Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, ptk89 napisał:

SON nie zrobił wiele by otworzyć chociaż jedną trasę. COS się pozamiatał bo miał śniegu "na styk".

Jak mam być zadowolony z sezonówki i ogólnie mało zrozumiałem polityki TMR? Wydałem sporo kasy bo liczyłem, że Ci specjaliści i pionierzy w naszej części Europy dadzą radę.

  Też kupiłem sezonówkę (899 zł), ale nie zakładałem jazdy przed 16 grudnia, zwłaszcza, że TMR wyraźnie napisał w ofercie, że SMR rusza 16 grudnia, a oferta na Chopok (5 dni do 25 grudnia) pojawiła się w listopadzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, marboru napisał:

A mnie zarówno Białka jak i Szczyrk nie powalają.

To ja wiem... ;) Mnie też....

Po prostu jak czytam wywody kolejnych "ekspertów" od naśnieżania, to głowa boli! Niech zamienią parę słów z właścicielami tychże ośrodków, to się dowiedzą co nieco... ;) 

Mariusz, jak będziesz gdzieś w promieniu, powiedzmy ok 150 km ode mnie, to daj znać! Może się uda... 9_9

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, gregor_g4 napisał:

Panowie, nie sądzicie, że za wcześnie na ocenianie Szczyrku? Zobaczymy za rok, jak będą mieli uprzątnięte trasy, z przyciętą trawką, jak pójdzie im naśnieżanie.
 

Też tak uważam, dajmy im szanse. A tak naprawdę, to taki ostateczny efekt będzie chyba dopiero w sezonie 2019/2020, (co za data? jak ten czas leci :)), gdy powstaną wszystkie planowane wyciągi, obiekty i reszta infrastruktury.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gregor_g4 napisał:

Panowie, nie sądzicie, że za wcześnie na ocenianie Szczyrku? Zobaczymy za rok, jak będą mieli uprzątnięte trasy, z przyciętą trawką, jak pójdzie im naśnieżanie.
 

Dokładnie! Dajmy im szanse! Zrobili prawdziwą rewolucję w Szczyrku i trudno ich ganić... Nie ma stacji w PL, która by postawiła jednocześnie 3 nowoczesne wyciągi, zbudowała tak wielki system naśnieżania, zmodernizowała i dobudowała trasy i wszystko miała gotowe na pierwszy, co by nie powiedzieć - przedwczesny opad śniegu. 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gregor_g4 napisał:

Panowie, nie sądzicie, że za wcześnie na ocenianie Szczyrku?

A dlaczego nie? 

Ocena po roku, może być tylko jedna - mega pozytywna!  Po tym co zrobili w ciągu tak krótkiego czasu z infrastrukturą, to majstersztyk. 

Nawet z "nietoperzami" sobie poradzili!

Ktoś, kto inaczej sądzi, kręci nosem... powinien za karę jechać do Białki! 

PS. Gregory mam nadzieję, że w tym roku w końcu nasze Pilsko wypali. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ptk89 napisał:

... @Jasiek mówił wprost o ekonomicznych powodach zamknięcia tras...

Bo w obecnym świecie rządzi ekonomia i zysk! Jak nie ich logika to nie mielibyśmy Szczyrku!

Dla mnie wystarczy, byle wyciągi chodziły i dam sobie radę.

Czy my kiedyś w ostatnich latach jeździliśmy 16.12.??? Panowie, jeszcze się najeździmy!

PS. choć mnie już nogi bolą :) 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, dlatego, że nie znamy wszystkch faktów, by ta ocena była obiektywna. Pisanie "czemu Szczyrk nie naśnieżył, a Białka naśnieżyła" to idiotyzm czystej postaci.
W Szczyrku przy tej skali inwestycji, każdy patrzy im na ręce. Naśnieżyli tyle ile naśnieżyli. Dlaczego? Bo może dopiero testowali nowy system, może podłoże nie było zmarznięte, a przy okazji było błoto, więc śnieżenie byłoby głupotą. Może działali na starym pozwoleniu wodnoprawnym, bo nowe się jeszcze nie uprawomocniło?


Parę lat temu nowa kanapa miała startować na Buczynkę, było planowane huczne otwarcie, Prezydent itp... co z tego wyszło? Ani wtedy, ani do dzisiaj ta kanapa nie ruszyła.
Przy tej skali inwestycji, a także przy branży sezonowej, gdzie pogoda ma bardzo duży wpływ, należy brać na terminy poprawkę.

Rozumiem rozgoryczenie tych, którzy zaplanowali pobyt w Szczyrku na 16 grudnia. Ale zrozumcie też TMR, czy oni zapowiadając 2 miesiące temu otwarcie, mogli wiedzieć, że tydzień wcześniej przyjdzie halny, który zbierze wszystko?


