Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Słowacja - warunki narciarskie 22/23


pawelb91

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Gerald napisał:

Rozwiń myśl. Popatrzę sobie. Do Liptowskiej Tepliczki chętnie pojadę - o niej wspomniałeś już kiedyś.

Liptovska Teplicka https://skismreciny.sk/

Poniżej wklejam moją listę z jesieni:

Na razie mam na oku takie stacje, idąc za kolejnością (mniej więcej) od wschodu:
Makovica - Nižná Polianka
Regetovka (muszę zweryfikować ile z tej stacji działa i czy jest sens jechać)
- Ski Drienica (również konieczna weryfikacja, wiem że mieli remontować wyciąg krzesełkowy który zabiera do głównej części tras)
- Krompachy - Plejsy
- Resort Levočská Dolina
Litmanová (byłem w styczniu 2018, chcę powtórzyć)
Vyšné Ružbachy (byłem w styczniu 2018, chcę powtórzyć)
Bachledova Dolina 
Ždiar - Strednica / Strachan
Lopušná Dolina (też jeszcze zweryfikuję)
Liptovská Teplička
- Telgart 
Ski Gugel Mlynky
Ski Center Bacova Roven
SKI Čertovica
Mýto pod Ďumbierom
Ski Opalisko
- Skipark Oravice
Roháče - Spálená
Orava Snow
Ski Park Racibor
Kubínska hoľa
- Ružomberok - Malino Brdo
PARK SNOW Donovaly
Vrátna Dolina
Martinské Hole (utrudniony dojazd do samej stacji z tego co widziałem, zamykana (?) droga górska, może jest jakiś bus z miasteczka Martin)


Wymienione wyżej stacje tak się prezentują na mapie:
image.png.d18935a2c60801e7ba2f784c6437a6ee.thumb.png.ee20ffb499f7fb8f6e9555b0400687b4.png


W tym sezonie na Słowacji jeszcze nie byłem...

Styczeń stracony, w lutym jeździłem / jeżdżę lokalnie, co będzie z dalszą zimą zobaczymy.
Na Słowacji wyciągi też są raczej sporo droższe niż w Polsce, i to te małe stacje gdzie jeden / dwa orczyki a karnet 4h to 80-100zł po przeliczeniu...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lexi napisał:

W poniedziałek zaczynaja sie ferie .. ale na początek  Koszyce i Bańska jakoś.... tutaj troche pózniej..zobaczymy - u nas pogoda słaba.

Ferie wiosenne Banskobystrický, Trenčiansky, Žilinský 25. 2. 2023 - 5. 3. 2023
Prešovský, Košický 4. 3. 2023 - 12. 3. 2023
Bratislavský, Nitriansky, Trnavský 18. 2. 2023 - 26. 2. 2023
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawelb91 napisał:

Makovica - Nižná Polianka
Regetovka (muszę zweryfikować ile z tej stacji działa i czy jest sens jechać)
- Ski Drienica (również konieczna weryfikacja, wiem że mieli remontować wyciąg krzesełkowy który zabiera do głównej części tras)
- Krompachy - Plejsy
- Resort Levočská Dolina
Litmanová (byłem w styczniu 2018, chcę powtórzyć)
Vyšné Ružbachy (byłem w styczniu 2018, chcę powtórzyć)
Bachledova Dolina 
Ždiar - Strednica / Strachan
Lopušná Dolina (też jeszcze zweryfikuję)
Liptovská Teplička
- Telgart 
Ski Gugel Mlynky
Ski Center Bacova Roven
SKI Čertovica
Mýto pod Ďumbierom
Ski Opalisko
- Skipark Oravice
Roháče - Spálená
Orava Snow
Ski Park Racibor
Kubínska hoľa
- Ružomberok - Malino Brdo
PARK SNOW Donovaly
Vrátna Dolina
Martinské Hole (utrudniony dojazd do samej stacji z tego co widziałem, zamykana (?) droga górska, może jest jakiś bus z miasteczka Martin)

Najlepiej w razie wątpliwości podzwonić, popytać.

