Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Słowacja sezon 23/24


moruniek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, orientuje się ktoś jak wygląda sytuacja w Tatrzańskiej Łomnicy z ludźmi oraz warunkami ? 
Zmieniliśmy kierunek z Czarnej Góry na Tatrzańska, jedziemy w czwórkę w tym dwóch raczkujących, warto kupić FastPassa przy obecnym zaludnieniu na stoku ? 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kolorowy napisał:

Hej, orientuje się ktoś jak wygląda sytuacja w Tatrzańskiej Łomnicy z ludźmi oraz warunkami ? 
Zmieniliśmy kierunek z Czarnej Góry na Tatrzańska, jedziemy w czwórkę w tym dwóch raczkujących, warto kupić FastPassa przy obecnym zaludnieniu na stoku ? 
Pozdrawiam

Warunki dobre i bardzo dobre. Oczywiście możesz trafić na dzień w którym spadnie deszcz, a następnie przymrozi to nocny mróz i będzie słabo. Generalnie jednak śniegu jest dużo i wszystkie trasy działają. Na bieżąco trzeba sprawdzać listę otwartych wyciągów na www.vt.sk, bo ośrodek jest mocno podatny na wiatr. Dzisiaj było chyba wszystko zamknięte.

Co do fast pass, to moim zdaniem nie warto. Przytkać może się w zasadzie jedynie dolna pomarańczowa kanapa w dni z idealną pogodą. Ewentualnie gdy jest kumulacja polskich i słowackich ferii, ale to dopiero pod koniec lutego. Jeździłem tam wielokrotnie i najgorsze zatory do pomarańczowej były na 15 min stania przez 2-3 godz. w okolicach południa. Zawsze można to jednak ominąć jeżdżąc starą gondolą, niebieską kanapą lub starym krzesłem powyżej Startu.

  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Kiedyś był obok Janovek jeszcze Milotin (dłuższy, 2 pomy równoległe), ale już od lat nieczynne, a szkoda.

Problem z Milotinem był też taki, że ma bardziej południową wystawę. Usłyszałem że to też był jeden z powodów, dla którego nikomu nie opłacało się utrzymywać tego stoku. Jednak ta lekka różnica w wystawie (Janovky są lekko bardziej na północną stronę), robiła różnicę.

5 godzin temu, lski@interia.pl napisał:

Jak już się znalazłeś blisko Certovicy, trzeba było zaglądnąć do pobliskiego ośrodka Vyzna Bocza... 

Tak, jest też na mojej liście do odwiedzenia. Nawet działało. Tyle że tam to wygląda tak, że jak kupisz w Certovicy karnet (ja kupiłem 3 godzinny, za 23 eur) to parkowanie na górze masz za darmo na cały dzień. W innym przypadku 10 eur, na przykład kiedy przyjedziesz na same biegówki. Więc pojeździłem 3 godziny na stoku, a potem 13 km na biegówkach. I to mi wystarczyło 🙂 Certovica daje dużo możliwości, jest sieć tras biegowych, jest to dobre miejsce na start skiturowej wycieczki, i jest fajny ON.

 

Vyzna Boca zdaje się działa cały tydzień, więc mam nadzieje trafić tam kiedy indziej.

Najrozsądniej byłoby pojeździć w Wyżniej Bocy i za ostatnim wyjazdem wyjść na górę na Równą holę (1723 mnpm), czyli jeszcze 500 m przewyższenia od górnej stacji talerzyka. Stamtąd jest świetny zjazd do doliny Staroboczańskiej. Tak jak piszę - to temat na kolejną wycieczkę 😉

Zresztą, SKI Certovica to tylko to co jest po wschodniej stronie od drogi. Po zachodniej są jeszcze dwa wyciągi, należące do innego właściciela. Solidna ścianka tam jest.

Edytowane przez Gerald
  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś śnieg padał w nocy, tak około 5 cm. @marcinn bez obaw, wszystko co świeże przejechaliśmy, stok będzie dobrze przygotowany na Wasz przyjazd. Czuć było jak przybywa narciarzy. Cały dzień niestety temperatura na +. 

Zrobiło się malowniczo.

IMG-20240126-095743633-HDR.jpg

Około 11:00 tak.

IMG-20240126-110104890-HDR.jpg

Po 13:00 już tak.

IMG-20240126-130607505-HDR.jpg

Wyszło słonko.

IMG-20240126-130610691-HDR.jpg

Stok trzymał się dobrze.

IMG-20240126-130605659-HDR.jpg

c.d.n. 

Edytowane przez moruniek
coś tam
  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kolorowy napisał:

Hej, wiem że post nie do tematu ale szukałem i nie miałem pomysłu gdzie go wkleić.

