Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czechy sezon 23/24


izydar

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon w PL w ubiegłym tygodniu w Czarnej Górze, a wczoraj (piątek) rozpocząłem sezon u naszych południowych sąsiadów.

Wybór padł na Jańskie Łaźnie z 2 powodów: najszybszy dojazd i przyzwoita ilość tras.

Na parkingu pojawiłem się o 8:10 i załamka - bardzo gęsta mgła. Rzut oka na kamerki w Spindlu -widoczność duuużo lepsza, no ale za późno na zmianę.

Niespodziewanie pojawiła się okazja na wypróbowanie nowych gogli i szybki na gorsze warunki. Jestem zadowolony z zakupu. Bardzo dobre podbicie kontrastu w złych warunkach widoczności, szeroki kat widzenia.

Na dole temperatura w okolicach 0 na górze -3 stopnie. 0 na górze pojawiło się razem ze słońcem i jak tylko słońce się chowało za chmurami temperatura wróciła do -3.

Czynna gondola i krzesło Hofmanky, trasy to przy orczyku Andel, Zalomena, Hofmanky i Ford Cernohorska 1b (poniżej Andela).

Niestety górny odcinek 1a zamknięty - trwało naśnieżanie. Armatki chodziły również na górnej części trasy pod gondolą i na Zalomeny, co utrudniało razem z mgłą jazdę.

W ciągu dnia około 11 pojawiło się słońce na 2 godziny.

Ludzi umiarkowanie mało, w zasadzie na bieżąco, może 1-2 krzesła lub 1-2 gondolki trzeba było odczekać jak się nie chciało dosiadać na siłę na wolne miejsca.

Pomimo pogody z ostatnich dni trasy wyglądają dobrze i bardzo dobrze. Praktycznie nie  było lodu, było twardo i równo, ale pojawiło się kilka przetarć, a w końcówce Andela śnieg był brunatny - raczej od szyszek i igliwia. Ubytków w ślizgach nie zanotowałem.

W sumie jak co roku przed sezonem w środku tygodnia luzy, a tym samym dobry stan tras do końca dnia.

Przejechane 52km w dół przez 5,5h. W sumie można było spokojnie dobić do 60, a może i więcej ale nartowanie skończyłem o 14:30 żeby wcześniej wrócić do domu. Trasa 2,7-2,9km (zależnie od wariantu) robi różnicę.

Minusy?

Ceny karnetów 830CZK czyli ~150zł za mniej niż połowę dostępnych tras, parking 100CZK, słaba oferta jedzenia w restauracjach - widać że to początek sezonu.

Jak pogoda pozwoli w przyszłym tygodniu Spindl. Czas pokaże.

 

 

20231215_112644.jpg

20231215_113031.jpg

20231215_113254.jpg

20231215_113257.jpg

20231215_113301.jpg

20231215_115034.jpg

  • Like 17
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gabrik napisał:

Jaki ON u naszych południowych sąsiadów na weekendowy wypad, z najszybszym dojazdem z Mazowsza polecicie?

Najlepszy i najbardziej urokliwy jest Szpindlerowy Młyn to ich stolica narciarstwa. Nieco bliżej masz Cerna Hora-Pec z możliwością jazdy w kilku ośrodkach obok siebie na jednym karnecie. Nieco mniejszy mój ulubiony ośrodek Dolni Morava ( konkurencja dla naszej Czarnej Góry). W dwóch pierwszych musisz liczyć się z możliwością kolejek do wyciągów. W Dolni cały zeszły sezon jeździłem bez kolejek. Ceny karnetów są dosyć podobne. Jadąc z tak daleka wybrałbym Szpindel.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sudety z Mazowsza daleko. Z większych ośrodków Michas22k wymienił wszystkie, aczkolwiek 6h jazdy na weekend - podziwiam.

Jak już to przedłużony weekend i zwiedzanie. To mimo wszystko małe ośrodki i tłucze się 2-3 trasy cały dzień. A w weekendy kolejki na 15 min stania to niestety standard. Jutro wrzucę trochę fotek z Jańskich z wczoraj i ze Spindla z dzisiaj.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2023 o 14:27, Michas222k napisał:

Najlepszy i najbardziej urokliwy jest Szpindlerowy Młyn to ich stolica narciarstwa. Nieco bliżej masz Cerna Hora-Pec z możliwością jazdy w kilku ośrodkach obok siebie na jednym karnecie. Nieco mniejszy mój ulubiony ośrodek Dolni Morava ( konkurencja dla naszej Czarnej Góry). W dwóch pierwszych musisz liczyć się z możliwością kolejek do wyciągów. W Dolni cały zeszły sezon jeździłem bez kolejek. Ceny karnetów są dosyć podobne. Jadąc z tak daleka wybrałbym Szpindel.

