Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Gotowe wkładki do butów narciarskich


tryhp3

Rekomendowane odpowiedzi

  • tryhp3 changed the title to Gotowe wkładki do butów narciarskich
Godzinę temu, tryhp3 napisał:

Czy używacie dedykowanych gotowych wkładek narciarskich np. firm Sidas, Currex, Superfeet, BOOT DOC lub innych?

Jak się sprawdzają, czy kupilibyście drugi raz?

Używam Sidasa,sprawdzają się .W drugich butach mam indywidualnie wykonane,tyle,że nie w serwisie narciarskim,a u szewca ortopedycznego.Też się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tryhp3 napisał:

@lski@interia.pl Czy jest duża różnica między gotowymi a spersonalizowanymi?

Nie miałem nigdy gotowych, jeżdżę w takich customowych robionych na moją stopę, ale z tego co widzę po zdjęciach to główna różnica to stabilizator. Do moich wkładek po ich uformowaniu termicznym bootfiter przykleił pod pięty stabilizatory z twardego, sztywnego materiału jak na zdjęciach. To likwiduje niepotrzebne ruchy wkładek w bucie na boki i daje lepsze przekazywanie impulsów ze stóp na buty. A te moje ze zdjęcia to jeszcze nie jest najwyższy model, są bardziej zawodnicze gdzie ten obszar podparcia od dołu jest jeszcze większy. Z tego co widzę po zdjęciach, to wkładki gotowe nie maja takiej stabilizacji. 

20231128_165914.jpg

20231128_170241.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tryhp3 napisał:

@lski@interia.pl Czy jest duża różnica między gotowymi a spersonalizowanymi?

Wszystko zależy od stopnia płaskostopia poprzecznego i podluznego . W Sidasie są gotowe wkładki w wersji wysokiej i niskiej, na płaskostopie podłużne. Poprzeczne mocne wymaga jeszcze peloty na środku wkładki. To samo, co robi bootfitter przy pomocy elektronicznej wagi nacisków, szewc ortopedyczny starej daty robi przyrządem odciskajacym przez kalkę mapę nacisków,i wykonuje termiczne wkładkę, za ćwierć ceny.Jeśli zatem macie płaskostopie poprzeczne, polecam tę drogę... 

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Sidasa 3feet MID w poprzednich butach. Różnica polegała ogólnie biorąc na całkowitym unieruchomieniu stopy poprzez jej podparcie i czułem tę różnicę w porównaniu z fabryczną (Dalbello).  W obecnych butach (Atomic) przymierzałem wkładki Sidas podczas cantingu i nie było żadnej różnicy w moim staniu, w porównaniu z fabrycznymi wkładkami i zostałem przy fabrycznych.

Środowisko natomiast jest mocno podzielone, choć fakt, że lansowanie wkładek jest silne. Przeciwnicy kładą nacisk głównie na dwa fakty. 1) iż stopa naturalnie posiada łuk, który jak wiemy nie potrzebuje wsparcia, aby się nie zapadać 2) powinniśmy mieć możliwość wykonania pewnych ruchów stopami.

W mojej ocenie sprawa ma się podobnie jak w każdym innym aspekcie biomechaniki i naszej budowy ( cuff alignment, canting, forward lean) i zależy od naszej indywidualnej budowy. Choć ewidentnie w sprawie wkładek szeroko pojęte środowisko "łyka" łatwiej potrzebę ich posiadania, niż innych istotniejszych spraw w ustawieniu stopa/but jakie wymieniłem we wcześniejszym zdaniu w nawiasie. Osobiście w tym aspekcie jestem w grupie konserwatywnej i zdecydowanie bardziej widzę potrzebę/sens wkładek dla osób z supinacją/pronacją stóp (próba przywrócenia prawidłowej bazowej pozycji), aniżeli u ludzi z neutralnymi stopami. 

*Po moich wakacyjnych ćwiczeniach nad ruchami stóp i pracą mięśni/ścięgien w tym obszarze aparatu ruchu,  przeszedłem na stronę konserwatywną z neutralnej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, tryhp3 napisał:

Jeszcze w samej budowie wkładek są spore różnice. Np. CURREX ma taką samą grubość na całej powierzchni a Sidas czy Superfeet raczej na pięcie będzie sporo grubszy, ale nie zawsze. 

Według mnie jest jedna fundamentalna rzecz w kwestii wkładka/but narciarski. Otóż but z nazwy ok, natomiast w rzeczywistości but narciarski, nie jest butem w kontekście stopa/but klasyczny, tylko jest ortezą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...