Narty - skionline.pl
Jump to content

Czarna Góra - czy warto?


Recommended Posts

Chciałem zapytać bywalców, czy warto pojechać na trzy-cztery dni do Czarnej Góry? Wyjazd byłby na początku lutego, przed feriami w woj. dolnośląskim, żeby ograniczyć ryzyko stania w długich kolejkach. Z Radomia jest wprawdzie dość daleko i nie po drodze (zdecydowanie bliżej do Krynicy i Szczyrku) , ale po pierwsze - nigdy tam nie byłem, po drugie - jest kilka zróżnicowanych tras i nowa, szybka kanapa, po trzecie - przy okazji wybrałbym się także do Zieleńca, w którym również nigdy nie byłem.  

Interesuje mnie, jak jest tam w lutym ze śniegiem, z przygotowaniem tras, frekwencją na stokach, gastronomią, czy można testować nowe modele nart? Chętnie skorzystam także z namiaru na fajną kwaterę (ze śniadaniem).

A może nie warto tam jechać? Może warto dołożyć drogi i pojechać np. do Szprinderowego Młyna? Co o tym sądzicie?               

Link to post
Share on other sites
 • Replies 79
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Śniegu na CG wciąż dużo, do 10 twardo bo co noc przymrozek, w ramach Mistrzostw Dolnego Śląska przygotowano 2 trasy, na jednej zawody na drugim rozgrzewka. Wystartowałem rodzinnie z córką. Cudowne zak

No to kilka zapowiedzianych fotek. Ostatni dzień listopada mój debiut.

Dla odświeżenie tematu Czarnej Góry, trochę zdjęć z rana z wczoraj, z tras czarnej i czerwonej przy Luxtorpedzie (warunki świetne, sporo świeżego puchu rano). Oprócz tras powyżej , czynne trasy C i D

Posted Images

Byłem tam raz w lutym i póki co nie mam zamiaru się tam wybierać. Śniegu niby dużo, ale trasy przygotowane fatalnie, pełno minerałów i innych dziwactw. Ludzi jeszcze więcej, kolejki przy wyciągach, na trasach walka o przeżycie, jedzenie przy stoku dobre, ale zmęczony narciarz gdy zobaczy rachunek może się przewrócić. 

Zieleniec jak najbardziej ok, warunki spoko, nie czuć tłumów na trasach. Od siebie polecam Dolną Moravę, bardzo fajny ośrodek, trasy perfekcyjnie przygotowane, knajpki też niczego sobie i jedzenie bardzo dobre. 

 • Thanks 2
Link to post
Share on other sites

każda polska miejscówka będzie tłumnie nawiedzona w okresie ferii. Nie ważne czy ferie dolnośląskie czy mazowieckie czy każde inne. Czarnągórę lubię bo ma w miarę trudne trasy a nie ośle łączki jak w zieleńcu czy białce. Niestety miejscówki w pobliżu: apartamenty,aparthotel czy villa w tym roku mocno zdrożały a i tak do najtańszych nie należały w latach poprzednich. Zdecydowanie taniej w stroniu ale trzeba dojeżdżać.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, acoto napisał:

każda polska miejscówka będzie tłumnie nawiedzona w okresie ferii. 

Właśnie dlatego chcę jechać przed feriami dolnośląskimi. Czy wtedy też będzie dużo ludzi?

A jak oceniasz przygotowanie tras?  Kolega Micheł narzeka, czy to norma? 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, San28 napisał:

 

  Kolega Micheł narzeka, czy to norma? 

Może zbyt pochopnie oceniłem środek, ale akurat mi się trafiły takie, a nie inne warunki.

Co do Dolnej Moravy. Ośrodek czynny od 9 do 16, skipass na cały dzień ok. 125 zł +-. Restauracje Skalka bardzo polecam z ładnym widokiem. Za jedno danie- jedno z droższych w karcie + kofola zapłaciłem ok 32 zł. Porcja taka że nie potrafiłem się ruszyć po za tym szybko, obsługa miła i smacznie przede wszystkim. 

Co do tras, były wszystkie bardzo dobrze przygotowane, kilka ciekawych ścianek. Przeważnie trasy czerwone z wypłaszczeniami do niebieskich, jest i czarna trasa- bardzo przyjemna, po za tym trasy widokowe, ala snowpark z bandami, każdy znajdzie coś dla siebie. Większość tras trzymały do końca. 

