Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

ACL, marboru już po zabiegu


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, artix napisał:

Świetna wiadomość 👍😀

9_9 Młoda, to i szybko się podniosła ;) Gorzej będzie ze mną, Starym Piernikiem ;) 

11 minut temu, johnny_narciarz napisał:

To jeszcze zdąży w Dolomity! ;) 

Fajnie, że tak szybko poszło, choć pewnie jeszcze będzie musiała się dług oszczędzać. 9_9

Hahaha ja jej dam Dolomity :D Na razie ma od rehabilitanta zakaz uprawiania sportów, które mogą nadwyrężyć rękę. Zakaz na 4 miesiące, ani roweru, ani kajaku... Dobrze się składa, bo taki zakaz mam i ja :D 

Trochę się boję, że to za wcześnie do pracy dla tej ręki. Paula głównie rękoma pracuje przecież O.o

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Antek napisał:

Boże,napisz coś konstruktywnego :/

Umiesz....

Pomyśl:S                                                                                                                       Umiesz..., czy to twoja konstruktywność:ph34r:

Edytowane przez MAIKEL 1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2018 o 13:20, marboru napisał:

Trochę się boję, że to za wcześnie do pracy dla tej ręki. Paula głównie rękoma pracuje przecież O.o

Sluszńie sie boisz, bo to za wcześnie, zwłaszcza jak ktoś glowńie rąk w pracy potrzebuje (oprócz głowy rzecz jasna;)).

Od kiedy Paula sie rehabilituje? To ten sam rehabilitant co zajmuje sie Twoim kolanem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.04.2018 o 14:40, JurekByd napisał:

Mi też zastrzyki robi żona - muszę być " grzeczny ", żeby nie bolało 😉 

Chodzę już bez kul , ale jeszcze 2 tygodnie w ortezie - kusi,  żeby na majówkę pojechać , a na Boże Ciało już zabukowałem hotel w Świeradowie - mam nadzieję pojeździć już na single trackach rowerkiem - będzie może ktoś ?

Aaaa,może My:) rowerki mamy:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojgoc przywołał mnie do porządku w kwestii relacji z leczenia, więc napiszę kilka słów co u mnie.

Generalnie - ćwiczę regularnie i mozolnie odzyskuję nogę...

Wczoraj byłem na zdjęciu szwów u lekarza prowadzącego i trochę uzyskałem informacji.

Ogólnie zabieg był trudny - łąkotka była bardzo mocno roztrzaskana i ledwo się udało ją uratować i pozszywać. Tak jak pisałem Doktor zastosował obydwie istniejące metody szycia i trochę się z tym nagimnastykował - dał radę.

Pobrano mi z nogi dwa ścięgna - tylna część (cała długość). Z tego pobrania został zrobiony przeszczep ACL, który został zakotwiczony w kości przy pomocy tytanowej śruby i kotw.

Wygląda to tak - zdjęcia z wczoraj:

Przód nogi:

5ad08ed597611_RTG112_04_18.thumb.jpg.0bcbf1f95c1e7045391cf863037495c5.jpg

Zdjęcie z boku - wewnętrzna strona nogi:

5ad08ed12d9a3_RTG212_04_18.thumb.jpg.bc5b81010792d1a310bb3376d7a8567b.jpg

Co dalej?

Ponieważ mój zabieg, to dwa poważne urazy gdzie po każdym z nich powinna zostać zastosowana rehabilitacja - to nie taka prosta sprawa.

Te rehabilitacje wzajemnie się wykluczają - są przeciwstawne.

Z tego powodu - pierwsza faza odzyskiwania zdrowia, to wygojenie się łąkotki (ok 6 tygodni) - w tym czasie rehabilitacja musi przebiegać łagodnie. Delikatne ćwiczenia w pierwszych trzech tygodniach polegające głównie na tym bym odzyskał pełen wyprost nogi. W tym czasie nie mogę się przeciążać jak również przy poruszaniu się nie zalecane jest obciążanie nogi (ograniczone poruszanie się o kulach).

Po 6 tygodniach będę mógł założyć ortezą i powoli dobrać się do rehabilitacji ACL i powrotu do dociążenia nogi i odzyskiwania mięśni i sił.

W tej chwili mięśni na operowanej nodze praktycznie nie ma :( 

Po 4, 5 miesiącach będę mógł delikatnie wracać powoli do delikatnego ruchu i aktywności (większy wysiłek, pierwszy rower).

W sezonie zimowym będę mógł już jeździć na nartach ale Doktor zaleca jazdę ze stabilizatorem.

