Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Ratrak napisał:

Ech, to ja chyba sensu startu do Szczyrku nie widzę. Myślałem, by jechać autem i na miejscu poruszać się autobusami tak jak robiłem, gdy byłem tam jeszcze w orczykowych czasach. Ale cóż z tego, skoro skibus też stoi w korku :(.

Wygląda na to, że sens ma jedynie nocleg w Wiśle i przejazd przez Biały Krzyż, ale tutaj z kolei problem w wiekowym samochodzie bez bajerów typu ABS i ESP 😅.

Na Białym Krzyżu jest jeszcze jeden problem z niedoświadczonymi kierowcami, którzy po zatrzymaniu samochodu na podjeździe nie potrafią już ruszyc i tworzy sie kolejny korek. Skibusom w Szczyrku brakuje hubów przesiadkowych przed Szczyrkiem, w drodze na Chopok jest takich kilka i tam sie zostawia samochód.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, fredek321 napisał:

Nie jesteśmy kolegami, to po pierwsze. 30 linii skibusów nie rozwiąże problemu bo Polak, w Polsce musi dojechać samochodem pod sam wyciąg, to po drugie, a po trzecie i najważniejsze jaki narciarz, taki kierowca co widać słychać i czuć.

Tu nie chodzi o ilość linii. W Szczyrku skibus też dojeżdża pod sam wyciąg, tylko problem jest inny. Zbyt rzadko umieszczone przystanki. Skibus powinien zatrzymywać się co 200-300 metrów tak by prawie każdy miał blisko do Skibusa. W innym przypadku jeśli ma iść z całym tabunem, 800 metrów na przystanek to taki klient wybierze własne auto.

Ja sam jak szukam noclegu w Szczyrku to albo przy wyciągu albo przy samym przystanku Skibusa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, ptk89 napisał:

Tu nie chodzi o ilość linii. W Szczyrku skibus też dojeżdża pod sam wyciąg, tylko problem jest inny. Zbyt rzadko umieszczone przystanki. Skibus powinien zatrzymywać się co 200-300 metrów tak by prawie każdy miał blisko do Skibusa. W innym przypadku jeśli ma iść z całym tabunem, 800 metrów na przystanek to taki klient wybierze własne auto.

Ja sam jak szukam noclegu w Szczyrku to albo przy wyciągu albo przy samym przystanku Skibusa.

To oczywiste. Jednak w Szczyrku problemem nie są "stali" goście. Problemem jest dojazd "jednodniowych" gości. Uważam, że nawet zbudowanie parkingu na 2000 samochodów przed Szczyrkiem, nie rozwiąże problemu, bo Polak, w Polsce musie jechać swoim samochodem do końca.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ptk89 napisał:

Tu nie chodzi o ilość linii. W Szczyrku skibus też dojeżdża pod sam wyciąg, tylko problem jest inny. Zbyt rzadko umieszczone przystanki. Skibus powinien zatrzymywać się co 200-300 metrów tak by prawie każdy miał blisko do Skibusa. W innym przypadku jeśli ma iść z całym tabunem, 800 metrów na przystanek to taki klient wybierze własne auto.

Ja sam jak szukam noclegu w Szczyrku to albo przy wyciągu albo przy samym przystanku Skibusa.

Zgadza się, do ta komunikacja publiczna eliminuje korki i smog spowodowany spalinami stojących w korku samochodów. Transport w Szczyrku jest na razie na poziomie dość prymitywnym dlatego nie można dojechać pod wyciągi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fredek321 napisał:

To oczywiste. Jednak w Szczyrku problemem nie są "stali" goście. Problemem jest dojazd "jednodniowych" gości. Uważam, że nawet zbudowanie parkingu na 2000 samochodów przed Szczyrkiem, nie rozwiąże problemu, bo Polak, w Polsce musie jechać swoim samochodem do końca.

