Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Trójmiasto


grimson

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Wujot napisał:

W trochę innej formie ale wykorzystanie komunikacji codziennej dla zdrowia zbudowała Holandia poprzez dojazd rowerem do pracy. To jedyne społeczeństwo z wysokocywilizowanych  krajów gdzie parametry zdrowotne (na przykład brak nadwagi) są coraz lepsze. Bezpośrednio wiąże się to właśnie z transportem rowerowym. Wyłączcie auta a będziecie zdrowsi!

Holandia to ewenement europejski. Żeby o niej rozmawiać trzeba siebie wyobrazić  choc przez chwile ze to kraj ciut większy od woj. mazowieckiego z populacja 18 milionów czyli praktycznie połowy PL i wzrostem tej populacji przez ostatnie 20 lat o kolejną Warszawę w tymże województwie .

Ale faktycznie komunikacyjnie a przede wszystkim kolejowo rozwiązania mają idealne wręcz perfekcyjne. Zamiast dwu torowej infrastuktury postawili ja jedna linie kursująca między wioskami z perfekcja zegarka szwajcarskiego zreszta Szwajcaria może im dorównywać . Rowerowo są potęga w EU i daleko wszystkim do ich poziomu . 

 

Edytowane przez Victor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Victor napisał:

Tak serio czy lawirujesz ze skrajności w skrajność ?

To jest najprostsza konstatacja. Póki ludzie chodzili to ich zdrowie było w o wiele lepszym stanie. Są liczne materiały bezpośrednio łączące wzrost ilości chorób cywilizacyjnych z brakiem ruchu. A jest, o czym wspomniałem wyżej, kraj który poprzez zmianę codziennych nawyków komunikacyjnych osiągnął bardzo duży postęp w tej dziedzinie. Zajęło im to co prawda 50 lat ale teraz mogą być wzorem dla świata. 

Jest kapitalna pozycja, ładnie udokumentowana faktami naukowymi "Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni" Chris Bruntlett, Melissa Bruntlett. Napisane mocno z pozycji urbanistycznej.  Znajdziesz tam multum faktów, sposób dojścia do celu, stosowane strategie. Od momentu wyjścia do dzisiaj. Każda strona jest fascynująca.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś zafascynowany Holandia jednak nigdy w niej nie mieszkaś. To co jedno im wyszło drugie niestety nie   betonizacja kraju jest okropna … sam po długich latach mieszkania w miastach uciekłem na wieś-oczywiście jeżeli można to nazwać wsią . 🤷‍♂️

Ta komunikacja rowerowa nie do ogarnięcia w wielkich państwach ,nawet transport Taxi elektrykami  w takich krajach jak Skandynawia,DE,FR ,PL Hiszpania itd na dzień dziwniejszy to kpina. Wyobraź sobie ze z Adama do Eindhoven jest 150 km i taki kierowca  zrobi kurs na jednej baterii . Ok . A teraz Hamburg- Monachium ? Ile będzie jechał z klientem ? Albo Paryż-Nicea? Lobby jest duże na zmianę mentalności ale czemu ona ma służyć ? Mi nie przeszkadza” nowość” jako dodatek do tego co jest ale nie nakaz zastąpienia tego czego już mamy i co się sprawdzało przez lata.Wręcz było niezniszczalne . Tu jestem przeciwny tym wszystkim zmianom.
Rozwój Holandii obserwuje już 25 lat i mam własne doświadczenie spostrzeżenie  jak i zdanie na ogół . Książki XY są interesujace kiedy nas nie dotyczą .Oczywiście warto czytać . 

Edytowane przez Victor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Victor napisał:

Jesteś zafascynowany Holandia jednak nigdy w niej nie mieszkaś. To co jedno im wyszło drugie niestety nie   betonizacja kraju jest okropna … sam po długich latach mieszkania w miastach uciekłem na wieś-oczywiście jeżeli można to nazwać wsią . 🤷‍♂️

Ta komunikacja rowerowa nie do ogarnięcia w wielkich państwach ,nawet transport Taxi elektrykami  w takich krajach jak Skandynawia,DE,FR ,PL Hiszpania itd na dzień dziwniejszy to kpina. Wyobraź sobie ze z Adama do Eindhoven jest 150 km i taki kierowca  zrobi kurs na jednej baterii . Ok . A teraz Hamburg- Monachium ? Ile będzie jechał z klientem ? Albo Paryż-Nicea? Lobby jest duże na zmianę mentalności ale czemu ona ma służyć ? Mi nie przeszkadza” nowość” jako dodatek do tego co jest ale nie nakaz zastąpienia tego czego już mamy i co się sprawdzało przez lata.Wręcz było niezniszczalne . Tu jestem przeciwny tym wszystkim zmianom.
Rozwój Holandii obserwuje już 25 lat i mam własne doświadczenie spostrzeżenie  jak i zdanie na ogół . Książki XY są interesujace kiedy nas nie dotyczą .Oczywiście warto czytać . 

