Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to jest jakaś paranoja jak to jest że w innych krajach może być prawo śniegu a u nas nie

Hmm sadzę ze jest to kwestia pieniędzy jakie właściciele gruntu dostają w sezonie zimowym za swoje własności. Wiadomo grunty w okresie zimowym stają się tzw nieużytkami ale jest ustalona stawka za powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo śniegu jest poprostu nieuczciwe. Dlaczego właściciel ma być zmuszony do udostępnienia własnego gruntu na potrzeby tras narciarskich? Kwestia problemów z trasami rozbija się zawsze o pieniądze. W większości przypadków właściciele stacji narciarskich proponują marne grosze za dzierżawę terenu. Prawo śniegu to kolejny skłon w kierunku biznemanów, żeby mogli się dorobić ciężkich pieniędzy kosztem często tych najbiedniejszych. W przypadku gruntów wykorzystywanych rolniczo prawo śniegu znacznie ogranicza możliwości uprawy przez właściciela na gruncie na którym np. do kwietnia zalega sztuczny śnieg. Inną kwestią jest to, że właściciele gruntów mogą się łatwo bronić przed prawem śniegu, chociażby sadząc drzewa czy krzewy, których stacja narciarska wyciąć nie może. Podobnie będzie się miała kwestia wykaszania terenu, które jest istotne dla utrzymania pokrywy śnieżnej czy budowy instalacji naśnieżającej na danej działce. Krótko mówiąc prawo śniegu może dobrze funkcjonować w krajach alpejskich, gdzie warunki naturalne pozwalają na jedynie ubicie śniegu celem utrzymania warunków. W Polsce gdzie działalność stacji opiera się na sztucznym naśnieżaniu przygotowanie gruntu do którego praktycznie nie ma się praw na potrzeby trasy narciarskiej jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Krótko mówiąc prawo śniegu może dobrze funkcjonować w krajach alpejskich, gdzie warunki naturalne pozwalają na jedynie ubicie śniegu celem utrzymania warunków. W Polsce gdzie działalność stacji opiera się na sztucznym naśnieżaniu przygotowanie gruntu do którego praktycznie nie ma się praw na potrzeby trasy narciarskiej jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania.

Że co?! :) W co większym ośrodku 90% tras jest jest naśnieżanych - tak w Alpach, nawet na lodowcach gdzieniegdzie naśnieżają :)

***

Przy okazji garść linków na ten temat:

http://www.gazetakrakowska.pl/podhale/zakopane/275366,podhale-budowa-tras-narciarskich-to-droga-pod-gorke,id,t.html

http://www.gazetakrakowska.pl/podhale/zakopane/311949,zakopane-bedzie-jak-alpejski-kurort,id,t.html

http://www.gazetakrakowska.pl/podhale/zakopane/310941,obroncy-podhala-krytykuja-forum-gorskie,id,t.html

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=2&kat=7&id=&typ=w&id=10279

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/www/index.php?mod=news&strona=2&kat=7&id=&typ=w&id=10284

Każdy może sam ocenić, TP podchodził do tematu dość jednostronnie, dla mnie dzialanie FOP jest bez sensu - widać z resztą efekty. Do mnie raczej przemawia takie podejście:

"Rozmawiano o rozwoju lokalnej gospodarki, opodatkowaniu wyciągów narciarskich, promocyjnych działaniach kurortów górskich. Gorąco było podczas wystąpienia mecenasa Janusza Długopolskiego, który zapewniał o nieuchronnej konieczności wprowadzenia w życie ustawy Prawo szlaku. (...)