Głupi zawsze wie lepiej, myślisz ze Polacy różnią sie w tym względzie od innych nacji? Włosi sa jeszcze gorsi, ale jak maja wygodny, darmowy wybór, to decyzja jest prosta, większość wybiera darmowy, szybki, skuteczny transport publiczny. Powiem więcej, wiesz, ze w Val di Sole regularnie bazuje nie mniej niż 1000 Polaków i jeżdżą skibusami a nie samochodami?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fredek321 napisał:

To oczywiste. Jednak w Szczyrku problemem nie są "stali" goście. Problemem jest dojazd "jednodniowych" gości. Uważam, że nawet zbudowanie parkingu na 2000 samochodów przed Szczyrkiem, nie rozwiąże problemu, bo Polak, w Polsce musie jechać swoim samochodem do końca.

Od czegoś trzeba zacząć. Ja bym właśnie próbował "wymusić" na stałych gościach całkowite zaparkowanie pojazdów na posesjach noclegowych. Tak się stanie jeśli skibus będzie zatrzymywał się "pod nosem". Ja wtedy widzę same korzyści, bo ktoś za darmo zawozi mnie pod wyciąg i mogę sobie też spokojnie strzelić jakieś piwko w barze :)

Częstsze przystanki to moim zdaniem konieczne minimum na ten moment. Potem zbadać co i jak się zmieniło w kwestii zakorkowania Szczyrku i ewentualnie myśleć dalej. Nie mam wiedzy na temat możliwości ograniczania ruchu na takiej drodze jaka prowadzi przez Szczyrk, ale być może trzeba cisnąć najwyższe władze by nadać tej drodze specjalne uprawnienia w okresie styczeń-luty by wjeżdżać tylko z jakaś "przepustką". Takie przepustki wydawały by władze miasta oraz właściciele noclegów dla swoich gości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ptk89 napisał:

Ja bym właśnie próbował "wymusić" na stałych gościach całkowite zaparkowanie pojazdów na posesjach noclegowych.

 

2 minuty temu, ptk89 napisał:

Takie przepustki wydawały by władze miasta oraz właściciele noclegów dla swoich gości.

To jest rozwiązanie, tylko droga jest wojewódzka, przelotowa i nie ma stosownych aktów prawnych i nie będzie chęci wśród decydentów i ...... . Czy można zdobyć/stracić głosy takim ruchem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowita racje, zakazy nie sa konieczne, wystarczy wygoda i ekonomia, w dodatku jadąc skibusem można z czystym sumieniem wypić grzańca na stoku. Tutaj zdjęcie poglądowe, dwa sąsiednie przystanki w różnych kierunkach a 50 m. dalej kolejny przystanek tuż pod oknem hotelowego pokoju, dodam, ze jazda tam autobusem to nie lada sztuka, Szczyrk nie ma tak wąskich uliczek ;).

EABCC549-0B8D-47AD-8AAA-14B8604AC0E0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Sariensis said:

Głupi zawsze wie lepiej, myślisz ze Polacy różnią sie w tym względzie od innych nacji? Włosi sa jeszcze górski, ale jak maja wygodny, darmowy wybór, to decyzja jest prosta, większość wybiera darmowy, szybki, skuteczny transport publiczny. Powiem więcej, wiesz, ze w Val di Sole regularnie bazuje nie mniej niż 1000 Polaków i jeżdżą skibusami a nie samochodami?

Kolego nie możesz zrozumieć, że problemem transportu w Szczyrku jest ~5mln aglomeracja śląska w zasięgu 1-1,5h drogi i tacy ludzie jadący na jeden dzień nie zostawią samochodów przed Szczyrkiem. Transport skibusem nie jest żadną wygodą z punku widzenia kogoś kto jedzie ze śląska pod wyciąg i nie ma ochoty na przesiadkę 8km przed gondolą i tego żadne zaklęcia nie zmienią...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ptk89 napisał:

Od czegoś trzeba zacząć. Ja bym właśnie próbował "wymusić" na stałych gościach całkowite zaparkowanie pojazdów na posesjach noclegowych. Tak się stanie jeśli skibus będzie zatrzymywał się "pod nosem". Ja wtedy widzę same korzyści, bo ktoś za darmo zawozi mnie pod wyciąg i mogę sobie też spokojnie strzelić jakieś piwko w barze :)

