Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Fit for 55 a przyszłość narciarstwa


MarioJ

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Spiochu napisał:

Najlatwiej wysmiac powazny temat. 

Ale ja nie wyśmiewam . Każdy z tych punktów jest ważny z punktu widzenia zmiany klimatu tylko to nic nie zmienia . Nie da się zmienić prawie 8 miliardów ludzi w ich codziennym życiu. To jest nie realne . Kazdy,wie gdzie jest błąd ale nikt go nie zmienia . Piszecie o klimacie a latem wybieracie się na lodowce żeby na nartach pojeździć . O czym my dyskutujemy . To jakiś obłęd . 
 

ps . @Spiochu ja już napisałem to co jest istotne . Populacja zwiększyła się z 3 do 7mil przez ostatnie 70 lat. Taka mała Holandia w latach 60 z prawie 11 milionów dziś ma 17. Jak zmienić ten ten klimat z takim przyrostem populacji.  Gdzie człowiek wchodzi ze swoim butem wszędzie gdzie sie da .!?

Edytowane przez Victor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Victor napisał:

Ale ja nie wyśmiewam . Każdy z tych punktów jest ważny z punktu widzenia zmiany klimatu tylko to nic nie zmienia . Nie da się zmienić prawie 8 miliardów ludzi w ich codziennym życiu. To jest nie realne . Kazdy,wie gdzie jest błąd ale nikt go nie zmienia . Piszecie o klimacie a latem wybieracie się na lodowce żeby na nartach pojeździć . O czym my dyskutujemy . To jakiś obłęd . 
 

ps . @Spiochu ja już napisałem to co jest istotne . Populacja zwiększyła się z 3 do 7mil przez ostatnie 70 lat. Taka mała Holandia w latach 60 z prawie 11 milionów dziś ma 17. Jak zmienić ten ten klimat z takim przyrostem populacji.  Gdzie człowiek wchodzi ze swoim butem wszędzie gdzie sie da .!?

Te zmiany muszą się zacząć na górze. Kowalski nie decyduje o wydobyciu surowców i nie ma wpływu na media.

Większość z tych 8 miliardów nie posiada wolnej woli. Jak wydobycie surowców spadnie kilkukrotnie (ceny produktów urosną w kosmos)  a TV będą codziennie trąbić, że tylko frajerzy mają dużo niepotrzebnych rzeczy to te 8 mld bardzo szybko zmieni nawyki.

Ilu z nas pojedzie w Alpy jak paliwo będzie po 50zł za litr?

  • Thanks 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Spiochu napisał:

Najlatwiej wysmiac powazny temat. 

Racjonalna gospodarka to taka z obnizonym o 90% PKB. Tylko dalej mozesz byc w niej szczesliwy. Moze zamienisz narty przy wyciagu na skitury a sprzet bedziesz zmienial co 20 lat. Nie bedziesz za to harowal do nocy zeby kupic wiecej gadzetow od sasiada. To wcale nie musi byc zla perspektywa. Bedziej wiecej czasu i energii na realizacje pasji czy kontakt z rodzina.

 

Taka koncepcja została opracowana ponad 30 lat temu przez zespół Kanadyjczyków. U nas wydano ją w serii +/_ nieskończoność. Pewnie leży u mnie gdzieś na półce. To takie symboliczne gdzieś leży na półce...

Valaskakis Kimon, Sindell Peter S., Smith J. Graham, Fitzpatrick-Martin Iris Propozycje dla przyszłości. Społeczeństwo konserwacyjne. /Biblioteka Myśli Współczesnej/

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lokiec3 napisał:

No dobrze, ale to że ktoś zapłaci za nadmierną emisję CO2 wcale nie spowoduje, że będzie go emitował mniej. Dla mnie to ślepy zaułek. I tak zapłaci zwykły Kowalski a CO2 jak będzie szło w atmosferę tak będzie szło. Pozdrawiam.

