Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, JC napisał:

 

 

@JC fajny filmik. Widzę, że odniosłeś się do naszych komentarzy z forum. Chciałem tylko zaznaczyć, że nie keestiobowalem sensownosci samej trasy, tyko wyciągu :) Samą trasę uważam za bardzo przydatną. Już nie mogę się doczekać następnej części, żeby dowiedzieć się, co powstanie tam w dalszej kolejności.

BTW planujesz nagrać filmik o inwestycji w Myślenicach, którą niedawno wypatrzyłem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krakus81 napisał:

Piękne tereny i ogromny mój sentyment. 6 lat z rzędu tam spędziłem ze znajomymi, żona nauczyła się tam jeździć.

Czy inwestycja obejmuje sam Szczawnik czy cały ośrodek tzw. "Dwie Doliny"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krakus81 napisał:

To powinno zostać zrobione 10 lat temu. Ten rejon ma tak potężny potencjał, że aż serce bolało, jak się czytało, jak kolejne trasy są zamykane... 

Ile ja się tam kiełbas nażarłem w Szałasie, to tego nie zliczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2023 o 17:21, ski89 napisał:

Piękne tereny i ogromny mój sentyment. 6 lat z rzędu tam spędziłem ze znajomymi, żona nauczyła się tam jeździć.

Czy inwestycja obejmuje sam Szczawnik czy cały ośrodek tzw. "Dwie Doliny"?

Na razie chyba niewiele wiemy. Za reaktywacją ośrodka w Szczawniku (niedawno zamkniętego) chodził burmistrz Muszyny, widać teraz może się udać, bo kupił to PKL. A PKL, jak to PKL, nie robi inwestycji małych, tu albo jest "na maksa", (czytaj: dużo pieniędzy wydana) albo wcale. 

Realnie na razie wydaje się pewne (?) odnowienie krzesła w Szczawniku - i to nie na ten sezon. Reszta pieśnią przyszłości.
Cytuję:
W ramach inwestycji przewidziano budowę przynajmniej dwóch nowoczesnych kolei wyprzęganych, kilku wyciągów orczykowych, taśmociągów dla dzieci, trasy snow tubing, moutain carts oraz punktów gastronomicznych.
Dziwi to, że ośrodek zamknięto jakieś kilka lat temu (2017? 2018?), a już infrastruktura jest niedająca się do uruchomienia.

Edytowane przez Narciarz ze Śląska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz, że...

[Analiza danych z Lanove-drahy.cz]

Link i dane: Czy wiesz, że...? | Twój instruktor (twojinstruktor.blogspot.com)

 

Cytuję:

Narciarzu! 

 

— Czy wiesz, że...?

– Rekordowym czasem - jeśli chodzi o boom inwestycyjny w koleje linowe - był rok 2008. Wybudowano wówczas w Polsce aż 13 nowych kolei linowych, z czego 10 narciarskich (w tym m,in. kolej Soszów) oraz 3 obsługujące skocznie narciarskie.

– Rok tenże (2008) podsumowywał boom inwestycyjny, który trwał od mniej więcej 2000 roku. Rok później wybudowano 8 kolei. W całych latach 2000-2009 wybudowano w Polsce 57 kolei linowych. 

– W latach 2010-2011 mieliśmy 1. lekki zastój - dokończono wcześniej zaczęte inwestycje, w tym m.in. Cieńków.

–  Lata 2013-2018 to kolejny boom - w tym czasie między innymi nastąpiła modernizacja Szczyrku.

–  Lata 2019-2021 to czas ewidentnego kryzysu inwestycyjnego.

–  Ostatnie 2 lata (2022-2023) coś ruszyło, przy czym do inwestycji 2023 r. zaliczają się jeszcze niezrealizowane (Doliny III) lub niedokończone (Siódemka na Jaworzynie Krynickiej). Warto też zauważyć, że ruszyło głównie w... inwestycjach pośrednio państwowych: PKL, COS.

Dla mnie, ekonomisty, ciekawe jest to, że inwestycje (lub ich brak) w koleje linowe doskonale oddają stan gospodarki i związany z tym zapał inwestycyjny inwestorów. Narciarstwo bowiem pierwsze konsumuje nadmiar środków na rynku i - niestety - pierwsze też staje się ofiarą ich braku. A inwestorzy szacują:
— Ilu narciarzy mogą mieć na stoku i ile na tym mogą zarobić?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w ostatnich latach obserwujemy raczej zastój w Polsce i Słowacji (z wyjątkiem topowych ośrodków TMR-u: Szczyrku i Chopoka), natomiast ruszyły do przodu Czechy.

