Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Bo oni już dawno wszystko co trzeba zbudowali. W niewielkiej Austrii jest 10 razy tyle ośrodków co w Polsce i niemal każdy z nich jest o wiele większy. Mają góry, to fakt, ale góry te wykorzystali na biznes.

Powtarzam Ci że wiele wyciągów w Austrii nie zostało zbudowanych przez protesty ekologów i aktywistów. Przykład to połączenie Pitztal i Solden.

Porównaj sobie powierzchnie gór wysokich w Austrii i w Polsce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarioJ napisał:

Powtarzam Ci że wiele wyciągów w Austrii nie zostało zbudowanych przez protesty ekologów i aktywistów. Przykład to połączenie Pitztal i Solden.

Porównaj sobie powierzchnie gór wysokich w Austrii i w Polsce.

Powtarzam Ci że wiele wyciągów w Austrii nie zostało zbudowanych przez protesty ekologów i aktywistów. Przykład to połączenie Pitztal i Solden.

Odpowiedź: 

Dotyczy to tylko projektów kosmicznych i współczesnych. Jakoś 20-30 lat temu nikt nie ograniczał tam budowy.

Porównaj sobie powierzchnie gór wysokich w Austrii i w Polsce.

Odpowiedź:

Nikt z tym nie dyskutuje, aczkolwiek gór też mamy trochę (choć niższe), a cała sprawa rozbija się o to, czy narciarze z Polski będą mieli możliwość wyboru kraj/Alpy, czy będą musieli jednak jechać w Alpy. To zwykła rozgrywka konkurencyjna. Cokolwiek byśmy na ten temat nie napisali, na pewno nie chodzi tu (i nie tylko tu) o przyrodę i tego 1 sokoła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

a cała sprawa rozbija się o to, czy narciarze z Polski będą mieli możliwość wyboru kraj/Alpy, czy będą musieli jednak jechać w Alpy

i uważasz że jak ten wyciąg na Nosalu zbudują to polscy narciarze będą jeździć do Zakopanego a nie w Alpy ?

 

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Dotyczy to tylko projektów kosmicznych i współczesnych. Jakoś 20-30 lat temu nikt nie ograniczał tam budowy.

 

Skąd wiesz że wtedy nie ograniczali ? Masz taki reaserch zrobiony? Jesteś tego pewien ?

U nas przed wojną budowa kolejki na Kasprowy to nie był powszechny konsensus. Więc sądzę że w Alpach też byli tacy, którzy stawiali się przeciwko nieograniczonemu rozwojowi skiaren.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

 

Nikt z tym nie dyskutuje, aczkolwiek gór też mamy trochę (choć niższe), a cała sprawa rozbija się o to, czy narciarze z Polski będą mieli możliwość wyboru kraj/Alpy, czy będą musieli jednak jechać w Alpy. To zwykła rozgrywka konkurencyjna. Cokolwiek byśmy na ten temat nie napisali, na pewno nie chodzi tu (i nie tylko tu) o przyrodę i tego 1 sokoła!

 

Cokolwiek u nas się nie zbuduje, to nigdy nie przeskoczymy potencjału Alp. Nie mamy takiej powierzchni wysokich gór. A na niższych górkach sezon jest coraz krótszy, problemy z deszczami.

 

Jesteś populistyczny, masz egoistyczne myślenie ograniczone do własnych dwóch desek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako przykład, że nie tylko u nas i w obecnych czasach turystyka narciarska komuś przeszkadza... 

Dolina Zillertal lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Poprzedni (nieżyjący już) właściciel ośrodka Hintertux (oczywiście z rodziny Dengg) Pan Franz chciał rozbudować Hintertux na stronę włoską (ależ to byłby super ośrodek gdyby powstał). Znalazł się jednak w dolinie jeden przeciwnik takiego rozwiązania. Walka była długa, w końcu ten gość doprowadził do tego, że powstał park narodowy i marzenia o połączeniu z Włochami nie mają już najmniejszych szans na realizację. Nie pamiętam nazwiska tego "ekologa" może wyciągnę tą informację od kogoś z lodowca...

Edytowane przez marionen
  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marionen napisał:

Jako przykład, że nie tylko u nas i w obecnych czasach turystyka narciarska komuś przeszkadza... 

