Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wróciła zima.

O 14 uznałem się za pokonanego.

Na Równej Hali była taka zadyyyyyyyma że nie powstydzili by się jej najtrwalsi kibole.

Funitiela próbowali odpalić ,ale poruszał się z prędkością skiturowca. i schowali zabawkę.

Na łukową nie miałem odwagi wjeżdżać tym wolnym krzesłem.

Testowałem swój nowy nabytek ,porównując go ze starym supershape magnum z rocznika 2017-18 z nówką 2019-20.

Ogólnie wrażenia tak bym podsumował.

To ja taniec dwoma doskonale tańczącymi kobietami, z każdą moc doznań ,ale inaczej.

I teraz mam problem bo zostałem bigamistą. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część,

 

widzę, że wątek dosyć mocno aktywny. Dużo świeżych informacji. Wybieram się pojutrze na dwa dni środa/ czwartek (19-20.01) na Chopok. Będę tam pierwszy raz. Jeśli możecie dajcie pare przydatnych wskazówek, które pozwolą zaoszczędzić trochę czasu na początku.

1. Na które trasy najlepiej się od razu kierować, żeby nie tracić czasu na nieciekawe rejony? Regularnie jeżdżę na Kasprowym, więc żadna trasa mi nie straszna.

2. W którym miejscu najlepiej zostawić samochód, czy jest duży wybór parkingów? Z którego parkingu będzie najbliżej do najlepszych wyciągów? 

3. Czy droga do wyciągów jest asfaltowa/ odśnieżana? Dojadę bez problemu bez 4x4 czy łańcuchów?

4. Którą drogę najlepiej wybrać jadąc z Krakowa, żeby nie wpakować się w jakieś zaśnieżone trasy? Przez Chyżne i prosto na Liptowski?  Czy może lekko okrężna droga przez Ruzomberok? Jakie warunki panują tam aktualnie na drogach? 

4. Skipassy lepiej brać online czy na miejscu za gotówkę? Jak to wychodzi najkorzystniej? Rzeczywiście, aż taka różnica przy płatności online? 

5. Jak z dostępnością jedzenia/ napoji na górze w czasach Covida? Restauracje czy knajpki przy trasach są normalnie otwarte czy lepiej zapakować się w jakiś prowiant, żeby potem nie błądzić? 

 

 

Pytań może trochę dużo, ale z uwagi na to, że pierwszego dnia będę miał max 3/4h jazdy nie chciałbym stracić niepotrzebnie czasu na pierdoły. Dzięki z góry za każdą cenną uwagę/ radę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Aryan napisał:

1. Na które trasy najlepiej się od razu kierować, żeby nie tracić czasu na nieciekawe rejony? Regularnie jeżdżę na Kasprowym, więc żadna trasa mi nie straszna.

2. W którym miejscu najlepiej zostawić samochód, czy jest duży wybór parkingów? Z którego parkingu będzie najbliżej do najlepszych wyciągów? 

3. Czy droga do wyciągów jest asfaltowa/ odśnieżana? Dojadę bez problemu bez 4x4 czy łańcuchów?

4. Którą drogę najlepiej wybrać jadąc z Krakowa, żeby nie wpakować się w jakieś zaśnieżone trasy? Przez Chyżne i prosto na Liptowski?  Czy może lekko okrężna droga przez Ruzomberok? Jakie warunki panują tam aktualnie na drogach? 

4. Skipassy lepiej brać online czy na miejscu za gotówkę? Jak to wychodzi najkorzystniej? Rzeczywiście, aż taka różnica przy płatności online? 

5. Jak z dostępnością jedzenia/ napoji na górze w czasach Covida? Restauracje czy knajpki przy trasach są normalnie otwarte czy lepiej zapakować się w jakiś prowiant, żeby potem nie błądzić? 

 

To może ja spróbuję w miarę swojej najlepszej wiedzy.

1 i 2. Parkuj na Lucky albo Zahradky. Stamtąd w miarę szybko dostaniesz się na szczyt i możesz zwiedzać ośrodek. Ambitniejsze trasy są co prawda po drugiej stronie góry czyli na południu ale tam nie opłaca się przebijać jadąc od Krakowa. Zresztą po północnej stronie też jest po czym jeździć.

