Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk - COS Skrzyczne


naczos

Rekomendowane odpowiedzi

Ze Szczyrku Białka

Ciekawy artykuł w portalu Beskidzka 24 o "degradacji" stacji przez zbudowanie kanapy:

"O wątpliwościach narciarzy, czy w pełni sprawny jest wyciąg kursujący pomiędzy halą Jaworzyna a wierzchołkiem Skrzycznego, pisaliśmy w styczniu, w artykule Dlaczego kanapy się zatrzymują? Problem jest nadal aktualny, ale okazuje się, że winić należy nie tylko technikę.

Nowoczesny wyciąg kanapowy wybudowano na tym odcinku pod koniec 2013 roku i zastąpił on istniejący tam wcześniej wyciąg krzesełkowy. Czteroosobowa kanapa pozwala wywieźć na górę w ciągu godziny dwa razy więcej chętnych niż poprzednie urządzenie, zapewniając znacznie lepszy komfort podróżowania. Osoby siedzące na kanapie chroni przed wiatrem i deszczem plastikowy daszek. Poza tym wyjechać na górę można znacznie szybciej, niż gdy kursowały tam dwuosobowe krzesełka. Wyciąg wybudowano w ramach modernizacji narciarskiej infrastruktury Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Gdy powstał, przedstawiano go jako najnowocześniejszy w kraju i nie były to czcze przechwałki. Urządzenie wyprodukował bowiem i zainstalował na Skrzycznem jeden z wiodących w świecie producentów wyciągów narciarskich.

Mimo to od samego początku z kanapą były problemy. Zepsuła się dwukrotnie zaraz po uruchomieniu. A gdy wydawało się, że problemy techniczne udało się raz na zawsze wyeliminować, do „Kroniki” zaczęły docierać sygnały od narciarzy, iż kanapa nie działa tak jak powinna. Skarżyli się, że urządzenie co rusz zatrzymuje się. Wydłuża się przez to czas wyjazdu, a przed bramkami tworzą się ogromne kolejki. Jako przykład podawano 6 stycznia, gdy kolejka do wyciągu była gigantyczna, a ten stawał co chwilę.

Z wyjaśnień Sebastiana Dankiewicza, zastępcy dyrektora szczyrkowskiego COS-u wynika jednak, że urządzenie jest w pełni sprawne i nie ma z nim obecnie żadnych problemów technicznych. Natomiast powodem częstego zatrzymywania się wyciągu są... sami użytkownicy, czyli narciarze i snowboardziści. Wielu z nich ma bowiem problemy z wsiadaniem (i wysiadaniem) na kanapy. Dlatego też z uwagi na bezpieczeństwo osób korzystających z wyciągu trzeba go w sytuacjach awaryjnych wyłączyć. Zwłaszcza gdy osoba próbująca wsiąść na kanapę się wywróci.

Przy okazji wyszło na jaw, że na dolnym peronie wyciągu nie ma „taśmociągu” ułatwiającego wsiadanie na kanapy. Ten niedostatek mógł budzić pewne zdziwienie, bo taśmociągi takie są obecnie standardowym wyposażeniem wyciągów kanapowych.

ODKOPANY TAŚMOCIĄG

Co ciekawe, już dwa dni po tym jak w „Kronice” ukazał się artykuł, na peronie wyciągu pojawił się taśmociąg! Okazało się bowiem, że był tam zamontowany od samego początku, lecz nie wiedzieć czemu nie wykorzystywano go. Taśma była wyłączona i zasypana grubą warstwą śniegu. Teraz - wyjaśnia Sebastian Dankiewicz - została uruchomiona, a stało się to po interwencjach narciarzy.

To, że taśmociąg podwozi pasażerów do kanap, ułatwiając im płynne zajęcie miejsca, nie na wiele się zdało. I bez, i z taśmociągiem wielu narciarzy i snowboardzistów ma problemy ze sprawnym zajęciem miejsca na kanapie. Dlaczego? Otóż jeszcze kilka lat temu Skrzyczne, ze swoimi trudnymi i wymagającymi trasami, przyciągało głównie wytrawnych narciarzy. Stok „FIS” czy „Kaskada” wymaga bowiem nie lada umiejętności. Dobry narciarz, pewnie czujący się na nartach czy desce, nie ma problemu z pokonaniem trudnej trasy i nie ma ich także na wyciągu.