W Regetovce mają fajną Transportę VL500, ciekawe czy jeszcze działa

W Drenicy działa dół i góra, najwięcej od wielu lat. Udało się uruchomić krzeszło po wielu latach. Żadnego remontu nie było, to bodaj trzecie najstarsze krzesło na SK. Na górze nie działa tylko jeden orczyk (ten przy czarnej trasie)

Plejsy....eh... zdechły raczej na amen. Muszę to kiedyś przejść na skiturach.

Levocka dolina niestety też zdechła na amen.

Bachledowa dolina i te w Żdiarze raczej mają się dobrze.

Telgart, Gugle, i Mlynky - chyba widziałeś moją relacje.

Certovica....działa tylko w weekendy...

Rohace wiadomo, bez problemów, podobnie Orava, Kubinske hole, Donovaly, Malino Brdo, Racibor. Obok masz jeszcze klimatyczny ośrodek w Niżnej (orczyk 1500 m)

Vratna dolina, działa wszystko poza jednym odosobnionym długim orczykiem (chyba już go rozebrali).

Na Martinske hole szedłem z buta, jak jest dużo śniegu to zjeżdzasz na dół tak w ogóle. Ta droga na górę jest chyba czynna w jakiś godzinach w konkretną stronę (w sezonie zimowym).

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś relacja nieco wcześniej. Wytrzymaliśmy na nartach do około 11:00. Wg. prognoz miało być +1 i miał padać śnieg z deszczem, przechodzący w śnieg. Zamiast tego było +5, ulewny deszcz i porywisty wiatr. Aż takim koneserem jednak nie jestem. Pogoda jeszcze gorsza niż w piątek. Na stoku meldujemy się przed 9:00. Oprócz nas jedna osoba jeździła taśmą z instruktorem (brawa za wytrwałość) oraz 2 osoby na stoku. Jeżeli taka pogoda utrzyma się dłużej, to niestety nastąpi szybki koniec sezonu narciarskiego. My po nartach udaliśmy się na gorące termy - rewelacja. Po dogrzaniu czterech liter, zamiast pokonywać kolejne kilometry na nartach, zaliczałem metry w basenie pływackim 😉.  

Tu czekamy na odpalenie kanap.

GOPR1253.jpg

Po kilku chwilach wjeżdżamy pierwszą kanapą (moknąc coraz bardziej).

Zrzut-ekranu-734-kopia.png

Stok prezentuje się dość dobrze.

GOPR1255.jpg

Trochę drobnych przetarć.

GOPR1259.jpg

Tu też.

GOPR1261.jpg

Generalnie nie jest jeszcze źle.

GOPR1260.jpg

Główna trasa bajka, cała dla nas.

GOPR1264.jpg

Strasznie miękko. Jeszcze dwa dni temu kijek nie wchodził w śnieg. Teraz bez problemu. Mają około 50 cm śniegu. Wypinasz buta z narty, wpadasz po kolana w śnieg. 

GOPR1262.jpg

Około 11:30 zamknęli kanapę. Oficjalnie z powodu zbyt silnego wiatru ? Ja raczej stawiałbym na brak chętnych do jazdy. Jak wracałem Vitanova też stała.

IMG-20230219-131656.jpg

 

  • Like 6
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, moruniek napisał:

Dziś relacja nieco wcześniej. Wytrzymaliśmy na nartach do około 11:00. Wg. prognoz miało być +1 i miał padać śnieg z deszczem, przechodzący w śnieg. Zamiast tego było +5, ulewny deszcz i porywisty wiatr. Aż takim koneserem jednak nie jestem. Pogoda jeszcze gorsza niż w piątek. Na stoku meldujemy się przed 9:00. Oprócz nas jedna osoba jeździła taśmą z instruktorem (brawa za wytrwałość) oraz 2 osoby na stoku. Jeżeli taka pogoda utrzyma się dłużej, to niestety nastąpi szybki koniec sezonu narciarskiego. My po nartach udaliśmy się na gorące termy - rewelacja. Po dogrzaniu czterech liter, zamiast pokonywać kolejne kilometry na nartach, zaliczałem metry w basenie pływackim 😉.  