3 i 4. W środę nie zapowiadają żadnego armegedonu śnieżnego więc jedź przez Chyżne na Liptowski. Normalna asfaltowa dobra droga chyba standardu krajówki na SK. Z Liptowskiego do Jasnej jest zwykła odśnieżana asfaltówka, nawet w śnieżyce powinieneś bez problemu dojechać. 

5. Karnety zdecydowanie on line. Taniej.

6. W tym roku nie byłem jeszcze na Chopoku ale byłem wczoraj w Bachledovej i knajpy normalnie otwarte z fikcyjnymi obostrzeniami. Czyli podobnie jak u nas. Jednak teoretycznie są otwarte tylko dla zaszczepionych. Zresztą bez szczepienia nie kupisz karnetu.

Edytowane przez tresor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkoviská (jasna.sk)

Parkingi są płatne!

gopass.sk   od  34-43e  (   na  Moltallerze jest  taniej niz w jasnej na Chopoku;))

 

Z  każdego  jest  w miarę blisko.P3/P4  Zahradki i Lucky potem w górę  B8-B1-B7 lubB2-A1 , południową część zostaw, chyba ze  na północnej będzie tłum. Trasy 1/11  no i  raz turystycznie 5 z  samej góry;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Aryan napisał:

1. Na które trasy najlepiej się od razu kierować, żeby nie tracić czasu na nieciekawe rejony? Regularnie jeżdżę na Kasprowym, więc żadna trasa mi nie straszna.

2. W którym miejscu najlepiej zostawić samochód, czy jest duży wybór parkingów? Z którego parkingu będzie najbliżej do najlepszych wyciągów? 

3. Czy droga do wyciągów jest asfaltowa/ odśnieżana? Dojadę bez problemu bez 4x4 czy łańcuchów?

 

Tras (zwłaszcza teraz) nie jest otwartych wcale tak wiele jak to wynika z mapki, więc bez problemu objedziesz wszystkie ciekawsze, niezależnie gdzie zaparkujesz. Ja zwykle parkowałem w samej Jasnej, na wielkim parkingu przed hotelem Grand, bo ten w Zahradkach był nie dość że płatny, to jeszcze malutki, poza tym chcący tam zaparkować blokowali cały ruch samochodowy. Ewentualnie zostaje ogromny parking na Luczkach, gdyby zabrakło miejsc wyżej. Z każdego jest w miarę blisko do wyciągów. Droga jest oczywiście asfaltowa, odśnieżana i posypywana - to normalna droga m.in. dla autobusów.

Trasy... w większości trudne (co pewnie Cię ucieszy). Po południowej stronie czynne są teraz tylko 2 zjazdy na sam dół: kombinacja tras 35+33 oraz 33a+31.

Po stronie północnej dwie trasy przy dłuższej kanapie w Zahradkach (5, 11) i dwie przy krótszej (1a, 12). Do tego 1-ka wzdłuż głównej gondoli - czyli razem 7 tras, chyba że interesuje Cię też płaska 10-tka. Reszta to wąskie łączniki. Wszystkie trasy objedziesz dość szybko, bo wyciągi to nie wolne krzesła jak na Kasprowym, tylko w większości nowoczesne kanapy/gondole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w niedziele o godzinie otwarcia ośrodka spokojnie można było zaparkować w pierwszych rzędach na najwyższych parkingach. Certyfikaty sprawdzają przed pierwszym wejściem na wyciąg. W gondoli maseczka FPP-2 mocno tego pilnują, komin /buff/bawełniana maseczka nie przechodzi. Do zakwaterowania wymagany negatywny wynik testu ( widziałem punkt testów przy kasach ). W restauracjach zasady takie jak u nas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj.

Idealnie sprawdziło się powiedzenie , lepsze wrogiem dobrego.

Rano nie wiedzieć czemu jechały  3 ratraki w  rzędzie i  "podrawiały" przygotowane wieczorem  trasy.

Efekt wiadomy ...

Niby dobrze bo zrobiło się "przyjaźnie" a tak naprawdę było bardzo niepewnie,na pewno nic dobrego na sztywne narty.

Nalepiej było na Petrze tam nic nie "poprawiali".

Dzień ogólnie udany bo na nartach.