Dolina Zillertal lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Poprzedni (nieżyjący już) właściciel ośrodka Hintertux (oczywiście z rodziny Dengg) Pan Franz chciał rozbudować Hintertux na stronę włoską (ależ to byłby super ośrodek gdyby powstał). Znalazł się jednak w dolinie jeden przeciwnik takiego rozwiązania. Walka była długa, w końcu ten gość doprowadził do tego, że powstał park narodowy i marzenia o połączeniu z Włochami nie mają już najmniejszych szans na realizację. Nie pamiętam nazwiska tego "ekologa" może wyciągnę tą informację od kogoś z lodowca...

Tytułem uzupełnienia. Nazywa się to Hochgebirgs-Naturpark Zillertaler Alpen.

Chyba jest to tłumaczone jako park krajobrazowy, nieco niższa forma ochrony niż park narodowy.

Naturpark - park krajobrazowy

Nationalpark - park narodowy

Naturschutzgebiete - rezerwat przyrody

naturpark.jpg.d5c34fd88bc20ac3205b40e12472f17e.jpg

  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarioJ napisał:

Tytułem uzupełnienia. Nazywa się to Hochgebirgs-Naturpark Zillertaler Alpen.

Chyba jest to tłumaczone jako park krajobrazowy, nieco niższa forma ochrony niż park narodowy.

Naturpark - park krajobrazowy

Nationalpark - park narodowy

Naturschutzgebiete - rezerwat przyrody

naturpark.jpg.d5c34fd88bc20ac3205b40e12472f17e.jpg

Aż tak dokładnie to nie pamiętałem jaki to rodzaj parku, faktem również jest, że jest to obszar chroniony i to gdzieś od około 1990-1991 roku. Dogląda go Land Tyrol (może dlatego myślałem, że to narodowy. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, marionen napisał:

Aż tak dokładnie to nie pamiętałem jaki to rodzaj parku, faktem również jest, że jest to obszar chroniony i to gdzieś od około 1990-1991 roku. Dogląda go Land Tyrol (może dlatego myślałem, że to narodowy. 

Fajnie że o tym napisałeś.

Mnie to interesowało i troszkę teraz zgłębiłem temat, jeśli chodzi o rodzaje ochrony i rejestry parków. Czasami przeglądam takie listy parków narodowych w danym kraju i pamiętałem że w Austrii nie ma tego za dużo. Nationalpark jest tylko sześć.

Dobrze wiedzieć że u nich park krajobrazowy to też znaczący poziom ochrony i że nazywa się Naturpark. I ta kategoria radykalnie zwiększa obszary terenów chronionych.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MarioJ napisał:

 

Cokolwiek u nas się nie zbuduje, to nigdy nie przeskoczymy potencjału Alp. Nie mamy takiej powierzchni wysokich gór. A na niższych górkach sezon jest coraz krótszy, problemy z deszczami.

 

Jesteś populistyczny, masz egoistyczne myślenie ograniczone do własnych dwóch desek.

W życiu nie miałem okazji jeździć na Nosalu, więc temat nie dotyczy mnie osobiście. W większym stopniu dotyczy zawodników i kandydatów na zawodników, którym z roku na rok ubywa w PL miejsc, gdzie mogą trenować, chociażby slalom. Po drugie na Nosalu narty były. Nie mówimy o zamianie lasu na narciarski supermarket, tylko o wykorzystaniu tego, co w zasadzie już jest i zadbane wyglądałoby lepiej (nawet latem) niż porzucone dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

W życiu nie miałem okazji jeździć na Nosalu, więc temat nie dotyczy mnie osobiście. W większym stopniu dotyczy zawodników i kandydatów na zawodników, którym z roku na rok ubywa w PL miejsc, gdzie mogą trenować, chociażby slalom. Po drugie na Nosalu narty były. Nie mówimy o zamianie lasu na narciarski supermarket, tylko o wykorzystaniu tego, co w zasadzie już jest i zadbane wyglądałoby lepiej (nawet latem) niż porzucone dziś.

A gdzie ja napisałem że Nosal jest zły dla narciarstwa ?

Jak z kimś dyskutujesz, to go szanuj, np. w ten sposób że czytasz jego wypowiedzi i pamiętasz przez "dłuższą chwilę" co napisał. 😁

 

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie jak tworzono w Polsce obszary Natura 2000. 

https://www.gov.pl/web/gdos/historia-powstania

To pierwotnie 13.5% powierzchni kraju (jak dla mnie, odrobinę dużo).

p.s.

