Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wybór nart skiturowych


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, MarioJ napisał:

Ten Pan jest killerem wiązań szynowych.

Używa wiązań pinowych do naprawdę dużego FREERIDE. Sądzę że nikt z obecnych tutaj tak ostro nie umie jeździć free.

Warto zobaczyć krótkie kawałki jego zjazdów, które puszcza w kontekście omawiania wiązania G3 ION, o których ja też wspominałem. Trzeba by zmierzyć jego prędkość na tym twardym zjeździe.

 

 

Az sprawdziłem na czym Heitz i Anthamatten jezdza

https://www.fall-line.co.uk/cast-created-ultimate-ski-touring-binding-freeride-skiers/

A i tak jedna się wypięła...

 

 

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wiązania szynowe daje najmniejszą możliwą barierę wejścia, a ponieważ były użytkowane przez dziesięciolecia to bez wątpienia można na nich robić różne tematy. Oczywiste jest, że mamy teraz znacznie lepsze rozwiązania.  Ale gdybym miał tylko 600 zł i chciał spróbować troszkę poskręcać obok trasy to byłoby to wystarczające.

Nie mówię tutaj o innych aspektach (przede wszystkim abc) ale też świadomości. Bo im dalej w las tym więcej drzew. Ale  to po wykonaniu pierwszego kroku. W każdym razie w schroniskach górskich w Alpach jest trochę takiego sprzętu. Nawet tam. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2023 o 22:19, MarioJ napisał:

Ten Pan jest killerem wiązań szynowych.

Używa wiązań pinowych do naprawdę dużego FREERIDE. Sądzę że nikt z obecnych tutaj tak ostro nie umie jeździć free.

Warto zobaczyć krótkie kawałki jego zjazdów, które puszcza w kontekście omawiania wiązania G3 ION, o których ja też wspominałem. Trzeba by zmierzyć jego prędkość na tym twardym zjeździe.

 

 

To może oznaczać brak świadomości konsekwencji upadku.

Wiązanie zawsze można ustawić tak by się nie wypięło, chodzi o to, by się wypinało wtedy kiedy potrzeba.

Aczkolwiek w przypadku ION-ów Schirmera imponujący jest kąt w jakim trzymają buty - momentami but odchyla się na 15°

Edytowane przez AndRand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
W dniu 19.04.2023 o 10:27, MarioJ napisał:

 

Ty chodzisz sam, ja chodzę z kolegami, często równie dociekliwymi i wymagającymi.

Zbieram wiedzę i opinię również od nich, bezpośrednio w terenie i w rozmowie. Widzę jak jeżdżą i co potrafią.

Mam więc bezpośredni wgląd w takie modele jak: Marker Alpinist (niepolecane), Salomon MTN (dobre), Dynafity pełno.

Z innych marek wiem że G3 ION jest też dobrym modelem.

 

Ja mam te Iony i o ile ergonomia jest rewelacyjna - przy jednym ustawieniu piętki dostęp do wszystkich trzech poziomów podchodzenia, obracanie piętki do zjazdu kijkiem umożliwiające przepinkę bez ściągania nart, łatwe wpinanie przodów; to jednak ich waga jest już chyba trochę niedzisiejsza(ponad 600g...), no chyba że dla ciężkich i agresywnie jeżdżących (ja ani z jednych ani z drugich). Dla nich też pewnie zaletą jest to że but nie wisi na pinach, tylko opiera się na ski stopie w trybie do zjazdu (jest ślizgająca się płytka). 

W dniu 19.04.2023 o 09:44, MarioJ napisał:

 

Poza ATK mam Vipec. Bardzo krytycznie podchodzę do każdego modelu. Nie podoba mi się np. komplikacja ATK Raider EVO.

Rozwinąłbyś proszę? Jakoś oglądając jedynie w internecie nie byłem w stanie dostrzec różnic między RT Evo a Raiderem Evo, które skutkowałyby odmienną eksploatacją. Myślałem że po prostu te drugie są trochę solidniejsze i przez to odrobinę cięższe.

W dniu 19.04.2023 o 12:54, surfing napisał:

O dziwo Salomon wybrał cięższą, tańszą konstrukcję w nowym MTN 80 Carbon.

Natomiast starsze MTM Summit 79 to narta premium o wyrafinowanej technologii - wzmocnione na całej długości warstwami lnu i włókna szklanego.