Nasuwa mi się jeszcze jedna reflekja zawsze warto mieć ze sobą pare  wariantu sprzętu i dobierać w zależności od sytuacji na stoku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Chopok pokazał swoje prawdziwe oblicze . Było wszystko – sztruks, brak kolejek do wyciągów i przebijające się słońce na południu, ale też nasilające się z każdą godziną podmuchy (o 14 zatrzymano gondoli na szczyt – o 15 był jedynie wjazd awaryjny) oraz opady śniegu które przed 15 zamieniły się w armagedon. Ostatni zjazd z Rovnej Holi do Lucek to była walka z ostrym śniegiem uderzającym w twarz spokojnie z 80 km/h. Trudno to było ustać nie mowiąc o jechaniu po tej płaskiej trasie. Widoczność również zerowa – szczególnie dla dzieci na trasie to była masakra.

Ale do rzeczy – trasy są obecnie w doskonałym stanie. Twarde, ale nie lodowe. Trzymają klasę praktycznie do końca – sprzyja temu na pewno umiarkowana liczba narciarzy. Wczoraj serce skradała przede wszystkim czarno-czerwona 33 – wystarczyło zjechac 200 metrów od szczytu (gdzie wiatr i sporo świeżego śniegu utrudniało jazdę), żeby rozkoszować się ponad 4 kilometrowym zjazdem. Praktycznie bez innych narciarzy na horyzoncie. Na dole czekała gondola bez kolejek, a przy lekkim szczęściu nawet do użytku osobistego :)

Po 3h jazdy na południu wróciliśmy na północ (znaliśmy prognozy wskazujące, że wiatr ma się nasilić. Tutaj w świetnym stanie były też 1,11 i 12 oraz niebieska 5 (najbardziej jednak zatłoczona) – na trasach były niewielkie odsypy i świeży śnieg, który sypał lekko od rana. Podłoże było jednak optymalnie twarde i umożliwiało szybką jazdę bez większych turbulencji.

Podsumowując – Chopok w srodku tygodnia jest doskonały i żaden ośrodek w okolicy nie ma nawet startu. A patrząc na to, że od wczoraj spadło już killadziesiat centymetrów świeżego śniegu można spodziewac się, że lada moment pojawią się możliwości do jazdy poza trasami. Wczoraj pod tym względem było bardzo słabo. 

P.S. Koło 15 przez Słowację przetoczył się pogodowy armagedon – w Jasnej to była tylko śnieżyca i wiatr, ale w dolinie to był również marznący deszcz i szklanka, która zaskoczyłą drogowców. W efekcie z Liptowskiego do Rużemeberoka jechaliśmy godzinę (stara drogą), a droga Rużemberok-Dolny Kubin zafundowała nam prawie 3h korek na przełęcz – trudno powiedzieć co się działo, ale prawodopobnie tiry zablokowały przejazd – pracowały solarki, ale zajeło to wieki zanim droga została udrożniona. W taki sposób w środku tygodnia wracaliśmy z Chopoka do Krakowa 6h.

 

WhatsApp Image 2022-01-20 at 18.04.32.jpeg

WhatsApp Image 2022-01-20 at 18.04.25.jpeg

WhatsApp Image 2022-01-20 at 18.04.21.jpeg

IMG_20220120_152414025.jpg

IMG_20220120_110552145.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kojoteq napisał:

Wczorajszy Chopok pokazał swoje prawdziwe oblicze . Było wszystko – sztruks, brak kolejek do wyciągów i przebijające się słońce na południu, ale też nasilające się z każdą godziną podmuchy (o 14 zatrzymano gondoli na szczyt – o 15 był jedynie wjazd awaryjny) oraz opady śniegu które przed 15 zamieniły się w armagedon. Ostatni zjazd z Rovnej Holi do Lucek to była walka z ostrym śniegiem uderzającym w twarz spokojnie z 80 km/h. Trudno to było ustać nie mowiąc o jechaniu po tej płaskiej trasie. Widoczność również zerowa – szczególnie dla dzieci na trasie to była masakra.

Chopok w pigułce, będzie co wspominać :)  Dobrze że nie utknęliście na południu. Powrót samochodem wyjątkowo długi, ja najdłużej  do Bielska wracałem 4 godz. (norma to 2,5h)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2022 o 22:33, toppaner napisał:

Chopkiem to jest tak .