Za poprzedniej władzy chciano mi zbudować pod domem linię kolejową do CPK, przez dwa rezerwaty przyrody, zabytkowy pałac i kilka cmentarzy. Nic im nie przeszkadzało. W mojej okolicy znam siedliska bielika, żółwia błotnego - tym jednak nikt się nie przejmował. Pracownia miała to głęboko w d... 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, moruniek napisał:

Poczytajcie jak tworzono w Polsce obszary Natura 2000. 

https://www.gov.pl/web/gdos/historia-powstania

To pierwotnie 13.5% powierzchni kraju (jak dla mnie, odrobinę dużo).

p.s.

Za poprzedniej władzy chciano mi zbudować pod domem linię kolejową do CPK, przez dwa rezerwaty przyrody, zabytkowy pałac i kilka cmentarzy. Nic im nie przeszkadzało. W mojej okolicy znam siedliska bielika, żółwia błotnego - tym jednak nikt się nie przejmował. Pracownia miała to głęboko w d... 

Bo tu nie chodzi o żadną przyrodę, to gra interesów tylko. Co w ostatnich wypowiedziach chciałem przekazać, nie mam zamiaru nikogo obrażać, ani się kłócić. Jestem tylko mało naiwny.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

3) Z Kamery COS [Trwa proces zamiany niebieskiej trasy na tor saneczkowy]:

 

Logiczne.

- nowa kanapa "dorzuci" na stok 1800 os/h

- nowy orczyk "dorzuci" na stok 700 os/h

- zamiast dodać 2 nowe trasy, zlikwidują jedną istniejącą (Kaskadę)

A trasa przez Jaworzynę zamiast poszerzenia, to będzie jeszcze zawężona do drobnego przesmyka obok toru saneczkowego. Bo nawet jak by go demontowali na zimę, to pewnie pozostaną jakieś nierówności, hopki i bardziej by się to na snowpark nadawało.

 

Edytowane przez koliber
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, koliber napisał:

Logiczne.

- nowa kanapa "dorzuci" na stok 1800 os/h

- nowy orczyk "dorzuci" na stok 700 os/h

- zamiast dodać 2 nowe trasy, zlikwidują jedną istniejącą (Kaskadę)

A trasa przez Jaworzynę zamiast poszerzenia, to będzie jeszcze zawężona do drobnego przesmyka obok toru saneczkowego. Bo nawet jak by go demontowali na zimę, to pewnie pozostaną jakieś nierówności, hopki i bardziej by się to na snowpark nadawało.

 

Brakuje prawa przepustowości tras do wyciągów, a raczej wyciągów o tras. Bilety się sprzedadzą, tylko jeździć nie będzie się dało - jak na głównej trasie na Kotelnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, koliber napisał:

A trasa przez Jaworzynę zamiast poszerzenia, to będzie jeszcze zawężona do drobnego przesmyka obok toru saneczkowego. Bo nawet jak by go demontowali na zimę, to pewnie pozostaną jakieś nierówności, hopki i bardziej by się to na snowpark nadawało.

jako ciekawostka - Francuzi zrobili to bezkolizyjnie

IMG_20240329_165326.thumb.jpg.3a39cbd8aa2de303e18d1f2644cc2056.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, koliber napisał:

Logiczne.

- nowa kanapa "dorzuci" na stok 1800 os/h

- nowy orczyk "dorzuci" na stok 700 os/h

- zamiast dodać 2 nowe trasy, zlikwidują jedną istniejącą (Kaskadę)

A trasa przez Jaworzynę zamiast poszerzenia, to będzie jeszcze zawężona do drobnego przesmyka obok toru saneczkowego. Bo nawet jak by go demontowali na zimę, to pewnie pozostaną jakieś nierówności, hopki i bardziej by się to na snowpark nadawało.

 

- nowa kanapa "dorzuci" na stok 1800 os/h - to chyba maksymalna przepustowość kanapy, jeżeli odjąć od niej przepustowość orczyka, to tych narciarzy aż tak duzo wiecej nie przybędzie.

- nowy orczyk "dorzuci" na stok 700 os/h - w minionym sezonie w wiekszości jeździł pusty, nie sądzę żeby coś się zmieniło w kolejnym, co najwyżej odciąży kanapę z Jaworzyny na Skrzyczne.