Osobiście najlepiej się czuję w Rokytnice nad Jizerou, dla mnie trasy są tam najbardziej klimatyczne, cokolwiek to znaczy. Spindleruv Mlyn dla mnie jak nasze Zakopane (ale Kasprowy Wierch uwielbiam).

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2023 o 12:51, gabrik napisał:

Jaki ON u naszych południowych sąsiadów na weekendowy wypad, z najszybszym dojazdem z Mazowsza polecicie?

Rozumiem, ze chodzi Ci o Czechy, nie Słowację;-) najbliższe są Harrachov i Dolni Morava, choć najmniej ciekawe, niewiele dalej Rokytnice i Pec/Cerna Hora dalej Spindlerowy, fajne są tez Jeseniki Kouty, Ramzova czy najbliżej Cervenohorske. Odległości nie brałbym pod uwagę, to różnica rzędu pół godziny. Najlepszy jest Szpindl, klimatyczne Rokytnice, ciekawe combo to Pec+CH, wszędzie fajnie.

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej zgadzam się z przedmówcami:

Szpindlerowy Młyn to taki czeski Chopok/Szczyrk - najwięcej tras, nowoczesne wyciągi, ale też dużo ludzi i wysokie ceny. Klimatyczne miasteczko.

Również i mnie trasy w Rokytnicy wydają się najciekawsze - długie, stosunkowo puste, choć w ostatnich latach rzadko działa główna trasa czerwona (lepiej wcześniej sprawdzić na stronie).

No i Dolni Morava - nieco mniejszy, ale również bardzo ciekawy i widokowo i pod kątem innych atrakcji (wiszący most, Sky-Walk i różne atrakcje dla dzieci).

W Słowacji jednak dużo większy wybór, a jadąc z Mazowsza podobna odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sstar napisał:

Rozumiem, ze chodzi Ci o Czechy, nie Słowację;-) najbliższe są Harrachov i Dolni Morava, choć najmniej ciekawe, niewiele dalej Rokytnice i Pec/Cerna Hora dalej Spindlerowy, fajne są tez Jeseniki Kouty, Ramzova czy najbliżej Cervenohorske. Odległości nie brałbym pod uwagę, to różnica rzędu pół godziny. Najlepszy jest Szpindl, klimatyczne Rokytnice, ciekawe combo to Pec+CH, wszędzie fajnie.

Słowacja droższa czy gorsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gabrik napisał:

Słowacja droższa czy gorsza?

Tak jak napisał Michas. Tam są jednak góry. Z niższych Bachledova, potem Strbske i górska Lomnica, przynajmniej francuska mulda, ale to troche off, te znam, na Chopoku nie byłem, a ponoc najlepszy, ale może i najtrudniejszy, są jeszcze Rohace. Ja w Czechach czuje się jak w domu, no ale z Wrocka. Wg mnie Tobie lepiej by było w Czechach, choć dojazd chyba podobny, może bliżej Słowacja. Na Słowację jezdzilem zwykle z Anielskiej Osady co na gorze Bialki się znajduje. Posprawdzam sobie kwatery na booking tak wywoławczo...

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, koliber napisał:

Mniej więcej zgadzam się z przedmówcami:

Szpindlerowy Młyn to taki czeski Chopok/Szczyrk - najwięcej tras, nowoczesne wyciągi, ale też dużo ludzi i wysokie ceny. Klimatyczne miasteczko.

Również i mnie trasy w Rokytnicy wydają się najciekawsze - długie, stosunkowo puste, choć w ostatnich latach rzadko działa główna trasa czerwona (lepiej wcześniej sprawdzić na stronie).

No i Dolni Morava - nieco mniejszy, ale również bardzo ciekawy i widokowo i pod kątem innych atrakcji (wiszący most, Sky-Walk i różne atrakcje dla dzieci).

W Słowacji jednak dużo większy wybór, a jadąc z Mazowsza podobna odległość.

Atrakcje dodatkowe czy dla dzieci dla mnie bez znaczenia. Główne kryterium - może coś ciekawszego niż nasze stoki, a porównywalnie cenowo?

edit

Znam edynie trochę Bachledkę, gdyż byłem latem.

Edytowane przez gabrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sstar napisał:

Tak jak napisał Michas. Tam są jednak góry. Z niższych Bachledova, potem Strbske i górska Lomnica, przynajmniej francuska mulda, ale to troche off, te znam, na Chopoku nie byłem, a ponoc najlepszy, ale może i najtrudniejszy, są jeszcze Rohace. 

Dużo więcej jest tego w Słowacji: Kubinska Hola, Martinske Hole, Donovaly, Rużomberok, Vratna, Rohace, Oravice, Velka Raca, Tatranska Lomnica, Strbske Pleso, Bachledova Dolina... - to te główne "II-ligowe" ośrodki, no i Chopok jako ten największy.