Parking darmowy- my byliśmy o 9:30 i spokojnie znaleźliśmy miejsce. Kolejki do wyciągów były, max 5 min, ale sporadycznie, zazwyczaj ruch płynny i wszystko się rozchodziło. Na trasach nie było czuć tłumów. 

I bym zapomniał, jako atrakcja- spacer w obłokach 

Edited by Micheł
 • Thanks 2
Link to post
Share on other sites

Ferie to ferie, nie ma znaczenia czy najedzie się ludzi z Wrocka czy Szczecina albo innego Olsztyna. Ja jeżdżę zawsze poza jakimikolwiek feriami, łykendami,świętami czyli grudzień do świąt, kawałek stycznia,marzec. I w ten sposób jeździ się praktycznie na okrągło, żadnych kolejek do wyciągów ( co innego po browar albo do kibla :) ). Jakość śniegu zależy przede wszystkim od pogody. Jeśli temperatura oscyluje w okolicach zera to po kilku godzinach można zapomnieć o sztruksie. Trasa B w Siennej ma też nocne jazdy czyli jest dodatkowo rozjeżdżona. Ja na nartach jeździłem w czasach kiedy jeszcze nikt w naszym kraju ratraka nie widział więc muldy, odsypy i inne takie mnie nie przerażają. Jedyne co mi przeszkadza to bardzo często występująca w tamtym miejscu mgła.

Edited by acoto
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, San28 napisał:

Właśnie dlatego chcę jechać przed feriami dolnośląskimi. Czy wtedy też będzie dużo ludzi?

A jak oceniasz przygotowanie tras?  Kolega Micheł narzeka, czy to norma? 

Kamienie w Czarnej to legenda, były kiedyś, od 2-3 lat jest już ok.

Ośrodek jest świetny, jeśli jest czynne tak powiedzmy 70% tras i więcej.

Jest obecnie bardzo popularny, a jednocześnie za trudny dla przeciętnego turysty (czerwone trasy). Stąd na trasach jest wiele problemów: mało płynny ruch, degradacja tras przez słabych technicznie narciarzy, przystanki w niebezpiecznych miejscach, generalnie za dużo ludzi. Za słabo wyskalowane knajpy.

Edited by MarioJ
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
15 minut temu, MarioJ napisał:

Ośrodek jest świetny, jeśli jest czynne tak powiedzmy 70% tras i więcej.

Jest obecnie bardzo popularny, a jednocześnie za trudny dla przeciętnego turysty (czerwone trasy). Stąd na trasach jest wiele problemów: mało płynny ruch, degradacja tras przez słabych technicznie narciarzy, przystanki w niebezpiecznych miejscach, generalnie za dużo ludzi. Za słabo wyskalowane knajpy.

Jak porównać trasy w Czarnej Górze do Jaworzyny w Krynicy? 

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

Ja bardzo lubie tam pojechac na szybki weekend. Trasy od Luxtorpedy (czerwona i czarna) są rewelacyjne, zróżnicowane, szerokie. Niestety na czerwonej jest zawsze sporo ludzi o bardzo różnym przekroju umiejętności. Staram się tam śmigać z samego rana, a później w godziach nawiększego szczytu przenoszę się na Żmiję - bardzo fajne czerwone trasy, gdzie ruch jest mniejszy (szczególne na lewej od wyciągu).

Stronie Śląskie maja sporą bazę noclegową, a dojazd do stoku to tylko ok 10min. W Stroniach jest też świetna knajpa https://kaczkaiwino.pl/ Zawsze świeże składniki od lokalnych dostawców. Duży nacisk na dopry produkt. Polecam.

Zieleniec wydaje mi sie mniej atrakcyjny, ale bylem tam tylko raz, dwa lata temu, więc już średnio pamiętam szczegóły. Z tego co kojarze, to bardziej chaotycznie poprowadzone trasy, dosyć łatwe i więcej ludzi.

Link to post
Share on other sites
 • 1 year later...

Byłem jeszcze w listopadzie, klasycznie z rana. Budują nowy, duży dom, pomieści wiele dusz.

