Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W tym sezonie wyciągi będą nieczynne.


ert

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, pawelb91 napisał:

Nowe cenniki (te co na razie ogłosili) we Włoszech też z zastrzeżeniem że nie są ostateczne. Mogą się zmienić jeśli znowu znacząco wzrosną koszty np. energii.

... i w związku z tym ostatnia okazja,jeśli ktoś chce się załapać po taniosci na jeżdżenie w tym sezonie-w piątek jadę na 3 dni do Druskiennik,karnet tylko 22 euro...

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2022 o 00:52, Krakus81 napisał:

Ludzie korzystają z ostatnich wakacji na dłuższy czas ? ;). Mam jednak nadzieję, że nie. Ograniczenie wzrostu cen energii elektrycznej jest podstawowym zadaniem, ale mamy teoretycznie wszystko w naszych rękach. Elektrownie na surowiec z własnych kopalni, oczywiście przez politykę eko wiele kopalni pozamykano i dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że brakuje węgla na Śląsku. Już nawet zagraniczne media się z tego śmieją. 

Ale na Boga mamy na to wpływ. W sytuacji calkowitej padaki to zawieszenie udziału w ETS powinno być obowiązkiem, bo ludzie inaczej ich wywiozą na taczkach. 

Gorzej sytuacja wyglada z gazem, podobno wg cen rynkowych ogrzanie przexiętnego domu jednorodzinnego w PL tej zimy kosztowałoby 25 tyś. Pln. Oczywiście urząd regulacyjny nie pozwoli na taką podwyżkę i dostaniemy "tylko" ok. 40 %. Ale ochrony wobec firm nie ma i nie będzie, bo by objęło to 10% wydatków Państwa. 

Reasumując podziwiam wszystkich, którzy rozpoczęli inwestycje w tym roku! I trzymam za nich kciuki, by to wszystko nie było tak tragiczne jak się nam wydaje. 

Myślę, że ta zima wszystkim da do myślenia, że oczywiście zmiany klimatu są bardzo groźne, ale są sprawy groźniejsze. Gdy np. będziesz musiał wybierać między kupnem jedzenia, a ogrzaniem domu. Ja już jestem ciemaw tej zimy u mnie na wiosce...

 

W dniu 29.08.2022 o 09:35, Krakus81 napisał:

Wiatraki czy fotowoltaika to raczej ideologia, a nie realna alternatywa energetyczna dla Polski. 

Jedynym rozwiązaniem i realną alternatywną do węgla jest atom. Syryjczyk i rząd UW zamknął temat budowy w Żarnowcu, oddał za bezcen reaktory do Finlandii i na Węgry. Resztę rozkradziono i zdewastowano. 

Miliardy złotych i wiele lat pracy poddane zostało wpisowi do protokołu zniszczenia. Legalnie, legalnie...ku uciesze gawiedzi! 

Przez kolejne 31 lat nic nie zrobiono realnie by rozpocząć budowę...wszystkim rządom wielki wiadomo co w co...jedyne co się zgadzało to pensje i przywileje w spółce Polski Atom czy jak się to nazywa. 

A my działać musimy dzisiaj, już, teraz na tę zimę. A nie za rok, dwa, trzy czy za 10 lat. Jeśli nie obniżymy kosztu energii to będą wyłączać się kolejne branże... może być tak, że sporo krajow UE zawiesi na jakiś czas stosowanie ETS. 

 

W dniu 29.08.2022 o 13:30, pinky_ok napisał:

System oddajesz i odbierasz 0,8 to było "Takie rzeczy tylko w Polsce", żaden kraj w UE nie miał tak atrakcyjnej oferty dla prosumentów. Dlatego to było złoto.

Zresztą te zmiany co weszły to było dostosowanie do przepisów UE.

 

W dniu 1.09.2022 o 20:32, Krakus81 napisał:

Sam mam fotowoltaikę i owszem jest to plus ekonomiczny dla mmie. Jednak dla całego systemu to problem - latem mamy nadprodukcję, a zimą niedobory. Niestety taki mamy klimat i dlatego mówiłem, że to nie jest alternatywa dla węgla. 

Podejrzewam, że to co napisałem wyżej spowodowało blokadę tego rozwiązania od 1.04, bo nasz system energetyczny tego by nie wydolił. 

Ja unikam polityki, bo się nią brzydzę. 3* , albo 2*, to dla mnie dwie strony tej samej fałszywej monety. 

ETS to jest podatek, nawet jeśli to szczytny cel. Zwyczajne, was okradamy, pozniej urzednicy zdecydują na co wydamy, po potraceniu oczywiście działki. A jak coś zostanie to wtedy może cos kiedyś zrobimy i oczywiście znajomy królika wtedy dostanie kontrakt. Jeśli ten podatek jest za duży, to niszczy gospodarkę.

