Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 23/24


surfing

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Jeeb napisał:

czytałem że w Andach też zamykają ośrodki bo śniegu brak

Tam to już 15 lat temu zlikwidowali najwyżej położony wyciąg narciarski na świecie na szczycie Chacaltaya na wysokości 5300m n.p.m. 

https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/zmiany-klimatyczne-najwyzej-polozony-osrodek-narciarski-na-swiecie-dzis-jest-ruina/08kll0q

https://www.snow-forecast.com/whiteroom/chacaltaya-bolivia-worlds-highest-ski-resort/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chacaltaya

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marionen napisał:

Ciekaw jestem ile osób z forum jedzi na narty do Lacjum, czy ktoś w ogóle był tam na nartach chociaż raz...

Pewnie mało kto, może nawet nikt. Chodzi o to, że klimat jest słaby nie tylko u nas. Za jakiś czas nie będzie jeżdżenia poniżej 2 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Hextor napisał:

Prognozy się trochę poprawiły i od 20 powinna wrócić zima w górach. Zobaczymy czy tym razem prognoza się sprawdzi czy za parę dni będą pokazywać coś zupełnie innego. 

Myślę, że te powyżej 7 dni w przód to są bardziej na zasadzie "typowania", oceny prawdopodobieństwa, bo rzadko się sprawdzają. A że "logiczne" wydaje się, że jak już tyle dni jest +8 do +10, to kiedyś ochłodzenie musi nadejść. Tyle, że wciąż nie nadchodzi i nie jest pewne, że nadejdzie.

Tabela temperatur kolejny raz się mocno zaczerwieni - na razie nie ma tam jeszcze stycznia 2024:

Średnie i sumy miesięczne – Dane meteorologiczne (meteomodel.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, WojtekM napisał:

Btw - Apeniny w Lazium to wysokość naszych Tatr.

Tylko bardziej na południe.

Myślę, że problem jest jednak inny. Ze względu na wzrost kosztów i cen jest coraz mniej narciarzy. Kto ma pieniądze, to wybiera najlepsze ośrodki. Natomiast te mniejsze i niżej położone mają coraz trudniej, bo mniej zamożni coraz częściej rezygnują z nart. Już ładnych parę lat temu pewna Austriaczka narzekała mi, że ceny tak poszły do góry (z powodu zagranicznych turystów), że coraz mniej ludzi stać na jazdę na nartach. A co dopiero teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marionen napisał:

Ciekaw jestem ile osób z forum jedzi na narty do Lacjum, czy ktoś w ogóle był tam na nartach chociaż raz...

 

Godzinę temu, WojtekM napisał:

Pewnie mało kto, może nawet nikt. Chodzi o to, że klimat jest słaby nie tylko u nas. Za jakiś czas nie będzie jeżdżenia poniżej 2 tys.

Kiedyś myślałem żeby się wybrać na narty w region Abruzji wiec zaraz obok Lacjum.
Warunkiem musiałoby być właśnie to że jest śnieg i są dobre warunki.
Najbardziej znane ośrodki tam: 
- Roccaraso (w 2012 obyły się tam MŚ Juniorów), 
- Campo Felice,
- Campo Imperatore obok najwyższego szczytu Apeninów Gran Sasso d'Italia 2912m. n.p.m. (w Campo Imperatore w hotelu góskim więziony był Mussolini),
- Ovindoli - Monte Magnola

Jednak pewnie będzie o to ciężko bym się tam wybrał na narty, ale były też sezony gdy śniegu było dużo a nawet więcej niż w Alpach.
W 2017 roku w styczniu były ogromne ilości śniegu i zeszła słynna lawina na Hotel w Rigopiano.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lawina_w_Rigopiano

Prędzej zawitam w ten region w celach nienarciarskich, miejsca piękne. 
 

Edytowane przez pawelb91
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, brachol napisał:

Zima pewnie wróci, pytanie czy ON będą chciały sypać śnieg, czy pojadą na tym co jest i co ewentualnie spadnie z nieba? W marcu w PL niewiele osób myśli o nartach...

Mam podobne obawy, poparte frekwencją tam, gdzie w tym roku byłem. Nie było szału nawet w mazowieckie ferie (teoretycznie najkasowniejsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Harnas22 napisał:

Tylko bardziej na południe.

Myślę, że problem jest jednak inny. Ze względu na wzrost kosztów i cen jest coraz mniej narciarzy. Kto ma pieniądze, to wybiera najlepsze ośrodki. Natomiast te mniejsze i niżej położone mają coraz trudniej, bo mniej zamożni coraz częściej rezygnują z nart. Już ładnych parę lat temu pewna Austriaczka narzekała mi, że ceny tak poszły do góry (z powodu zagranicznych turystów), że coraz mniej ludzi stać na jazdę na nartach. A co dopiero teraz?

