Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 22.01.2018 o 21:44, janek57 napisał:

Ja zdecydowanie przeciw z wiadomych powodów (plaskóweczka). Czy mogę odmówić kontroli alkomatem policjantowi jeżeli uznam ,ze jest bezzasadna tzn. jeżdżę cały czas spokojnie i nie stanowiłem ani przez moment zagrożenia dla innych osób przebywających na stoku.W ogóle jak ujrzę policjantów w jakiejś S. N. to będzie to mój ostatni w niej pobyt.

Cześć

Dziwne dość stwierdzenie, świadczące raczej o stereotypowym myśleniu o policji. We Włoszech, które przywołał Jacek na stokach obecne są dwa rodzaje policji. Policia Stradale czyli służba stokowa oraz Carbinieri - czyli normalna policja. To nie są służby - i tak powinna być rozumienia rola policji na stokach również u nas - których zadaniem jest łapanie kogo popadnie aby wycisnąć z niego mandat. To są służby dbające o porządek na stoku, prawidłowość oznakowania, bezpieczeństwo tras, przeglądy tras, itd. Funkcja kontrolna na stoku to tylko jedno z zajęć policji.

U nas choć program jest już wdrażany dobre parę lat ludzie jeszcze nie rozumieją, że policjant na stoku to człowiek do którego można się zwrócić o pomoc, który jest właśnie tą osobą, której można i należy zgłosić zachowania naganne czy niebezpieczne, zdarzenia i wypadki. Warto na to spojrzeć w ten sposób.
Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mitek to podejście ludzi wynika z tego, że przez ostatnie 70 lat społeczeństwo Polskie było traktowane pałami i więzieniem przez okupanckie służby "niemieckie" czy "radzieckie". Minie kolejne 40 lat, wymienią się pokolenia, uraza do służb zniknie to i wtedy myślenie się zmieni. Włosi raczej nie mieli aż takich doświadczeń jak nasze pokolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=2787]Mitek[/mention] to podejście ludzi wynika z tego, że przez ostatnie 70 lat społeczeństwo Polskie było traktowane pałami i więzieniem przez okupanckie służby "niemieckie" czy "radzieckie". Minie kolejne 40 lat, wymienią się pokolenia, uraza do służb zniknie to i wtedy myślenie się zmieni. Włosi raczej nie mieli aż takich doświadczeń jak nasze pokolenia.
Od bez mała 30lat nie ma służb 'okupanckich' i jakoś nic się nie zmienia....
Śmiem twierdzić że problem nie jest w policji a raczej w jej klientach...
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mig12345 napisał:

Od bez mała 30lat nie ma służb 'okupanckich' i jakoś nic się nie zmienia....
Śmiem twierdzić że problem nie jest w policji a raczej w jej klientach...

Problem leży po środku. Trafiają się policjanci co szukają mandatów na siłę, a i ludzie swoje mają za skórą. Tak jak wspomniałem obecne pokolenia raczej kojarzą policję z mało przyjemnymi służbami stanu wojennego czy samej wojny. Większość patrzy na nich jak na wroga, a nie kogoś od kogo można uzyskać pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem leży po środku. Trafiają się policjanci co szukają mandatów na siłę, a i ludzie swoje mają za skórą. Tak jak wspomniałem obecne pokolenia raczej kojarzą policję z mało przyjemnymi służbami stanu wojennego czy samej wojny. Większość patrzy na nich jak na wroga, a nie kogoś od kogo można uzyskać pomoc. 
Stan wojenny to tez juz ok 40 lat. By mieć styczność z milicją trzeba było mieć te 20 lat, no chyba ze jakiś szkolny zlodziejaszek....czyli razem > 60. Obecni 20 latkowie wiedzą o tym tyle co ja o lotach zalogowych na Marsa.....
Ale za to wiedza lepiej. .... :-).
Policjanci sxukaja mandatów wtedy gdy im się każe. Sami tego nie wymyślili. ...
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o mandaty, a o zdrowy rozsądek po każdej ze stron.

Normalni ludzie, tak, jak w całym narciarskim świecie - powinni móc napić się w knajpie cokolwiek, na co mają ochotę.  I generalnie w alpach nie jest to problemem, bo tam jest przewaga normalnych ludzi.