Niekoniecznie, po prostu będą premiowane technologie zużywające mniej CO2. Obrazowo rzecz biorąc to ekonomia w której uwzględnia się koszt odpadu ("śmieci").

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wujot napisał:

Niekoniecznie, po prostu będą premiowane technologie zużywające mniej CO2. Obrazowo rzecz biorąc to ekonomia w której uwzględnia się koszt odpadu ("śmieci").

Dokładnie......tylko rachunek ekonomiczny jest prawdziwy - po prostu "brudne" technologie muszą sie mniej opłacać od czystych żeby to zadziałało. Górnolotne hasła oczywiście są fajne ale na sztandarach. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wujot napisał:

Niekoniecznie, po prostu będą premiowane technologie zużywające mniej CO2.

Czyli dopłaty bo obecnie technologie odnawialne przegrywają z "brudnymi". Osobiście wolę aby tą kwestie regulował rynek. Tak jak konie zostały wyparte przez maszynę parową a ta przez silnik spalinowy. Pamiętajmy że ludzkość zawsze uciekała do przodu. Jak w XIX w. wycięto większość lasów. To zaczęto wydobywać węgiel kamienny.

 

Niedawno czytałem opinię że przy rosnących cenach surowców ( szczególnie metali ziem rzadkich ) za kilka lat górnictwo kosmiczne nawet przy dzisiejszej technologi może stać się opłacalne.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tankowiec napisał:

Czyli dopłaty bo obecnie technologie odnawialne przegrywają z "brudnymi". Osobiście wolę aby tą kwestie regulował rynek. Tak jak konie zostały wyparte przez maszynę parową a ta przez silnik spalinowy. Pamiętajmy że ludzkość zawsze uciekała do przodu. Jak w XIX w. wycięto większość lasów. To zaczęto wydobywać węgiel kamienny.

Nie, nie, nie.

Kwestii wpompowania gigantycznych ilości CO2 nie ureguluje Ci rynek! Bo jak? A są niewiarygodne, każdy dodatkowy tajfun, każda katastrofalna susza czy opad to  miliardy euro. A podnoszący się poziom wody - policz ile warte są stracone grunty. Ty emitujesz a Afryka zdycha.

Gdzie widzisz tu wolny rynek?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie narciarstwa to w ten zielony ład wpisuje się przyjęta "Strategia dla bioróżnorodności" czyli w skrócie ogromna liczba u nas obszarów leśnych w tym te w górach będzie musiała być wyłączona z jakiejkolwiek działalności w tym komercyjnej. Czyli będzie trzeba nie tylko poszerzać Parki Narodowe, Rezerwaty ale i samą Naturę 2000. Więc jakieś tam plany na mapach będą już tylko i wyłącznie mrzonką bo nie będzie się dało nic wybudować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tak zdecentralizowany ze redukcja w jednym sektorze niewiele przyniesie. 

Bez dzialan globalnych czarno to widze. 

To data z 2016, ale pewnie nie wiele sie ruzni na chwile obecna. 

Gdy jednak spojrzymy by country sytuacja wygląda trochę inaczej. 

Emissions-by-sector-–-pie-charts.png

co2-emissions-per-country-chart.jpg

Edytowane przez artix
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tankowiec napisał:

 

W takim razie co proponujesz? Bo na razie wygląda tak że Europa chce się samo zaorać pod względem energetycznym. Prąc ku "zielonemu ładowi". Natomiast reszta świata ma to w poważaniu.