Ostatnie "nowe" ośrodki narciarskie przyzwoitych rozmiarów powstały u nas dobre 20 lat temu (Jaworzyna Krynicka, Czarna Góra, Dwie Doliny). Pamiętam, że to było jeszcze w czasach, gdy kupowałem jakieś papierowe czasopismo narciarskie i właśnie tam rozrysowane były planowane trasy na Czarnej Górze i Jaworzynie - ostateczny ich kształt różni się minimalnie od projektu (choć mam nadzieję, że to wciąż nie jest ostateczny kształt). 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krakus81 napisał:

Gdyby nie sztucznie podwyższany koszt energii, to mielibyśmy dalej boom inwestycyjny. Niech każdy sobie przemyśli ile w cenie energii jest opłat, podatków i kar za emisję. Wszystkiego dobrego!

Zarówno wszelkie podatki jak i środki pochodzące z opłat za emisję dwutlenku węgla stanowią dochód polskiego rządu. To rząd dysponuje tymi środkami i powinien je przeznaczać na wsparcie przeobrażeń w polskiej elektroenergetyce a nie na finansowanie patologicznych socjalnych akcji korumpujących polskie społeczeństwo.

  • Like 4
  • Downvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynaliśmy z niskiego poziomu. Pod koniec lat 90-tych liczba kolejek linowych w Polsce nie dochodziła 30. Teraz jest znacznie powyżej 100. To naturalne, że w pewnym momencie dynamika nowych inwestycji spada. Polska jest już do pewnego stopnia takimi inwesycjami nasycona. Tzn. podaż nadal nie nadąża za popytem. Ale z powodu braku terenów (ograniczenia terenowe i ekologiczne) tu nigdy nie będzie równowagi. Poza tym biorąc pod uwagę prognozy klimatyczne nie każdy będzie wykładał olbrzymich pięniędzy na infrastrukturę narciarską.  Banki np. nie fianansują łatwo takich inwestycji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krakus81 napisał:

Gdyby nie sztucznie podwyższany koszt energii, to mielibyśmy dalej boom inwestycyjny. Niech każdy sobie przemyśli ile w cenie energii jest opłat, podatków i kar za emisję. Wszystkiego dobrego!

Gdybyśmy się dokończyli elektrownie atonowa w żarbowcu, potem zbudowali kolejna, a do tego inwestowali w OZE, anie w węgiel to bysmy mieli tani prąd. 

  • Like 1
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2023 o 08:56, Lexi napisał:

Zarówno wszelkie podatki jak i środki pochodzące z opłat za emisję dwutlenku węgla stanowią dochód polskiego rządu. To rząd dysponuje tymi środkami i powinien je przeznaczać na wsparcie przeobrażeń w polskiej elektroenergetyce a nie na finansowanie patologicznych socjalnych akcji korumpujących polskie społeczeństwo.

Jesteś inwestorem lub właścicielem takiego ośrodka. Martwisz się, że wzrost kosztów energii jest już tak duży, że nie masz możliwości przerzucania go już na Klienta, bo ten zwyczajnie nie przyjedzie, bo go nie będzie stać.

Oczywiście w takiej sytuacji nie myślisz o inwestycjach, ale o tym by jakoś przetrwać sezon/kilka kolejnych sezonów i ograniczyć koszty oraz zakres działania ośrodka, by nie podnosić tak cen. 

Mało Cię też interesuje to, że ta kasa z tych podatków zawartych w energii, którą płacisz trafi na fotowoltaikę domów, termomodernizację czy na pompy ciepła. Bo to Ty i Twoi Klienci to finansują. Czysty socjalizm. Urzędnik wie lepiej na co wydać Twoją/Twoich Klientów kasę. Niezależnie od tego kto rządzi, to patologia. 

Nie bronię też obecnego rządu, ani też wszystkich poprzednich po 1989 roku. Rezygnacja z EA w Żarnowcu to było piękne samobójstwo energetyczne polityków i społeczeństwa, ale wiemy jakie było wtedy nastawienie ludzi do energii atomowej po katastrofie w Czarnobylu. Jednak po wejściu do UE lata 2007-2015 i 2015-2021 (PO-PiS) to lata zmarnowane pod względem budowy atomówek, a w tym czasie państwa ościenne budowały takie elektrownie. 

