłębienia odchylenia.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie podstawowym bledem jaki robisz i od pracy nad ktorym nalezy zaczac to gora a konkretnie rece - od tego wychodza potem kolejne bledy.

Zwroc uwage ze rece masz w pozycji takiej jakbys niosl dwie pelne torby z zakupami (przynajmniej tak to wyglada z tej perspektywy - od tylu) co za tym idzie biorda uciekaja do tylu a tulow jest lekko zgarbiony.

Rece powinienes miec ulozone przed soba tak jak bys trzymal w nich pelna skrzynke piwa, lub obrazujac to inaczej - podczas jazdy patrzac na wprost masz miec dlonie w zasiegu wzroku, a Ty ich nie masz;)

Na poczatek sugeruje nie odstawiac kijow, a zaczac od jazdy z kijkami trzymanymi oburacz, przed soba, mniej wiecej na wysokosci klatki piersiowej, w rekach wyprostowanych.

Skoncentruj sie na ustabilizowaniu tulowia, proste plecy nie steruj kijkami poprzez przechylenie barkow.

Kolejne cwiczenie to kije za plecy zablokowane pomiedzy Twoimi rekami a plecami wlasnie. Rece zgiete w lokciach, plecy proste i biodra do przodu.

Od tego bym zaczal, pozniej mozesz sprobowac jazdy bez kijow, gdy wyeliminujesz jazde na tylach. Jazda bez kijkow wymusi Ci bardziej obnizona sylwetke i bardziej agresywna jazde, teraz gdy siedzisz na tylach nie sadze by byl to dobry pomysl.

Wysłane przez Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Chłopaki za rady.

Świadomość popełnianych błędów mam. Walczę z tym na stoku, ale niestety z marnym efektem.

W przyszłym sezonie postaram się skorzystać z waszych rad i spróbuję wykorzystać pomysły na walkę ze swoim narciarskim niedbalstwem.

Gregory - mam nadzieję, że za pół roku sypnie na Pisku...i wnet pojawię się u Ciebie, wtedy ponartujemy razem i na "żywo" coś poradzisz, zalecisz ćwiczenia :happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co powoduje ciągnięcie kijków po śniegu, a nawet lekkie pobieranie się nimi, nawet przy dużych prędkościach?

Jest to duży błąd , niedbalstwo czy zły nawyk?

Moim zdaniem ani błąd, ani niedbalstwo, ani zły nawyk.

To jest absolutnie poprawne:

szczególnie przy skrętach o średnim promieniu - od 1 min.

albo

Praktycznie przy każdym zakręcie.

Tadek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ani błąd, ani niedbalstwo, ani zły nawyk.

To jest absolutnie poprawne:

szczególnie przy skrętach o średnim promieniu - od 1 min.

albo

Praktycznie przy każdym zakręcie.

Tadek

Ale Artixowi chodziło chyba o typowe wleczenie kijów, podpieranie się nimi podczas wleczenia, a to jest albo niedbalstwo, zła postawa itp. albo za długie kije

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Artixowi chodziło chyba o typowe wleczenie kijów, podpieranie się nimi podczas wleczenia, a to jest albo niedbalstwo, zła postawa itp. albo za długie kije

Tak, bardziej o to mi chodziło, ale właśnie tak jak to robi gość w niebieskiej kurtce, a jedzie ładnie.

Edytowane przez artix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Panowie, co powoduje ciągnięcie kijków po śniegu, a nawet lekkie pobieranie się nimi, nawet przy dużych prędkościach?

Jest to duży błąd , niedbalstwo czy zły nawyk?

Jeżli nie jest to wynikiem lub nie jest stowarzyszone z innymi błędami (odchylenia, rotacje) to jest to absolutnie normalne. Równowaga, badanie podłoża, pomoc w sytuacjach kryzysowych i po błędach itd.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja prosiłbym o parę słów na temat jazdy amatorskiej na nartach. Jako narciarski amator chciałbym jeżdzić i efektownie i efektywnie. Jako o wiele bardziej biegły w innej sztuce jazdy, będę dla zobrazowania problemu posługiwał się przykładami.

Wiadomo, jazda na nartach, nawet amatorska, wymaga opanowania kilku uniwersalnych zasad pozwalających na radosne i wydajne korzystanie ze stoków. Z pewnością ważnym jest tu prawidłowa postawa, poznanie i w miarę prawidłowe korzystanie z technik samej jazdy. O doborze sprzętu, ubiorze nie będę wspominał.

A teraz porównanie, to samo dotyczy jazdy samochodem. Trzeba zająć odpowiednią pozycję za kierownicą, odpowiednio nia operować, (znaczy się ją trzymać), i operować sprzęgłem, gazem ,hamulcem i dżwignia zmiany biegów. Zła postawa za kierownicą utrudnia, bądż uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności a i potrafi narazić na kontuzje w przypadku jakiegoś wypadku. To samo tyczy się narciarstwa.

Ale, czy udzielając rad narciarzom amatorom nie za bardzo analizujecie ich ruch, postawę, w kierunku jazdy sportowej? Nie każdy będzie startował w zawodach, nie każdy musi trzymać ręce aby odbijać tyczki. Tak samo jak nie zawsze jazda samochodem polega na maksymalnym wykorzystaniu mozliwości auta i wymaga zastosowania różnych technik, choćby np. używania lewej nogi do hamowania. Tak samo jazda na nartach moze być chyba na luzie i bez spięcia wymaganego przy sporcie.