Mecenas Janusz Długopolski przekonywał o wyższości Prawa szlaku od obowiązujących w tej chwili przepisów. - To prawo zgodne z Konstytucją. Jej artykuł 21 daje prawo wywłaszczenia na cele publiczne i ze słusznym odszkodowaniem. Przy czym na każdym etapie szanuje się prawa właściciela. (...) Wyjaśniał, że ze względu na społeczny interes musi być wprowadzone ograniczanie prawa własności. - To nie żaden ewenement, tak działa Prawo wodne, Prawo łowieckie. Nie ma mowy o zmuszaniu kogokolwiek do tworzenia tras narciarskich - wyjaśniał."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylicz - Stacja Narciarska

My tu o Szczyrkach a tam w niedaleko Krynicy-Zdrój w Tyliczu mamy relaunch starej stacyjki narciarskiej Top-Ski. Teraz nazywa się to Stacja Narciarska Tylicz i postawili 3-osobowe krzesełko o dł 725 m z demobilu. Zawsze to jakaś alternatywa dla zatłoczonych stoków w Krynicy.

2.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie wątek skręcił w kierunku pracy doktorskiej,a prawda jest zgoła krótka i treściwa...włodarze w naszym kraju nie nadają się do rządzenia,nadal nominacje są z klucza partyjnego i nic się jeszcze długo nie zmieni;)

to po przedstawieniu problemów prawnych i innych Twoja wypowiedź jest zbyt" płytka",mialem nadzieję,że przedstawienie namiastki różnorodnych problemów to pohamuje takie"populistyczne"wypowiedzi jak Twoja,która nic nie wnosi.Bo jeśli jesteś osobą odpowidzialną,to wiesz kto jest w tym kraju organem ustwodawczym,a kto wykonawczym.Rząd może mieć swoje propozycje ustawodawcze,ale ,muszą być przyjęte przez parlament.:rolleyes:Ale takie rzeczy warto wiedzieć,a przynajmniej zapoznać się z nadrzędnym dokumentem czyli Konstytucją RP (III. bo II możesz wyciągać swoje wnioski):pTeraz już nie ekolodzy,a rząd itd...Wiadomo,że nie jest dobrze,i Państwo też nie chce podejmować radykalnych decyzji/przykład prawa szlaku:cool:/,ale nie można przyjmować ciągłej retoryki pewnego Pana:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd może mieć swoje propozycje ustawodawcze,ale ,muszą być przyjęte przez parlament

W tej chwili rząd ma wszystkie asy w ręku, i tylko od jego dobrej woli zależy co będzie uchwalone, przegłosowane, niezawetowane przez prezydenta.

ale nie można przyjmować ciągłej retoryki pewnego Pana

Pan o którym piszesz nie ma dziś żadnej mocy sprawczej, więc nie może być wymówką dla nic nierobienia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie wątek skręcił w kierunku pracy doktorskiej,a prawda jest zgoła krótka i treściwa...włodarze w naszym kraju nie nadają się do rządzenia,nadal nominacje są z klucza partyjnego i nic się jeszcze długo nie zmieni

Rozumiem, że w innych krajach włodaże nie są z klucza partyjnego? Rozumiem, że wg. Ciebie wszędzie indziej jest trawa bardziej zielona niż na naszym krajowym poletku.

Od razu zarzekam się, że nie jestem hurra sympatykiem ani rządzącej partii ani obecnej opozycji. Jednak trochę interesuję się tym co się dzieje poza naszym własnym podwórkiem. Bulwersują mnie takie populistyczne stwierdzenia jak powyżej. Nie ma kraju w którym obywatele uważaliby że władza jest rządzi dobrze. Z jednej strony chcemy władzy skutecznej a z drugiej, żeby robiła wszystko zgodnie z prawem.

Problemy z prawem, ekologami, grupami interesu występują wszędzie. W Polsce prawo śniegu ma równie dużo zwolenników jak i zapiekłych przeciwników. Lobby ekologiczne też ma pewną bazę społecznego poparcia. O wiele większe poparcie ma, jeśli chodzi o blokowanie wyciągów niż np. nowych dróg. Rozumiem, że przeciwników należy w najlepszym razie wpakować do więzienia?

Proponuje nie używać tego wątku do dyskusji stricte politycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Na razie, ja tak samo odnoszę wrażenie, że "prawo śniegu" nie jest niczym innym jak, czerpanie maksymalnych korzyści kosztem czyjejś własności. To musi byś spisane przez grupę mądrych ludzi, którzy potrafią ze sobą pogodzić obie strony. Politycy według mnie do tej grupy nie należą, bo nimi łatwo "kierować".