Główna różnica w porównaniu z Polską jest taka, że są to często szerokie i nasłonecznione hale na dużej wysokości, a u nas w 90% przecinki w lesie. Trochę inny klimat.

Ze słowackich wybrałbym opcję Chopok + Strbske Pleso (jeden rozbudowany, drugi "klimatyczny" i z pięknymi widokami) - opcja w sam raz na wyjazd 2-3-dniowy, ale cenowo niestety drożej niż w Pl.

W Czechach wybrałbym Szpindlerowy + Rokytnice (ten pierwszy też dość drogi). 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek w drodze do Spindlerovego Młyna ponownie zawitałem do Jańskich Łaźni (mam po drodze, krótszy dojazd o 30minut)
Różnica jest taka że w ubiegłym tygodniu było na minusie i mgliście, a w poniedziałek 7 na plusie i w zasadzie cały dzień słonecznie.

Efekt do przewidzenia - trasy puściły już o 10-tej pomimo niewielkiej ilości ludzi.
Kolejek do wyciągów brak, tłoku na trasach na szczęście nie było bo przy mokrych odsypach sterowność znacząco gorsza.

Otwarta cała 1 a+1b, trasa przy Andelu, Zalomena i Hofmanky.

Protez i pod gondolą zamkniete - pod gondolą w dolnym odcinku poważne braki śniegu.

Na pocieszenie zbiornik na wodę pełen, czekać na mrozy.

W efekcie 46km w dół, 9440m przewyższeń

Kilka fotek z poniedziałku.

 

20231218_093319.jpg

20231218_105544.jpg

20231218_112204.jpg

20231218_114225.jpg

20231218_114230.jpg

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtorek zawitałem do Spindlerovego Młyna.

Pogoda miała być gorsza i lepsza. Gorsza bo zdecydowanie mniej słońca, lepsza bo zimniej.

I tak faktycznie było , rano na parkingu -1,5, na górze +3, w ciągu dnia temperatury dochodziły do 4 stopni na dolenej stacji Sv.Petr.

Czynne trasy to niebieska 4, czerwona Hromovka 2 i czerwona 5, z tym że ta ostania nie na całej długości.

Czynny jest kawałek u góry - około 200m - dalej łącznikiem do niebieskiej i poniżej górnej stacji Hromovki łącznikiem z powrotem do czerwonej. Dobre i to.

Czarna i orczyk na górze na razie nieczynne i przynajmniej dół czarnej śniegu niewiele.

Stan tras zasadniczo odmienny od tego co w Jańskich - trasy dobrze trzymały do południa, pojawiły się odsypy luźnego "cukru" 10-15cm, ale nie były mokre więc można było przyzwoicie pojeździć.

Jak co roku przed świętami frekwencja w Spindlu niewielka więc kolejek do wyciągów nie było.

W efekcie 62km w dół i 11052m przewyższeń w 5,5h.

Gastro:

woda 0,75l 14zł

Tagiatele z sosem bolońskim lub smażony ser 56zł

Piwo 0,4l 16zł

Drogo? Każdy oceni własnym portfelem.

Co na trasach?

Na początek potwierdzenie tego co pisze ośrodek i było to na forum - niebieska trasa została istotnie poszerzona.

Poczynając od samego początku, złagodzone i poszerzone zakręty na odcinkach na których kumulował się ruch.

Bardzo pozytywna zmiana.

 

20231219_101506.thumb.jpg.bbe8029d24e6a6454fe2d103cd76d28c.jpg

 

20231219_102434.thumb.jpg.e0a146aacb42a6321423d45e3263c9af.jpg

20231219_115745.thumb.jpg.e089ce25762b431d2ae498a62cb69799.jpg

20231219_102556.jpg

Jest już wytyczona, przygotowana do naśnieżania nowa trasa 1 PREHRADNI -jest po prawej stronie obecnego krzesła Hromovka

20231219_102520.thumb.jpg.b5260e4ab6d7f8948eec25110e8794d0.jpg

Trasa biegnie do nowego parkingu który będzie zlokalizowany bliżej tamy, krzesło ma być postawione w przyszłym roku,a trasa ma mieć połączenie ze starym krzesłem.

Nowa trasa odchodzi łukiem na lewo - na djęciu słabo to widać.