Częstsze przystanki to moim zdaniem konieczne minimum na ten moment. Potem zbadać co i jak się zmieniło w kwestii zakorkowania Szczyrku i ewentualnie myśleć dalej. Nie mam wiedzy na temat możliwości ograniczania ruchu na takiej drodze jaka prowadzi przez Szczyrk, ale być może trzeba cisnąć najwyższe władze by nadać tej drodze specjalne uprawnienia w okresie styczeń-luty by wjeżdżać tylko z jakaś "przepustką". Takie przepustki wydawały by władze miasta oraz właściciele noclegów dla swoich gości.

Częstsze przystanki nie rozwiążą problemu, jeżeli nie zwiększy się częstotliwość kursowania skibusow. W tym roku jeszcze nie korzystałem, ale w ubiegłym skibus ruszający z Soliska był tak zapełniony, że po drodze nie było możliwości by dało się dosiąść. Luźniej robiło się dopiero przy COS

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zipp1001 napisał:

Kolego nie możesz zrozumieć, że problemem transportu w Szczyrku jest ~5mln aglomeracja śląska w zasięgu 1-1,5h drogi i tacy ludzie jadący na jeden dzień nie zostawią samochodów przed Szczyrkiem. Transport skibusem nie jest żadną wygodą z punku widzenia kogoś kto jedzie ze śląska pod wyciąg i nie ma ochoty na przesiadkę 8km przed gondolą i tego żadne zaklęcia nie zmienią...

Podaj powody dla których ludzie nie zostawią samochodu przed Szczyrkiem w celu przesiadki na skibus? Tylko ułomny człowiek by się upierał, że musi dojechać swoim autem pod wyciąg, kiedy pod nos stawiają mu skibus i dojazd nim będzie trwał tyle samo co autem.

PS. Skibus z parkingu pod Szczyrkiem to powinna być osobna linia, która ma tylko przystanki końcowe Parking-Gondola. Bez zatrzymywania po drodze. Tak by klienci dojechali tak samo szybko jak własnym autem.

Edytowane przez ptk89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zipp1001 napisał:

Kolego nie możesz zrozumieć, że problemem transportu w Szczyrku jest ~5mln aglomeracja śląska w zasięgu 1-1,5h drogi i tacy ludzie jadący na jeden dzień nie zostawią samochodów przed Szczyrkiem. Transport skibusem nie jest żadną wygodą z punku widzenia kogoś kto jedzie ze śląska pod wyciąg i nie ma ochoty na przesiadkę 8km przed gondolą i tego żadne zaklęcia nie zmienią...

Problemem jest brak organizacji transportu zbiorowego a nie 5 mln. ludzi, jesteś specem od transportu zbiorowego? Brałeś kiedykolwiek udział w InnoTrans w Berlinie lub innej światowej konferencji dotyczącej tych zagadnień? W zeszłym roku mieliśmy światowa konferencję dotycząca transport za 0 zł w Żorach, które leżą w tej aglomeracji, gościliśmy delegatów z całego Świata, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji nt. innowacyjnych Żorskich rozwiązań, oczywiście w KZK GOP nie jest zainteresowane takimi fantastycznymi, przyjaznymi rozwiązaniami, jak myślisz dlaczego? Skibus to za mało, rzek kolei roweńz jest potrzeby i to sie dziej, konieczne sa rozwiązania systemowe, a na razie mamy w Szczyrku pospolite ruszenie bez planowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fredek321 napisał:

Trudno jest je zdefiniować, ale są podobne do jazdy na Sylwestra do Zakopanego.

Bardzo inteligentna i konstruktywna odpowiedz na poziomie żula z baru piwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, ptk89 said:

Podaj powody dla których ludzie nie zostawią samochodu przed Szczyrkiem w celu przesiadki na skibus? Tylko ułomny człowiek by się upierał, że musi dojechać swoim autem pod wyciąg, kiedy pod nos stawiają mu skibus i dojazd nim będzie trwał tyle samo co autem.