Mam podobną obserwację: zamożni pojechali w Alpy, mniej zamożni... odpuścili. Najbardziej więc straciły nasza lokalne i nie za duże ośrodki. Choć wzrost cen był w miarę demokratyczny: wszędzie dość znaczny. Cen nie tylko karnetów, ale noclegów, jedzenia...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jak były ferie w Mazowieckim, to w Alpach był jeszcze niski sezon, więc bardziej opłacało się pojechać w Alpy. Do tego cześć ludzi wybrało tropiki, też tańsze. 

Może w końcu takie Małe ciche się przejedzie na tym, że dla rodzin cenowo skipassy wychodzą tyle samo co w Szwajcarskim Zermatt

Edytowane przez Hextor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Hextor napisał:

Akurat jak były ferie w Mazowieckim, to w Alpach był jeszcze niski sezon, więc bardziej opłacało się pojechać w Alpy. Do tego cześć ludzi wybrało tropiki, też tańsze. 

Może w końcu takie Małe ciche się przejedzie na tym, że dla rodzin cenowo skipassy wychodzą tyle samo co w Szwajcarskim Zermatt

To jest jak z ceną frytek w Mielnie. Przyjechałeś = i tak kupisz. Jest grupa, która nie chce, boi się, nigdy nie pojedzie za granicę. Ale jest też grupa (duży procent), co liczy. I tę liczącą pieniądze na korzyści polscy operatorzy już tracą.

Mnie dziwią te ulgi dla dzieci = 5 zł. Nie 5 zł bilet, tylko o 5 zł tańszy od dorosłego. To kompletny brak inwestycji w przyszłego narciarza. A w takiej konfiguracji, dorosły też mniej jeździ wyciągami, bo pilnuje dzieci.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Narciarz ze Śląska napisał:

To jest jak z ceną frytek w Mielnie. Przyjechałeś = i tak kupisz. Jest grupa, która nie chce, boi się, nigdy nie pojedzie za granicę. Ale jest też grupa (duży procent), co liczy. I tę liczącą pieniądze na korzyści polscy operatorzy już tracą.

Mnie dziwią te ulgi dla dzieci = 5 zł. Nie 5 zł bilet, tylko o 5 zł tańszy od dorosłego. To kompletny brak inwestycji w przyszłego narciarza. A w takiej konfiguracji, dorosły też mniej jeździ wyciągami, bo pilnuje dzieci.

+ 150 zł/1h za instruktora (a w zasadzie 50-55 minut nauki)

Grupowe nauki przeważnie tylko w tygodniu dla pobytów feryjnych lub dłuższych. Nie ma opcji przedszkoli i szkolenia grupowego w sobotę/niedzielę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krakus81 napisał:

+ 150 zł/1h za instruktora (a w zasadzie 50-55 minut nauki)

Grupowe nauki przeważnie tylko w tygodniu dla pobytów feryjnych lub dłuższych. Nie ma opcji przedszkoli i szkolenia grupowego w sobotę/niedzielę

Siglany całe ferie organizowały zajęcia grupowe pod mniej więcej tym hasłem (z głowy):
- Przywieź rano dziecko na stok, my się nim zajmiemy i nakarmimy, odbierz po nartach odstawimy.

Ja miałem na maila ofertę nawet z... Piasta Gliwice (pracuję w Gliwicach) - przy współpracy z jakimś biurem i stokiem: przywieź dziecko na parking i pojedzie na stok, potem wróci.
 

Oferty były na 5 dni ferii (poniedziałek-piątek) śląskich - faktycznie bez sobót/niedziel.

Edytowane przez Narciarz ze Śląska
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Krakus81 napisał:

+ 150 zł/1h za instruktora (a w zasadzie 50-55 minut nauki)

Ta cena to jakieś przegięcie,byłem w listopadzie w Austrii,startowaliśmy tak koło 10 do 15.20 z przerwą obiadową czyli wychodziło 4/4.5h dziennie szkolenia plus wieczorna analiza,koszt za 6 dni 250€ czyli tysiak złotego . 
 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Victor napisał:

Ta cena to jakieś przegięcie,byłem w listopadzie w Austrii,startowaliśmy tak koło 10 do 15.20 z przerwą obiadową czyli wychodziło 4/4.5h dziennie szkolenia plus wieczorna analiza,koszt za 6 dni 250€ czyli tysiak złotego . 
 

 

Fajna cena. Gdyby mi się chciało jechać... 😀

Właśnie wróciłem że Spytkowic i 5 dni w szkółce 990pln. Szkółka 10-13 z przerwą na obiad. 

Lepiej, godzina nauki w .... Bytomiu (!!) to 170Pln !!

 

Abstrahując od tego, byłem pierwszy raz w Spytkowicach i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony całokształtem stacji. Stok codziennie przygotowywany ale temperatury robią swoje. Warunki... od 11.00 cukrowo-brejowe. Ale jest nadal jest po czym jeździć. Zero kamieni, ze dwa czy trzy przetarcia, popoludniu raczej kompletne pustki. Z minusow: codzienne zawody, naprawdę codziennie. Tak więc i część stoku wygrodzona do około 13-14 i dużo bardzo szybkiej młodzieży na stoku. W tych warunkach momentami było mało bezpiecznie.