Jest odwrotnie, poczytaj zestawienia w różnych raportach. Inwestycje w OZE na świecie są olbrzymie, szczególnie w Chinach i USA. Europa to mały, maleńki pikuś, choć robi świetny biznes na turbinach wiatrowych. Tu jest liderem (2 firmy w pierwszej czwórce świata). Wszyscy gwałtownie przebudowują sektory energetyczne. Nawet Wietnam (to żart - trzeci w fotowoltaice). Nie jest tak istotny model jeśli skutek jest ten sam. Tam zamiast systemu koncesyjnego są decyzje polityczne, za które też płaci konsument. Wystarczy przyjrzeć się energetyce wodnej w Chinach (choć to jest pasjonujący temat głównie z powodów geopolitycznych) 

Co będzie trudno zgadnąć, na pewno przejściowo gaz zyska wielkie znaczenie. Musi.  Później być może nowe koncepcje mini reaktorów jądrowych. A może następca ITER wreszcie odpali (to zresztą jeden z trzech takich projektów). Mam przekonanie, że w nie za długiej perspektywie (np 20 lat) energii będzie do oporu.  Choć jakiś koszt tej przebudowy poniesiemy w najbliższych latach.

Zresztą dobrze, bo pora trochę ograniczyć nasz zapał w przebudowie świata. Czyli zabetonowaniu i zaśmieceniu. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Victor napisał:

I tu jest największy problem . Kowalski jest niewolnikiem systemu lub reżimu dyktatury ..

Całe szczęście, że nie decyduje. Bo to Kowalski wywala śmieci do lasu albo zostawia w górach. Przyjmijmy, w uproszczeniu, że jest debilem i ma zero empatii do świata. 

Chińczycy to zauważyli i zarządzają tym w sposób przemysłowy. I o ile na poziomie starego "normalnego" kapitalizmu to byłby nieoptymalny model to w burzliwych latach jakie idą myślę, że będzie zwycięski. Czasy indywidualistów i liberum veto odchodzą bezpowrotnie do lamusa. Masami będzie się zarządzało i te kraje, które to wdrożą lub tak mają (np Rosja) wyjdą zwycięsko.

Choć mogę się mylić bo zmiennych jest zbyt dużo.  

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wujot napisał:

Całe szczęście, że nie decyduje. ........................................................................Przyjmijmy, w uproszczeniu, że jest debilem i ma zero empatii do świata. 

Nie do  końca...... Niestety od czasu do czasu przychodzi ktoś kto na nowo "odkrywa" stary patent na zdobycie władzy i wmawia Kowalskiemu ze on potrafi też rządzić i ze precz z elitami i przecież - "tera k**wa my" ..... na dowód pokazuje sie mu ze ważnymi ludźmi w państwie mogą zostać przeciętni ludzie "z ulicy" tacy jak Kowalski (ba nawet jak jego żona, gospodyni domowa Kowalska)................ no i tragedia gotowa bo Kowalski  uwierzył - ale nikt nie uświadomił go ze jeśli nie elita to rządzić nim będzie hołota a Kowalski ciemny lud jest i kupił wszystko (cytując klasyka) wiec upłyną długie lata zanim załapie ze został "wydymany" i że rządzić trza "umić"........

.. taki Kowalski (ten czy inny) na serio decyduje ....a wszyscy za to płacą wysoką cenę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wujot napisał:

Jest odwrotnie, poczytaj zestawienia w różnych raportach. Inwestycje w OZE na świecie są olbrzymie, szczególnie w Chinach i USA. Europa to mały, maleńki pikuś, choć robi świetny biznes na turbinach wiatrowych. Tu jest liderem (2 firmy w pierwszej czwórce świata). Wszyscy gwałtownie przebudowują sektory energetyczne. Nawet Wietnam (to żart - trzeci w fotowoltaice). Nie jest tak istotny model jeśli skutek jest ten sam. Tam zamiast systemu koncesyjnego są decyzje polityczne, za które też płaci konsument. Wystarczy przyjrzeć się energetyce wodnej w Chinach (choć to jest pasjonujący temat głównie z powodów geopolitycznych) 

Co będzie trudno zgadnąć, na pewno przejściowo gaz zyska wielkie znaczenie. Musi.  Później być może nowe koncepcje mini reaktorów jądrowych. A może następca ITER wreszcie odpali (to zresztą jeden z trzech takich projektów). Mam przekonanie, że w nie za długiej perspektywie (np 20 lat) energii będzie do oporu.  Choć jakiś koszt tej przebudowy poniesiemy w najbliższych latach.

