Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 23/24


surfing

Rekomendowane odpowiedzi

Już wiem, oni nas, <Hanysów>, po prostu w tej Małopolsce (Żywiecczyzna) w Szczyrku nie lubią, teraz wszystko pootwierają, łącznie z czarnymi, na ferie warszawskie, a na śląskie (tuż po, za niecałe 2 tyg.) wszystko pozamykają???
Bo jak inaczej to tłumaczyć, jak nie spiskiem???
PS. Faktycznie się myliłem, zakładałem, że nic trudnego tam nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, marekesz napisał:

Szczyrkowski - dzisiaj do 11:30 (potem opuściłem), do wszystkich wyciągów nie było w ogóle kolejek. Ewenement. Na COS takoż samo. Warunki w obu ośrodkach - rewelacja.
Widać Ci, co zazwyczaj przyjeżdżają, wystraszyli się ferii (w ostatni piątek, przed feriami, były duże kolejki), a feriowiczów widocznie mało. Więc na stokach wyraźnie zauważalne dzieci ze szczyrkowskiej jedynki i dwójki.

Ludzie na ferie rezerwują wcześniej, a w Szczyrku była WCZEŚNIEJ otwarta może 1/4 tras. Więc może nie zarezerwowali?
Co może też tłumaczyć, że stacja TERAZ stara się otworzyć jak najwięcej. Ceny też tam są porównywalnie wysokie, zwłaszcza w kasie.

Obronię ich też, że z pogodą (po świętach odwilż) było średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj przez 5 dni Istebna i Wisła. Z rana Złoty Groń. Meldujemy się chwilę po 9. Pomimo ferii na stoku pusto. Brak kolejki do wyciągu. Warunki bardzo dobre. Jedynie na górze silny wiatr na wyciągu. Od 10 pojawiły się liczne szkółki abe za bardzo nie przeszkadzały. Uczciwie pojeżdzone do 13. Wieczorem zapewne któryś z wiślańskich stoków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Małopolsce (Żywiecczyzna) w Szczyrku nie lubią

Ooo, Szczyrk jest pod "naszymi" zaborami? A to heca, nie wiedziałem. Śląsk to sprzedał Małopolsce??? Za ile poszło?

pozdrawiam

ps. Jak coś to chyba aktualna jeszcze mapa - ale już nie mam pewności ;)

Maopolska.thumb.png.a68ccef940bdd8b7a579086fbe8df0b2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marekbtl napisał:

Ooo, Szczyrk jest pod "naszymi" zaborami? A to heca, nie wiedziałem. Śląsk to sprzedał Małopolsce??? Za ile poszło?

pozdrawiam

ps. Jak coś to chyba aktualna jeszcze mapa - ale już nie mam pewności ;)

Maopolska.thumb.png.a68ccef940bdd8b7a579086fbe8df0b2.png

Zawsze był Marku 🙂 Województwa to nie regiony, Żywiec to województwo śląskie, ale historycznie to Małopolska. Obecny wojewódzki podział administracyjny ma raptem 25 lat, a historia regionów setki lat historii.

Sam tego dawniej nie wiedziałem, jak kogoś to bardziej interesuje to polecam video:

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, marekbtl napisał:

Ooo, Szczyrk jest pod "naszymi" zaborami? A to heca, nie wiedziałem. Śląsk to sprzedał Małopolsce??? Za ile poszło?

pozdrawiam

ps. Jak coś to chyba aktualna jeszcze mapa - ale już nie mam pewności ;)

Maopolska.thumb.png.a68ccef940bdd8b7a579086fbe8df0b2.png

Mapa województwa to nie to samo co granice regionów.
Cytuję z Wikipedii, aby nie było, że nie mam argumentów:

 

Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej, północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca, w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie (Małopolska).

Miasto jest położone na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m. Najniższy punkt znajduje się przy granicy z Buczkowicami, a najwyższy to szczyt Skrzycznego[2].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Mapa województwa to nie to samo co granice regionów.
Cytuję z Wikipedii, aby nie było, że nie mam argumentów:

 

Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej, północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca, w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie (Małopolska).

Miasto jest położone na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m. Najniższy punkt znajduje się przy granicy z Buczkowicami, a najwyższy to szczyt Skrzycznego[2].