Tu czekamy na odpalenie kanap.

GOPR1253.jpg

Po kilku chwilach wjeżdżamy pierwszą kanapą (moknąc coraz bardziej).

Zrzut-ekranu-734-kopia.png

Stok prezentuje się dość dobrze.

GOPR1255.jpg

Trochę drobnych przetarć.

GOPR1259.jpg

Tu też.

GOPR1261.jpg

Generalnie nie jest jeszcze źle.

GOPR1260.jpg

Główna trasa bajka, cała dla nas.

GOPR1264.jpg

Strasznie miękko. Jeszcze dwa dni temu kijek nie wchodził w śnieg. Teraz bez problemu. Mają około 50 cm śniegu. Wypinasz buta z narty, wpadasz po kolana w śnieg. 

GOPR1262.jpg

Około 11:30 zamknęli kanapę. Oficjalnie z powodu zbyt silnego wiatru ? Ja raczej stawiałbym na brak chętnych do jazdy. Jak wracałem Vitanova też stała.

IMG-20230219-131656.jpg

 

Wybierałem sie  jutro ale w takim układzie odpuszczę bo nie chce przejechać sie tylko i "pocałować klamki"...szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stusi napisał:

I jak wrażenia z tamtego pobytu? 

Bardzo pozytywne. Jechałem tam specjalnie z Krakowa. Na cały dzień to dobry ośrodek. Podobały mi się trasy, zróżnicowane. Ta czarna też sympatyczna. Tam było coś takiego, że jak to prywatyzowali to się cała ta wieś wzięła, zebrała, podpisali umowy, już nie pamiętam - ale chyba też to wszystko wykupili. Dzięki temu nie było tam awantur o grunty, i mieszkańcy dużo zrobili żeby to hulało, a nie skończyło jak większość stacji na Słowacji.

Dodatkowo zawsze na urozmaicenie można sobie wejść na Wielką Raczę do schroniska i zjechać na dół. Od górnej stacji wyciągów to niedaleko.

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Gerald napisał:

Bardzo pozytywne. Jechałem tam specjalnie z Krakowa. Na cały dzień to dobry ośrodek. Podobały mi się trasy, zróżnicowane. Ta czarna też sympatyczna. Tam było coś takiego, że jak to prywatyzowali to się cała ta wieś wzięła, zebrała, podpisali umowy, już nie pamiętam - ale chyba też to wszystko wykupili. Dzięki temu nie było tam awantur o grunty, i mieszkańcy dużo zrobili żeby to hulało, a nie skończyło jak większość stacji na Słowacji.

Dodatkowo zawsze na urozmaicenie można sobie wejść na Wielką Raczę do schroniska i zjechać na dół. Od górnej stacji wyciągów to niedaleko.

Zaintrygowałeś mnie.... pewnie bym tam dziś był ale pogoda (temperatura) strasznie niepewna.. (troche tam w lecie łaziłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chłopaki z obsługi wyciągu mieli z nas polewkę. Pytali mnie, jak podobała mi się wczoraj pogoda ? Czy ubranie zdążyło wyschnąć przez noc. A numerem jeden było pytanie, czy w kolejną ulewę też mają otwierać dla nas wyciąg 😉.  

Wreszcie przestało lać.

GOPR1266.jpg

Wrócili ludzie.

GOPR1267.jpg

Uruchomili talerzyk. Wszystkie przetopy na stoku dobrze oznaczone.

GOPR1272.jpg

Przez brak śniegu, skrócili trasę talerzyka. 

GOPR1275.jpg

Główny stok trzyma się dobrze.

GOPR1278.jpg

Obok już kilka przetopów.

GOPR1276.jpg

Kolejka od 11:00 mniej więcej cały czas tak samo. Niby długa, nie więcej jednak, jak na 5 minut stania. Talerzyk bez kolejek.

GOPR1277.jpg

Termy puste.

GOPR1279.jpg

Gdzie ci ludzie ? 