Jedno długie zdanie o hotelu i polityce karnetów dla gości. Hotel jak na 3 gwiazdki bardzo dobry. Śpore pokoje, świetna  suszarnia oraz świetne jedzenie, do tego 50% zniżki na wszystkie karnety dla dzieci i 15% dla dorosłych na karnety powyżej 2 dni. Dodatkowo 16-20 animacje - zbawienie :) Wydaje się, że nie ma takiej drugiej oferty w Polsce.

On top od that: zaskakuje pozytywne podejście i uśmiech całego personelu. Po doświadczeniach z wielu innych miejsc w Polsce naprawdę... robi to wrażenie.

Tak, wiem, brzmi jak laurka, reklama ;) wrócę tam w pierwszym możliwy weekend 🤩

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mysiauek napisał:

Fajna cena. Gdyby mi się chciało jechać... 😀

Właśnie wróciłem że Spytkowic i 5 dni w szkółce 990pln. Szkółka 10-13 z przerwą na obiad. 

Lepiej, godzina nauki w .... Bytomiu (!!) to 170Pln !!

 

Abstrahując od tego, byłem pierwszy raz w Spytkowicach i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony całokształtem stacji. Stok codziennie przygotowywany ale temperatury robią swoje. Warunki... od 11.00 cukrowo-brejowe. Ale jest nadal jest po czym jeździć. Zero kamieni, ze dwa czy trzy przetarcia, popoludniu raczej kompletne pustki. Z minusow: codzienne zawody, naprawdę codziennie. Tak więc i część stoku wygrodzona do około 13-14 i dużo bardzo szybkiej młodzieży na stoku. W tych warunkach momentami było mało bezpiecznie.

Jedno długie zdanie o hotelu i polityce karnetów dla gości. Hotel jak na 3 gwiazdki bardzo dobry. Śpore pokoje, świetna  suszarnia oraz świetne jedzenie, do tego 50% zniżki na wszystkie karnety dla dzieci i 15% dla dorosłych na karnety powyżej 2 dni. Dodatkowo 16-20 animacje - zbawienie :) Wydaje się, że nie ma takiej drugiej oferty w Polsce.

On top od that: zaskakuje pozytywne podejście i uśmiech całego personelu. Po doświadczeniach z wielu innych miejsc w Polsce naprawdę... robi to wrażenie.

Tak, wiem, brzmi jak laurka, reklama ;) wrócę tam w pierwszym możliwy weekend 🤩

Spytkowice to jedna z fajniejszych małych górek, moja ulubiona obok Rusin. Ale grodzenie połowy stoku pod slalom rozwala wszystko.. wtedy nie ma co jechać bo pozostała część degraduje sie z szybkością światła a w ferie przeważnie w tym wąskim gardle zaraz za przełamaniem robi sie niebezpiecznie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trochę wchodzimy innym w kieszeń. Ile z tego ma ten instruktor ? 

p.s.

Ja przygotowując do egzaminu 8-klasisty z matematyki dostaję więcej zł za 45 minut (on-line bez wychodzenia z domu).

Za przygotowanie do rozszerzeń do matury jeszcze więcej.

Robię to jednak Tylko dla dzieci znajomych, nieco hobbystycznie. Zarabiam jednak na czymś innym, to tratuję bardziej jako element higieny/treningu umysłu. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hextor napisał:

Prognozy się trochę poprawiły i od 20 powinna wrócić zima w górach. Zobaczymy czy tym razem prognoza się sprawdzi czy za parę dni będą pokazywać coś zupełnie innego. 

Gdzie Wy widzicie ten powrót zimy po 20 ? Ja widzę np w Krynicy +8....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hextor napisał:

Może w końcu takie Małe ciche się przejedzie na tym, że dla rodzin cenowo skipassy wychodzą tyle samo co w Szwajcarskim Zermatt

no ciekawa teza - musi to być jednak rodzina z wieloma dziećmi poniżej 9 roku życia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając powyższe skrobnę co się teraz dzieje w Czarnej Górze.

Parkingi pod Apartamentami CG pełne, są problemy ze znalezieniem wolnego miejsca. Czarna Perła i Biała Perła wydają się też dobrze obłożone. Za to na stoku raczej pustki, i to jest wina warunu, czytaj ciepła i deszczu.

W lokalnym spożywczaku ceny promo:

- duża bułka 2zł

- Piwo Sowie 9,99zł

- Jack Daniels 1l 200zł

- Jack Daniels 3l w kołysce 749zł

Dzisiaj miła pani sprzedając mi karnet na narty dała zniżkę 10zł ze względu na deszcz, tak więc duch w narodzie nie upada.

  • Like 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, grimson napisał:

Dzisiaj miła pani sprzedając mi karnet na narty dała zniżkę 10zł ze względu na deszcz, tak więc duch w narodzie nie upada.

Jaką strategię zakupu karnetów dla siebie i rodziny przyjełeś? Masz chyba karnet na dni kiedy chcesz, ale wykorzystać go na 2h jazdy to troszkę szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...