Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 23/24


surfing

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczyło chcieć naśnieżać kiedy była taka możliwość i teraz by wszystko działało. Już, żeby nie porównywać z Alpami czy Chopokiem, to w takim Szpindlu położonym na 700-1100 mpnm jest czynna większość tras, zwłaszcza te najdłuższe i kolejne otwierają przed najbliższym weekendem. Nawet Labska ma ruszyć teraz.

U nas lepiej puścić miliony narciarzy na jedną trasę i zgarnąć za karnet ile się da. Zacząłem jeździć od 3 lat regularnie w Alpy, średnio po 2-3 razy w sezonie i kopara mi tam opada pod kątem zarządzania. Tam przed sezonem w grudniu czynne jest 80-90% tras w ośrodku. I jakoś się spina. Nasze ośrodki robią dosłownie wszystko, żeby większość polskich narciarzy przeniosła się w Alpy. A to co się dzieje na COS w Szczyrku to już jest kryminał, bo jakiś cymbał zaplanował stawianie wyciągu na 2-3 miesiące przed sezonem, nie zrobił badań geologicznych i jeszcze w dodatku nie potrafił naśnieżyć i puścić choćby jednego Ondraszka. Pisałem o tym w wakacje, że COS rządzą cymbały, to większość na tym forum się ze mnie śmiała :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ski89 napisał:

Wystarczyło chcieć naśnieżać kiedy była taka możliwość i teraz by wszystko działało. Już, żeby nie porównywać z Alpami czy Chopokiem, to w takim Szpindlu położonym na 700-1100 mpnm jest czynna większość tras, zwłaszcza te najdłuższe i kolejne otwierają przed najbliższym weekendem. Nawet Labska ma ruszyć teraz.

U nas lepiej puścić miliony narciarzy na jedną trasę i zgarnąć za karnet ile się da. Zacząłem jeździć od 3 lat regularnie w Alpy, średnio po 2-3 razy w sezonie i kopara mi tam opada pod kątem zarządzania. Tam przed sezonem w grudniu czynne jest 80-90% tras w ośrodku. I jakoś się spina. Nasze ośrodki robią dosłownie wszystko, żeby większość polskich narciarzy przeniosła się w Alpy. A to co się dzieje na COS w Szczyrku to już jest kryminał, bo jakiś cymbał zaplanował stawianie wyciągu na 2-3 miesiące przed sezonem, nie zrobił badań geologicznych i jeszcze w dodatku nie potrafił naśnieżyć i puścić choćby jednego Ondraszka. Pisałem o tym w wakacje, że COS rządzą cymbały, to większość na tym forum się ze mnie śmiała :)

Dokładnie, już z tydzień temu sprawdzałem stan czynnych tras w Saalbach i nie działały tylko pojedyncze trasy, chyba ze 3 z grubo ponad stu. A większość jest na południowych stokach i niskiej (jak na Alpy wysokości). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bobrat napisał:

Ludzie jednak jeżdżą jak mają śnieg za oknem albo temperaturę poniżej zera i to najbardziej przyciąga ich na stoki. Ostatnie 3 dni jeździłem na Soszowie, Cieńkowie i Klepkach. Wszędzie bardzo dobre warunki a ludzi bardzo mało. Komu nie mówiłem, że jadę na narty to słyszałem odpowiedź "w taką pogodę ?". 

Też jeżdżę, choć na skipassie sezonowym lub voucherach na promocjach. Ale - żeby nie było - nieustannie w tych krytykowanych ośrodkach jeżdżę. I pod względem przygotowania - są coraz lepsze. Niemniej ceny zrobiły się światowe - nie da się tego ukryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, grimson napisał:

miękko czy twardo?

Czarna Góra po raz 7 w tym sezonie.

Oj twardo, twardo. A od ok 11-12 wręcz betonowo i lodowo.  Naostrzone kanty to była dzisiaj podstawa. Sporo narciarzy na co stromszych odcinkach walczyło o życie na stoku. Było też kilka interwencji GOPRowców Na otwarcie o 9.00 temp. -1C. W ciągu dnia doszła do ok 3C. Otwarte czarna A i czerwona B przy Luxtorpedzie i czerwona C przy Żmiji. Plus pola narciarskie dla dzieci. Na żadnej z otwartych tras, nie zauważyłem żadnych widocznych  ubytków śniegu czy przetarć. Poza trasami już tylko jakieś resztki śniegu (aczkolwiek widziałem śmiałków którzy łącznikami przez las przemieszczali się na Żmije i z powrotem do Luxa). Od ok 11.00 dość spora frekwencja  przy Luxtorpedzie, tak na ok 4-5 minut stania. Na Żmiji całkowicie bez kolejek. Ostatnie zdjęcie z dołu Luxtorpedy z ok 14.00.