Zresztą dobrze, bo pora trochę ograniczyć nasz zapał w przebudowie świata. Czyli zabetonowaniu i zaśmieceniu. 

 

 

Tylko szybki powrot do atomu jest nas w stanie uratowac. ZERO emisji, ale cos za cos. Strasza okropnie.  Wiatraki i panele podobno zostawiaja za soba ogromne problemy do utylizacji jak i slad weglowy. 

Wszystko w rekach politykow. Oby nie tak durnych jak w Szwecji czy Niemczech, ktorzy pozamykali dzialajace elekrtownie :D 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wujot napisał:

Całe szczęście, że nie decyduje. Bo to Kowalski wywala śmieci do lasu albo zostawia w górach. Przyjmijmy, w uproszczeniu, że jest debilem i ma zero empatii do świata. 

Chińczycy to zauważyli i zarządzają tym w sposób przemysłowy. I o ile na poziomie starego "normalnego" kapitalizmu to byłby nieoptymalny model to w burzliwych latach jakie idą myślę, że będzie zwycięski. Czasy indywidualistów i liberum veto odchodzą bezpowrotnie do lamusa. Masami będzie się zarządzało i te kraje, które to wdrożą lub tak mają (np Rosja) wyjdą zwycięsko.

Choć mogę się mylić bo zmiennych jest zbyt dużo.  

Co Ty się czepiasz Rosji? Nie sądzisz, że bliżej Twojej skóry są wdrożone modele sterowania społeczeństwem, np. w Brukseli?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bumer napisał:

Co Ty się czepiasz Rosji? Nie sądzisz, że bliżej Twojej skóry są wdrożone modele sterowania społeczeństwem, np. w Brukseli?

To na poważnie czy jaja sobie robisz???

Zdecydowanie bardziej wolę być sterowany z Brukseli jak Nowogrodzkiej czy w stylu kremlowskim. 

Ale abyś się lepiej czuł to radzę odwrócić zagadnienie. Czy wolisz aby Twoi rodacy mogli postępować zgodnie z przysłowiem "wolnoć Tomku w swoim domku" czy może aby nas wszystkich obowiązywały zasady umożliwiające lepsze współistnienie. Za przykład podam "durną" regulację z Szwajcarii. Otóż w wielu wspólnotach mieszkaniowych po 16:00 nie wolno uruchamiać pralek automatycznych. Ale głupota - prawda??? Zawsze o tym myślę jak mój sąsiad włącza pralkę o 24:00. I wychodzi mi, że jednak wychowanie wychowaniem a twarda regulacja twardą regulacją. Wielu ludzi jest zbyt głupich aby zauważyć innych dookoła.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, artix napisał:

Tylko szybki powrot do atomu jest nas w stanie uratowac. ZERO emisji, ale cos za cos. Strasza okropnie.  Wiatraki i panele podobno zostawiaja za soba ogromne problemy do utylizacji jak i slad weglowy. 

Wszystko w rekach politykow. Oby nie tak durnych jak w Szwecji czy Niemczech, ktorzy pozamykali dzialajace elekrtownie :D 

W Belgii również lament po decyzji o zamknięciu Doel obok Antwerpii,choć tu pojawiły się problemy techniczne i duży nacisk sąsiadów NL i DE( ciekawostka ze Holandia sama chce już budować reaktory,bo z zielonej sobie za chwile nie poradzą). Najgorsze ze po decyzji o zamknieciu rachunki poszybowały w ostatnich latach o jakieś 40% ,latarnie na autostradach wyłączyli i przy okazji wydymali gospodarstwa domowe z panelami zakładając wszystkim odwrotne liczniki. Tak wiec dziś inwestycja małego gospodarstwa domowego przestała być opłacalna jeżeli chodzi o panele. Gdyż jeszcze dwa lata temu oddawał nadwyżkę do sieci i odbierał ja zima za free ,dziś już za odbiór musi zapłacić . W ostatnim roku covidowym ludzie średnio dostawali od 2-3.5 koła € dopłaty. Awantura straszna . Teraz zostało to trochę uregulowane ale opłacalne jest jednynie dla dużych firm lub gospodarstw.