Trasy już prawie gotowe, zaraz będą odpalali, ja zjechałem po B-fis, śnieg sztuczny, naturalny.

Mix taki, jak mix tape. Warunki trudne, tym bardziej, że człek lekko zardzewiały, po przerwie.

No ale pierwsze śliwki robaczywki. Jedno miejsce czujne, no ale czujności nigdy nie za mało.

A i tak warto było. I tak warto żyć... jak kiedyś śpiewał poeta, a może piosenkarz chyba raczej.

Link to post
Share on other sites

O Czarnej:

poniedziałek, 18 marca 2019

Ostatnia tej zimy recenzja. Czarna Góra w marcu

 
Na Czarną Górę przybyłem przy okazji Zimowych Igrzysk Rynków Kapitałowych [wcmg.pl] organizowanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych [sii.org.pl], o czym pisałem wczoraj w art. pt.: Jest srebrny medal na Czarnej Górze. Relacja z Zimowych Igrzysk Rynków Kapitałowych.

A dziś już konkretnie a samej Czarnej Górze.
100_3398.JPG
Wasz autor na Czarnej Górze

(...)

Czarna Góra niegdyś rywalizowała z Białką Tatrzańską o miano najlepszej stacji w Polsce. Teraz obu stacjom wyrosła konkurencja w postaci małopolskiego Szczyrku u wrót aglomeracji śląskiej. Ale Czarna Góra zdecydowanie broni na tym polu swej supremacji co najmniej w kilku aspektach:
 
 • Jest stacją dla narciarzy ambitniejszych, dla trochę innego typu klienta. Bardzo mało na niej ludzi, którzy boją się czerwonych i czarnych tras, bo innych tam ... po prostu nie ma. Widać więc zdecydowaną różnicę w tak zwanym "targecie", zwłaszcza, że Szczyrk większość tras "przemalował" na niebieskie. Nie znaczy to, że czarnogórska trasa A jest ostrzejsza od Golgoty, ale znaczy to, że wielu narciarzy na nią nie wjedzie, bo ma oznaczenie czarne. I nie ma żadnej niebieskiej alternatywy, jest tylko niewiele łatwiejsza czerwona.
  100_3430.JPG
  Trasa A w dolnej części

Więcej: https://ekonomiaplussport.blogspot.com/2019/03/ostatnia-tej-zimy-recenzja-czarna-gora.html

 

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

Dla odświeżenie tematu Czarnej Góry, trochę zdjęć z rana z wczoraj, z tras czarnej i czerwonej przy Luxtorpedzie (warunki świetne, sporo świeżego puchu rano). Oprócz tras powyżej , czynne trasy C i D i dzisiaj miały ruszyć według zapewnień obsługi trasy C i F ( kolejne dwie czerwone) które ostatnio działały ładnych parę lat temu ( nie ma na nich sztucznego naśnieżania).

Ludzi do ok. 11 mało, spory mrozik -14. Nie wiało, co dość rzadkie na samym szczycie🙂

 

IMG_20210212_100040.jpg

IMG_20210212_094037.jpg

IMG_20210212_094001.jpg

Edited by ZdolnyŚlązak
 • Like 6
Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Fotka z B FiS z CG z 20.01.2010. Na drugim planie widoczny wspaniały drewniany płotek, oddzielający stok od lasu.

Mam gdzieś jeszcze zbunkrowane fotki z CG z 2007r, ciekawie to wtedy wyglądało.

CG 20.01.2010.JPG

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Wygrzebałem foty z 10-12.03.2006, a wiec z samego początku działalności ośrodka.

kilka przykładowych jak niżej. Widoczne:

- widok na górna cześć B Fis

- „ tyle śniegu na&€alo”, a wiec śniegu jest prawie pod znak drogowy

- widok na dolny odcinek B Fis ze stara Babcia w tle

 

B136FF3B-3EB8-480C-97D7-706D7FAC5C08.jpeg

3DFA2262-CEC7-4A2A-82A1-1B955006714C.jpeg

D981ACA9-D0FC-45AF-B207-444DD614972D.jpeg

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...
W dniu 24.03.2021 o 22:40, izydar napisał:

Nie wiedziałem, że to taki "młody" ośrodek.

Wtedy spałem z żona w Międzygórzu, Apartamenty Czarna Gora czy Czarna Perła jeszcze nie istniały. 


