Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, surfing napisał:

Chyba nie poszedł załącznik - ja go nie widzę.

 

15 godzin temu, laryzbyszko napisał:

Na załączonym flamasterplanie na zielono oznaczyłem ISTNIEJĄCE trasy, które mogłyby przejąć cały ruch narciarski na dolnym odcinku, a na czerwono trasy, które można by zlikwidować, gdyby przedłużyć krzesło o ~100 metrów.

Screenshot 2023-04-19 at 23.19.34.png

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, laryzbyszko napisał:

Mnie czasami naprawdę zastanawia co kieruje "ekologami" przy oprotestowywaniu wszelakich inwestycji - głupota, korzyści finansowe, myślenie rodem ze średniowiecza?

Aktualna agenda walki z globalnym ociepleniem, która z niewiadomych przyczyn dotyczy tylko Europy i kawałka USA, to kompletna bzdura i każdy rozumny człowiek to widzi. Zamiast walczyć z busiarzami, którzy zatruwają całe Zakopane swoimi złomami, postulować ograniczenie palenia syfem w piecach, minimalizować napływ samochodów do Zakopanego, to oprotestowywane są przebudowy (a nie budowa od zera) 2 (słownie: dwóch) wyciągów, przy czym jeden de facto jest w mieście. Dramat...

Mi się wydaje że jakieś zagraniczne ON im za to płacą. Innym zagranicznym ON nikt nie przeszkadza bezsensownymi argumentami.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W Białce chcą budować nową kolejkę widokową. 

link:https://psnit.pl/bialka_kolej_widokowa/

Nowa inwestycja w Białce Tatrzańskiej. Powstanie kolej widokowa.

 

W Białce Tatrzańskiej ma powstać nowa atrakcja. W planach jest wybudowanie pierwszej w Polsce kolei widokowej, która połączy Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w sąsiedniej Czarnej Górze. Na razie trwają ustalenia dotyczące lokalizacji inwestycji.

Dwadzieścia lat temu nadeszły dobre czasy dla Białki Tatrzańskiej. Stało się tak dzięki determinacji Józefa Dziubasika, Tomasza Patureja, Władysława Piszczka – sołtysa wsi oraz Stanisława Wodziaka. Wybudowano wtedy pierwszą kolej krzesełkową na Kotelnicę. Idąc za ciosem, pojawiały się nowe inwestycje w infrastrukturę zimową i zaczęło przybywać miejsc noclegowych i innych atrakcji. Później powstały termy Bania, co zachęciło turystów do odwiedzin miejscowości przez cały rok.

Teraz planowana jest pierwsza w Polsce kolej widokowa, która ma połączyć Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze. Głównym inwestorem ma być nowo powołana spółka Białka Ski Resort.

“Nie od dziś musimy brać pod uwagę zmiany klimatyczne i coraz cieplejsze zimy. Na koniec trzeba zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądała zima w górach bez śniegu? Poza tym opieranie całego biznesu o sezon zimowy może okazać się problemem przy tak dużych inwestycjach. Pomysł jest bowiem taki, aby nowa kolej widokowa funkcjonowała praktycznie przez cały rok” – mówi Damian Piotr Dziubasik, mieszkaniec Białki i lokalny przedsiębiorca.

Inwestycja jest na etapie projektowania i ostatecznych decyzji o lokalizacji m.in. stacji dolnej i górnej. Plan zakłada budowę stacji początkowej na terenie Kotelnicy Białczańskiej, zaś końcowej na Litwince, w pobliżu tamtejszej stacji narciarskiej Grapa-Ski. Z kolejki, która przechodziłaby nad miejscowością Białka Tatrzańska, rozpościerać się będzie piękny widok na Tatry. Dodatkowo na Litwince ma powstać taras widokowy, a w centrum Białki Tatrzańskiej koło kościoła, 80-metrowa wieża widokowa.

– Na razie trwa dyskusja na temat dokładnej lokalizacji poszczególnych elementów kolei i atrakcji. O powodzeniu inwestycji może zdecydować zebranie mieszkańców Białki Tatrzańskiej – podkreśla sołtys wsi Władysław Piszczek. – Mogę powiedzieć, że to inwestycja, jakiej nie ma w Polsce, a podobną można spotkać za granicami naszego kraju, np. w Barcelonie. Na Podhalu byłaby to z pewnością największa tego typu inwestycja ostatnich lat. Wydarzenie to można przyrównać do powstania kolei linowej na Kasprowy Wierch w latach 30-tych – wyjaśnia sołtys Piszczek.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Narty pilsko napisał:

Ekolodzy zaczęli się czepiać w sprawie nowego wyciągu w kotle Goryczkowym. Pewnie znowu nic z tego nie wyjdzie.