@Wujot co do pralek, mieszkając w Belgii od lat korzystam z taryfy dzień-noc ,wiec wszystkie zmywarki,pralki chodzą po 20 lub w weekend inaczej poszedłbym z torbami za rachunki. Może u Szwajcarów taryfy są w druga stronę i opłacalne do 16? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Victor napisał:

 

@Wujot co do pralek, mieszkając w Belgii od lat korzystam z taryfy dzień-noc ,wiec wszystkie zmywarki,pralki chodzą po 20 lub w weekend inaczej poszedłbym z torbami za rachunki. Może u Szwajcarów taryfy są w druga stronę i opłacalne do 16? 

Z tego co wiem chodzi po prostu o niehałasowanie wieczorami.

Z taryfami to niezbyt mnie przekonuje, solidniejsze pranie to mniej jak 1 kWh. W Polsce to całe 60 gr. Nawet zakładając 3x różnicę w cenie i 200 prań to mówimy o oszczędności typu 80 zł/rok. Czyli parę piw w knajpie.

W Belgii podejrzewam, że wyjdzie podobnie. Oczywiście mając własny dom też bym prał w nocy.

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Wujot napisał:

W Belgii podejrzewam, że wyjdzie podobnie. 

Gdybym miał różnice na poziomie 20€ rocznie to oczywiście nawet nie spojrzałbym na rachunek. Ale tak kolorowo nie jest. Rachunki są olbrzymie . Dla przykładu: mieszkam w apartamentowcu obecnie(niebawem przeprowadzka we własny dom) ,gdzie jest 5 apartamentów . Opłaty miesięczne za budynek w ostatnim okresie rozliczeniowym byly 201€ ( światło  klatka ,prąd do pieca grzewczego) czyli daje to 2400 € na rok do podziału na 5 wlascicieli. Dopłatę otrzymaliśmy rok do roku na 520€ ! Czyli wyjdzie rachunek do podziału 2900€. Do tego teraz dolicz własne zużycie w apartamencie; w tamtym roku było to około 64€ miesięcznie plus dopłata 240€ czyli kolejny tysiak rocznie ,w tym roku już rachunki poszły na 92€ miesięcznie . …. Jak sam widzisz nie małe opłaty a gdzie cała reszta podatkowo złodziejska np kadastral mieszkaniowy . 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Victor napisał:

Gdybym miał różnice na poziomie 20€ rocznie to oczywiście nawet nie spojrzałbym na rachunek. Ale tak kolorowo nie jest. Rachunki są olbrzymie . Dla przykładu: mieszkam w apartamentowcu obecnie(niebawem przeprowadzka we własny dom) ,gdzie jest 5 apartamentów . Opłaty miesięczne za budynek w ostatnim okresie rozliczeniowym byly 201€ ( światło  klatka ,prąd do pieca grzewczego) czyli daje to 2400 € na rok do podziału na 5 wlascicieli. Dopłatę otrzymaliśmy rok do roku na 520€ ! Czyli wyjdzie rachunek do podziału 2900€. Do tego teraz dolicz własne zużycie w apartamencie; w tamtym roku było to około 64€ miesięcznie plus dopłata 240€ czyli kolejny tysiak rocznie ,w tym roku już rachunki poszły na 92€ miesięcznie . …. Jak sam widzisz nie małe opłaty a gdzie cała reszta podatkowo złodziejska np kadastral mieszkaniowy . 

Jak mam to zrozumieć??? Stać cię czy też nie???