MTM Summit są teraz w bardzo dobrej cenie i kuszą :) 

 

No ok, a właśnie ta informacja o różnicach 79 vs min 80 to na ile poparta testami (jakoś nie mogłem znaleźć porównania)? Wiem, że na skimo.co pisali że nowy min carbon jest mniej premium niż 79, ale to jedyna wzmianka na ten temat. Z kolei Przemek Sobczyk chwalił na fb min 80 carbon (nie znaczy to oczywiście, że summit nie były lepsze). Bartek Ziemski z Gasherbruma II zjeżdżał na 79 a z Dhaulagiri na 80 carbon, ale to akurat najmniej miarodajne, bo pewnie na wszystkim by zjechał. Aczkolwiek raczej świadczy to o tym, że nie mogą być zupełnie podstawowe, zwłaszcza że chyba Salomon go nie sponsoruje, więc odpada sytuacja, że mu kazali na nowym modelu dla celów marketingowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa i jeszcze odnośnie Schirmera i ostrej jazdy na wiązaniach pinowych, to chyba od ostatniego sezonu ujeżdża dynafity (był na jego kanale zaktualizowany materiał o sprzęcie którego używa) i też gra, więc akurat on trochę przeczy tezie że Dynafity zabijają.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, koper napisał:

Aaa i jeszcze odnośnie Schirmera i ostrej jazdy na wiązaniach pinowych, to chyba od ostatniego sezonu ujeżdża dynafity (był na jego kanale zaktualizowany materiał o sprzęcie którego używa) i też gra, więc akurat on trochę przeczy tezie że Dynafity zabijają.

No cóż, wziął wiązania do kompletu z butami Hoij. Jego decyzja, musi mocno je blokować.

 

Edytowane przez MarioJ
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MarioJ napisał:

No cóż, wziął wiązania do kompletu z butami Hoij. Jego decyzja, musi mocno je blokować.

 

Nie mówi żeby blokował choć mówi, że można jak warunki lodowe (rotation st14 i superlite 150) tak koło 20 min

 

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Tam wyżej są pytania kolegi koper, to weź odpowiedz, YouTube lub AI. I będzie git.

@sstar

To było pytanie do ciebie. Pisałeś o komplikacjach, Koper poprosił o rozwinięcie tematu, bez odpowiedzi z twojej strony. Ja tam o komplikacjach nic nie wiem. Moje życie to prosta historia. PS zaraz Lakersi grają z Nuggets...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sstar napisał:

To było pytanie do ciebie. Pisałeś o komplikacjach, Koper poprosił o rozwinięcie tematu, bez odpowiedzi z twojej strony.

Na Dynafitach się znasz, w każdym wątku masz coś do powiedzenia. Więc dawaj swoje porady. Nauczymy się od Ciebie.

Jakiś filmik YT o Atk ?

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MarioJ napisał:

Na Dynafitach się znasz, w każdym wątku masz coś do powiedzenia. Więc dawaj swoje porady. Nauczymy się od Ciebie.

Jakiś filmik YT o Atk ?

Wiesz jak jest ja miałem i mam jedne wiązania, ty może ze trzy sztuki i tyle, rozmowa głuchego ze ślepym. Pozostaje nam odwoływać się do znajomych i autorytetów, choć przyznaję, że ty bardziej wkręcony jesteś w temat. Mimo to nie pamietam abyś opisywał swoje przypadki wypiętego wiązania może coś kiedyś z raz... a to byłoby ciekawe zamiast powtarzania urban legends nt tego, ze dynafity be, a atk cacy... choć może i ludzie się skarżyli nie przeczę. PS fotki moje narty nie.

C13A9E48-789C-4C7A-9057-F9F9E49EE535.jpeg

56B755E7-9700-435B-977B-5CB89D2DDEEC.jpeg

416689B0-F543-4BCD-98C8-C946539E123F.jpeg

A030FFF3-28F2-4113-99A1-4E602CF21216.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sstar napisał:

Wiesz jak jest ja miałem i mam jedne wiązania, ty może ze trzy sztuki i tyle, rozmowa głuchego ze ślepym. Pozostaje nam odwoływać się do znajomych i autorytetów, choć przyznaję, że ty bardziej wkręcony jesteś w temat. Mimo to nie pamietam abyś opisywał swoje przypadki wypiętego wiązania może coś kiedyś z raz... a to byłoby ciekawe zamiast powtarzania urban legends nt tego, ze dynafity be, a atk cacy... choć może i ludzie się skarżyli nie przeczę. PS fotki moje narty nie.