Dlatego prosiłbym o odpowiedż, co dla amatora narciarstwa jest najważniejsze aby nie wygladał jak łamaga, nikomu nie zagrażał na stoku, jezdził bezpiecznie i oczywiście miał z tego zadowolenie. Dla mnie analiza faktu zacierania kijkiem o śnieg to dzielenie włosa na czworo. Chcę czerpać frajdę z jazdy, a gdyby tak jeszcze moja jazda wizualnie wyglądała prawidłowo, byłbym super zadowolony.

Myslę że koledzy mający doświadczenie w nauce narciarstwa wypunktują "żelazne" zasady jazdy których powinniśmy się trzymać zawsze, sporadycznie w zależności od potrzeby, i okazjonalnie- np.przy jeżdzie sportowej.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumer, dobry temat poruszyleś.

Według mnie dla każdego, nie ważne czy to narciarza, kierowcy, piłkarza itd. najważniejsza jest frajda z tego co się robi. Jednak pozostańmy przy narciarstwie. Amator narciarstwa, przede wszystim weźmie pod uwagę to czy dobrze spędził czas, był z rodziną/znajomymi na świeżym powietrzu - w górach, no i oczywiście, że sie poruszał czyli była aktywność fizyczna.

Fakt czy ta jazda wyglądała pięknie dla takiej osoby zapewne jest drugorzędny, jeśli po takim dniu jest zadowolony, czuje przyjemne zmęczenie pod koniec dnia, a w domu na policzkach pojawiły się wypieki to znaczy, że dzień był udany.

W zasadzie można by na tym zakończyć, ale. No właśnie jest jedno ale. Żeby jazda była przyjemna, dzień udany, narciarz amator musi czuć się na stoku komfortowo. O ile nie ma z tym problemu na trasach niebieskich lub czerwonych, w dobrych warunkach, to problem pojawić może się na trudniejszych trasach, bądź w gorszych warunkach. Wtedy taki narciarz amator, zamiast czerpać przyjemność z jazdy, zaczyna albo przeklinać warunki bo ślizga się i upada na lodzie, lub nie umie pokonać sprawnie muld, albo co gorsze walczy o życie na stromym. Wtedy przyjemność może zamienić się w udrękę :)

Tutaj ważna jest technika :) Oczywiście amator sportowcem być nie musi, jednak pewne ważne aspekty znacznie ułatwią mu życie i jazdę.

Prawidłowa postawa, odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała, balans, czucie śniegu to wszystko potem przekłada się na to jak to sobie radzi w różnych warunkach i róznym terenie.

I jak najbardziej należy zwracać uwagę na te elementy, tak by spokojnie poruszać się po każdej trasie, w każdych warunkach.

I ostatni temat który chciałem poruszyć , a poniekąd wspomniał o tym Bumer. Zbyt dokładna analiza. Tzn na nartach nikt nie ma kątomierza, ekierki, nie będzie sprawdzał czy kolana są ugięte odpowiednio, ręce idealnie ułożone.

To co zauważyłem również na filmach w początku tego tematu - narciarze zbyt dużą wagę przywiązują do wyidealizowania swojej postawy, żeby wszystko było tip top. I to jest wg mnie błąd, zatraca się ten luz, swoboda jazdy. Zamiast oglądać swobodną jazdę, skrętem o różnym promieniu, połączenie technik, płynne przejście pomiędzy nimi, widać spiętych narciarzy, bujających się tym samym promieniem od lewej do prawej, skupionych tylko na tym aby czasem rączka nie drgneła i nie poszła za nisko :)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Artixowi chodziło chyba o typowe wleczenie kijów, podpieranie się nimi podczas wleczenia, a to jest albo niedbalstwo, zła postawa itp. albo za długie kije
Z innej dyskusji o kijkach zostało mi parę fotek. Tiaa, Oni ani trochę się nie "podpierają"! Tylko dlaczego kijki Im się wyginają??? Metafizyka... :biggrin:Aaa, już wiem! Mają złą postawę i za długie kijki... (Piszę o Nich z dużej litery, żeby podkreślić jak genialnie jeżdżą!)Tadek

kijek Wloch Scuola ski Verena.jpg

zakrzywianie kijka 1_Wloszka.JPG

zakrzywianie kijka 5_Check Point.JPG

zakrzywianie kijka 6_Jun Ho Kim.JPG

zakrzywianie kijka 7_R Berger.JPG

57da829899da9_kijekWlochScuolaskiVerena.jpg.e6ce04d3bf44a1f9882b09c4bbd28e31.jpg

57da8298a1a4b_zakrzywianiekijka1_Wloszka.JPG.1ceb2adc7e9f812ce007cac41b5f7505.JPG

57da8298a9363_zakrzywianiekijka5_CheckPoint.JPG.a38fde4ddbb7cdd06e02839230a5e6f6.JPG

57da8298b12fb_zakrzywianiekijka6_JunHoKim.JPG.ad91a581506f1bc433d52540c469f8d2.JPG

57da8298b976a_zakrzywianiekijka7_RBerger.JPG.c330a765a248efa188c400599b3cab26.JPG

Edytowane przez Tadeusz T
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...