Gdyby po zakrywać słowackie napisy to czasami( z naciskiem na czasami ,to może być po alpejsku ,a na pewno cenowo to już tak jest) jednak doświadczenie i realia są nie co inne.

I to był właśnie taki dzień.

Ps.

Za każdym razem gdy się zastanawiam czy kupić na następny sezon "chytrą sezonke"to przypominam sobie takie dni.

IMG-20220124-WA0016.jpg

IMG-20220124-WA0014.jpg

IMG-20220124-WA0010.jpg

IMG-20220124-WA0011.jpg

IMG-20220124-WA0012.jpg

IMG-20220124-WA0008.jpg

IMG-20220124-WA0006.jpg

IMG-20220124-WA0007.jpg

IMG-20220124-WA0005.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanie do znawców okolic Liptovskiego Mikulasa i Jasnej - czy w okolicy są jakieś mniejsze ośrodki lub pojedyncze wyciągi, gdzie można wysłać początkujących narciarzy? Słabo kalkuluje się kupowanie skipassu na Chopok dla osób, które poślizgają się 2-3h w ciągu dnia.

Na google widzę Ski Opalisko - ktoś może się wypowiedzieć o tym miejscu? Gdzie ewentualnie jeszcze warto pojechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pan_banan W Pavcinej Lehocie jest nieduża stacja narciarska, główny stok stromy czarno-czerwony ale w dolnej części na mapie są jeszcze jakieś krótsze orczyki.

FUN PARK Žiarce
img.cgi_mapa.jpg.7f8951b0153c01144d879b72c44c0ec5.jpg

https://www.visitliptov.sk/pl/ciekawostka/fun-park-ziarce-pavcina-lehota/

https://www.google.com/maps/place/FUN+PARK+Ziarce/@49.0264579,19.560348,1812m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47159e48d62e1a09:0x7a5513370af08e48!8m2!3d49.025412!4d19.561496

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę jak cały Chopok był zamknięty to w Ziarcach kilka osób jeździło na tym krótkim talerzyku. 11 euro za 2h z tego co kojarzę. Ale wczoraj jak rzuciłem okiem to wydawało mi się, że nikogo tam nie było... Kolega w podobnej sytuacji uczy dwie córki jeździć i zjadą dwa razy 14-nastką a płacą za caly dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.travelguide.sk/pol/liptovsky-mikulas/atrakcje-turystyczne/?lfCategoryAttractions=10

Tutaj ściąga ze stacjami w pobliżu Liptowskiego. Żadnej nie przetestowałem, więc nie wiem czy ma to sens?

A co do Chopoka, to może warto wysłać tych uczących się tylko na jazdę wieczorną na Biela Put? Trasa idealna do ślizgania się dla początkujących, otwarte 3 godziny, no i wychodzi dwa razy taniej niż całodniowy karnet. Co prawda nadal tanio nie jest, ale zawsze jakaś oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Rozważałem jeszcze dojeżdżanie do Ruzomberok, znalazłem tam https://www.skipark.sk/

Skipass dla dorosłego na 4h to 25€ więc do przeżycia. 
 

Niestety prognozy na przyszły tydzień są bardzo słabe (najpierw bardzo duży opad śniegu, potem drastyczna zmiana, temperatura na plusie i deszcz), więc możliwe, że nic z przetestowania tych okolic nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pan_banan napisał:

Dziękuję za podpowiedzi. Rozważałem jeszcze dojeżdżanie do Ruzomberok, znalazłem tam https://www.skipark.sk/

Skipass dla dorosłego na 4h to 25€ więc do przeżycia. 
 

Niestety prognozy na przyszły tydzień są bardzo słabe (najpierw bardzo duży opad śniegu, potem drastyczna zmiana, temperatura na plusie i deszcz), więc możliwe, że nic z przetestowania tych okolic nie wyjdzie.

Jak już rozważasz takie dojazdy, to zastanów się nad Meander Ski. Karnet dla dziecka do 10 lat za darmo, odległość podobne jak do Ruzembroka, a stacja dobra do nauki. Poza tym teraz są naprawdę fajne pakiety rodzinne łączone z termami np. 55 euro za cały dzień dla rodziny 2+2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...