C13A9E48-789C-4C7A-9057-F9F9E49EE535.jpeg

56B755E7-9700-435B-977B-5CB89D2DDEEC.jpeg

416689B0-F543-4BCD-98C8-C946539E123F.jpeg

A030FFF3-28F2-4113-99A1-4E602CF21216.jpeg

Ładne narty i wiązania, ale trzymanie fok na narcie dłużej niż trzeba to, z tego co się orientuję, wielkie nu-nu!

A jak kolegom przyjdzie ochota, to jednak chętnie usłyszę odpowiedzi, bo niestety w tym sezonie nie pojeździem, więc chociaż merytorycznie na kolejny chcę się przygotować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

hej

zastanawiam sie nad zakupem nowych butow skitutowych do moich 100 mm nart + ATK rider 12. 

Chodzi mi o cos troche wiecej niz 50 % zjazd ale takze nie za ciezkie. To bedą sredniej dlugosci  wycieczki skiturowe + jazda przywyciagowa w wypadku duzego opadu i okazji do fajnego free.  Zalezy mi na mocnejszym trzymaniu stopy podczas zjazdow na drugim miejscu ruchomosc i waga. 

Na ta chwile z 2 zrodel polecane mam Dalbello Quantum Free 100 lub 130 

Co o nich sądzicie i moze macie jakie inne propozycje? przed przymierzaniem chce zminimalizowac grupe potencjalnych modeli. 

dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, christof napisał:

zastanawiam sie nad zakupem nowych butow skitutowych do moich 100 mm nart + ATK rider 12. 

Chodzi mi o cos troche wiecej niz 50 % zjazd ale takze nie za ciezkie. To bedą sredniej dlugosci  wycieczki skiturowe + jazda przywyciagowa w wypadku duzego opadu i okazji do fajnego free.  Zalezy mi na mocnejszym trzymaniu stopy podczas zjazdow na drugim miejscu ruchomosc i waga. 

Na ta chwile z 2 zrodel polecane mam Dalbello Quantum Free 100 lub 130 

Co o nich sądzicie i moze macie jakie inne propozycje? przed przymierzaniem chce zminimalizowac grupe potencjalnych modeli. 

Muszę powiedzieć, że stopniowy postęp jaki ciągle się dokonuje powoduje, że po paru latach wyobrażenia i wiedza jaką mamy "nagle" wymaga głębszej aktualizacji.  Dotąd pozostawałem w "świadomości", że dobre buty do zjazdu to jest powiedzmy para - 2800 g (mały rozmiar). Natomiast buty do chodzenia nieznacznie poniżej 2000 g. Te drugie w międzyczasie się odchudziły i już można oczekiwać 1600 g. 

Te Dalbello (Quantum Free Asolo Factory 130) zmieniają zaś moje wyobrażenia o segmencie freetour. Model o deklarowanym flexie 130 waży tylko 2500 g! Patrzę na ten but i wygląda to bardzo dobrze. Z zakresem ruchu nie powinno być problemu, jeśli chodzi o sztywność to zastosowano tu przetłoczenia kołnierza (czego dotąd w butach nigdy nie widziałem) i być może dlatego jest tak niska waga przy deklarowanej sztywności. Oczywiście mogą być wady wieku dziecięcego, może sztywność też podkoloryzowana ale mimo wszystko musi być wysoka. Do tego dwie klamry (ale trzy punkty). Sprawdziłbym tylko opinie użytkowników.

Tak na marginesie - te buty są tylko nieznacznie cięższe od moich pierwszych TLT5 które wtedy były rewolucją wagową. Ale właściwości jezdnych nie można porównywać, ciekaw jestem tylko jak jest z chodzeniem... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujot. Powiem że nie wierzę w te 130. Przy dwóch klamrach i pasku to nie jest możliwe.

Mam but freeride 110 z czterema klamrami, miałem też 130. Mam porównanie z typowymi 2-klamrowymi.

A jeśli chodzi o pytanie to wrzuć na swoją listę Dynafit Hoji free.