fragment z  https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/88781/Remont_wyciagu_w_Kotle_Goryczkowym_coraz_blizej_Ekolodzy_alarmuja.html

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot poinformowała o wydaniu decyzji środowiskowej dla inwestycji przez Urząd Miasta Zakopane. - W sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego na obszarze Natura 2000 Tatry planowana jest inwestycja z betoniarnią i kruszarnią oraz 400-450 nalotami helikopterów. Zapisy dopuszczają także niszczenie cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków objętych ochroną gatunkową. Możliwa będzie chociażby przycinka kosodrzewiny, której zarośla są siedliskiem priorytetowym. Ostatecznie stacja narciarska ma mieć ponad trzykrotnie zwiększoną przepustowość – z 720 osób na godzinę do 2400! - alarmuje Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Ekolodzy alarmują, że nie będzie to modernizacja istniejącej infrastruktury, a budowa zupełnie nowej. Plany zakładają wymianę wszystkich podpór kolei, modernizację dolnej stacji oraz budowę peronu górnej stacji. Społecznicy obawiają się, że doprowadzi o do dewastacji Tatr.

Jacy społecznicy? Jacy Ekolodzy? Skąd liczna mnoga? Przecież to ten sam facet co zawsze. Kiedyś go podobno żona zostawiła dla jakiegoś narciarza i od tamtej pory chłop blokuję wszystie inwestycje narciarskie. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, laryzbyszko napisał:

 

Mnie czasami naprawdę zastanawia co kieruje "ekologami" przy oprotestowywaniu wszelakich inwestycji - głupota, korzyści finansowe, myślenie rodem ze średniowiecza?

 

To czysty biznes, znakomity. Trochę ryzykowny (ktoś Cię może w końcu odstrzelić), ale stopa zwrotu jest znakomita!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Hextor napisał:

Jacy społecznicy? Jacy Ekolodzy? Skąd liczna mnoga? Przecież to ten sam facet co zawsze. Kiedyś go podobno żona zostawiła dla jakiegoś narciarza i od tamtej pory chłop blokuję wszystie inwestycje narciarskie. 

Myślę, że raczej takie sentymenty tu nie mają znaczenia. O co chodzi? O to, co zawsze...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

O co chodzi? O to, co zawsze...

Jasne ..jak i wszędzie.. ale chwytliwe ideologie są w modzie - kosmici, Bill Gates, chipy w szczepionkach, spiski, voodoo, czary.... idioci to wymyślają i idioci to "łykają", powtarzając miedzy sobą  w zaufaniu półgłosem.. ;)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te 3 rzeczy się nie zmienią to z pilskiem nic nie będzie.

  • ekolog
  • inwestor
  • grodzenie tras oraz problemy z dzierżawą 

Gdyby budowano nową kanapę na pilsko to by można ją wybudować w zadłuż trasy 5a miało by todużę zalety:

  • Brak blokowania trasy 5 tak jak kolejka do orczyka.
  • Można by było zostawić orczyk na wieczyste dni.image.png.ff397d7cecafff7820a515ae3c240ed8.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Narty pilsko napisał:

Jeśli te 3 rzeczy się nie zmienią to z pilskiem nic nie będzie.

  • ekolog
  • inwestor
  • grodzenie tras oraz problemy z dzierżawą 

- ekolog - nie wiem

- inwestor - chciałbyś go już zmienić? ..przecież nikt kto w to wejdzie nie wywali kasy zanim sie nie przyjrzy tematowi z bliska przez 2-3 sezony żeby ocenić potencjał i oszacować co można na tym ugrać i z kim grać...tak myśle...poza tym tak naprawdę nie wiemy czy sie coś dzieje czy nie - papierologia, pozyskanie środków (zapewne z UE) itd.. to trwa a nie widać tego.

- grodzenie tras - stawiam na działania pozorowane na zasadzie: "pokarzemy że możemy nabzruzdzić" żeby wzmocnić pozycje negocjacyjną... jak nie wiadomo o co idzie to chodzi o ???... kto zgadnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lexi napisał:

- inwestor - chciałbyś go już zmienić? ..przecież nikt kto w to wejdzie nie wywali kasy zanim sie nie przyjrzy tematowi z bliska przez 2-3 sezony żeby ocenić potencjał i oszacować co można na tym ugrać i z kim grać...tak myśle...poza tym tak naprawdę nie wiemy czy sie coś dzieje czy nie - papierologia, pozyskanie środków (zapewne z UE) itd.. to trwa a nie widać tego.