I ja przypominam, że my potrzebujemy rozwiązania na już, na tę zimę, a nie na kiedyś tam. Jeśli polityce czegoś nie zrobią, to ludzie ich wywiozą na taczkach. Dlatego moim zdaniem możliwe jest wypowiedzenie ETS przez sporo państw. 

 

W dniu 2.09.2022 o 14:00, Krakus81 napisał:

ale prądu jednak w PL nie zabraknie, na szczęście. Posiadanie swoich surowców jest bezcenne, nawet jeśli nie są one super dla środowiska. 

 

Co roku we wrześniu/październiku kilkaset tysięcy gospodarstw odpalało piece na ekogroszek Teraz moment odpalenia pieców przesuną na listopad/grudzień i będą się dogrzewali farelkami. To może rozwalić system elektroenergetyczny. Jesienią trzeba spalać ok. 0,5 worka ekogroszku dziennie, aby ogrzać dom (koszt dziś: ~35 zł) a dogrzewanie farelkami i grzejnikami elektrycznymi kosztuje nie więcej niż 10 zł dziennie. Węgiel w2021r. kosztował 900zł tona, dzisiaj 3800zł tona.

Jesienią i zimą mamy pewne przerwy w dostawach energii z uwagi na:
1 mln prosumentów, którzy odbiorą energię z magazynu
2-3 mln konsumentów dla których prąd  z sieci będzie dużo tańszy niż węgiel. 

Węgiel 05.09.2022 cena 3800zł tona.

IMG_20220905_184857-001.thumb.jpg.4fedb1858e55f34da31b9cf3e82d00af.jpg

Edytowane przez surfing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagrożony sezon narciarski we Francji

Z powodu rosnących cen energii we Francji zamknięto już około 30 basenów publicznych. Zimowe kurorty ostrzegają natomiast, że zagrożone jest funkcjonowanie w najbliższym sezonie wyciągów narciarskich.

Z kolei stacje narciarskie negocjują ceny z dostawcami energii. Część kurortów ostrzega, że nie będzie w stanie uruchomić wyciągów narciarskich w sezonie zimowym z uwagi na zbyt wysokie koszty. Dyrektor generalny wyciągów narciarskich w miejscowości Villard-de-Lans w departamencie Isere Sebastien Giraud stwierdził w telewizji France 3, że w obliczu 20-krotnego wzrostu ceny megawatogodziny może być zmuszony do zamknięcia stacji narciarskiej, ponieważ koszt elektryczności stanowiłby nawet do 25 proc. obrotów obiektu.

 

  • Thanks 2
  • Haha 1
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, surfing napisał:

Z kolei stacje narciarskie negocjują ceny z dostawcami energii. Część kurortów ostrzega, że nie będzie w stanie uruchomić wyciągów narciarskich w sezonie zimowym z uwagi na zbyt wysokie koszty. Dyrektor generalny wyciągów narciarskich w miejscowości Villard-de-Lans w departamencie Isere Sebastien Giraud stwierdził w telewizji France 3, że w obliczu 20-krotnego wzrostu ceny megawatogodziny może być zmuszony do zamknięcia stacji narciarskiej, ponieważ koszt elektryczności stanowiłby nawet do 25 proc. obrotów obiektu.

Również czytałem te brednie,uśmiech miałem po kolana z tej propagandy,gdzie w artykule który czytałem stwierdzono ze ceny są spowodowane wojna na Ukrainie . Przypomnę że FR jest największym producentem energii atomowej w Europie a obecne jej ceny są poniżej średniej światowej. Coś około 0.125 za kWh dla przedsiębiorców gdzie dla większych te ceny są dużo niższe a kontrakty podpisywane na lata. 

Taki Ja „Kowalski” w BE w gospodarstwie domowym mam kontrakt ze stałą ceną z września tamtego roku na okres trzech lat czyli do 2025(był to tylko mój wybór , oczywiście mogłem wziąć zmienny który był zdecydowanie tańszy we wrześniu roku 21 i dziś płakałbym niemiłosiernie przez politykę nieudaczników i propagandę Jankesów ). Ale ktoś za COVID musi zapłacić !

Tak wiec,sezon będzie,choć droższy ale będzie.Chyba ze śniegu zabraknie 🤣

Pytanie raczej brzmi ilu wyjedzie przy tych cenach obecnych wszystkiego,niż czy będzie zagrożony przez ceny energii dla ON .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2022 o 11:47, surfing napisał:

Tymczasem w Szwajcarii od 22.09- zamknięte baseny, sauny oraz kary finansowe, a nawet 3 lata więzienia za przekroczenie 19°C w pomieszczeniu mieszkalnym, a za donos na sąsiada zarobisz 200 franków.