Śniegu było tyle, ze jadąc autem na Czarna Górę śnieg odgarnięty przez pług był wyższy od samochodu osobowego. Cisnąlem wtedy nieśmiertelnym VW Golf III, bestia przechodziła przez śnieg w miejscach, gdzie pług się poddawał. 
 

Fotka gdzie znak drogowy był bliski zakrycia przez śnieg jest zacna, nigdy wcześniej nie spadło tam tyle białego. Wg mojej pamięci mieli dobre warunki narciarskie do końca kwietnia. 

Edited by grimson
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Content

  • By leitner
   Miało być Paso Tonale, miały być Włochy, miały być piękne długie trasy z widokiem na 3 tysięczniki. Niestety w życiu nie wszystko jest od nas zależne i czasem trzeba podjąć trudną, ale racjonalną decyzję. Z powodu paniki, która wybuchła we Włoszech, Austrii a ostatnio także w Polsce (oraz realnego zagrożenia złapania wirusa) anulowaliśmy nasz drugi wyjazd w Alpy. W 2 dni musieliśmy znaleźć szybkie zastępstwo. Nie chcieliśmy już jechać za granicę nie tylko z powodów paniki, ale także finansowych - nie było do końca wiadomo, ile pieniędzy uda się odzyskać z biura podróży. Na Podhalu byliśmy już w tym roku, w Krynicy byłem ja, w Wiśle byśmy się zanudzili, Szklarska za mała na tydzień. W związku z tym zostały dwie propozycje - Szczyrk i Zieleniec. Ceny właściwie podobne, więc wybraliśmy się tam, gdzie za te same pieniądze dostępnych jest więcej tras. I tym sposobem pierwszy raz trafiliśmy zimą w Sudety  
   Dziś przyjechaliśmy już po 13, jednak nie planowaliśmy nartowania, dlatego przeszliśmy się na mały spacer.

   Uznałem jednak, że nie ma sensu siedzieć wieczorem w domu, dlatego wybrałem się na wieczorne 3h za 45zł. Z powodu braku połączenia wieczornego między ośrodkami, musiałem odpuścić Nartoramę. Nie będę opisywał warunków na każdej trasie, bo nie ma to sensu. Dlaczego? Wszystkie trasy powyżej drogi były pięknie zmrożone - widać, że za dnia cały czas panował tu lekki mróz lub ok. 0. Nie było zmrożonych grud śniegu, muld itp. (choć warto dodać, że przed 17 ratraki wylizały trasy). Za to poniżej drogi śnieg był już mokry, ciężki - pojawiły się także grudy zmrożonego śniegu. Ludzi umiarkowanie mało - kolejki na max. 1-2 minuty. Za to dość gęsto robiło się na trasie przy "szóstce" Winterpolu. Dałem radę mocniej przycisnąć narty, które aż się o to proszą, bo zostały naostrzone pod większym kątem
   Mam pytanko do stałych bywalców Zieleńca - jak się dostać z Nartoramy na Winterpol/Gryglówkę gdy nie działa wyciąg łącznikowy? Sporo jest tam podchodzenia?
   Z pozdrowieniem
   Marcin ~leitner (choć w Zieleńcu jestem niestety jedynym Leitnerem  )

  • By krsOne
   Cześć!
   Jak w temacie - jestem z Gdańska i po zaliczonych Alpach w tym sezonie zastanawiam się do którego polskiego ośrodka lepiej się wybrać na narciarsko udany wyjazd. Nigdy nie byłem w żadnym ośrodku narciarskim w Polsce (poza Wieżycą ), toteż nie mam zielonego pojęcia na ten temat. Do obu ośrodków trasa samochodem z Gdańska to 6.5-7h, oba zajmują wysokie miejsca w rankingach najlepszych ośrodków, cenowo za ski pass wychodzi podobnie. W internetach wydaje się, że jest większy hype na Szczyrk po inwestycji Słowaków z TMR. Termin wyjazdu to 1sz lub 2gi tydzień Marca, także dosyć późno. Poniżej kilka pytań, które powinny mi pomóc w wyborze. Proszę o sensowne posty 🙂
   W którym miejscu jest większa szansa na lepsze warunki śniegowe w 1szym lub 2gim tygodniu Marca? Gdzie są lepsze/ciekawsze trasy? (aspiruję do zaawansowanego narciarza, dziewczynę mam początkującą :D) Gdzie mogą być mniejsze tłumy? Czy są znaczące różnice w cenach noclegu/wyżywieniu? Która trasa samochodowa z Gdańska jest wygodniejsza/mniej zakorkowana? Czy parkingi przy wyciągach są bezpłatne? Zastanawiam się nad wypożyczeniem nart Volkl Mantra i Kendo (dla porównania przed zakupem), może ktoś polecić wypożyczalnie? Gdzie jest lepszy "klimat"?? (bardzo subiektywne :-)) Z góry dziękuję za rzeczowe posty!
   Pozdrawiam
  • By Piotrek T
   Hej,
    