LEKCEWAŻONE

ZAGROŻENIE

Natomiast obecnie, z uwagi na brak śniegu w dolnych partiach gór, kopuła szczytowa Skrzycznego przyciąga także wiele osób niedoświadczonych, czy wręcz stawiających pierwsze kroki na nartach, w tym małe dzieci. A tacy „narciarze” nie radzą sobie ani na trudnych trasach (co potwierdzają patrolujący Skrzyczne ratownicy górscy), ani na wyciągu, nawet tak nowoczesnym, jak obecnie funkcjonująca tam kanapa. - Ktoś, kto ledwo stoi na nartach, ma problem z utrzymaniem równowagi także na peronie czy ruchomym taśmociągu – zauważa Sebastian Dankiewicz. Efektem są wywrotki i konieczność awaryjnego wyłączania urządzenia. - Ostatnio mieliśmy przypadek, że kobieta próbowała pomóc wsiąść na wyciąg swojemu dziecku i ustawiła się bokiem do kanapy. Gdy ta nadjechała, obaliła narciarkę - mówi Sebastian Dankiewicz.

Nikomu oczywiście nie można odmówić przyjemności zjazdu ze Skrzycznego, nawet gdyby jego umiejętności narciarskie nie predysponują go do korzystania z trudnych tras, ale też każdy, kto wybiera się na narty, powinien wykazać się odpowiedzialnością. Bo ktoś, kto próbuje zjechać trudną trasą, a na nartach czy desce sobie nie radzi, może zrobić krzywdę sobie i innym. Tymczasem okazuje się, że początkujący miłośnicy śnieżnych szusów nic sobie z tego zagrożenia nie robią. Ba, w kopule szczytowej Skrzycznego spotkać można nawet instruktorów szkolących tam osoby, które narty mają na nogach pierwszy czy drugi raz! Nie ma się więc czemu dziwić, że narciarze i snowboardziści z takimi umiejętnościami mają problem z wyjechaniem na górę nowoczesnym wyciągiem."

I to dlatego kolejki do kolejki.

Pozdro A.

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciekawiła mnie ta kwestia zakopanego taśmociągu :) - a to nie jest kolej wyprzęgana?? bo jak jest to po co jeszcze taśma ?

Zgadza sie - to jest kanapa wyprzęgana i nie wiem po jakiego grzyba ma być taśma ?:stupid: Jeździłem tam ze 3 razy na przełomie roku, ale nie h.... nie kojarzę taśmy.

Wg mnie nieco kłopotliwe jest zsiadanie, bo nie ma spadku, trzeba się poodpychać, ale po pierwszym przejeździe człowiek już wie co i jak

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także taśmy nie kojarzę. Może dlatego, że byłem w COS w poprzedniej zimie.

W tym sezonie jest tam "masakra ludzka" i nie mam zamiaru w tym spędzie na trasach ze Skrzycznego uczestniczyć.

Chcę na nartach jeździć swobodnie, a nie traktować ludzi jak gęsto ustawione tyczki.

Widać, że jak jest kanapa-jest jazda (na nartach).

Skoro nowa kanapa wywozi dwa razy więcej ludzi to trasy powinny być dwukrotnie poszerzone, a nie są.

Stąd ogromny tłok na trasach ze Skrzycznego.

Już widzę tą masę ludzką w SON po wybudowaniu tych wszystkich nowych wyciągów bez poszerzenia lub budowy nowych tras.

Aha, a może chodzi o taśmę podwożącą ludzi ze starego wyciągu krzesełkowego do nowej kanapy ?