Edytowane przez MarioJ
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MarioJ napisał:

Wujot. Powiem że nie wierzę w te 130. Przy dwóch klamrach i pasku to nie jest możliwe.

Mam but freeride 110 z czterema klamrami, miałem też 130. Mam porównanie z typowymi 2-klamrowymi.

A jeśli chodzi o pytanie to wrzuć na swoją listę Dynafit Hoji free.

No tak tylko te buty to 3100 g. Ważą więcej jak moje 4 klamrowe Beasty (które do jazdy są znakomite).

Wracając do tych Dalbello znalazłem recenzje, które nie potwierdzają tej wysokiej sztywności. Po stronie zalet - podchodzenie podobno jest fenomenalne. Czyli to nie jest but, który wprost porówna się do Hoji czy Beastów itp. Ale być może ten kompromis jest wart rozważenia. W przypadku jednych butów do wszystkiego. Ja na szczęście mam dwie pary więc będę się dalej przyglądał poszukiwaniu św. Graala.

Moim zdaniem problem nie jest w klamrach tylko w braku języka... może znów pora na powrót do koncepcji TLT5 ;)

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wujot napisał:

No tak tylko te buty to 3100 g. Ważą więcej jak moje 4 klamrowe Beasty (które do jazdy są znakomite).

Hoji free to jest dość unikalne rozwiązanie, z tego co wiem. To są buty bardzo dobre do zjazdu i jednocześnie mają dużą ruchomość na podchodzeniu 55st (w typowo skiturowych butach ja mam 60st). Pewnie nie mają deklarowanych 130, ale podobno są dość sztywne. Porównywanie wagowo tego modelu z czymś innym nie ma sensu. Możesz porównywać ale jeśli weźmiesz pod uwagę trzy cechy łącznie: zjazd, podejście, waga.

Oczywiście ja tych butów nie mam, bo nie nie pasują do mojego modelu działania. Opieram się na opiniach dobrych narciarzy. Zresztą widać jak dużo takich znacząco dobrych freeriderów rzuciło się na te buty.

Nie wiem jak można go porównać do Beast, ale faktem jest że ten drugi już nie występuje po prostu w sprzedaży.

Natomiast Dynafit wypuścił chyba coś podobnego do Beast: 4klamrowe Tigard 130 z jeszcze większą ruchomością 70st. Co już wogóle jest kosmiczne przy takiej twardości. Waga taka sam jak Hoji więc można się zastanawiać. Jest to zupełnie świeży model, opinii brak.

Natomiast co kolega wybierze, to jest mi całkowicie obojętne. 🙂 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarioJ napisał:

Hoji free to jest dość unikalne rozwiązanie, z tego co wiem. To są buty bardzo dobre do zjazdu i jednocześnie mają dużą ruchomość na podchodzeniu 55st (w typowo skiturowych butach ja mam 60st). Pewnie nie mają deklarowanych 130, ale podobno są dość sztywne. Porównywanie wagowo tego modelu z czymś innym nie ma sensu. Możesz porównywać ale jeśli weźmiesz pod uwagę trzy cechy łącznie: zjazd, podejście, waga.

Oczywiście ja tych butów nie mam, bo nie nie pasują do mojego modelu działania. Opieram się na opiniach dobrych narciarzy. Zresztą widać jak dużo takich znacząco dobrych freeriderów rzuciło się na te buty.

Nie wiem jak można go porównać do Beast, ale faktem jest że ten drugi już nie występuje po prostu w sprzedaży.

Natomiast Dynafit wypuścił chyba coś podobnego do Beast: 4klamrowe Tigard 130 z jeszcze większą ruchomością 70st. Co już wogóle jest kosmiczne przy takiej twardości. Waga taka sam jak Hoji więc można się zastanawiać. Jest to zupełnie świeży model, opinii brak.

Natomiast co kolega wybierze, to jest mi całkowicie obojętne. 🙂 

 

Zakres ruchomości Beastów deklarowany przez dynafita to 45 stopni. W sumie szło się do tego przyzwyczaić bo z wiązaniami pinowymi (i rozluźnionym botkiem) to nawet krok mi się jakoś bardzo nie skracał. W każdym razie te 800 m vertical w 3 godz spoko dawało się robić. 