I tłumaczysz to gościowi co się w Żywcu urodził na Zabłociu, a babka z dziadkiem śmigali do kościoła w strojach żywieckich, spędziłem tam kawał życia ;). Odkąd pamiętam, a trochę już żyję to Żywiec był zawsze mocno związany ze Śląskiem i praktycznie wszystko się wokół niego kręciło. Ogólnie te rejony zwane były noclegownią śląska. Ja osobiście całą podstawówkę jeździłem z Żywca do Węgierskiej Górki kopalniokami - czyli autobusami wożącymi naszych do Was do roboty na kopalniach. Na dzień dzisiejszy to chyba w Beskidach jest więcej górników niż na samym Śląsku. Wszystkie "dacze" letniskowe to w większości w posiadaniu Hanysów. Do "niedawna" jeździłem z córką na ferie w Beskidy bo w czasie małopolskich tam były totalne pustki. Małopolska bardzo jest związana z Podhalem. Może kiedyś tak było .... historycznie.

pozdrawiam

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małopolska to region, który ma wyznaczone granicę od tysiąca lat, a granicę wojewódzkie zostały wyznaczone niecałe 30 lat temu. Stąd np. Sędziszów Małopolski w wojewodztwie Podkarpackim. Nawet za PRLu Żywiec był w wojewodztwie Krakowskim. 

Edytowane przez Hextor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Mapa województwa to nie to samo co granice regionów.
Cytuję z Wikipedii, aby nie było, że nie mam argumentów:

 

Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej, północny wschód od Wisły i północny zachód od Żywca, w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie (Małopolska).

Miasto jest położone na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m. Najniższy punkt znajduje się przy granicy z Buczkowicami, a najwyższy to szczyt Skrzycznego[2].

przy ustalaniu nowych województw przed 1998 r. za AWS-UW (Buzka) przez chwilę była propozycja włączenia Żywiecczyzny do Województwa Małopolskiego, jednak zostało to oprotestowane przez lokalesów w Wiśle, Cieszynie,  itp. 

Ze względów rodzinnych stosunkowo często bywam w regionie Brennej, Wisły, Ustronia, Skoczowa. Potwierdzam, nie pasowałoby to do dzisiejszego Województwa Małopolskiego. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie.  Wisla, Ustroń Skoczow Bielsko ( ale juz nie Biala), Brenna, Istebna, Jaworzynka, Trzyniec, Karwina (dawniej Frysztad) , Jabłonkow to Ślask od conajmniej tysiąclecia...

Śląskie okresy miały też Oświęcim i Zator, zakupione dopiero za Jagiely, podobnie jak ks Siewierskie podarowane ( taka ówczesna lapówka) biskupowi krakowskiemu.... 

No ale potem 130lat w granicach  jednego państwa też zostawiło sporo zaszłości materialnych i kulturowych wspólnych dla Małopolski i Cieszyńskiego Śląska. 

Ot choćby takich:

 

Edytowane przez mig12345
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magura Małastowska, trasa urozmaicone 1400 m w lesie. We władaniu Zasady zeszła na psy, ale teraz są bardzo dobre warunki, a ludzi nie ma. U podnóża chodzi talerzyk w Małastów ie, gdzie ludzi nieco wiecej, można się rozdzielić, jeśli to urlop rodzinny. Niestety wolne krzesło, obrót z szybkim zjazdem to 12 minut. Dla feryjnych eksploratorów rodzinnych polecam... 

IMG_20240115_140352.jpg

IMG_20240115_140348.jpg

  • Like 19
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krakus81 napisał:

przy ustalaniu nowych województw przed 1998 r. za AWS-UW (Buzka) przez chwilę była propozycja włączenia Żywiecczyzny do Województwa Małopolskiego, jednak zostało to oprotestowane przez lokalesów w Wiśle, Cieszynie,  itp. 

Ze względów rodzinnych stosunkowo często bywam w regionie Brennej, Wisły, Ustronia, Skoczowa. Potwierdzam, nie pasowałoby to do dzisiejszego Województwa Małopolskiego. 

Brenna, Wisła, Ustroń, Skoczów to Śląsk Cieszyński, żadna Małopolska, żadna Żywieccyżna.
Granica regionów biegnie przez od Karkoszczonki przez Salmopol. Bielsko-Biała - miasto pół na pół, kiedyś dwie stolice powiatów w dwóch różnych regionach. Granica na rzece, blisko głównej drogi przez centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koniec fandzolenia o regionach, czy ktoś uzupełni tę listę?

 

D%C4%99bowiec.jpg

 Przy mojej sobotniej wizycie na stoku Dębowiec w Bielsku–Białej, w śląskiej części miasta, naszła mnie refleksja:

— Maciek, miejski stok to taka oczywistość i tyle korzyści, a w sumie to... prawie już takich nie ma!