W załączniku przestawiam jak będę jechał na Tatrzańska Łomnicę, czy muszę kupić winietę jeśli pojadę tą trasą ? 
Dzieki

 

IMG_5674.png

Ta droga dla samochodów osobowych jest bezpłatna. Płatne są te drogi ,które są oznaczone zielonymi tablicami. Jeżeli są niebieskie to bezpłatne.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2024 o 00:29, Gerald napisał:

Problem z Milotinem był też taki, że ma bardziej południową wystawę. Usłyszałem że to też był jeden z powodów, dla którego nikomu nie opłacało się utrzymywać tego stoku. Jednak ta lekka różnica w wystawie (Janovky są lekko bardziej na północną stronę), robiła różnicę.

Moim zdaniem główną przyczyną był waluta euro i odpływ turystów z Polski. Przed euro Zuberec był zawalony (po ostatnie miejsca w okolicy) turystami z Polski i opłacało się utrzymywać kilka ośrodków. Teraz jest klient na Rohacze i tyle.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Moim zdaniem główną przyczyną był waluta euro i odpływ turystów z Polski. Przed euro Zuberec był zawalony (po ostatnie miejsca w okolicy) turystami z Polski i opłacało się utrzymywać kilka ośrodków. Teraz jest klient na Rohacze i tyle.

A oprócz tego konkurencję Zubercowi zrobiły także Orawice oraz Witanowa z kolejami krzesełkowymi. Moim zdaniem Zuberec ma potencjał, można nawet piechotą dojść w 5-20 min z dowolnego miejsca wsi do Janovek. Kiedy tam byłem tydzień temu w Zubercu nocowało nawet sporo polaków. Tak czy siak, nie jest to tyle ludzi ile przed wprowadzeniem euro.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krakus81 napisał:

Mam do Was Pytanie Pany odnośnie Oravic. Czy orientuje się czy na karnet 4 h SKI dziecko do lat 10 ma free czy musi płacic 30-32 euro ?

Czy ktoś tak kupował ?

Zapytaj w ośrodku.

recepcia@meanderoravice.sk

To co publikują na stronach, nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Do sezonówki dostałem darmowy parking, restauracja jest czynna od 10:00 nie od 12:00 itp. Dziecko do lat 10 jest w cenniku lokalnym. Chyba najkorzystniej 3 godziny po 12:30.

p.s.

Odzywaj się na priv, jak będziesz jeszcze planował tam jeździć, ja będę za jakieś 3-4 tygodnie, to zawsze mogę wziąć opaskę dla Twojego dziecka, do swojej sezonówki.    

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krakus81 napisał:

Mam do Was Pytanie Pany odnośnie Oravic. Czy orientuje się czy na karnet 4 h SKI dziecko do lat 10 ma free czy musi płacic 30-32 euro ?

Czy ktoś tak kupował ?

Tylko jak rodzić kupi  karnet na cały dzień to 1 dziecko do 10 lat free

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gerald napisał:

A oprócz tego konkurencję Zubercowi zrobiły także Orawice oraz Witanowa z kolejami krzesełkowymi. Moim zdaniem Zuberec ma potencjał, można nawet piechotą dojść w 5-20 min z dowolnego miejsca wsi do Janovek. Kiedy tam byłem tydzień temu w Zubercu nocowało nawet sporo polaków. Tak czy siak, nie jest to tyle ludzi ile przed wprowadzeniem euro.

Euro na pewno nie pomogło słowackiej turystyce, ale ośrodki bez krzesła niestety po prostu powoli odchodzą w niepamięć. Pamiętam jak na przełomie lat 90 i 2000 wyjazd na narty w Alpy był w Polsce de facto luksusem. Po roku ~2010 nastąpiła "demokratyzacja narciarstwa alpejskiego" i dało się naprawdę relatywnie tanio pojechać w Alpy (co po COVIDzie niestety się skończyło, ale to temat na inny wpis). W tym czasie wielu polskich narciarzy po raz pierwszy zobaczyło "prawdziwe góry" i po prostu poprzeczka została zawieszona wyżej. Stąd sukces Białki, Szczyrku, czy Chopoku, bo przynajmniej infrastrukturalnie stanowią namiastkę alpejskiej infrastruktury z wieloma kolejami linowymi w jednym miejscu. Wystarczy dodać do tego zwiększające się koszty energii, brak śniegu i małe stacje nie mają niestety racji bytu, bo nie mają efektu skali. Przy aktualnych kosztach i ograniczonym popycie, małe ośrodki musiałyby kasować takie pieniądze za skipassy, że tym bardziej nikt by nie przyjechał.

Zresztą abstrahując od Słowacji - ten trend widać w całej Europie. Duże ośrodki, szczególnie te wyżej położone - rozbudowują się i inwestują, a mniejsze i niższe powoli tracą rację bytu.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zarezerwowane 3 noclegi w Zubercu 4-7 lutego. Jeszcze przed feriami słowackimi. W planach 3 dniowe szusowanie: Rohace 2x i Kubinska Hola 1x. W obu ośrodkach wszystko działa - tak podają na swoich stronach.