Pełne ukrwienie i przyjęcie się przeszczepu, to 9 miesięcy. Po ok 15 miesiącach powinno dojść do całkowitego unerwienia przeszczepu i powrotu to niemalże 100% sprawności.

Wniosek dla mnie?

Muszę być cierpliwy i nie będzie łatwo...

...ale dam radę :) 

  • Like 2
  • Thanks 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz, dasz. Mnie czasem łapie taka niewydolność, że kroku nie mogę zrobić. Ale na stoku i tak jestem szybki, bo to z górki, tak zawsze odpowiadam jak ktoś pyta jak mogę jeździć na nartach. Rok minie, niedługo odwiedziny (Iwcia już szpanuje w nowej kurteczce, mówi że to do Radomia) i widzimy się w listopadzie na stoku. Pozdrowienia dla już pracującej Pauliny.

Wysłane z mojego HAMMER_AXE_M_LTE przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @mifilim @Góral spod Skrzycznego... oby tylko ten czas szybko minął :) Najwyżej w początkowej fazie mojego narciarstwa teraz będę Terminatorem z metalem na nodze :D Dam radę.

Aby relacja miała ciągłość, to jeszcze fotka kolana przed zdjęciem szwów :o 

szwy.thumb.jpg.834a772695add6cb030811fafce4dda7.jpg

Istotna informacja jeszcze w kwestii rehabilitacji - napiszę to swoimi słowami, i tak jak to zapamiętałem z tej rozmowy.

"Rehabilitacja musi przebiegać dość wolno ponieważ w tej chwili, przeszczepione ACL są dużo mocniejsze niż naturalne. W chwili obecnej mój mózg jeszcze o tym nie wie i w procesie dochodzenia do zdrowia musi się nie dowiedzieć - stąd luz przy ćwiczeniach...

...zbyt silna i szybka rehabilitacja i stanięcie na nogach, to ryzyko, że mózg dowie się o tym mocnym nowym ACL i zacznie źle rozkładać siły na obie nogi: tą po operacji i tą zdrową. Zachodzi wówczas ryzyko, że podświadomie zacznę dużo za mocno obciążać zdrową nogę i ACL w wyniku tego może zostać uszkodzony w drugiej, w chwili obecnej zdrowej nodze".

Dokładnie coś takiego i druga kontuzja przydarzyła się Milikowi stosunkowo niedawno.

Edytowane przez marboru
  • Like 3
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz zdrówka życzę. Jakoś o wyniki twojej rehabilitacji jestem zupełnie spokojny.

Kto jak nie ty?

No i pozdrów Paulę. Jak tam jej bark? Daje radę?

7 godzin temu, johnny_narciarz napisał:

.... W jednym pokoju narty, w drugim rowery i gdzie się tu podziać...

Maciek a gdzie Iza? :D;)

Pozdrawiam

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz od prawie trzech tygodni wyszedłem na spacer - do rodziców na kawę (mieszkają na tej samej ulicy). Tak jak zalecał lekarz - nie więcej niż 200 - 300 metrów. Zrobiłem 300 :D 

Radość z przebywania na świeżym powietrzu - bezcenna :) 

Poniższe zdjęcie z moim bambusem i kwitnącą magnolią:

DSC01289.thumb.JPG.2e37e2e663d603b1b218543ccc19e987.JPG

Nowe image marboru :D 

DSC01293.thumb.JPG.50ca707f754be7806dbbf502d797da82.JPG

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za słowa wsparcia :) 

marboru

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj przed nartami musisz wrócić do golenia na gładko bo sobie kołnierzyk w kurtce zmechacisz [emoji3]  [emoji6]
Pozdrawiam
Słuszna uwaga z kołnierzykiem ale mnie się bardzo podoba, tylko czy go z roboty nie wywalą? Za to Paulinka ma nowego faceta a to może przynieść obopólne korzyści [emoji41][emoji7] również w rehabilitacji.

Wysłane z mojego HAMMER_AXE_M_LTE przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, johnny_narciarz napisał:

Normalnie nie poznaję... :) Ćwicz, trenuj i wracaj do zdrowia! B|

@johnny_narciarz to dopiero 19 dni niegolenia, zobaczymy po 2 miesiącach :o

Dzięki, dzięki - u mnie teraz luz i wypoczynek. Trenować, to musisz Ty Maćku - pierwszy maraton za pasem ;)

Wczorajsze Twoje ponad 250 km na tłuściochu zrobiło na mnie wrażenie. 

Gratulacje! 

Edytowane przez marboru
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...