 

Najpierw więc spróbuję zdefiniować miejski stok:
To stok położony dosłownie w mieście lub przy mieście. Pod słowem <miasto> nie rozumiemy miejscowości małej lub takiej, gdzie zabudowania to stricte infrastruktura narciarska i okołonarciarska. Rozumiemy miejscowość także z innym przeznaczeniem. Miastem nie jest więc np. Białka Tatrzańska. Ale już Nowy Targ – jest nim jak najbardziej. Wisła? Można podyskutować. Generalnie wyróżnikiem szczególnym są np. bloki mieszkalne, dostępność do stoku komunikacją miejską lub na piechotę przez... mieszczuchów oraz... widok na miasto (!), drogi, sklepy, domy mieszkalne. Nie będę definiował <mieszczucha>. 

— Ile mamy więc tych stoków miejskich?
— Które z nich są czynne?

Spróbuję policzyć i wskazać czynne, w tym otwarte obecnie. Ograniczę się do Polski, choć kiedyś np. w mieście Dolny Kubin funkcjonował tuż za... osiedlem (sic!) piękny stok <Kuzminovo>. Z niewiadomych przyczyn od lat nie działa:
 

1) BIELSKO-BIAŁA <DĘBOWIEC>

 

AVvXsEhOuZ3DX0q6RxaOJosm435UfODD2SCZP4s4Ma trasę o długości ok. 700 m i różnicy poziomów ok. 100 m. Stok jest oświetlony i obsługiwany przez czteroosobową kolej krzesełkową. Ma system naśnieżania całej trasy. Aktualnie stok jest czynny, co dokumentuję obok zdjęciem samego siebie.

 

2) WISŁA <SKOLNITY>

 

Stok obsługiwany krzesłem (ok. 800 m długości i ok. 200 m różnicy poziomów). Dwie trasy: 900 i 1100 m. Jak pisałem wcześniej, miałem problemy z kwalifikacją TAK/NIE. Ale jednak stok co najmniej sprawia wrażenie miejskiego: z widokiem na rynek. A Wisła to jak najbardziej miejscowość narciarska, ale z dużym centrum i nie tylko narciarska.
 

AVvXsEi3VdgzjZalUASlWRadXRU5yOgvkA08JGHx
 

 

 

3) KRYNICA <HENRYK>


Nie mam własnych zdjęć, choć kiedyś startowałem tam w zawodach, zajmując skandaliczne 11. miejsce (na ok. 100 startujących). Stok ma charakter wybitnie miejski, choć znów (sic!) Krynica–Zdrój to miejscowość narciarska, ale to już na pewno nie tylko. Stok składa się z dwóch sekcji kolei linowej (czteroosobowe krzesło) i trasy liczącej ponad 1 km łącznie.

 

O miejskim charakterze (w samym centrum miasta) decyduje też... brak parkingów. Dolna stacja jest praktycznie... tuż przy głównej drodze i budynkach przy niej.


Dalsza część tutaj:

Miejskie stoki, w każdym razie z widokiem na miasto | Twój instruktor (twojinstruktor.blogspot.com)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mig12345 napisał:

Czantoria łapie się? Jest widok na miasto (całkiem spore jak na to zestawienie) jest dojazd komunikacja publiczną pod sam stok. 

Zastanawiałem się nad Czantorią. Zadecydowało, że do centrum Ustronia daleko, ale jest tam za to stacja kolejowa pod stokiem. Jest dużo kwestii czasem mało ewidentnych. To nie prawo, gdzie wszystko jest jasne (w PL?), ale bardziej intuicja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Dobra, koniec fandzolenia o regionach, czy ktoś uzupełni tę listę?

 

D%C4%99bowiec.jpg

 Przy mojej sobotniej wizycie na stoku Dębowiec w Bielsku–Białej, w śląskiej części miasta, naszła mnie refleksja:

— Maciek, miejski stok to taka oczywistość i tyle korzyści, a w sumie to... prawie już takich nie ma!

 

Najpierw więc spróbuję zdefiniować miejski stok:
To stok położony dosłownie w mieście lub przy mieście. Pod słowem <miasto> nie rozumiemy miejscowości małej lub takiej, gdzie zabudowania to stricte infrastruktura narciarska i okołonarciarska. Rozumiemy miejscowość także z innym przeznaczeniem. Miastem nie jest więc np. Białka Tatrzańska. Ale już Nowy Targ – jest nim jak najbardziej. Wisła? Można podyskutować. Generalnie wyróżnikiem szczególnym są np. bloki mieszkalne, dostępność do stoku komunikacją miejską lub na piechotę przez... mieszczuchów oraz... widok na miasto (!), drogi, sklepy, domy mieszkalne. Nie będę definiował <mieszczucha>. 