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprzęgane kanapy są chyba najbardziej przyjaznym wyciągiem,na który wsiadamy z nartami na nogach.Nawet jak nie ma tej taśmy - na Czantorii jej nie ma i nikt nie tworzył teorii spiskowych... :confused::

Nie wiem z czym tam mają ludzie problem? Jak dla mnie jest wszystko ok. Może przy wysiadaniu robi się zbyt ciasno,bo mało tam miejsca i są wywrotki? Na pewno jednak nie powinni tam wjeżdżać początkujący,bo tam nie ma łatwych tras! Łącznie z Ondraszkiem! :rolleyes::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma taśmą... szczerze mówiąc nawet nie zwróciłem uwagi czy jest.. ;-)

Mnie jednak bardziej frapuje to co napisano w artykule pod koniec i co właśnie oddaje to o czym pisywałem na tym forum kiedyś. Zbiałczenie COSu powoli staje się faktem. Wkrótce te wszystkie kapeluchy ruszą na nowoczesny SON i znów będą takie same artykuły się pojawiać. Cieszmy się orczykowym żelastwem przy Golgocie i Bieńkuli, póki jeszcze możemy. Wprawnym Narciarzom nie przeszkadza wjazd za pomocą tych ustrojstw. Jak kto nie daje rady wjechać łorcykiem na Halę Skrzyczeńską to o Bieńkuli niechaj zapomni dla dobra własnego i naszego. Za to kanapy jak najbardziej na Julianach, Cielętniku, Młakach i Małym Skrzycznem.

Chciałoby się powiedzieć... " A nie mówiłem...?"

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych stacjach przy wyprzęganych kanapach istnieją taśmy doprowadzające - jak mniemam mają one na celu ustawienie narciarza w optymalnym miejscu do wsiadania na kanapę, tzn. taśma doprowadza 3-4 metry do przodu ale startuje się tradycyjnie ze śniegu, poza taśmą doprowadzającą - w odróżnieniu od kanap niewyprzęganych, gdzie taśma głównie ma chronić przed jebudup w golenie. W cos jest jeszcze utrudnienie z zakręcaniem kanapy - pewnie dlatego wspomniana w artykule narciarka ustawiła się bokiem.

Byłem w tym sezonie w czeskim ośrodku Rokytnice / chyba się narażam bo dobrze pisać o pepikach to ban gwarantowany /, tam na szczyt idzie wyprzęgana czwórka, do której zawsze kolejki były z 10 min., ale parędziesiąt metrów wyżej startowały dwie pomy dochodzące tak do 3/4 wysokości góry - jazda na nich była na bieżąco, aż nogi wiadomo gdzie wchodziły. Tyle, że trasy są tam tak z 5 razy szersze / z topową 2,5 kilometrową czerwoną / niż fis. Człowiek miał wybór wygodnie ale 10 minut stania, albo na łorcyku na bieżąco. A że trasy szerokie to się wszyscy mieścili.

Mają tam jeszcze jeden wynalazek racjonalizatorski - nazywa się "complete to 4" - tzn. po przejściu bramek z lewej strony jest oddzielny korytarz do wsiadania dla singli, gdy nie ma czterech osób na kanapę to można się dosiąść - dzięki temu na kanapach praktycznie zawsze są cztery osoby.

Pozdro A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Pojeździłem trochę dzisiaj w Szczyrku. Początek jazdy godzina 9.20 dolna stacja krzesła i wyjazd na jaworzyne. Tam pierwszy raz w życiu dwa razy jazda Mostostalowym Mullerem ok. tylko trasa nudna potem dwie czy trzy jazdy długim orczykiem i kanapą i ze względu na kolejki tak do jednego jak i drugiego przejazd trójką do SON. Tam chwile jazda na odcinku Małe Skrzyczne – Solisko i przenosiny na Pośredni i tam dłuższy pobyt ze względu na fajne warunki i małe kolejki. Potem powrót na Małe Skrzyczne i przejazd tajną trasą do COS i już fajne jazda na bieżąco na kanapie kilka razy na kaskadzie i ondraszku. Bardzo spodobała mi się kaskada którą jeździłem dawno temu a zwłaszcza odcinek kaskady od góry do dołu ścianki fajny odcinek i kapitalne widoki na Klimczok i Magure. Później ponowny przejazd do SON trójką na koniec dnia i już resztki ludzi puste trasy koniec jazdy 16.50. Warunki powyżej tysiąca metrów twardsze poniżej bardzo miękko gęsty śnieg ale mi to odpowiada byle były małe kolejki do wyciągu. COS warunki dobre plus, SON warunki dobre najlepsze na pośrednim

IMG_0650.jpg

IMG_0652.jpg

IMG_0654.jpg

IMG_0657.jpg

IMG_0659.jpg

IMG_0662.jpg

IMG_0650.jpg.9738c79247a16ea1524f86d750a08333.jpg

IMG_0652.jpg.627217fa73d11259986bd03a1d910afc.jpg

IMG_0654.jpg.526b650b6f785341503c8b9c5e5d90d7.jpg

IMG_0657.jpg.f1d340af77be4de50b4b9e39a8b212eb.jpg

IMG_0659.jpg.3f6ee16bed6bccddf80b4d5685c1bf27.jpg

IMG_0662.jpg.a4a4a61d321fd0da32c5d084e4664d5c.jpg

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...