A ten Twój przyjazd na Pilsko... hmmm prędzej Pilsko kupi TMR niż Ty tutaj zawitasz :D

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Jasiek said:

Bo w obecnym świecie rządzi ekonomia i zysk! Jak nie ich logika to nie mielibyśmy Szczyrku!

Dla mnie wystarczy, byle wyciągi chodziły i dam sobie radę.

Czy my kiedyś w ostatnich latach jeździliśmy 16.12.??? Panowie, jeszcze się najeździmy!

PS. choć mnie już nogi bolą :) 

w zeszły sezonie golgota ruszyła 4/12 -na karnecie 4h zrobiłem 23kółeczka..bo dużo ludzi było i stało się w kolejce ;P

Edytowane przez zipp1001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako akcjonariusz TMRu (czyli zainteresowany ich jak największym zarobkiem)  a jednocześnie narciarz korzystający z ośrodków na Chopoku i w Szczyrku , myślę że mogę przedstawić obiektywną opinię. 

Nie od dziś TMR stosuje politykę oszczędnościową. Śnieżenie na Chopoku zawsze odbywało się na pół gwizdka, trasy uruchamiano stopniowo a wiosną zamykano nawet gdy nie było to konieczne. Taka polityka przy korzystnych warunkach pogodowych Chopoka (wysokość) oraz pewnej bezkonkurencyjności tego ośrodka w regionie może przynosić korzyści. Czy nie opłaca się otworzyć już naśnieżonych przez naturę tras to już może dyskusyjne ale powiedzmy że w Jasnej ta taktyka przynosiła zyski a nawet malkontenci i tak tam przyjeżdżają.

Zakup ośrodka w Szczyrku to jednak inna sytuacja. Szczyrk ma duże możliwości trasowe i doskonały potencjał związany z lokalizacją. Teoretycznie może do niego przyjechać pewnie nawet kilka razy więcej klientów niż na Chopok i nawet drogie inwestycje zwrócą się błyskawicznie. Klimat Szczyrku na tle Chopoka jest jednak tragiczny. Niska wysokość i położenie blisko aglomeracji Śląskiej są przyczyną wysokich średnich temperatur oraz częstych i silnych roztopów, które można było zaobserwować chyba w prawie każdym sezonie (nieraz kilkukrotnie). Moim zdaniem, jeśli TMR podjął się ryzykownego kroku jakim był zakup SON przy obecnym klimacie to należy się skupić na minimalizacji wpływu klimatu za wszelką cenę. Oznacza to zagęszczenie armatek nawet 2-3 razy większe niż w Białce i odpalanie wszystkiego co się da w KAŻDYM możliwym momencie. Tylko w ten sposób będzie można wcześnie otworzyć trasy, utrzymać warunki w trakcie sezonu i tym samym zapewnić stały dopływ tysięcy narciarzy. Liczenie na zimowy cud i oszczędzanie na naśnieżaniu szybko odbije się czkawką i stratami lub znacznym zmniejszeniem zysków. Ta zima mimo halnego i tak na razie była łaskawa. Przez ostatnie tygodnie można było przygotować warunki, które przetrwałyby halny.  Jeśli tego nie zrobiono to według mnie był to duży błąd zarówno wizerunkowy jak i ekonomiczny. Prawdopodobnie, prędzej czy później zarząd TMR zrozumie specyfikę Szczyrku i dostosuje śnieżenie do lokalnych warunków. Im szybciej to nastąpi tym lepiej dla Nas jako narciarzy jak i dla samych właścicieli ośrodka.

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Cosworth240 napisał:

Ludzie ale tam trwa jeszcze w sumie budowa. Przecież ten system póki co nie chodzi na full gwizdek. Ostatni czas to ciągle finalne testy co i jak. Jak BSA budowało się chyba ze 3 lata i testowało wszystko po siedem razy, to były narzekania, że ile to może trwać i dlaczego nie otwierają ośrodka wcześnie. Jak Słowacy budują w tempie stachanowca wyrabiającego po 250% normy, żeby wyrobić się z budową ośrodka na czas, to też narzekania. Zasadniczo zdążyli z zaplanowanymi pracami na 16-go, w co można było wątpić patrząc jak to wyglądało jeszcze miesiąc temu. Nie wszystko na tej budowie szło z górki i jak na każdej budowie tego rozmiaru pojawiło się trochę komplikacji. Sytuacja pewnie byłaby inna gdyby mieli jeszcze miesiąc, ale go nie mają. To czy otworzą trochę więcej tras na 16-go, czy na 24-go, to naprawdę nie jest tak istotne. Ma to oczywiście jakiś tam wymiar PRowy, symboliczny, ale to nie jest istotne. Przecież ten ośrodek budowany jest na lata i będzie jeszcze służył wiele, wiele sezonów.