Policja najnormalniej w świecie powinna skutecznie zgarniać ze stoku tych, którzy są niebezpieczni. Takich, co robią bieg zjazdowy od góry do dołu, bez skrętów.  Bo skręty to wiedza tajemna.  Nawet gdyby była, w stanie zjazdowca nie jest już do zastosowania.  Natomiast ci wyczynowcy rzadko kiedy zakupują shoty w "happy hour od 14-15". Nie piją piwa na stoku, ani grzańca. Przyjeżdżają już nawaleni i dobijają swoją gorzałą na ostro.

Skuteczność policji nie powinna się objawiać  w lepieniu mandatów za to, że ktoś na nartach wzniósł toast ze znajomymi, czy wypił piwo.  

Zostawmy knajpy z ich ofertą w spokoju. I klientów, wiedzących jak z tej oferty korzystać też.

Tępmy patologię. Tak po stronie pijanych kamikadze, tak i w szeregach mundurowych - którym bardziej zależy na bloczkach i kwitach, niż na spokoju i bezpieczeństwie na stoku.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ptk89 napisał:

@Mitek to podejście ludzi wynika z tego, że przez ostatnie 70 lat społeczeństwo Polskie było traktowane pałami i więzieniem przez okupanckie służby "niemieckie" czy "radzieckie". Minie kolejne 40 lat, wymienią się pokolenia, uraza do służb zniknie to i wtedy myślenie się zmieni. Włosi raczej nie mieli aż takich doświadczeń jak nasze pokolenia.

Cześć

Myślę, że jako urodzony prawie ćwierć wieku później, w momencie rozpadu komuny gówno wiesz na ten temat i znasz to jedynie z opowieści przyjacielu więc lepiej się nie kompromituj.

Podobnie doświadczenia włoskie są Ci obce więc ich nie oceniaj.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając prace naszej policji radze wziąć pod uwagę coś co nazywa się "mentalnoscia  instytucjonalna". Lata lecą,  czasy się zmieniaja a..... Pewne wartości przekazywane są z dziadka na ojca, z ojca na syna. Przykłady?  Nie, nie dam się wciągnąć! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Dziś w Szczyrku spotkałem policjantów na nartach podczas jazdy wieczornej ;) Nie pierwszy raz zresztą. Co do tych faktycznie pijanych, nie takich po 1 piwie/grzańcu, to jest ich jednak garstka, tak samo jak policji na stokach. Szansa na spotkanie jednych z drugimi - mizerna, niestety.
Jeszcze z innej beczki. Wysiadam z gondoli, wokół sporo ludzi, chcę zapinać narty, a tu niemałe zaskoczenie - czuć wyraźnie zapach palonej trawy 🤣 Rozglądam się, myślę, no przecież chyba nikt tu nie będzie palił jointa w tłumie ludzi. Zapach po ok. minucie nie ustaje. Odwracam się, a za mną w budce obsługi otwarte okno. Fajne mają szychty w tym Szczyrk Mountain Resort....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gruchauho napisał:

Jeszcze z innej beczki. Wysiadam z gondoli, wokół sporo ludzi, chcę zapinać narty, a tu niemałe zaskoczenie - czuć wyraźnie zapach palonej trawy 🤣 Rozglądam się, myślę, no przecież chyba nikt tu nie będzie palił jointa w tłumie ludzi. Zapach po ok. minucie nie ustaje. Odwracam się, a za mną w budce obsługi otwarte okno. Fajne mają szychty w tym Szczyrk Mountain Resort....

Wyciągowy ćwiczył jazdę długim skrętem ... B|

  • Like 1
  • Haha 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja na stokach w Szczyrku jest potrzebna rownież z uwagi na liczne kradzieże, osobiście jestem wdzięczny szczyrkowskiej Policji za odzyskanie moich nart, które mi skradziono na BSA, co do carabinieri, to to nie jest zwykła Policja, tylko formacja o szerokich uprawnieniach, jednym słowem, gdy Carabinier mówi stój nie ruszaj sie, to lepiej nie kombinuj ..., bo może cię uszkodzić jak nasz AT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jeeb napisał:

ludzie palą tytoń to dlaczego mieli by nie palić trawy ?