To jest naturalny wybór: przesiadka do skibusa nawet jeśli czeka na ciebie(pobożne życzenie)  to dodatkowy narzut czasowy i utrudnienie w dodarciu do celu.

Musisz zabrać ze sobą wszystkie rzeczy które normalnie masz pod ręką w aucie na parkingu pod gondolą. Wracając na ten parking pod Szczyrkiem jesteś cały czas w ekwipunku narciarskim i nartami w ręce. Jaka to ma być wygoda w stosunku do samochodu stojącego na parkingu pod wyciągiem?

Pewnie, że byłoby fajnie jak by wszyscy byli mądrzy i bogaci ale rzeczywistość jest jaką każdy co dzień widzi...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie jeszcze powiedzieć, że się znowu kogoś/czegoś czepiam i hejtuje, ale chyba można postawić pytanie "Co władze Szczyrku zrobiły przez 3 lata w kwestii rozkorkowania miasta?"

Mi przychodzi do głowy tylko uruchomienie skibusów, do tego i tak nieudolne. To, że powinny jeździć częściej i mieć częstsze przystanki można już było wywnioskować po poprzednim sezonie. Do tego w godzinach szczytowych np. 18 i 21 kiedy zaczyna/kończy się jazda wieczorna powinni podjeżdżać od razu po dwa skibusy. Jakoś nie widzę by wprowadzono jakieś modyfikacje w działaniu skibusów na ten sezon. Mieszkańcy powinni być chyba mocno zirytowani na działania włodarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ptk89 napisał:

Podaj powody dla których ludzie nie zostawią samochodu przed Szczyrkiem w celu przesiadki na skibus? Tylko ułomny człowiek by się upierał, że musi dojechać swoim autem pod wyciąg, kiedy pod nos stawiają mu skibus i dojazd nim będzie trwał tyle samo co autem.

PS. Skibus z parkingu pod Szczyrkiem to powinna być osobna linia, która ma tylko przystanki końcowe Parking-Gondola. Bez zatrzymywania po drodze. Tak by klienci dojechali tak samo szybko jak własnym autem.

Szczerze widzę kilka powodów (na przykładzie z życia moich bliskich):

-Autem do samego końca wygodniej.

-"Po co mam się tłuc nie wygodnym busem(pociągiem/wstaw inne) jak mogę podjechać wygodnie autem" nawet jeśli autem jest dłużej.

-Blisko do bagażu z auta.

I jeszcze z 2/3 powody by się znalazły. Szczerze bez wprowadzenia jakiegoś częściowego zakazu wjazdu do szczyrku w okresie zimowy się raczej nie obejdzie. 

  • Like 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zipp1001 napisał:

To jest naturalny wybór: przesiadka do skibusa nawet jeśli czeka na ciebie(pobożne życzenie)  to dodatkowy narzut czasowy i utrudnienie w dodarciu do celu.

Musisz zabrać ze sobą wszystkie rzeczy które normalnie masz pod ręką w aucie na parkingu pod gondolą. Wracając na ten parking pod Szczyrkiem jesteś cały czas w ekwipunku narciarskim i nartami w ręce. Jaka to ma być wygoda w stosunku do samochodu stojącego na parkingu pod wyciągiem?

Pewnie, że byłoby fajnie jak by wszyscy byli mądrzy i bogaci ale rzeczywistość jest jaką każdy co dzień widzi...

Nie musisz zaberac sprzętu, możesz skorzystać z szafek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Sariensis said:

Nie musisz zaberac sprzętu, możesz skorzystać z szafek.

jeśli przyjeżdżasz na jeden dzień (a o tym cały czas wałkuje) to chyba jednak nie bardzo

Siedząc nawet stacjonarnie przez tydzień w jednym miejscu (i jeżdżąc wtedy oczywiście skibusami) zawsze zabieram sprzęt ze sobą - nie wyobrażam sobie jazdy w następny dzień bez przygotowania nart..