Co więcej w referendum akcesyjnym politycy i media nie informowali społeczeństwo z czym wiąże się akcesja. A dzisiaj to kończy się dramatami wielu ludzi. I będzie się kończyło, niezależnie od tego kto rządzi. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krakus81 napisał:

Jesteś inwestorem lub właścicielem takiego ośrodka. Martwisz się, że wzrost kosztów energii jest już tak duży, że nie masz możliwości przerzucania go już na Klienta, bo ten zwyczajnie nie przyjedzie, bo go nie będzie stać.

Oczywiście w takiej sytuacji nie myślisz o inwestycjach, ale o tym by jakoś przetrwać sezon/kilka kolejnych sezonów i ograniczyć koszty oraz zakres działania ośrodka, by nie podnosić tak cen. 

Mało Cię też interesuje to, że ta kasa z tych podatków zawartych w energii, którą płacisz trafi na fotowoltaikę domów, termomodernizację czy na pompy ciepła. Bo to Ty i Twoi Klienci to finansują. Czysty socjalizm. Urzędnik wie lepiej na co wydać Twoją/Twoich Klientów kasę. Niezależnie od tego kto rządzi, to patologia. 

Nie bronię też obecnego rządu, ani też wszystkich poprzednich po 1989 roku. Rezygnacja z EA w Żarnowcu to było piękne samobójstwo energetyczne polityków i społeczeństwa, ale wiemy jakie było wtedy nastawienie ludzi do energii atomowej po katastrofie w Czarnobylu. Jednak po wejściu do UE lata 2007-2015 i 2015-2021 (PO-PiS) to lata zmarnowane pod względem budowy atomówek, a w tym czasie państwa ościenne budowały takie elektrownie. 

Co więcej w referendum akcesyjnym politycy i media nie informowali społeczeństwo z czym wiąże się akcesja. A dzisiaj to kończy się dramatami wielu ludzi. I będzie się kończyło, niezależnie od tego kto rządzi. 

Wydaje się, że atom to najprostsze rozwiązanie ale jednak poczekamy na niego 10-15 lat... Mnie zastanawia dlaczego nie inwestujemy w bio energię. Każde miasto posiada praktycznie oczyszczalnie ścieków więc dlaczego nie inwestować właśnie w tym kierunku ? Ścieki zawsze będą produkowane a bio gaz to naturalny wytwór... Nie wiem ile wcina prądu taki wyciąg ale czy inwestycja w fotowoltaike przez ośrodki by się nie opłaciła??  Ceny karnetów galopują ale czy aby napewno jest to uzasadnione ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jusik2002 napisał:

Wydaje się, że atom to najprostsze rozwiązanie ale jednak poczekamy na niego 10-15 lat... Mnie zastanawia dlaczego nie inwestujemy w bio energię. Każde miasto posiada praktycznie oczyszczalnie ścieków więc dlaczego nie inwestować właśnie w tym kierunku ? Ścieki zawsze będą produkowane a bio gaz to naturalny wytwór... Nie wiem ile wcina prądu taki wyciąg ale czy inwestycja w fotowoltaike przez ośrodki by się nie opłaciła??  Ceny karnetów galopują ale czy aby napewno jest to uzasadnione ???

Na elektrownie dzisiaj podpisane poczekamy wiele lat (10?). A w tym czasie ceny prądu i energii będą galopować (niezależnie kto będzie rządził). Gospodarka będzie zarzynana, a ludzie płacić krocie za wszystko. Ciekawe ile społeczeństwo i gospodarka to wytrzyma ? A przecież później ceny prądu nie spadną, bo koszt atomu jest bardzo wysoki. Jedynie może ceny się ustabilizują na wysokim poziomie.

Mam spore obawy. My jako państwo oparte na węglu powinniśmy mieć czas na przejście na EA, czas przejściowy, jednak "ktoś" w latach 2007-2015 i 2015-2023 się godził na te wszystkie green deale/łady.

A gdyby biogazownie były rozwiązaniem, to byłyby stosowane masowo wszędzie. 

Jest też takie powiedzenie, chcącemu nie dzieje się krzywda. I to dotyczy nas jako społeczeństwa i rządzących jednych i drugich od 18 lat. Niestety mamy co chcieliśmy, może nie w pełni świadomie, ale cóż. Za niewiedzę się płaci i to dosłownie. 

Edytowane przez Krakus81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...