 

SAVE_20231227_175432.jpg

SAVE_20231227_175502.jpg

SAVE_20231227_175516.jpg

SAVE_20231227_175537.jpg

SAVE_20231227_175618.jpg

SAVE_20231227_175641.jpg

SAVE_20231227_175717.jpg

SAVE_20231227_175735.jpg

SAVE_20231227_175801.jpg

SAVE_20231227_175810.jpg

  • Like 13
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ski89 napisał:

Wystarczyło chcieć naśnieżać kiedy była taka możliwość i teraz by wszystko działało. Już, żeby nie porównywać z Alpami czy Chopokiem, to w takim Szpindlu położonym na 700-1100 mpnm jest czynna większość tras, zwłaszcza te najdłuższe i kolejne otwierają przed najbliższym weekendem. Nawet Labska ma ruszyć teraz.

U nas lepiej puścić miliony narciarzy na jedną trasę i zgarnąć za karnet ile się da. Zacząłem jeździć od 3 lat regularnie w Alpy, średnio po 2-3 razy w sezonie i kopara mi tam opada pod kątem zarządzania. Tam przed sezonem w grudniu czynne jest 80-90% tras w ośrodku. I jakoś się spina. Nasze ośrodki robią dosłownie wszystko, żeby większość polskich narciarzy przeniosła się w Alpy. A to co się dzieje na COS w Szczyrku to już jest kryminał, bo jakiś cymbał zaplanował stawianie wyciągu na 2-3 miesiące przed sezonem, nie zrobił badań geologicznych i jeszcze w dodatku nie potrafił naśnieżyć i puścić choćby jednego Ondraszka. Pisałem o tym w wakacje, że COS rządzą cymbały, to większość na tym forum się ze mnie śmiała :)

To firma państwowa, tam liczy się polityką, a nie dobre zarządzanie. Czy ktoś zarządzał dobrze, czy źle, i tak w tym roku leci, bo przyszła nowa ekipa. To,czy zdążą, czy nie, z inwestycją do sezonu, delikatnie mówiąc, chyba nie jest priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Narty pilsko napisał:

Z braku śniegu zamknęli w Buczynkę w Korbielowie. Narazie w prognozach pogody nie widać poprawy.

Nigdy nie zrozumiem, jak takie Klepki lub Siglany chodzą na okrągło, a położona wysoko i głęboko w wysokich górach Buczynka - nie. A już jest nawet nowy inwestor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, koliber napisał:

Dokładnie, już z tydzień temu sprawdzałem stan czynnych tras w Saalbach i nie działały tylko pojedyncze trasy, chyba ze 3 z grubo ponad stu. A większość jest na południowych stokach i niskiej (jak na Alpy wysokości). 

Już od 6 grudnia na Sellarondzie i w jej okolicach było 330 km czynnych tras. Prawie wszystko przejezdne i prawie każdy wyciąg kręcił. I to praktycznie przy zerowych opadach we Włoszech. Tak jak mówisz nawet nisko położone ośrodki jak Saalbach czy Schladming mają wszystko czynne, ale tam jest inne podejście. Tylko u nas w Polsce wieczne "nie da się" lub "nie opłaca się". Ten sezon jest pierwszym od 7 lat kiedy zrezygnowałem ze Sprytnej Sezonówki i nie zanosi się na powrót, bo w ferie to ja dziękuje za pseudo jazdę.

24 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Nigdy nie zrozumiem, jak takie Klepki lub Siglany chodzą na okrągło, a położona wysoko i głęboko w wysokich górach Buczynka - nie. A już jest nawet nowy inwestor.

To proste. Oni po prostu chcą działać. To, że nie działa Skrzyczne od Jaworzyny w górę czy taki Korbielów to są zwykłe jaja. Wystarczyło chcieć uruchomić naśnieżanie w listopadzie na tym jednym Ondraszku czy jednej Buczynce. Jak dla mnie niech się wszyscy zwiną z interesem jak się nie opłaca i chociaż nie będzie trzeba strzępić ryja na nich.
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Nigdy nie zrozumiem, jak takie Klepki lub Siglany chodzą na okrągło, a położona wysoko i głęboko w wysokich górach Buczynka - nie. A już jest nawet nowy inwestor.