Zajrzałem, że ten Tigard 130 jest kompatybilny z wiązaniami alpejskimi. To bardzo fajna opcja bo mogą też służyć na boisko. Trochę tylko mało pochylone w zjeździe...

Edytowane przez Wujot
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wujot napisał:

Zakres ruchomości Beastów deklarowany przez dynafita to 45 stopni. W sumie szło się do tego przyzwyczaić bo z wiązaniami pinowymi (i rozluźnionym botkiem) to nawet krok mi się jakoś bardzo nie skracał. W każdym razie te 800 m vertical w 3 godz spoko dawało się robić. 

Zajrzałem, że ten Tigard 130 jest kompatybilny z wiązaniami alpejskimi. To bardzo fajna opcja bo mogą też służyć na boisko. Trochę tylko mało pochylone w zjeździe...

-------------------

Natomiast ta ruchomość 70 stopni to chyba ściema - popatrz na filmiku ile to się rusza. Do 70 stopni bardzo dużo brakuje. W tym zakresie  jest też dużo przeprostu - to się przyda przy schodzeniu po skale (per pedes) ale normalnie z tego się nie skorzysta. 

I bardzo brzydki jest ten but - niby bez znaczenia ale przy takiej cenie mógłby być zgrabniejszy ;)

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Wujot napisał:

Natomiast ta ruchomość 70 stopni to chyba ściema - popatrz na filmiku ile to się rusza. Do 70 stopni bardzo dużo brakuje.

Pełna zgoda 

W dniu 22.09.2023 o 19:55, surfing napisał:

Do zjazdu pewnie ok, ale nie do podchodzenia - 1600g i naciągane 70 stopni ruchomości (raczej nieosiągalne przy 4 klamrach)

@christof jaki model buta Dynafit masz teraz? Przymierz  Dynafit TLT X,  ja się zdziwiłem jaką mają twardość po zapięciu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2023 o 22:01, surfing napisał:

Pełna zgoda 

@christof jaki model buta Dynafit masz teraz? Przymierz  Dynafit TLT X,  ja się zdziwiłem jaką mają twardość po zapięciu.

 

@christof

Jeśli sprzęt chcesz wykorzystywać w większości na jeździe przy-wyciągowej, to zapomnij o takich butach. But bez języka i ze słabymi zapięciami z przodu nie nadaje się do freeride. Odpadają więc takie modele jak: Dynafit TLT X, Dalbello Quantum.

 

Jak będzie testował buty, to załóż sobie na jedną nogę jeden swój twardszy but, a na drugą nogę but do testowania. Zapnij buty do zjazdu i uginaj do przodu. Wtedy można poczuć różnicę. Moim zdaniem poza językiem, duże znaczenie ma materiał górnej cholewki (shell). Czuć jak to się wszystko ugina przy nacisku nogi na przody. Dużo tutaj poprawia carbon !

 

Do listy freeride dodaj sobie takie modele:

Scarpa Maestrale RS

La Sportiva Vanguard

 

 

Ale jeśli 60-80% Twoje jazdy (nie mówię o czasie, tylko o liczbie zjazdów) to freetour to wtedy ten Dalbello może być dobrym wyborem. W kategorii bez języka przebojem jest jeszcze Scarpa F1 LT (carbonowa cholewka). Zamiast TLT X, weź pod uwagę Dynafit Blacklight - to jest carbonowa wersja TLT X - lepsza.

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@christof Pewnikiem dobrze wybierzesz bo wiesz co jeździsz. 
Do listy @MarioJ dopisał bym też Tecnica ZERO G PEAK w wersji carbon.

Kiedyś też miałem taki dylemat i do typowych "przywyciągówek" i "zamkniętych ON" zabieram narty 100 a buty Lange Freeride 130.
Pozostała zabawa z nartą 80 i 85 to dawniej Scorpius La-Sportivy (co to flex podobno ponad 100 i ja to potwierdzam) a od niedawna te ze zdjęcia bez carbona bo ze Scorpiusami pomimo Szafrański ;) i inni  nie dogadałem się do końca a sprzęt ma mi ułatwiać a nie utrudniać.  

IMG_7577.jpg.30fc3d995e373bf85f2ecd419b72c087.jpg

U mnie przewaga narty 80 ;) Pesel.

Pozdrawiam
mirekn

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...