GOPR1294.jpg

Edytowane przez moruniek
coś tam
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, moruniek napisał:

Dziś chłopaki z obsługi wyciągu mieli z nas polewkę. Pytali mnie, jak podobała mi się wczoraj pogoda ? Czy ubranie zdążyło wyschnąć przez noc. A numerem jeden było pytanie, czy w kolejną ulewę też mają otwierać dla nas wyciąg 😉.  

Ja bym zapytał ich bardziej szyderczo - czy mają już na oku nową pracę w związku z ociepleniem klimatu 😄

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Lexi napisał:

Zaintrygowałeś mnie.... pewnie bym tam dziś był ale pogoda (temperatura) strasznie niepewna.. (troche tam w lecie łaziłem)

No tam masz fajną opcję jazdy + skiturów. Zawsze na koniec możesz jeszcze do schroniska podejść i z czołówką zjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gerald napisał:

No tam masz fajną opcję jazdy + skiturów. Zawsze na koniec możesz jeszcze do schroniska podejść i z czołówką zjechać.

Dodatkowo na ich stronie zapewniają że są "caravan friendly".... wiec miałbym gdzie zaparkować swój "wóz Drzymały" gdybym sie wybrał na jakieś 2 dzionki. Widzę na Słowacji sporo takich miejsc (Oravice też)... Tylko u nas ciągle "dupa"... co prawda widziałem stojące kampery pod Jurgowem i w Białce ( w czasie covidowym) ale infrastruktury żadnej. Gadałem nawet kiedyś z kimś ważnym z Rusin (niby tam kemping jest na górze) ale jakoś bez przekonania do tego podeszli. Akurat na Rusińskim wierchu staje czasem na noc.. a oni nie chcą kasy zarobić, nie to nie.. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gerald napisał:

Ja bym zapytał ich bardziej szyderczo - czy mają już na oku nową pracę w związku z ociepleniem klimatu 😄

To ośrodek całoroczny, więc zaczną prawdopodobnie sezon rowerowy. 

p.s.

Rozmawiałem z jedną miłą panią od oscypków. Jej ojciec ma 500 owiec (200 swoich, reszta od sąsiadów). Aktualna stawka dla juhasów to 30 000 zł za sezon (plus wyżywienie). Chętnych jak na lekarstwo.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z dnia dzisiejszego. Pada, pada, ciągle pada. Dodałbym jeszcze, że również mocno wieje.  W nocy mocno popracowali nad stokiem. Większość wczorajszych przetopów zasypana śniegiem. Śnieg mokry, ciężki, podsiąknięty wodą. 

Tu czekamy na uruchomienie kanap.

GOPR1308.jpg

Chętnych do jazdy jak na lekarstwo.

GOPR1315.jpg

I jeszcze jedno.

GOPR1318.jpg

Kozice (chyba), biegną przez stok - na zdjęciu słabo to widać, za szybkie były - a było ich kila sztuk.

Kozica.png

Trasy dobrze przygotowane.

GOPR1322.jpg

Główny stok zyskał tyczki - oznaczające jego skrajnię. Wcześniej leżał tam śnieg.

GOPR1320.jpg

Na kilka minut wyszło nawet słonko.

GOPR1317.jpg

Trasy po 12:00 już wyraźnie puszczały.

GOPR1321.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, moruniek napisał:

To ośrodek całoroczny, więc zaczną prawdopodobnie sezon rowerowy. 

p.s.

Rozmawiałem z jedną miłą panią od oscypków. Jej ojciec ma 500 owiec (200 swoich, reszta od sąsiadów). Aktualna stawka dla juhasów to 30 000 zł za sezon (plus wyżywienie). Chętnych jak na lekarstwo.  

No tak, zapomniałem że wiele ośrodków dzięki temu ma już wywalone na narciarzy. 

Gdzieś w Beskidach...w Sądeckim? Albo w Małych Pieninach, za to się wzięli Ukraińcy. Mówię tutaj o podtrzymaniu pasterstwa. 30 tysięcy to nie jest jakaś zawrotna kwota, masz po prostu wyjęte z życia niecałe pół roku. To trochę jak praca na statku.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...