- zamiast dodać 2 nowe trasy, zlikwidują jedną istniejącą (Kaskadę) - Ta trasa i tak w ostatnich latach nie chodziła, brak naśnieżania. Ostatni raz kiedy były na niej przyzwoite warunki to chyba ze cztery lata temu.

Raczej jeśli będą demontować, to tylko szyny ślizgowe. Podpory pewnie zostaną, bo ich mocowanie w wiekszości jest poniżej gruntu. 

image.thumb.png.67b48272e08b34af5c856deb8eeb4487.png

image.png.bc20097918d61c54f14ccef49ae2a5ea.png

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kordiankw napisał:

- nowa kanapa "dorzuci" na stok 1800 os/h - to chyba maksymalna przepustowość kanapy, jeżeli odjąć od niej przepustowość orczyka, to tych narciarzy aż tak duzo wiecej nie przybędzie.

- nowy orczyk "dorzuci" na stok 700 os/h - w minionym sezonie w wiekszości jeździł pusty, nie sądzę żeby coś się zmieniło w kolejnym, co najwyżej odciąży kanapę z Jaworzyny na Skrzyczne.

 

 

 

 

Zeszłego sezonu to prawie w ogóle nie było:) Więc i ludzi niewiele. Zresztą, o ile mnie pamięć nie myli, to ten orczyk ruszył chyba dość późno, bo nawet tu padały zapytania, czy on w ogóle ruszy w minionym sezonie. A jedyna sensowna "zima" jak była, to II połowa stycznia.

W przypadku każdej kanapy podaje się wartość maksymalną - by łatwiej porównywać z innymi.

Owszem, przepustowość wzrośnie jedynie o różnicę między dawnym orczykiem, ale to i tak dość sporo.

Edytowane przez koliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Skrzyczne wraz z budową nowej kanapy będzie (częściowo już jest) poszerzany Ondraszek i łącznik Jaworzyny z Dolinami. Więc to nie jest tak, że stawiają nowe wyciągi, a przepustowość tras się zupełnie nie zmieni. Ja to też interpretuję w ten sposób, że nowa kanapa ma głównie obsłużyć poszerzonego Ondraszka i odciążyć obecną 4-os. kanapę z Jaworzyny na Skrzyczne.

A trochę w innym temacie; wie ktoś, co z inwestycjami na Jaworzynie Krynickiej, które miały być pierwotnie gotowe na miniony sezon, tj. nowa 6-os. kanapa na trasie nr 2 i stara czwórka z trasy nr 6 na trasie nr 5? Zapowiadano start prac wiosną, mamy już połowę maja i z tego, co widać na kamerkach, to póki co nic się w tej kwestii nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, AdrianZ napisał:

Na Skrzyczne wraz z budową nowej kanapy będzie (częściowo już jest) poszerzany Ondraszek i łącznik Jaworzyny z Dolinami. Więc to nie jest tak, że stawiają nowe wyciągi, a przepustowość tras się zupełnie nie zmieni. Ja to też interpretuję w ten sposób, że nowa kanapa ma głównie obsłużyć poszerzonego Ondraszka i odciążyć obecną 4-os. kanapę z Jaworzyny na Skrzyczne.

A trochę w innym temacie; wie ktoś, co z inwestycjami na Jaworzynie Krynickiej, które miały być pierwotnie gotowe na miniony sezon, tj. nowa 6-os. kanapa na trasie nr 2 i stara czwórka z trasy nr 6 na trasie nr 5? Zapowiadano start prac wiosną, mamy już połowę maja i z tego, co widać na kamerkach, to póki co nic się w tej kwestii nie dzieje.

Tak wygląda ten łącznik po poszerzeniu:

image.thumb.png.7a1e805514ad679beb08fc113b1529a8.png

image.thumb.png.84753f0c990e9da6df2b86408da74722.png

image.thumb.png.e757535f8f8074e4051ba935dbd0f36b.png

image.png.ced15034bfe7bf97c602bc727259bc63.png

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdrianZ napisał:

A trochę w innym temacie; wie ktoś, co z inwestycjami na Jaworzynie Krynickiej, które miały być pierwotnie gotowe na miniony sezon, tj. nowa 6-os. kanapa na trasie nr 2 i stara czwórka z trasy nr 6 na trasie nr 5? Zapowiadano start prac wiosną, mamy już połowę maja i z tego, co widać na kamerkach, to póki co nic się w tej kwestii nie dzieje.

Tego lata kanapa nie powstanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...