Nigdy tam nie byłem. Oczywiście jeszcze wszystko zależy od pogody czy będzie współgrać (mam opcje odwołania).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, laryzbyszko napisał:

Euro na pewno nie pomogło słowackiej turystyce, ale ośrodki bez krzesła niestety po prostu powoli odchodzą w niepamięć. Pamiętam jak na przełomie lat 90 i 2000 wyjazd na narty w Alpy był w Polsce de facto luksusem. Po roku ~2010 nastąpiła "demokratyzacja narciarstwa alpejskiego" i dało się naprawdę relatywnie tanio pojechać w Alpy (co po COVIDzie niestety się skończyło, ale to temat na inny wpis). W tym czasie wielu polskich narciarzy po raz pierwszy zobaczyło "prawdziwe góry" i po prostu poprzeczka została zawieszona wyżej. Stąd sukces Białki, Szczyrku, czy Chopoku, bo przynajmniej infrastrukturalnie stanowią namiastkę alpejskiej infrastruktury z wieloma kolejami linowymi w jednym miejscu. Wystarczy dodać do tego zwiększające się koszty energii, brak śniegu i małe stacje nie mają niestety racji bytu, bo nie mają efektu skali. Przy aktualnych kosztach i ograniczonym popycie, małe ośrodki musiałyby kasować takie pieniądze za skipassy, że tym bardziej nikt by nie przyjechał.

Zresztą abstrahując od Słowacji - ten trend widać w całej Europie. Duże ośrodki, szczególnie te wyżej położone - rozbudowują się i inwestują, a mniejsze i niższe powoli tracą rację bytu.

Masz rację, niemniej jednak zawsze podziwiam tutaj ośrodki które poszły po rozum do głowy, i nie mają całej swojej infrastruktury w 100% opartej o kanapy i gondole. Mam na myśli na przykład Kubińskie hole. Po lewej talerzyki, po prawej krzesła. W przypadku załamania się pogody, tj silnych wiatrów, zawsze zostaje alternatywa w postaci jazdy na talerzykach. Niestety Szczyrk prawie w ogóle nie zostawił sobie takiej opcji.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawelb91 napisał:

Mam zarezerwowane 3 noclegi w Zubercu 4-7 lutego. Jeszcze przed feriami słowackimi. W planach 3 dniowe szusowanie: Rohace 2x i Kubinska Hola 1x. W obu ośrodkach wszystko działa - tak podają na swoich stronach.

Nigdy tam nie byłem. Oczywiście jeszcze wszystko zależy od pogody czy będzie współgrać (mam opcje odwołania).

Jeżeli chodzi o Rohace, to ośrodek bardzo wrażliwy na wiatr.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Oravicach pogoda zdecydowanie lepsza niż wczoraj,bez opadów śniegu i zdecydowanie mniejszy wiatr . Stok przygotowany b.dobrze , ilość narciarzy średnia-mała.Tak więc pojeżdżone uczciwie.Teraz mała przerwa na 🍺 i czas na termy przed wyjazdem do domku bo jutro wyjazd w prawdziwe góry i prawdziwe kolejki 😅🇮🇹

 

 

IMG_3019.jpeg

IMG_3024.jpeg

IMG_3025.jpeg

IMG_3027.jpeg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopok docieram dość późno bo okolo 9:30, wszystkie auta kierują już na Zachytne Parkovisko. Pochmurnie, chwilami nawet prószył delikatnie śnieg, okolo poludnia zaczęło się przejaśniać a po 13 pelna lampa. Ludzi trochę było, ale chyba sporo weekendych bo też okolo południa znacznie mniej. Dziś bardziej rozgrzewkowo bo głównie jazda z 5 letnią córką. Teraz czas się wygrzać w Basenovej.

 

20240128_103749.jpg

20240128_124414.jpg

20240128_124421.jpg

20240128_140139.jpg

20240128_143914.jpg

IMG-20240128-WA0008.jpg

Edytowane przez Cappo
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marcinn napisał:

Tylko jak rodzić kupi  karnet na cały dzień to 1 dziecko do 10 lat free

Tak więc rano do nich zadzwoniłem. Potwierdzili, że jeśli rodzic wykupi karnet to dziecko do lat 10 (9.99) jeździ z rodzicem za darmo.

Tak więc kupiliśmy z żoną dwa karnety po 4 h,a dzieciaki mogły z nami jeździć za darmo (1 córka ma lat 8, roczników 9, a druga 5). 

Tyle tylko, że dzieciaki nie dostają fizycznie karnetów, a opaski na ręce coś jak w hotelach (nikt tego nie sprawdza). Wchodzą na kołowrotku razem z rodzicami. Nie jest to super wygodne, ale dawaliśmy radę. W kieszeni zostało sporo kasy/euro na dobry obiad w Kolibie Hubertce. 

Tak więc rodzice w PL dostaniecie 5 zł zniżki na karnet, a w Oravicach dzieciaki śmigają z Wami za free.  

Edytowane przez Krakus81
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...