W dziśiejszych czasach naśnieżanie jest priorytetem. Na Buczynce jest nowe naśnieżanie ale zbiornik na wodę ma bardzo małą pojemność. Ponadto w Korbielowie  mają złe podejście do naśnieżania ponieważ oni czekają na duże mrozy.  W tym sezonie zaczęli naśnieżać bardzo późno. Siglany mają bardzo nowoczesny system naśnieżania jeden z najlepszych w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZdolnyŚlązak napisał:

Czarna Góra po raz 7 w tym sezonie.

Oj twardo, twardo. A od ok 11-12 wręcz betonowo i lodowo.  Naostrzone kanty to była dzisiaj podstawa. Sporo narciarzy na co stromszych odcinkach walczyło o życie na stoku. Było też kilka interwencji GOPRowców Na otwarcie o 9.00 temp. -1C. W ciągu dnia doszła do ok 3C. Otwarte czarna A i czerwona B przy Luxtorpedzie i czerwona C przy Żmiji. Plus pola narciarskie dla dzieci. Na żadnej z otwartych tras, nie zauważyłem żadnych widocznych  ubytków śniegu czy przetarć. Poza trasami już tylko jakieś resztki śniegu (aczkolwiek widziałem śmiałków którzy łącznikami przez las przemieszczali się na Żmije i z powrotem do Luxa). Od ok 11.00 dość spora frekwencja  przy Luxtorpedzie, tak na ok 4-5 minut stania. Na Żmiji całkowicie bez kolejek. Ostatnie zdjęcie z dołu Luxtorpedy z ok 14.00.

 

SAVE_20231227_175432.jpg

SAVE_20231227_175502.jpg

SAVE_20231227_175516.jpg

SAVE_20231227_175537.jpg

SAVE_20231227_175618.jpg

SAVE_20231227_175641.jpg

SAVE_20231227_175717.jpg

SAVE_20231227_175735.jpg

SAVE_20231227_175801.jpg

SAVE_20231227_175810.jpg

Warun elegancki, w sam raz na GS.

Czy D-Fis będzie niedługo przejezdna? Jedna z lepszych tras na CG, bo jest szeroka i ma odpowiednie nachylenie.

C-Fis ma niestety poprzeczne garby, które uniemożliwiają jazdę z wyższą prędkością.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza Jaworzyna,kolega dyżurujący zadzwonił,żebym przyjechał,bo jest dobrze.Zebrałem się dopiero na 12 tą,bez entuzjazmu,bo oczekiwałem tłumów i ciapy.Korek przez Krynicę,parkingi rzeczywiście zawalone,stałem na najwyższym tarasie w lesie,gdzie wpada się do zamarzniętego błota do połowy łydki.Parking pod kolejką,od teraz płatny,cały zajęty.Ale kolejka na bieżąco,reszta też,tylko do górnej 2 stało się 5 minut.Myślę,że zawartość aut rozpełzła się gdzieś pod wpływem warunków,lodowisko było prawdziwe,bo w nocy spadł i zamarzł ulewny deszcz,więc jeździło się prawie w samotności...

IMG_20231227_120157.jpg

IMG_20231227_121329.jpg

IMG_20231227_122824.jpg

IMG_20231227_123405.jpg

IMG_20231227_132043.jpg

 

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 11
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ski89 napisał:

Wystarczyło chcieć naśnieżać kiedy była taka możliwość i teraz by wszystko działało. Już, żeby nie porównywać z Alpami czy Chopokiem, to w takim Szpindlu położonym na 700-1100 mpnm jest czynna większość tras, zwłaszcza te najdłuższe i kolejne otwierają przed najbliższym weekendem. Nawet Labska ma ruszyć teraz.

U nas lepiej puścić miliony narciarzy na jedną trasę i zgarnąć za karnet ile się da. Zacząłem jeździć od 3 lat regularnie w Alpy, średnio po 2-3 razy w sezonie i kopara mi tam opada pod kątem zarządzania. Tam przed sezonem w grudniu czynne jest 80-90% tras w ośrodku. I jakoś się spina. Nasze ośrodki robią dosłownie wszystko, żeby większość polskich narciarzy przeniosła się w Alpy. A to co się dzieje na COS w Szczyrku to już jest kryminał, bo jakiś cymbał zaplanował stawianie wyciągu na 2-3 miesiące przed sezonem, nie zrobił badań geologicznych i jeszcze w dodatku nie potrafił naśnieżyć i puścić choćby jednego Ondraszka. Pisałem o tym w wakacje, że COS rządzą cymbały, to większość na tym forum się ze mnie śmiała :)