20231219_102516.thumb.jpg.0b51f8c34e43c2fd7a3a1e490fb12d74.jpg

Pozostałe fotki

Dolny odcinek czerwonej 5

20231219_104042.thumb.jpg.6b27225fa4493f599343c4e581eece1e.jpg

Zamknięty odcinek czerwonej powyżej łącznika

20231219_132934.thumb.jpg.30b10b1f0c80c1531a273d3ece1dbbec.jpg

 

 

Edytowane przez izydar
korekta zdjęć
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, chcę się wybrać do Janskich Lazni jeszcze przed feriami aby ominąć tłumy. Myślałem o wtorku 09.01. Polecacie ten ośrodek ? Czy warto zrobić tzw. Ski Tour i np. po południu przejechać do Peca i tam do końca dnia pojeździć i następnie powrót skibusem ? Jak wygląda kwestia karnetów online ? Opłaca się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciliśmy z Jańskich po czterodniowej jeździe. Jańskie ma najdłuższe trasy w Czechach i moim zdaniem zdecydowanie warto (najdłuższa trasa około 3 km). Jeśli chodzi o warunki to w środę i czwartek lał deszcz a na górze mokry śnieg co mocno wpłynęło na stan tras. Jest sporo przetarć i pokrywa nie napawa optymizmem, jednak dzisiaj przyszedł mróz i uruchomili armaty więc powinno być już tylko lepiej. Pomimo słabych warunków jesteśmy bardzo zadowoleni i wyjeżdżeni. Jazda w zasadzie na bieżąco nawet w weekend lub max 2-3minuty czekania. Na dolnej stacji gondoli obsługa świetnie kieruje ruchem wsiadających upychając ludzi do jeszcze wolnych miejsc w ośmioosobowej kabinie co znacznie poprawia przepustowość. Jeśli chodzi o Ski Tour do Pecu, to Jańskie nie są trasami połączone z Pecem, ze szczytu Cernej Hory (Jańskie) jeździ ratrak w cenie karnetu i zawozi chętnych do Pecu. My jednak nie korzystaliśmy z tej opcji, bo ludzie wracający z Pecu odradzali mówiąc, że w Jańskich dużo lepiej. Karnet online wychodzi wyraźnie taniej niż w kasie - odbiór w automacie przed kasami po skanie otrzymanego QR kodu. Parking przed gondolą płatny, wychodzi około 18zł.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maxi69king napisał:

Cześć, chcę się wybrać do Janskich Lazni jeszcze przed feriami aby ominąć tłumy. Myślałem o wtorku 09.01. Polecacie ten ośrodek ? Czy warto zrobić tzw. Ski Tour i np. po południu przejechać do Peca i tam do końca dnia pojeździć i następnie powrót skibusem ? Jak wygląda kwestia karnetów online ? Opłaca się ?

Ośrodek topowy i na pewno warto go poznać. Ja jednak preferuje kawałek dalej Szpindlerowy Młyn bo ma fajną długą niebieską trasę, do tego wymagające czerwone i czarne trasy. W Janskich nie ma prawdziwej niebieskiej trasy a czarna jest tylko z nazwy. Czerwona w Szpindlu jest bardziej wymagająca.Też mieszkam we Wrocławiu. Cena karnetu w podobnej kwocie przy zakupie przez neta.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, .Beata. napisał:

Ratraki podwożą pod górki, sporą część przelatujesz na nartach, jazda leśną dróżką i fajne widoczki. Pec jest mniejszy, większość wyciągów to orczyki, i o ile jest warun, to można jedno popołudnie tam spędzić. 

W Pecu są dwa krzesła. 

Pec jest fajny dla dzieci oraz jest fajny dla czarnej stromej trasy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maxi69king napisał:

Cześć, chcę się wybrać do Janskich Lazni jeszcze przed feriami aby ominąć tłumy. Myślałem o wtorku 09.01. Polecacie ten ośrodek ? Czy warto zrobić tzw. Ski Tour i np. po południu przejechać do Peca i tam do końca dnia pojeździć i następnie powrót skibusem ? Jak wygląda kwestia karnetów online ? Opłaca się ?

Spoko. Możesz połączyć i wrócić skibusem. Obydwa ośrodki fajne są.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za MEGA odzew 😊. Karnet online już kupiony 870 CZK vs 1090 CZK w kasie to niezły interes. Parking da się kartą opłacić ? Do południa pojeżdżę na południowych stokach w Janskich w słońcu, trasy i tak przy takich temperaturach raczej nie puszczą, po południu SkiTour także jako atrakcja ;) Jak z tymi skibusami z Peca ? Jest jakiś rozkład jazdy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, maxi69king napisał:

Dzięki za MEGA odzew 😊. Karnet online już kupiony 870 CZK vs 1090 CZK w kasie to niezły interes. Parking da się kartą opłacić ? Do południa pojeżdżę na południowych stokach w Janskich w słońcu, trasy i tak przy takich temperaturach raczej nie puszczą, po południu SkiTour także jako atrakcja ;) Jak z tymi skibusami z Peca ? Jest jakiś rozkład jazdy ?

Nie będzie Pan żałował https://www.skiresort.cz/pl/sluzby/skibus/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...