Nie odniosłeś się do kwestii fundamentalnych, które poruszyłem. Czyli zmiany nawyków transportowych, pod kątem ruchu fizycznego ludzi.

Sam to na co dzień obserwowałem we Wrocławiu. 10-15 lat temu w zimie bardzo mało kto poruszał się rowerem, w lecie było też nie za dużo. Teraz i w zimie i w lecie jest 10x (a może więcej) użytkowników. Wystarczyło zrobić trochę (miasto chwali się, ze 1200 km) ddr. 

Nie mam zamiaru odnosić się do transportu jako całości, rozwoju elektryków (a co to ma do rzeczy?). Mariusz napisał - za dużo wykorzystywania aut i ja się 100% zgadzam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wujot napisał:

Nie odniosłeś się do kwestii fundamentalnych, które poruszyłem.

Przepraszam,choć już po części odpowiedziałem . Holandia to woj.mazowieckie.Nie sztuka zrobić coś co jest na małej powierzchni. Nauka najmłodszych do jazdy rowerem np na trening czy do szkoły to idealne rozwiązanie . 100% zgoda.

Choć już w równie małej Belgii,mieszkając w takiej Antwerpii nie osiągalne żeby 9 latka samego wysłać na tym rowerze do szkoły . Sam go woziłem codziennie 17km w jedna stronę ,bez auta nie realne,brak dobrej komunikacji .Przeprowadziłem się na tzw wioskę i dzieciak sam jeździ do tej szkoły właśnie rowerem a ja jako rodzic jestem spokojny choć jeździ ulica bo drogi rowerowej  między domami nie ma . 
 

@Wujot temat jest mega złożony zeby wszędzie go przedstawiać jako wzór . Co gdzieś funkcjonuje w jednym miejscu innym  już nie koniecznie. 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Victor napisał:

Jesteś zafascynowany Holandia jednak nigdy w niej nie mieszkaś. To co jedno im wyszło drugie niestety nie   betonizacja kraju jest okropna … sam po długich latach mieszkania w miastach uciekłem na wieś-oczywiście jeżeli można to nazwać wsią . 🤷‍♂️

Napisz coś więcej, jak to rozumiesz. Betonizacja jest w każdym city, w każdym centrum.

Ja też tego nie lubię, mieszkam na przedmieściach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Victor napisał:

Choć już w równie małej Belgii,mieszkając w takiej Antwerpii nie osiągalne żeby 9 latka samego wysłać na tym rowerze do szkoły . Sam go woziłem codziennie 17km w jedna stronę ,bez auta nie realne,brak dobrej komunikacji .Przeprowadziłem się na tzw wioskę i dzieciak sam jeździ do tej szkoły właśnie rowerem a ja jako rodzic jestem spokojny choć jeździ ulica bo drogi rowerowej  między domami nie ma . 

 

To jest właśnie złe myślnie leżące u podstaw złych wyborów ludzi. Nie da się wszędzie doprowadzić dobrej komunikacji. Ja odwróciłem sytuacje jak zmieniałem mieszkanie. Znaleźliśmy miejsce na dom gdzie JEST DOBRA komunikacja i tam kupiliśmy lokum. Oczywiście to był kompromis cenowy, ale 10min od domu mam tramwaj, 5 min od domu mam autobus. I oczywiście drogi rowerowe do centrum.

Wielu ludzi ma taką strategię. Kupuję najtańszą działkę na przedmieściach, buduję dom, kupuję dwa-trzy auta. Dzieci rosną, potrzebna jest im komunikacja publiczna, rozglądamy się dookoła. A tu KLOPS, nie ma ? I ciach petycje do radnych, do prezydenta : czemu nie ma koło mnie STACJI KOLEJ albo STACJI METRA ? "Ma być natychmiast  !"

 

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MarioJ napisał:

To jest właśnie złe myślnie leżące u podstaw złych wyborów ludzi. Nie da się wszędzie doprowadzić dobrej komunikacji. Ja odwróciłem sytuacje jak zmieniałem mieszkanie. Znaleźliśmy miejsce na dom gdzie JEST DOBRA komunikacja i tam kupiliśmy lokum. Oczywiście to był kompromis cenowy, ale 10min od domu mam tramwaj, 5 min od domu mam autobus. I oczywiście drogi rowerowe do centrum.