Niech palą, mi to nie przeszkadza. Ale jest zakazana. Trochę przesada palić to kiedy w promieniu 20 metrów stoi z 50 osób. ale bałbym się, że ktoś podkabluje, czy coś, policja przecież też jest na stokach, może nawet nieoznakowana. Też po prostu nie wypada, ludzie są z dziećmi. Zjechać kawałek na ławeczkę czy do lasu i proszę bardzo. Taki narciarz przynajmniej jedzie bezpiecznie, powoli, z uśmiechem na twarzy :D

Edytowane przez gruchauho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, gruchauho napisał:


Niech palą, mi to nie przeszkadza. Ale jest zakazana. Trochę przesada palić to kiedy w promieniu 20 metrów stoi z 50 osób. ale bałbym się, że ktoś podkabluje, czy coś, policja przecież też jest na stokach, może nawet nieoznakowana. Też po prostu nie wypada, ludzie są z dziećmi. Zjechać kawałek na ławeczkę lub do lasu i proszę bardzo. Taki narciarz przynajmniej jedzie bezpiecznie, powoli, z uśmiechem na twarzy :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jeeb napisał:

ludzie palą tytoń to dlaczego mieli by nie palić trawy ?

 

Wlasnie, przynajmniej ładnie pachnie, a jak takiego kolejowego dobrze nakręci to i szybciej gondolka może będzie jeździć i my tez skorzystamy, gorzej jak ratrakowy sie nakręci i zacznie walić bączki, bo wtedy nici z ładnego równego sztruksu ;););).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
40 minut temu, Greg napisał:

Bo pić to trza umić. 

Tam piją, bo umieją. Alko jest w każdej knajpie pod przeróżną postacią. Do posiłku prawie każdy śmiga piwko, sznapsy i inne wynalazki. Po posiłku też - np. przy okazji takich imprez (knajpa na stoku):

 

Rozsądny człowiek, jak poczuje szum - odpuści, nie pojedzie na czarną, czy bić rekordy prędkości między dziećmi na niebieskiej trasie itp.

Przez tydzień jeżdżenia od rana do wieczora (cały czas jazda z ośmiolatkiem na oku), w pobliżu wielu potencjalnych imprezowni,  nie odczułem ponadnormatywnego niebezpieczeństwa ze strony innych narciarzy, wśród których wielu było po niejednym kieliszku szampana.

Będąc parę dni później na wieczornej jeździe w PL - poczułem się jakbym stanął pośrodku syberyjskiej autostrady, ujeżdżanej przez radosnych kombajnistów, którzy dorwali się do czterolitrowych beemek i napierniczają.  Ich radosne machanie rękami bez kijów, mniej lub bardziej udolne próby znalezienia drogi hamowania przy kilkudziesięciu km/h i przeciągłe urrrwyyy niekoniecznie były związane li tylko  z ilością wlanego alkoholu. Mam duże przekonanie, że niektórzy byli nawet trzeźwi.

Oczywiście pod kasą było ze dwóch tak z dwoma promilami właśnie - ale akurat odpuścili z niemocy.

Aha - w knajpie było pusto, apropos wywoływania prohibicji na stokach.

 

A jak spożycie alkoholu ma się do fizjologii i patofizjologii sportu? Jak alkohol wpływa na sprawność mięśni, na szybkość ich zakwaszania? Jak alkohol wpływa na ryzyko urazów mięśniowo - stawowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Większość ludzi nie traktuje aktywności fizycznej (w tym rekreacyjnie uprawianego narciarstwa) jako uprawianie sportu, z profesjonalnym podejściem do niego. Ludzie Ci nie mają potrzeby podnoszenia wydolności, pobicia kolejnego rekordu etc. Chcą aktywnie wypocząć.

  2. Dla mięśni i urazów niezdrowo jest zacząć jazdę bez rozgrzewki. Ile osób robi ją w prawidłowy sposób wychodząc na stok?

  3. Do niedawna alkohol był oficjalnym środkiem dopingującym. W pewnych dyscyplinach jest nadal traktowany jako doping (jest stymulantem).

  4. Dla fizjologii i wydolności organizmu, niezdrowa będzie (wychwalana też na tym forum) wielka porcja tłuustej kiełbachy z rakotwórczym węglem z grilla. Może nawet bardziej niezdrowa, niż to nieszczęsne jedno piwo z mikroelementami.

  5. Zdrowy rozsądek i złoty środek – pod każdym względem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było ale pozostaje jeszcze kwestia realizacji roszczeń z polisy ubezpieczeniowej w przypadku urazu. Z doświadczeń własnych, Słowacja standardowo przy przyjęciu na oiom test na alkochol i narkotyki . Miałem 0.

Tak pod rozwagę.

 

Pozdrawiam

mirekn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...