Wybrałem się na Skrzyczne i przeszedłem trasę z Jaworzyny przez Doliny, następnie FIS-em aż do końca trasy koło hotelu Meta. Zrobiłem kilka zdjęć stoku na Dolinach oraz dolnego odcinka trasy FIS

IMG_6661.jpg

IMG_6695.jpg

IMG_6714.jpg

Spotkaliśmy się także z Dyrektorem COS Grzegorzem Kotowiczem, który podzielił się z nami informacjami na temat budowy nowego orczyka, oraz modernizacji trasy FIS

IMG_6661.jpg.21768cb93b49119577c067bac85c7e5e.jpg

IMG_6695.jpg.7283c1c2bb02d04c8d91c41e0089ba2c.jpg

IMG_6714.jpg.14e74c618b1145d69cc77a9481dc6911.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JC zabłądził?

Chyba jeszcze nie powrócił do domu.:cheerful:

Już się znalazłem :)

Mapka z zaznaczonym dolnym odcinkiem trasy FIS poniżej. Na czerwono zaznaczyłem odcinek, na którym stoi pensjonat i ogród na środku FISu :eek:

Muszę zadzwonić do COSu i dowiedzieć się jak to będzie w zimie rozwiązane, bo teraz kiepsko to wygląda.

szczyrk-cos-fis01.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Czy ktoś wie co sie stało z trasa na COS zaznaczoną na załączonej mapce ponieważ na stronie COS jej nie ma zaznaczyłem ją jasnym niebieskim pamiętam kilka lat do tyłu trasa była zjeżdżało się przy Jaworzynie nie w prawo tylko w lewo za peronem krzesła i później w las. Może Góral spod Skrzycznego wie co się stało że COS nie użytkuje tej trasy a była całkiem fajna niebieska nie trudna wiodła przez las i pewnie znalazła by wielu amatorów. Wiem że ostatnio nie było za wiele śniegu na Skrzycznem szczególnie że trasa ta jest od Jaworzyny do dołu, może dlatego ? Ale czy nie warto zadbać i uruchomić trasę która jest niż budować nowe. Mapka poniżej

Szczyrk COS kiedyĹ trasa.jpg

57da83b904df2_SzczyrkCOSkiedytrasa.jpg.232202cbb74101bd3737f49dda338618.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasą o którą pytasz jeździłem za czasów szkolnych czyli w latach 80 na naturalnym śniegu oczywiście.

Najlepiej wspominam polanę w górnej części widoczną z krzesełka po prawej stronie przed Jaworzyną.

Teraz ta polana jest zarośnięta samosiejkami, częściowo zajęta przez posiadłość czyli domek z ogrodzeniem.

Z trasy tej najczęściej korzystało się wyjeżdżając nieistniejącym orczykiem biegnącym wzdłuż dolnej części krzesła.

Na Skrzycznem są co najmniej 2 trasy w dolnym odcinku, które nadają się do rewitalizacji, ale podejrzewam, że mogą być jakieś zawiłości własnościowe i dlatego temat jest odpuszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie info?

Jeżdżę tam co roku i jak jest dość śniegu,trasy są wyratrakowane i można nimi zjeżdżać do samego dołu. :rolleyes::

Info było z forów o Szczyrku (nie sprawdziłem, sory!). Aczkolwiek po odwiedzeniu COS-u w zeszłym sezonie, informacja ta wydała mi się prawdziwa. Mróz był, ale nie naśnieżali...

A tak z ciekawości, to które ratrakują? (Strzelam, że dolną Kaskadę, bo dolny Ondraszek widziałem latem i nie wyglądał na przygotowanego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...