Wiem na razie zrobiono tylko naśnieżanie ale nic za bardzo nie wiadomo na temat kolejki oraz oświetlanie na buczynce chociaż wybudowane i tak jazdy nocne tam nie było a w dodatku nic się nie dzieje z łącznikami. Nowe naśnieżanie jakieś super też nie jest  na buczynce późno otwarto sezon i wrześnie zamknięto w dodatku podczas sezonu brakowało śniegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Narty pilsko napisał:

Nowe naśnieżanie jakieś super też nie jest  na buczynce późno otwarto sezon i wrześnie zamknięto w dodatku podczas sezonu brakowało śniegu

Tutaj bym akurat szat nie darł - 90% ośrodków w tym sezonie spaprało naśnieżanie napalając sie na wczesny, ostry atak zimy - oczami wyobraźni widząc zaoszczędzone pieniądze.

(Chociaż pewny nie jestem bo podobno trzeba mieć specjalne kwalifikacje żeby na kamerce rozróżnić armatkę pracującą od wyłączonej). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lexi napisał:

Tutaj bym akurat szat nie darł - 90% ośrodków w tym sezonie spaprało naśnieżanie napalając sie na wczesny, ostry atak zimy - oczami wyobraźni widząc zaoszczędzone pieniądze.

(Chociaż pewny nie jestem bo podobno trzeba mieć specjalne kwalifikacje żeby na kamerce rozróżnić armatkę pracującą od wyłączonej). :)

No tak ale wtedy jeszcze nie wiadomo było o ociepleniu a na początku sezonu zawsze czeba śnieżyć kiedy jest taka możliwość poza tym i tak potem przyszła ta najgorsza odwilż kiedy pilsko już się otwarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Myślę, że raczej takie sentymenty tu nie mają znaczenia. O co chodzi? O to, co zawsze...

Współczuję tak wąskich horyzontów i tego , że tak trudno co poniektórym sobie wyobrazić, że to nie zawsze chodzi o kasę.

Jeśli właśnie takie są kręgi wśród których się obracacie i stąd taki właśnie światopogląd to przyjmijcie moje najszczersze wyrazy współczucia.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jacekma napisał:

Współczuję tak wąskich horyzontów i tego , że tak trudno co poniektórym sobie wyobrazić, że to nie zawsze chodzi o kasę.

Jeśli właśnie takie są kręgi wśród których się obracacie i stąd taki właśnie światopogląd to przyjmijcie moje najszczersze wyrazy współczucia.

Witaj przybyszu z innej galaktyki - znajdujesz sie na planecie Ziemia a konkretnie na skrawku ziemi zamieszkałej przez plemię szlachetne (niekiedy) i waleczne (zawsze), potrafiące sie bić o swoje ideały do ostatniej kropli krwi ...a potem potrafiące te ideały opylić byle komu za drobne "pińćset".... dzięki - przyjmujemy wyrazy współczucia..

  • Like 3
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jacekma napisał:

Współczuję tak wąskich horyzontów i tego , że tak trudno co poniektórym sobie wyobrazić, że to nie zawsze chodzi o kasę.

Jeśli właśnie takie są kręgi wśród których się obracacie i stąd taki właśnie światopogląd to przyjmijcie moje najszczersze wyrazy współczucia.

Ależ ja jestem pewien, że akurat tu chodzi o kasę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lexi napisał:

Witaj przybyszu z innej galaktyki - znajdujesz sie na planecie Ziemia a konkretnie na skrawku ziemi zamieszkałej przez plemię szlachetne (niekiedy) i waleczne (zawsze), potrafiące sie bić o swoje ideały do ostatniej kropli krwi ...a potem potrafiące te ideały opylić byle komu za drobne "pińćset".... dzięki - przyjmujemy wyrazy współczucia..

Niejaki Pakleza rozmawiając z Brodowskim (szachisty takie) komentowali zmianę barw przez niejakiego Rapporta, który reprezentuje teraz Rumunię zamiast Węgier. Brodowski pyta Pakleze czy zmienił by barwy za mln na co Pakleza, ze jasne, ze nie. A za stówę? Spoko. Od kiedy?

Edytowane przez sstar
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Ależ ja jestem pewien, że akurat tu chodzi o kasę!

Gdyby chodziło tylko o kasę to po uiszczeniu 80 zeta za parking w Kuźnicach, przesiadałbyś się na transport konny na Kalatówki a z tamtąd po skonsumowaniu kiełbasy (20 zeta)  i zapiciu browara (18 zeta), usadzałbyś pupę na podrzewanej kanapie by wzdłuż niebieskiej trasy, przy dźwiękach Zenka, przetransportować się na goryczkową, gdzie większość oddawałaby się dalszej konsumcji , przerywanej sporadycznym wypadem kolejną podgrzewaną kanapą/gondolą w kierunku Kaspro.