W/g mnie trudno cokolwiek mówić, przed ujawnieniem wszystkich szczegółów tego prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do naśnieżania zgodzę się z tobą w połowie. O Inwersji pewnie niejednokrotnie słyszałeś a zdarza się to w Szczyrku aż za często czy jakakolwiek armatka da śnieg przy temp 3 czy 4 stopnie w plusie? Nagle i częste kilkudniowe również w tych czasach odwilże nie są rzadkością. Pamiętasz jak 2lata temu dowaliło śniegiem na sam koniec ferii ok 80cm przez noc naprawie bardzo dużo wydawało by się ze poleży do maja. Wystarczyły 3dni temp około 5stopni wcieniu w słońcu 13 zeszło w oczach. W zeszłym roku od pierwszych przymrozków GAT walił armatkami na całego to był listopad dzień noc dzień noc jezdziłem i sprawdzalem codziennie dla mnie to wazna kwestia wydawało by się tony śniegu a co się stało 2dni odwilży ze sporym deszczem i cały misterny plan w piz.. Nie chce tu nikogo bronić ...

Warto zapytać Czechów o to jak utrzymywać śnieg. Oni sobie z tym doskonale radzą nawet do połowy kwietnia (i to na niewielkich stosunkowo wysokościach w Karkonoszach). Zdałem kiedyś z tego trochę obszerniejszą relację pt. "A Jednak Ci Co Naśnieżali Skorzystali" http://www.skionline.pl/forum/showpost.php?p=45728&postcount=120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zapytać Czechów o to jak utrzymywać śnieg. Oni sobie z tym doskonale radzą nawet do połowy kwietnia (i to na niewielkich stosunkowo wysokościach w Karkonoszach). Zdałem kiedyś z tego trochę obszerniejszą relację pt. "A Jednak Ci Co Naśnieżali Skorzystali" http://www.skionline.pl/forum/showpost.php?p=45728&postcount=120

Wiesz no nawet w Milówce czy Węgierskie górce dało się to załatwić tym że ludzie przy domach maja traktory,przyczepy itp sprzęty, a maja zaległości podatkowe i w ramach tego odśnieżają Miasto. W Szczyrku wiem ze z ekologami był problem o zakaz wrzucania śniegu do rzeki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na stronę PKL i zapraszają na narty na Mosorny Groń czyżby PKL jakiej udziały w Mosornym wykupił albo cały Mosorny bo chyba było kiedyś ogłoszenie że jest na sprzedaż

Tak, kupili to w kwietniu, potem jeszcze były jakieś inwentaryzacje itp. ale w końcu sfinalizowali. W dodatku mają jakieś obiecujące plany :)

cyt: "(...) PKL mają bowiem w stosunku do Mosornego spore plany rozwoju. - Mam plan zagospodarowania tego obszaru i rozbudowy tego ośrodka na wiele lat - tłumaczy Laszczyk. - Musimy tam zrobić kilka modyfikacji.

Przede wszystkim potrzebna jest trasa narciarska o mniejszym stopniu trudności, dla narciarzy, którzy są początkujący.

Ponadto zmodernizowany musi być system sztucznego śnieżenia, który - jak zaznacza prezes Laszczyk - nie do końca jest dobrze wykonany. Ponadto PKL chcą od strony północnej stworzyć nową trasę, na której stanie kolejna kolej krzesełkowa. To są plany na kilka lat do przodu. Na chwilę obecną Polskie Koleje Linowe nie chcą zdradzać ile to może kosztować. Co ważne, wyciąg krzesełkowy na Mosornym Groniu będzie działać zarówno latem, jak i zimą.

- Nim nadejdzie najbliższa zima musimy naprawić przede wszystkim system śnieżenia, a na nadchodzące lato uporządkować górną stację, tak aby turyści, którzy tam latem wyjadą, byli bezpieczni.(...)"