— Ile mamy więc tych stoków miejskich?
— Które z nich są czynne?

Spróbuję policzyć i wskazać czynne, w tym otwarte obecnie. Ograniczę się do Polski, choć kiedyś np. w mieście Dolny Kubin funkcjonował tuż za... osiedlem (sic!) piękny stok <Kuzminovo>. Z niewiadomych przyczyn od lat nie działa:
 

1) BIELSKO-BIAŁA <DĘBOWIEC>

 

AVvXsEhOuZ3DX0q6RxaOJosm435UfODD2SCZP4s4Ma trasę o długości ok. 700 m i różnicy poziomów ok. 100 m. Stok jest oświetlony i obsługiwany przez czteroosobową kolej krzesełkową. Ma system naśnieżania całej trasy. Aktualnie stok jest czynny, co dokumentuję obok zdjęciem samego siebie.

 

2) WISŁA <SKOLNITY>

 

Stok obsługiwany krzesłem (ok. 800 m długości i ok. 200 m różnicy poziomów). Dwie trasy: 900 i 1100 m. Jak pisałem wcześniej, miałem problemy z kwalifikacją TAK/NIE. Ale jednak stok co najmniej sprawia wrażenie miejskiego: z widokiem na rynek. A Wisła to jak najbardziej miejscowość narciarska, ale z dużym centrum i nie tylko narciarska.
 

AVvXsEi3VdgzjZalUASlWRadXRU5yOgvkA08JGHx
 

 

 

3) KRYNICA <HENRYK>


Nie mam własnych zdjęć, choć kiedyś startowałem tam w zawodach, zajmując skandaliczne 11. miejsce (na ok. 100 startujących). Stok ma charakter wybitnie miejski, choć znów (sic!) Krynica–Zdrój to miejscowość narciarska, ale to już na pewno nie tylko. Stok składa się z dwóch sekcji kolei linowej (czteroosobowe krzesło) i trasy liczącej ponad 1 km łącznie.

 

O miejskim charakterze (w samym centrum miasta) decyduje też... brak parkingów. Dolna stacja jest praktycznie... tuż przy głównej drodze i budynkach przy niej.


Dalsza część tutaj:

Miejskie stoki, w każdym razie z widokiem na miasto | Twój instruktor (twojinstruktor.blogspot.com)

Górka Szczęśliwicka Warszawa, Zakopane ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Ludzie na ferie rezerwują wcześniej, a w Szczyrku była WCZEŚNIEJ otwarta może 1/4 tras. Więc może nie zarezerwowali?
Co może też tłumaczyć, że stacja TERAZ stara się otworzyć jak najwięcej. Ceny też tam są porównywalnie wysokie, zwłaszcza w kasie.

Obronię ich też, że z pogodą (po świętach odwilż) było średnio.

STARA się ale jak ZWYKLE im nie nie wyszło.

Szczyrkowski nadal nie otworzył żadnej godnej trasy czerwonej: 1, 7, 11 ! Kiepski ośrodek.

Co znany ikonka I przy trasie na stronie szczyrkowskiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po pracy  udało mi się odwiedzić stacje  Skolnity w Wiśle- trzeba zacząć wykorzystywać promocyjne karnety 😉 czynna trasa niebieska, jazda na okrągło, w drugiej części dnia zaczął padać śnieg, z racji nachylenia trasy większych odsypow brak. 

W ciągu trwania jazdy wieczornej rozpoczęli rozprowadzanie śniegu na czerwonej trasie, pewnie ją otworzą lada dzień. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Zastanawiałem się nad Czantorią. Zadecydowało, że do centrum Ustronia daleko, ale jest tam za to stacja kolejowa pod stokiem. Jest dużo kwestii czasem mało ewidentnych. To nie prawo, gdzie wszystko jest jasne (w PL?), ale bardziej intuicja.

Tak daleko do centrum jak Debowiec do centrum Bielska... a moze bliżej... ;-))

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadkość - bo stok wewnątrz miasta. Cieszyn - Cieślarówka. 150m, nad stokiem osiedle, pod stokiem szpital. Wyciąg zdemontowany chyba w 2020, ale nie pamiętam kiedy działał ostatni raz. Dla dzieciaków w mieście to był zimowy rarytas. Co jakiś czas pojawiają się próby reaktywacji, ale są bardzo nieśmiałe.

image.png.fe18ced5c2a364b853a1dd20f880e72b.png

image.png.7452022591d37f582dad3e5c852759a1.png

 

Edytowane przez marekesz
  • Like 4
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...