I tak i nie ! Mieszkałem przy największym parku w mieście,w pierwszym rzędzie domków przy parku -idealna lokalizacja jak na duże miasto-komunikacyjnie rewelacyjnie,jednak szkoła idealna w naszym mniemaniu była pod miastem i  już trzeba było dziecko wozić choć szkole najbliższa miał 2 min spacerkiem od domu. 
Tak wiec wiesz …

Edytowane przez Victor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

Jako 6 latek chodziłem do szkoły. Miałem daleko - około 4 km co zajmowało mi od 40 min do 1,5 godz. (zależy w którą stronę ;) ).

Nie możesz Wiesiek tamtych lat porównywać z tymi w skali 1:1...wtedy nas straszyli co najwyżej "czarną Wołgą" (pamiętasz?)..teraz jak dzieciak sam przyjdzie do szkoły pare razy to za chwile zapuka do ciebie policja i "pani" z opieki społecznej.

  • Haha 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MarioJ napisał:

Wysil się trochę i przedstaw to, daj jakieś foto.

To może w ta stronę . Wyobraź sobie miasto które ma dostęp do morza jest jednym z największych portów w Europie ba nawet na świecie a nie ma małego skrawka plaży na odpoczynek dla mieszkańców ?! 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Lexi napisał:

Nie możesz Wiesiek tamtych lat porównywać z tymi w skali 1:1...wtedy nas straszyli co najwyżej "czarną Wołgą" (pamiętasz?)..teraz jak dzieciak sam przyjdzie do szkoły pare razy to za chwile zapuka do ciebie policja i "pani" z opieki społecznej.

Chyba trochę przesadzasz. Od 4 klasy wzwyż jest dowolność.

Do 3 klasy są jakieś ograniczenia, ale pewnie też da się "je obejść".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarioJ napisał:

Chyba trochę przesadzasz. Od 4 klasy wzwyż jest dowolność.

Do 3 klasy są jakieś ograniczenia, ale pewnie też da się "je obejść".

 

Zajrzałem do netu i wychodzi, że, za zgodą rodziców, dziecko w wieku 7 lat może wracać do domu.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Victor napisał:

że za dużo czasu spędzają przy komputerze, ale też z braku przykładu rodziców.”

 

6 godzin temu, grimson napisał:

Przyczyna jest w formie spędzaniu wolnego czasu przez dzieci. Smartfony i komputer/tablet, to narzędzie zapychania wolnego czasu. Na czym kuleje sprawność fizyczna.

Panowie

Oboje macie rację, widok 3-latka z tabletem/telefonem nie jest czymś abstrakcyjnym. Zabijacz czasu. Niestety wielu rodziców tak robi. My rodzice dajemy przykład dzieciom, jak można alternatywnie spędzać czas, nie tylko przeglądając durne filmiki z YT albo grając w gry on-line. Mario też ma sporo racji, wygodnictwo do kwadratu - wszędzie samochodem. 

Czasy się niestety zmieniają i nic na to nie poradzimy. Tutaj dzieciaki z miasta są chyba w gorszej sytuacji niż dzieciaki ze wsi. Tam jest większa swoboda, szybciej robią się samodzielne, maja więcej przestrzeni, chociaż w mieście jest praktycznie wszystko, ale zazwyczaj płatne. No i wszędzie daleko, niby w obrębie miasta, ale czasami to spore odległości.

Maras, pisałeś że chodziłeś sam do szkoły jak miałeś 6 lat, ja jak miałem 7 to jeździłem sam pociągiem do budy. Praktycznie całą podstawówkę. Faktycznie ja nie pamiętam dzieci otyłych, może parę ich było na całą szkołę, ale ruchowo były ogarnięte. Teraz - wprost przeciwnie. Jest ich co raz więcej.  Ważne, że my wiemy co robimy i mam nadzieję że nasze dzieci także przekażą ten styl życia swoim pokoleniom.

pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marekbtl napisał:

Czasy się niestety zmieniają i nic na to nie poradzimy. Tutaj dzieciaki z miasta są chyba w gorszej sytuacji niż dzieciaki ze wsi. Tam jest większa swoboda, szybciej robią się samodzielne

Może kiedyś tak było a teraz sporo wsi stało sie przedmieściami.. we wsi w której mieszkam nikt nie ma krowy a kury chyba pare osób....konie są - pod wierzch..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...