Ale czego Wy nie rozumiecie ? Narciarstwo obecnie zrobiło się sportem elitarnym, ceny są kosmiczne i ilość ludzi którzy jadą śmigać spada. Ci co naśnieżali od listopada to co na tym zarobili ? Ludzi przyjechała garstka. Czy na tym zarobili ? Śmiem wątpić. Przyszła jak zwykle w ostatnich latach gruba odwilż i wszystko praktycznie spłynęło. Czy Ci co nie naśnieżali mocno stracili ? Śmiem wątpić. Ośrodki które mocno nasniezyly działają ale czy tam widać tłumy? Raczej też nie. Totalna bzdura porównywać nasze ośrodki do tych w Alpach nawet tych malutkich. Ludzie drodzy w Austri te malutkie to są położone jak nasze top of the top i mają lepsze warunki. Wszystkie ośrodki na regionalnych karnetach a nie na pojedynczych. Już to widzę jak nawet gdyby w Polsce był jeden karnet na wszystkie stoki to by nikt nie jechał w Alpy. Pojedzie praktycznie tyle samo ludzi co teraz bo i tak nie będziemy konkurencja. Przestańcie porównywać bo kompletnie nie ma do czego. 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jusik2002 napisał:

Ale czego Wy nie rozumiecie ? Narciarstwo obecnie zrobiło się sportem elitarnym, ceny są kosmiczne i ilość ludzi którzy jadą śmigać spada. Ci co naśnieżali od listopada to co na tym zarobili ? Ludzi przyjechała garstka. Czy na tym zarobili ? Śmiem wątpić. Przyszła jak zwykle w ostatnich latach gruba odwilż i wszystko praktycznie spłynęło. Czy Ci co nie naśnieżali mocno stracili ? Śmiem wątpić. Ośrodki które mocno nasniezyly działają ale czy tam widać tłumy? Raczej też nie. Totalna bzdura porównywać nasze ośrodki do tych w Alpach nawet tych malutkich. Ludzie drodzy w Austri te malutkie to są położone jak nasze top of the top i mają lepsze warunki. Wszystkie ośrodki na regionalnych karnetach a nie na pojedynczych. Już to widzę jak nawet gdyby w Polsce był jeden karnet na wszystkie stoki to by nikt nie jechał w Alpy. Pojedzie praktycznie tyle samo ludzi co teraz bo i tak nie będziemy konkurencja. Przestańcie porównywać bo kompletnie nie ma do czego. 

Właściwie to można do tego jedynie dodac że turystyka w Austrii "dokłada"  do pkb prawie tyle co przemysł wiec i inwestycje sa ważne i traktuje sie je inaczej niż w Polsce..

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, grimson napisał:

Warun elegancki, w sam raz na GS.

Czy D-Fis będzie niedługo przejezdna? Jedna z lepszych tras na CG, bo jest szeroka i ma odpowiednie nachylenie.

C-Fis ma niestety poprzeczne garby, które uniemożliwiają jazdę z wyższą prędkością.

No jak dla mnie to był akurat idealny warun na SL😉 No ale każdy jeździ na czym lubi. Chociaż z tym Twoim wzrostem to faktycznie tylko GS  Ci pasuje🙂

Na D na razie nie ma co liczyć, dół dalej nie zrobiony. Środkowa część i górna nasniezona.

Wpadaj do CG póki warunki dobre są, czarna A wczoraj doskonała i najmniej ludzi na niej (tam byś na tych GS poszalał).

B i C zresztą też bardzo dobre, zobacz co w innych ośrodkach się dzieje zaraz nie będzie gdzie jeździć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sstar napisał:

Czemu nie Białka?

Może niesłusznie, ale głównym powodem jest założenie, iż powrót z Podhala będzie trwał długo. Kolega dwa lata temu wracał z sylwestra z Bukowiny 8 godzin. Dwa temperatury minimalnie ale niższe. I trzy, Master wygląda na dziś świetnie, więc także dla żony na rozruch wygląda obiecująco, a mam nadzieję "wyprowadzić" ją z pługu tej zimy. Liczyłem też, że zaliczymy Jaworzynę, ale w sumie, to nawet nie wiem, które trasy uruchomili, więc bardziej nastawiam się na Tylicz Ski, którego nie miałem okazji poznać jeszcze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czantoria😟

Niestety nierówna walka naszych Pracowników z wysoką temperaturą, opadami deszczu i wiatrem zakończyła się wynikiem 0:1 dla pogody.

Dlatego od dnia 27.12.2023 r. Kolej będzie czynna wyłącznie dla turystów pieszych. 

Pani zimo proszę szybko do nas wrócić! ❄️

FB_IMG_1703752655054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...