1623674934_szwajcariadonos.jpg.321c8eeb42f1db75c073fad142c63c4e.jpg

 

Ciekawe, jak zmierzą temperaturę w MOIM mieszkaniu/domu? Bez nakazu: wara!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2022 o 22:51, mnrdov napisał:

Fotomontaż dosadnie zakpił z proponowanej ustawy i jest bardzo popularny jako dowcip w Szwajcarii.

Plakat wielu zdziwił bo w Szwajcarii nie trzeba zachęcać do donosów - robią to bezpłatnie, zapytajcie tych co tam mieszkają, donosicielstwo w Szwajcarii nazwali  kulturą denuncjacji :)   

,,Naczelnik policji Fredy Fassler zwraca uwagę, że  policja nie jest od tego, żeby chodzić od drzwi do drzwi i sprawdzać, jak ciepło kto ma w domu. Jako negatywny przykład Fredy Fassler przypomniał sytuację pandemii kiedy to zaistniała "kultura denuncjacji".

 

Nawet trzy lata więzienia za zbyt wysoką temperaturę w mieszkaniu 

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/szwajcaria-ogrzewanie-mieszkania-za-cieplo-powyzej-19-st-c-beda-kary-6103670

 

Wygląda na to że w Szwajcarii po nartach nie skorzystamy z sauny i oby nie było problemów z wysuszeniem butów...

 

Oho, można zaczynać zdanie od wielkiej litery i dyskutować bez obrażania forumowiczów, niestety niektórych to przerasta.

 

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodowiec Dachstein w tym sezonie nie będzie czynny. Jest tak zdegradowany przez okres letni, że nie ma szans na otwarcie...

https://www.servustv.com/aktuelles/v/AAE8LSW6FY10YX862GFK/?fbclid=IwAR3qCgJWhDOnbnNFdvYlc3sIUetGXYRpMe2OzhLGDkrl7d6wPWAqGBtEDYg

Edytowane przez marionen
  • Thanks 1
  • Sad 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, marionen napisał:

Lodowiec Dachstein w tym sezonie nie będzie czynny. Jest tak zdegradowany przez okres letni, że nie ma szans na otwarcie...

https://www.servustv.com/aktuelles/v/AAE8LSW6FY10YX862GFK/?fbclid=IwAR3qCgJWhDOnbnNFdvYlc3sIUetGXYRpMe2OzhLGDkrl7d6wPWAqGBtEDYg

 

Wreszcie jakieś sensowne decyzje ze strony skiareny. Wycofywanie się z terenów, które już nie rokują, to jest najlepsze co można teraz zrobić. Mam nadzieję że usuną stamtąd wyciągi narciarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marionen napisał:

Lodowiec Dachstein w tym sezonie nie będzie czynny. Jest tak zdegradowany przez okres letni, że nie ma szans na otwarcie...

https://www.servustv.com/aktuelles/v/AAE8LSW6FY10YX862GFK/?fbclid=IwAR3qCgJWhDOnbnNFdvYlc3sIUetGXYRpMe2OzhLGDkrl7d6wPWAqGBtEDYg

To zdjęcie nie z Dachsteinu!

Tak nie ma żadnej gondoli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka myśl:

 

000_0523.JPG
Stożek. Zdjęcie z 2005 r. Nierówność trasy czerwonej
została parę lat później zniwelowana

 Mimo czasowo tłumów na trasach w Polsce (przełom roku, ferie) małe stacje są narażone na szczególne ryzyko. Wzrost kosztów pracy, drastyczny wzrost ceny prądu, wzrost innych kosztów – to czynniki, które mogą dobić małe stacje, takie programowo nastawione na nieco mniej bogatego klienta. 

 

Na wstępie przypomnę, że wiele stacji w ostatnich latach już padło. Wymienię raptem kilka, skupiając się tylko na najnowszych deinwestycjach narciarskich:

  • Przyłęków;
  • właśnie w tym roku zdemontowano pozostałości (krótkich) wyciągów w Mesznej;
  • padło prawie wszystko w Brennej;
  • same się sypią nieczynne od paru lat wyciągi na stoku Rówienki w Wiśle;
  • nie działa od paru lat Palenica w Ustroniu, ani Mała Palenica;
  • przestała być eksploatowana Ochodzita w Koniakowie;
  • od paru lat nieczynne są wyciągi w Szczawniku, choć tu burmistrz walczy o przywrócenie nart;
  • padła zupełnie Malinka w Zgierzu.
 
