Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

leitner

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon zbliża się wielkimi krokami a niektórzy nawet już go rozpoczęli! 

W poprzednim sezonie zauważyłem, jak bardzo "latają" mi nogi podczas skrętów w czasie powolnej jazdy (zwłaszcza na twardym śniegu) Stąd moje pytanie:

Jak przygotowujecie się fizycznie do sezonu? Nie chodzi mi o zwykły trening - jazda na rowerze, rolki, bieganie itp. tylko o specjalne ćwiczenia (np. wzmacniające kolana lub równowagę). Coś innego niż beret ortopedyczny. Wiem, że najlepiej zapytać się jakiegoś ortopedy (już się pytałem), ale wolę poznać tez Wasze sprawdzone (?) metody,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, leitner said:

Jak przygotowujecie się fizycznie do sezonu? Nie chodzi mi o zwykły trening - jazda na rowerze, rolki, bieganie itp. tylko o specjalne ćwiczenia (np. wzmacniające kolana lub równowagę). Coś innego niż beret ortopedyczny. Wiem, że najlepiej zapytać się jakiegoś ortopedy (już się pytałem), ale wolę poznać tez Wasze sprawdzone (?) metody,

 

TRX + ćwiczenia na bosu i innych "dmuchanych" piłkach, dyskach itp. przyrządach

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon zaczynam w najbliższą sobotę , przygotowanie do sezonu  zaczynam miesiac wcześniej .... ograniczam się jedynie do dwóch ćwiczeń .....zajmuje to jakieś 10 minut dziennie 

1) przysiady - z aplikacją na androida (skracam dni wolne - najcześniej dwa dni ćwiczę dzień przerwy) 

Screenshot_2016-10-19-11-33-53.png

2) bardzo prozaiczne wytrzymałościowe ..... ćwiczenie :) .... w tej pozycji myję każdego dnia zęby wieczorem ..... hehe :D:x:ph34r:9_9:D:cool:

22.jpg

więcej nic nie robię i tak będę konał już po pierwszym dniu :)

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest kwestia przygotowania fizycznego a raczej techniki...
Pozdrawiam


Nie wiem. Takie "latanie nogi" pojawia mi się podczas wolnej jazdy na bardzo twardym podłożu (mocno zmrożonym śniegu). Jak jadę szybciej (normalnie) to nic takiego się nie pojawia. Wydaje mi się, że powinienem jednak wzmocnić kolana. Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to i tak ćwiczenia pomogą.

Pozdrawiam

Plywak i paolomario - dzięki!
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FerraEnzo napisał:

Tylko zwróć uwagę na poprawność wykonywania przysiadów - bardzo ważne.

wiem - rozwalaja stawy - dlatego nie robię równiez pełnych przysiadów ..... kiedys nawet robiłem je w butach narciarskich .... teraz mi sie nie chce .... :D

 

15 godzin temu, leitner napisał:

 

W poprzednim sezonie zauważyłem, jak bardzo "latają" mi nogi podczas skrętów w czasie powolnej jazdy (zwłaszcza na twardym śniegu) 

jestem przekonany że myszkuje ci narta łapiąc krawędz przy małym docisku ..... miałem kiedyś to na testowanych fischerach

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady i filmiki.

Jakie ćwiczenia wykonujesz na siłce pod kątem nart?


Ech nic szczególnego. Jakieś ogólne i chyba nie robię tego zbyt profesjonalnie. Dużo zależy od wyposażenia siłowni, atlasów itd. (Mam wyjazdową pracę i korzystam z siłowni w różnychh hotelach). Ale nie chodzę częściej niż raz w tygodniu. Stawiam raczej na na ten fitnessblender i bieganie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku mialem problem z tym ze prosto od biurka jechalem na narty i nie starczalo kondycji. Robilem rozne treningi narciarskie i pokrewne, ale brakowalo dwoch rzeczy : motywacji i samozaparcia, oraz kogos kto by jednak kotrolowal technike i poprawnosc cwiczen.

Od kilku lat regularnie cwiczyc na silowni czyli trx i cross, pod okiem intruktora ktora dba o tempo,motywuje, zapewnia roznorodnosc cwiczen. Dwa trzy lub cztery treningi tygodniowo sprawily ze juz nie musze specjalnie przygotowywac sie do sezonu. Jezdze ile chce a nie na ile starczy mi sil.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze masz problem z tym ze budowa twoich nog nie pozwala aby narty lezaly plasko  na sniegu i lapiesz krawedz ? Wtedy nalezaloby zainwestowac w buty z mozliwoscia regulacji.