Edytowane przez zipp1001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zipp1001 napisał:

To jest naturalny wybór: przesiadka do skibusa nawet jeśli czeka na ciebie(pobożne życzenie)  to dodatkowy narzut czasowy i utrudnienie w dodarciu do celu.

Musisz zabrać ze sobą wszystkie rzeczy które normalnie masz pod ręką w aucie na parkingu pod gondolą. Wracając na ten parking pod Szczyrkiem jesteś cały czas w ekwipunku narciarskim i nartami w ręce. Jaka to ma być wygoda w stosunku do samochodu stojącego na parkingu pod wyciągiem?

Pewnie, że byłoby fajnie jak by wszyscy byli mądrzy i bogaci ale rzeczywistość jest jaką każdy co dzień widzi...

Walisz ogólnikami.
Narzut czasowy powiadasz? Jaki 5-10 minut? To niech stoją debile w korku przez 1,5h jak im nie odpowiada poczekanie 10 minut na skibusa.
Utrudnienie w dotarciu do celu? Konkretnie jakie? To, że trzeba przełożyć narty z bagażnika do busa? I tak je musisz wyjąć z auta, więc bierzesz w łapę, wsiadasz do busa, wysiadasz pod gondolą i heja do kolejki. Nie widzę tu więcej "akcji" do wykonania niż w przypadku dojazdu autem.

Prywatnie od siebie dodam, że trochę rozumiem Twoje obawy, gdyż w mojej ocenie Ślązacy to najbardziej upierdliwa grupa w Polsce. Do tego bardzo roszczeniowa, porywcza, wulgarna. Wynika to z moich obserwacji klientów, których obsługuję w całym kraju.

  • Like 3
  • Downvote 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, zipp1001 napisał:

jeśli przyjeżdżasz na jeden dzień (a o tym cały czas wałkuje) to chyba jednak nie bardzo

To jest pewien problem, ale tylko do czasu gdy sie okaże, ze skibusem jest szybciej i wygodniej. To działa w innych stacjach i w Szczyrku tez sie może sprawdzić, oczywiście infrastrukturę drogowa rownież należy zmodernizować, w tym roweniz drogi i przystanki kolejowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ptk89 napisał:

Walisz ogólnikami.
Narzut czasowy powiadasz? Jaki 5-10 minut? To niech stoją debile w korku przez 1,5h jak im nie odpowiada poczekanie 10 minut na skibusa.
Utrudnienie w dotarciu do celu? Konkretnie jakie? To, że trzeba przełożyć narty z bagażnika do busa? I tak je musisz wyjąć z auta, więc bierzesz w łapę, wsiadasz do busa, wysiadasz pod gondolą i heja do kolejki. Nie widzę tu więcej "akcji" do wykonania niż w przypadku dojazdu autem.

Prywatnie od siebie dodam, że trochę rozumiem Twoje obawy, gdyż w mojej ocenie Ślązacy to najbardziej upierdliwa grupa w Polsce. Do tego bardzo roszczeniowa, porywcza, wulgarna. Wynika to z moich obserwacji klientów, których obsługuję w całym kraju.

Jest nawet szybciej, a dlaczego, ponieważ skibusy prowadzą kierowcy doskonale znający górskie drogi, w związku z czym bardzo szybko poruszają sie po tych serpentynach, czasem aż ciarki po plecach przechodzą, gdy sie widzi co górale wyprawiaja z tymi autobusami.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mieszają się dwie inne kwestie.

Pierwsza, to transport w obrębie Szczyrku. Czyli przemieszczenie się z hotelu / wyciągu  - pod inny wyciąg. I to teoretycznie jest do opanowania gęściejszą siecią przystanków, większą częstotliwością autobusów etc.

Druga -to dojazdy z zewnątrz. Barierą nie do pokonania jest geografia i układ drogowy. W obecnym stanie nie da się uniknąć korków w weekend, tak jak w większości alpejskich dolin w soboty w godzinach porannych. Tam, mimo świetnie rozwiązanej logistyki skibusowej - jak się wpakujesz rano w korek, to też możesz kilka godzin jechać parędziesiąt  km....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...