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Adam ..Duch napisał:

Jak mam to zrozumieć??? Stać cię czy też nie???

Dopóki pracujemy we dwoje jest ok, ale brukselskie podwyżki nie logiczne rok do roku każą już się zastanawić co jest ważne,istotne a co mniej,czego nie było we wcześniejszych latach. 
 

Dyskusja o CO2 to dyskusja jak z nas osób pracujących wyciągnąć kasę na maxa . Bogaty i wielki(duże firmy) zostaje zwolniony z podatku i na inwestycje otrzymuje dotacje która my musimy zapłacić . Co więcej ten którego stać np na tesle za 100koła € jest również zwolniony z podatku drogowego bo jeździ elektrykiem a pani Kowalska kupując w kredo corsę z trzycylindrowy silniczkiem za 9 koła € musi zapłacić 300€ rocznie za korzystanie z tych samych dróg tego to podatku, gdzie tu logika ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wujot napisał:

To na poważnie czy jaja sobie robisz???

Zdecydowanie bardziej wolę być sterowany z Brukseli jak Nowogrodzkiej czy w stylu kremlowskim. 

Ale abyś się lepiej czuł to radzę odwrócić zagadnienie. Czy wolisz aby Twoi rodacy mogli postępować zgodnie z przysłowiem "wolnoć Tomku w swoim domku" czy może aby nas wszystkich obowiązywały zasady umożliwiające lepsze współistnienie. Za przykład podam "durną" regulację z Szwajcarii. Otóż w wielu wspólnotach mieszkaniowych po 16:00 nie wolno uruchamiać pralek automatycznych. Ale głupota - prawda??? Zawsze o tym myślę jak mój sąsiad włącza pralkę o 24:00. I wychodzi mi, że jednak wychowanie wychowaniem a twarda regulacja twardą regulacją. Wielu ludzi jest zbyt głupich aby zauważyć innych dookoła.

Łuuu, aleś pomieszał! Rozumiem że styl kremlowski mniej Ci odpowiada, ale czy aby coś o nim wiesz? A jeśli wiesz, to skąd, z telewizji czy z gazet? Wiesz, mój syn pracuje z Rosjanami, i wiesz co im najbardziej doskwiera? Nie styl kremlowski, nie, nic z tego, jedynie marzy im się paszport i swobodne podróżowanie. Oni mają więcej wiz, no oczywiście do UE. Poza tym to budują sobie domy jakie chcą, ogrzewają je jak chcą, kupują auta na jakie ich stać, w dupie mają jakieś idiotycznie ustanowione normy emisji. Mają też trochę kłopotu z internetem, nie wszystko jest dla nich dostępne, szczególnie to objete jakimiś ograniczeniami z USA. Wiesz, swiat rzeczywisty wygląda zupełnie inaczej niż ten z gazet, szczególnych gazet. No bo popatrz, dzis w Polsce ogranicza się wolność mediów, prawda? Ale w dobie wolności mediów to najeżdżano redakcje gazet, wyrywano laptopy redaktorom, mordowano dziennikarzy, strzelano do nich gumowymi kulami. Pamietasz?

A jeśli chodzi o "przepisy" odnośnie: godzin prania, szczania, mycia, rodzajów zawijania kanapek, ba, norm i wytycznych dotyczących tych kanapek, kominków, rur, piasku, mąki, sera, parówek.................... godzin wypróżniania, opodatkowania oddawania gazów z kiszki, z cała pewnością wcześniej czy później zostaną wprowadzone. Społeczeństwo jest tak głupie że podda się temu terrorowi rządzących. Ba, znajdą się tacy którzy te regulacje będą chwalić, będą zadowoleni z ich wprowadzenia. Po prostu ludzie są coraz głupsi, i tyle. Już dziś znaczna część społeczeństwa nie jest w stanie dokonywać własnych wyborów, musi być sterowana. Ale co mnie to obchodzi.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...