   Chcielibyśmy z dziewczyną pojechać z Poznania do Zieleńca lub Czarnej Góry w weekend 4,5,6 stycznia 2019, i szukamy wolnych miejsc w samochodzie. Oczywiście składamy się na paliwo itd :)
   Dajcie znać jeśli ktoś też jedzie.
  • By Chrumcia
   Wczoraj znalazłam na fb taki post
    
   24 EDYCJA DZIECIĘCEGO PUCHARU ORLICY
   JEDNA Z NAJSTARSZYCH DLA DZIECI IMPREZ NARCIARSKICH W REGIONIE
   DLA KOGO?
   Do udziału w zawodach zapraszamy wszystkich. Warunkiem koniecznym jest oczywiście posiadanie odpowiednich umiejętności jeśli chodzi o jazdę na nartach. Od wielu lat zawody rozgrywane są w różnych kategoriach wiekowych, które umożliwiają start zawodniczkom i zawodnikom praktycznie w każdym wieku:
   Smerfy: rocznik 2013 roku i młodsze;
   Skrzaty: rocznik 2011-2012;
   Krasnale: rocznik 2009-2010;
   Starsze Krasnale: rocznik 2006-2008;
   Elfy: rocznik 2003-2005;
   Open: rocznik 2002 i starsze.
   KIEDY?
   Poszczególne rundy odbywać się będą w trakcie całego sezonu 2018/2019. Pierwsza, Bożonarodzeniowa jeszcze w tym roku, kolejne już w 2019. Terminy zawodów przedstawiają się następująco:
   - 27 grudnia 2018 – edycja bożonarodzeniowa, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;
   - 19 stycznia 2019 – I edycja Wielkopolska, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;
   - 2 lutego 2019 – II edycja Dolnośląska, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;
   - 16 lutego 2019 – III edycja Śląska, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu;
   - 09 marca 2019 – edycja finałowa, zaliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu.
   JAK SIĘ ZAPISAĆ?
   Zapisy do udziału zawodach przyjmowane są w następującej formie:
   - mailowo na adres marcin@tandt.pl do dwóch dni przed każdymi zawodami;
   - w dniu każdych zawodów od 9.30 do 11.00 w sekretariacie Pucharu, który mieści się w budynku
   - w budynku „Szarotki” pod adresem ul. Zieleniec 72, 57-340 Duszniki Zdrój
   - online (link do rejestracji zostanie udostępniony po starcie sezonu)
   Więcej informacji: https://www.zieleniec.pl/ski-arena/dzieciecy-puchar-orlicy/
    
   Chętnie bym pojechała na którąś edycję, ale spod Krakowa jest kawałek, zobaczymy
    
  • By tours.simon@gmail.com
   Zbieramy ekipę na jednodniowe narty z Poznania.
   Terminy:
   03.02.2018 – Zieleniec
   10.02.2018 – Czarna Góra
   17.02.2018 – Zieleniec
   24.02.2018 – Czarna Góra
   Schemat wyjazdu:
   4:00 rano w sobotę wyjazd z Petli Górczyńskiej (zbiórka 3:45 stacja Orlen – ul. Zgoda , 60-122 Poznań)
   10:30 – 17:00 na stoku
   powrót około północy
   Zbieramy po 100 PLN
   Karnety każdy kupuje opłaca indywidualnie (dla grup powyżej 20 osób zniżki)
   Link do zapisów: https://goo.gl/csZRHG
    
   W razie pytań śmiało!

Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...