I jak nie przepadam za PKL tak widzę w nich nadzieję dla Zawoi - fajny stok, a przez parę poprzednich lat w dość beznadziejnym układzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na stronę PKL i zapraszają na narty na Mosorny Groń czyżby PKL jakiej udziały w Mosornym wykupił albo cały Mosorny bo chyba było kiedyś ogłoszenie że jest na sprzedaż

Jeszcze tyt. uzupełnienia link do strony o Mosornym na PKL:

http://www.pkl.pl/lato/letnia-oferta/mosorny-gron/osrodek-turystyczno-narciarski-mosorny-gron.html

I przy okazji pytanie - dotyczące planów PKL na Kasprowym. W kwietniu pojawiła się informacja a jakiś planach dot. remontu Goryczkowej. Czy ktoś coś wie o dalszych losach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg w Karpaczu!

Znany przedsiębiorca Ryszard Sobiesiak ;)dostanie pozwolenie na budowę wyciągu w Karpaczu. Kilka dni temu Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuciło odwołanie złożone przez Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej.

Spólka Winterpol, która będzie inwestorem złożyła już wszelkie wymagane dokumenty i czeka na pozwolenie na budowę. Przeciwnicy budowy złożyli skargę na decuzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jednak zwolennicy budowy są dobrej myśli, burmistrz Karpacza Bodgan Malinowski twierdzi, że budowa ruszy w ciągu najbliższych tygodni. Jest szansa, że już w sezonie 2011/2012 będzie można korzystać z nowego wyciągu.

Sześcioosobowy wyciąg narciarski ma rozpoczynać się przy Białym Jarze a kończyć przy ulicy Strażackiej. Planowane jest dodatkowe naśnieżanie i oświetlenie. Przepustowośc wyciągu 2500 os/h:)

za narty.pl

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz no nawet w Milówce czy Węgierskie górce dało się to załatwić tym że ludzie przy domach maja traktory,przyczepy itp sprzęty, a maja zaległości podatkowe i w ramach tego odśnieżają Miasto. W Szczyrku wiem ze z ekologami był problem o zakaz wrzucania śniegu do rzeki.

A może warto byłoby się zastanowić czy nie opłacałoby się tego śniegu z ulic zawozić na stoki narciarskie zamiast wrzucać go bezużytecznie do rzeki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto byłoby się zastanowić czy nie opłacałoby się tego śniegu z ulic zawozić na stoki narciarskie zamiast wrzucać go bezużytecznie do rzeki.

A jak się mają do tego przepisy,czy firma wygrywająca przetarg w odśnieżeniu miasta/miejscowosci/ nie ponosi kosztów utylizacji:pWywoz na stok,który jest w posiadaniu kolejnej firmy,spółki lub miasta.gminy/to chyba darowizna;):D-no i chyba podatek:cool:Nie wiem jak jest naprawdę?,ale po ekscesach z chlebem i innymi darowiznami-to nie jestem nastawiony optymistycznie do takich posunięć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się mają do tego przepisy,czy firma wygrywająca przetarg w odśnieżeniu miasta/miejscowosci/ nie ponosi kosztów utylizacji:pWywoz na stok,który jest w posiadaniu kolejnej firmy,spółki lub miasta.gminy/to chyba darowizna;):D-no i chyba podatek:cool:Nie wiem jak jest naprawdę?,ale po ekscesach z chlebem i innymi darowiznami-to nie jestem nastawiony optymistycznie do takich posunięć;)

No tak. A druga darowizna w odwrotną stronę. Tzn. darowizna w postaci użyczonej powierzchni do składowania śniegu - i znów podatek.

Chyba się jednak nie opłaca.:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,jak nie patrzeć zawsze..........;):D

To znowu świadczy,że trzeba podjąć odpowiednie normalizacje prawno-skarbowe,ale to wymaga zainterseowania problemem, a tu wątek 'łódzki'będzie grany do kolejnych wyborów parlamentarnych;)A gdzie tam zaspy śnieżne,albo jakieś wyciągi i ludzie jeźdzący na jakiś deskach dla przyjemności-można ich też opodatkować,od wzbogacenia itd...;):DDziś nie czas na rozwój narciarstwa,politycy widzą zupelnie inaczej problemy tego świata,mają inne hobby-politykę:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten śnieg byłby bardzo słony (dosłownie) niestety w Polsce używa się soli , dużo soli:cool: i nie zapominaj o tym:o