Co do narzekania na lance (jest tam też jednak trochę armat, choć faktem jest, że system bazuje głównie na lancach). Jesteśmy narodem 38 milionów trenerów piłkarskich, od kilku lat specjalistów od katastrof lotniczych i teraz zacznę nabierać przekonania, że jeszcze specjalistów od naśnieżania stoków narciarskich. TMR i firmy, które robiły to śnieżenie nie są amatorami i znają się na tym co robią trochę lepiej niż kilku osobom na tym forum się wydaje. Ten system nie był jakimś sennym wymysłem jakiegoś Pana Zdziska, tylko jednak dość skrupulatnych prac planistycznych. System na obecną chwilę nie jest ukończony i będzie rozbudowywany jeszcze przez kolejne dwa sezony. Na oceny przyjdzie pora jak go skończą albo chociaż jak to co jest zacznie działać na full gwizdek, ale póki co jest jednak mocno wcześnie na oceny, więc warto wrzucić na luz.

Dzięki za tą opinię.

Na szczęście halny się skończył bo nerwowość się rozchodziła aż do Warszawy. Oczywiście to nie pogoda, a TMR i BSA (która ma największe zagęszczenie armatek tradycyjnych na m2 tras w Polsce) zrobiły wam na złość i nie naśnieżyli tyle co inni, to nic że Szczyrk nie miał warunków do naśnieżania, ważne że ja mam sezonówkę i już zarezerwowałem pokoje i skoro w Warszawie spadł śnieg to niemożliwe że nie ma go w Szczyrku.

Naprawdę kupując karnet sezonowy nie braliście pod uwagę że może się coś opóźnić i będziecie musieli się zadowolić na początku sezonu ,,tylko" COS i BSA?

  • Like 8
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Spiochu napisał:

Przez ostatnie tygodnie można było przygotować warunki, które przetrwałyby halny.  Jeśli tego nie zrobiono to według mnie był to duży błąd zarówno wizerunkowy jak i ekonomiczny. 

Raptem 26 lub 27 listopada odpalono system pierwszy raz od postawienia, o jakich zmarnowanych tygodniach mówisz? 
 

Czytając dzisiaj ten wątek można odnieść wrażenie, że TMR w Szczyrku wszystko spierdoliło, nie znają się na niczym i powinni zwijać manatki, bo biznes nie wypalił. Kojarzycie, że dwa tygodnie temu skończyli budowę (pewnie nie wszędzie do końca zresztą) i dopiero szykują się do uruchomienia ośrodka?

  • Like 9
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Muszę. Co ma bliskość Śląska do warunków klimatycznych w Szczyrku. Proszę wytłumacz mi to stwierdzenie. Wiem że miasta to wyspy ciepła ale hmmm. Teraz padam na kolana. Śląsk kształtuje klimat w Beskidach to jest praca na doktora zwyczajnego. Wszystko właśnie zostało zmienione bo było odwrotnie. Pora też pisać do IMGW by podręczniki zmienili.

Czyli zdaniem podręczników, aglomeracja Śląska nie ma ŻADNEGO wpływu na klimat w Szczyrku? Czyli jakby zamiast miast była Puszcza Śląska to klimat byłby identyczny?

Nie będę się z Tobą spierał bo znasz się na tym lepiej ale wydaje mi się że nic nie musi być na odwrót.  Prawdopodobna wydaje mi się taka teza: bliskość Beskidów ma wpływ na Śląsk i bliskość Śląska ma wpływ na Beskidy.  A co w jakim stopniu to już doktorzy się wypowiedzą.

Jak już jesteśmy w temacie prac doktorskich. Są już jakieś badania wpływu naśnieżania na lokalny klimat?

 

Cytat

Raptem 26 lub 27 listopada odpalono system pierwszy raz od postawienia, o jakich zmarnowanych tygodniach mówisz? 

O wszystkich dniach z warunkami do śnieżenia w tym sezonie. Wszystko jedno czy przed czy po 27.11.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się uważnie przyjrzycie kamerom,  to nadal mamy oszczędne śnieżenie (o co osobiście się ich czepiam od początku i za co ich punktuję), nie są włączone wszystkie armatki (poniżej na zdjęciach) itp. Na Solisku (wnioskuję z pracy ratraka) jest szykowana wąska ścieżka do bramek. Ja osobiście dziękuję za tak przygotowany ośrodek narciarski na jego szumne otwarcie. W tym terminie wybieram Jurgów, Tatrzańską Łomnicę (też w zarządzie TMR) i być może Bachledovą.

Pozdrawiam

K.M.

Tu lance odpoczywają, a obok inne pracują

Bez_nazwy_2.jpg

 

Lanca pracuje, armatka odpoczywa.

Bez_nazwy_1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...