Wygląda to mniej więcej tak, że narty ślizgają się na boki, są niestabilne. Dzieje się tak tylko przy powolnej "jeździe" (np. zsuwanie)? Co do samych kolan to w ciężkim śniegu narty (a właściwie śnieg) stawia(ją) duży opór. Fajnie by było zmniejszyć go chociaż trochę (mocniejsze kolana mogą w tym pomóc).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.10.2016 o 11:44, jodek1 napisał:

Sezon zaczynam w najbliższą sobotę , przygotowanie do sezonu  zaczynam miesiac wcześniej .... ograniczam się jedynie do dwóch ćwiczeń .....zajmuje to jakieś 10 minut dziennie 

1) przysiady - z aplikacją na androida (skracam dni wolne - najcześniej dwa dni ćwiczę dzień przerwy) 

Screenshot_2016-10-19-11-33-53.png

2) bardzo prozaiczne wytrzymałościowe ..... ćwiczenie :) .... w tej pozycji myję każdego dnia zęby wieczorem ..... hehe :D:x:ph34r:9_9:D:cool:

22.jpg

więcej nic nie robię i tak będę konał już po pierwszym dniu :)

 

Cześć

To, że konasz wynika z faktu, że ćwiczenie są bez sensu, zwłaszcza statyczny przysiad, który katuje kolana a nic nie daje. Znacznie lepszy efekt osiągniesz wykonując półprzysiady na jednej nodze z drugą, która ruchami w różne strony wybija Cię z pozycji zrównoważonej. Dwa trzy serie dziennie po 150 na jedna nogę dają znakomity efekt i nie katują kolan tak jak przysiady, które by były zdrowe i skuteczne trzeba wykonywać bardzo dokładnie. Konsultowane z ortopeda i rehabilitantem jakby co.

Można się pokłócić na forum ale zdrowie - zwłaszcza kolan - dla narciarza to priorytet więc proszę potraktuje tego posta tak jak był pisany czyli z dbałości o czyjeś zdrowie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.10.2016 o 23:57, leitner napisał:

 


Wygląda to mniej więcej tak, że narty ślizgają się na boki, są niestabilne. Dzieje się tak tylko przy powolnej "jeździe" (np. zsuwanie)? Co do samych kolan to w ciężkim śniegu narty (a właściwie śnieg) stawia(ją) duży opór. Fajnie by było zmniejszyć go chociaż trochę (mocniejsze kolana mogą w tym pomóc).

Cześć

Ślizganie się nart "na boki", zwłaszcza przy wolnej jeździe to tylko i wyłącznie kwestia błędnego ich obciążenia. Popracuj nad czucie krawędzi Marcinie właśnie w ześlizgach. To nie wymaga żadnej siły a tylko i wyłącznie dobrego dociążenia nart.

Co do siły to oczywiście kolan wyćwiczyć się nie da ale warto zadbać o siłę mięśni okalających kolana czyli głownie czworogłowego. Rower, półprzysiady, wszelkie ćwiczenie równoważne, które już koledzy przywołali wcześniej (Pływak!) nie są zbyt czaso- ani energochłonne a dają znakomite efekty.

Pozdrowieniam serdeczne

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 19.10.2016 o 15:15, jodek1 napisał:

Pełne przysiady to najlepsze ćwiczenie na nogi oraz w ogóle cały organizm. Pół przysiady są o wiele szkodliwe dla nóg ze względu nie naturalny ruch i że ludzie często przesadzają wtedy z ciężarem(bo z połowy ruchu łatwiej wycisnąć). Jeśli chodzi o technikę to dobrze jest zacząć od małych ciężarów. Słynne już wytykanie że w czasie przysiadu kolana nie powinny wychodzić po za linię palców czy zbytnie pochylanie tułowia do przodu nie są tak naprawdę błędem. Mówi się o nich początkującym aby się nie garbili (koci grzbiet) bo wtedy może dojść do poważnej kontuzji. Przysiad to ćwiczenie złożone oraz z wolnym ciężarem więc nie ma jak zachować "idealnej techniki". Wszystko z umiarem i będzie dobrze. Jako długoletni fan siłowni polecam ćwiczenia złożone i wolne ciężary. Maszyny i strefę cardio zostawmy "rurkowcom" i kobietą.:D . A i bym zapomniał nie używamy żadnych pasów dla ciężarowców. 

 

 

 

Edytowane przez tankowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2016 o 09:26, Mitek napisał:

Cześć

To, że konasz wynika z faktu, że ćwiczenie są bez sensu, zwłaszcza statyczny przysiad, który katuje kolana a nic nie daje. Znacznie lepszy efekt osiągniesz wykonując półprzysiady na jednej nodze z drugą, która ruchami w różne strony wybija Cię z pozycji zrównoważonej. Dwa trzy serie dziennie po 150 na jedna nogę dają znakomity efekt i nie katują kolan tak jak przysiady, które by były zdrowe i skuteczne trzeba wykonywać bardzo dokładnie. Konsultowane z ortopeda i rehabilitantem jakby co.

Można się pokłócić na forum ale zdrowie - zwłaszcza kolan - dla narciarza to priorytet więc proszę potraktuje tego posta tak jak był pisany czyli z dbałości o czyjeś zdrowie.

Pozdrawiam

Cześć

"zwłaszcza statyczny przysiad, który katuje kolana a nic nie daje."

Mądrego to jednak dobrze posłuchać. Jak zawsze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...