Ale by było piknie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jacekma napisał:

Gdyby chodziło tylko o kasę to po uiszczeniu 80 zeta za parking w Kuźnicach, przesiadałbyś się na transport konny na Kalatówki a z tamtąd po skonsumowaniu kiełbasy (20 zeta)  i zapiciu browara (18 zeta), usadzałbyś pupę na podrzewanej kanapie by wzdłuż niebieskiej trasy, przy dźwiękach Zenka, przetransportować się na goryczkową, gdzie większość oddawałaby się dalszej konsumcji , przerywanej sporadycznym wypadem kolejną podgrzewaną kanapą/gondolą w kierunku Kaspro.

Ale by było piknie.

Smiejta sie panocku, a dla mnie Kuźnice zima to bariera nie do przejścia, latem bywałem tam często. Zima wole Brzeziny, Wierch Poroniec, jako skiturowy start. A zjazdowki to już Strbske i Lomnica, Bachledka, bo nie ma bariery wstępu... ps z książki Rafała Malczewskiego Pępek Świata jak to ongiś bywało...

7852E4AA-5CA5-4AFE-B028-1B6E998E62A4.jpeg

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, jacekma napisał:

Gdyby chodziło tylko o kasę to po uiszczeniu 80 zeta za parking w Kuźnicach, przesiadałbyś się na transport konny na Kalatówki a z tamtąd po skonsumowaniu kiełbasy (20 zeta)  i zapiciu browara (18 zeta), usadzałbyś pupę na podrzewanej kanapie by wzdłuż niebieskiej trasy, przy dźwiękach Zenka, przetransportować się na goryczkową, gdzie większość oddawałaby się dalszej konsumcji , przerywanej sporadycznym wypadem kolejną podgrzewaną kanapą/gondolą w kierunku Kaspro.

Ale by było piknie.

Nie żartuję sobie z tematu aż tak bardzo. Oba skrajne podejścia mnie rażą:
1) Podejście A - inwestycja z nową kolej na Kasprowym to straszna ingerencja w przyrodę, świstaki wymrą, bociany odlecą, itp.
Tłumaczę:
- Jakoś tak w Austrii czy Włoszech narciarze są, wyciągi są, w Soelden jest nawet... tunel!
2) Podejście B - należy Kasprowy zamienić w lunapark i same podgrzewane kanapy, 100 km tras i takie tam...
Tłumaczę:
Kasprowy jest trudną górą z trudnymi trasami, nie jest to ośrodek dla typowego "piknika" i raczej nie powinien takim być.

Jednakże na dziś jest stacją prawie niedostępną dla "normalsa", a liczba absurdów przerasta korzyści. Za te same pieniądze lub mniejsze wolę pojechać gdzieś indziej (Rohacze?), gdzie jest parking za darmo, wiem, że pojeżdżę od razu i nie muszę płacić za kibel, ani przy zmianie tras drałować 300 m... pod górę. 

Na dziś koniecznością jest wymiana krzesła na Goryczkowej, usprawnienie transportu do stacji i kwestii parkowania, usprawnienie zmiany tras z Goryczkowej na Gąsienicową.

Na przyszłość: lepsza przepustowość kolei głównej dla narciarzy lub jakieś inne rozwiązanie (wyciąg do dołu Goryczkowej). Być może małe dośnieżenie tras dojazdowych do Kuźnic.

Jeśli ktoś chce zrobić z Kasprowego lunapark, sam zaprotestuję!
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, jacekma napisał:

Gdyby chodziło tylko o kasę to po uiszczeniu 80 zeta za parking w Kuźnicach, przesiadałbyś się na transport konny na Kalatówki a z tamtąd po skonsumowaniu kiełbasy (20 zeta)  i zapiciu browara (18 zeta), usadzałbyś pupę na podrzewanej kanapie by wzdłuż niebieskiej trasy, przy dźwiękach Zenka, przetransportować się na goryczkową, gdzie większość oddawałaby się dalszej konsumcji , przerywanej sporadycznym wypadem kolejną podgrzewaną kanapą/gondolą w kierunku Kaspro.

Ale by było piknie.

Dla porządku: wówczas pojechałbym gdzieś indziej. Nie tylko Zenka, ale ogólnie muzy na stoku nie znoszę. Wolę jazdę niż knajpy z piwem. Parkingu 80 zeta nie zapłacę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2023 o 18:32, Narty pilsko napisał:

Jeśli te 3 rzeczy się nie zmienią to z pilskiem nic nie będzie.

  • ekolog
  • inwestor
  • grodzenie tras oraz problemy z dzierżawą 

Gdyby budowano nową kanapę na pilsko to by można ją wybudować w zadłuż trasy 5a miało by todużę zalety:

  • Brak blokowania trasy 5 tak jak kolejka do orczyka.
  • Można by było zostawić orczyk na wieczyste dni.image.png.ff397d7cecafff7820a515ae3c240ed8.png

Jestem raczej za nowymi (takie typu Austria) orczykami - jeden na Pilsko i jeden na Kopiec, czy jak tam zwał tę górkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...