Ja raczej myślałem o świeżym śniegu, jeszcze nie solonym, i bez kamyczków. Warunki musiałyby być dość sterylne, ulice wysprzątane wcześniej przed opadem. W wielu krajach to może i osiągalne. Nie mam 100% pewności, ale mówiono mi, iże w Salzburgu cały śnieg z miasta jest usuwany i wywożony, bez wcześniejszego solenia. W Polsce to jednak niemożliwe. Zapomnij.

Edytowane przez kowalczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie pomyślna wiadomość z Dolnego Śląska. Szkoda, że tylko jedna. Być może w tym sezonie ruszy zapomniany, a funkcjonujący już niegdyś za PRL-u, stok Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach koło Wałbrzycha. Jest to najprawdopodobniej najbardziej stroma trasa zjazdowa w Polsce. Na oko wydaje mi się, że właściciel (OSiR) mógłby się ubiegać się o homologację na stok do slalomu specjalnego - trzeba sprawdzić dokładnie zgodność z formalnie wymaganymi parametrami. Kanapę uruchomiono tam dużo wcześniej, ale jak dotąd nie mogła ona być w zadowalający sposób wykorzystana. Może to dopiero nastąpić po uruchomieniu stoku narciarskiego, a ściślej mówiąc dopiero po uruchomieniu sztucznego naśnieżania, które też już tam kiedyś podobno funkcjonowało. Bez naśnieżania, z uwagi na stromiznę nie ma raczej szans na jego prawidłową działalność.

Cytuję za http://www.dzikowiec.info

"

Góra Dzikowiec będzie naśnieżana!

Firma AREKO – Polska z Zakopanego zaprojektowała i jest wykonawcą systemu sztucznego naśnieżania oraz budowy oświetlenia stoku góry Dzikowiec. Gmina Boguszów–Gorce uzyskała w październiku pozwolenie na budowę i prace budowlane zostały rozpoczęte. Umowa z wykonawcą opiewa na 4 miliony 27 tys. zł.

Do końca roku powstanie kompleksowy system naśnieżania stoku z pięcioma automatycznymi armatkami śnieżnymi, układ zasilania energetycznego w postaci stacji transformatorowej oraz układ zasilania w wodę w postaci stacji pomp. Mieszkańcy i goście z naszego regionu oraz z Wrocławia, których jest coraz więcej, będą mogli korzystać z uroków zjeżdżania na nartach z Dzikowca bez względu na intensywność opadów białego puchu.

  • thumb_areko-nasniezanie.jpg_77c0b025873a8b6c7b01fd0c82147ec5_100x80_wm-0.jpg

Wspólnie z Nadleśnictwem Wałbrzych Gmina Boguszów - Gorce realizuje zadanie polegające na budowie zbiornika wodnego, który wykorzystywany będzie zimą na potrzeby naśnieżania, jako zbiornik retencyjny oraz jako zbiornik ppoż. Nowy zbiornik powstaje w miejscu starego betonowego zbiornika wykorzystywanego do naśnieżania. Jednakże zbiornikowi zostanie przywrócony charakter zbiornika leśnego, z którego będą mogły korzystać również zwierzęta leśne.

"

O Dzikowcu było już wiele pisane zarówno na skionline forum http://www.google.pl/#sclient=psy&num=10&hl=pl&safe=off&site=&source=hp&q=Dzikowiec+site%3Askionline.pl&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=1a1b8455bfcf1f1f jak i na skiforum http://www.google.pl/#sclient=psy&num=10&hl=pl&safe=off&site=&source=hp&q=Dzikowiec+site%3Askiforum.pl&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=1a1b8455bfcf1f1f

Pozdrowienia,

Ryszard Kowalczuk

----1----2----3----

Możliwe Inwestycje Narciarskie - Karkonosze - Niedamirów - W zgodzie z naturą

Edytowane przez kowalczuk
bo cos dodalo : do url
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...