Oczywiście w znakomitej większości przypadków mowa o stacjach, które nie miały szans konkurować na rynku z nowoczesnymi gondolami i krzesłami, może poza Szczawnikiem – gdzie wyciąg był bardzo szybki i w miarę nowoczesny.
 
Co będzie dalej? Jakie stacje są szczególnie narażone na ryzyko? Tego nie wiemy, wszystko zależy od tego, w jakim kierunku pójdzie narciarstwo w kryzysie (nie da się już go chyba uniknąć)? Wersje tego kierunku są dwie, obie równie prawdopodobne:
 
Wariant A – stacje zostaną opuszczone przez przypadkowych klientów, zostaną tylko ci wytrwali, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez nart. Ci, zwłaszcza młodzi (w nich kryzys uderzy najmocniej), dla których narty były tylko opcją, jedną z wielu, odpadną.
 
Jeśli zrealizuje się ten wariant, wówczas nabiorą znaczenia trudne i wymagające, acz słynne trasy. Wiem, to niemal herezja, ale... chciałbym zwrócić uwagę, że w materiale dostępnym o inwestycjach w Szczyrku, mówi się o przywróceniu znaczenia Golgoty i Bieńkuli. Wówczas kryzys przeżyją stacje, jak to się mówi, gdzie zamiast trasy jest polana, a wysokość stacji górnej niespecjalnie różni się od wysokości stacji dolnej, vide: Małe Ciche albo Klepki.

Wariant B – stacje zostaną opuszczone nie tyle przez przypadkowych klientów, tylko przez biednych klientów, także wspomnianych zapaleńców. Pozostanie bogata warszafka (jako typ klienta), jeżdżąca nie tyle na narty, co do SPA and wellness. Wówczas przetrwają stacje w tzw. kurortach (Białka, Krynica, Czarna Góra, Szczyrk), reszta może mieć drobny problemik, zwłaszcza stacje na uboczu, vide: Stożek, Soszów, czy Mosorny Groń.
 

Więcej, link: 

Kryzys? Mniejsze stacje będą szczególnie narażone na ryzyko! Które już nie przetrwały? | Blog o nartach

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tanova napisał:

Ciekawa jestem, czy będą utrzymywane trasy biegowe - ośrodek szczycił się posiadaniem całorocznych "loip", na wysokości 2700 m. npm.

Tak, podają że trasy biegowe będą czynne.

https://planetski.eu/2022/09/15/dachstein-glacier-to-remain-shut-this-season-as-climate-change-takes-its-toll/

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Wzrost kosztów pracy, drastyczny wzrost ceny prądu, wzrost innych kosztów – to czynniki, które mogą dobić małe stacje, takie programowo nastawione na nieco mniej bogatego klienta. 

Zawsze w takich sytuacjach najbardziej w kość dostają biznesy "na dorobku" - w wypadku wyciągów myślę ze najbardziej dostanie sie niewielkim ośrodkom które próbują sie rozwijać. Duzi mają już z reguły wypracowany "bufor", mają efektywne systemy naśnieżania - maja sporo do zaoferowania i są w znacznej mierze niezależni. Podobnie maleńkie wyciągi (np. na Podhalu) one gdy sie zamkną praktycznie nie generują kosztów, często są rodzinne i usytuowane na terenach własnych.

Kluczowe będzie położenie w stosunku do dużych skupisk ludzkich - jeśli nigdzie nie będzie tłoku to nikt z miasta nie będzie szukał zadupia żeby spokojnie poszusować tylko pojedzie gdzie wygodniej i bliżej - paliwo wszak też nie potaniało.

No i jeszcze jest chęć do pracy, wyczucie i doświadczenie - tutaj za wzór zawsze stawiałem ufo w Bukowinie...dwie armatki, stary ratrak i górka ZAWSZE startuje jak nie pierwsza to jedna z pierwszych i kończy jako jedna z ostatnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Gwyn napisał:

Tak, inne źródła podają również, że powodem decyzji o zamknięciu wyciągów jest konieczność przestawienia podpór orczyków, ponieważ cofający się lodowiec spowodował, że ich trasa aktualnie biegnie po nagiej skale. Wobec niskiej frekwencji narciarzy w sezonie, którzy preferują duże ośrodki po przeciwległej stronie doliny, nie opłaca się ani kosztowne przestawienie podpór, ani zamiana orczyków na wyciąg krzesełkowy. 

I jeszcze link: https://www.kleinezeitung.at/steiermark/ennstal/6189357/Es-fehlen-5-Meter-Schnee_Entscheidung-gefallen_Kein-Winterskilauf

Edytowane przez tanova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC changed the title to W tym sezonie wyciągi będą nieczynne.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...