Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska - warunki narciarskie 22/23


Rybba7

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, MarioJ napisał:

Ale poleciałeś, chyba nie lubisz geografii.

Douczcie się Panowie, co to jest park narodowy, rezerwat ścisły, park krajobrazowy.

 

Ogólnie chodziło oto że jest jakiś przeciw ze względów prawnych/ochrony środowiska.

Edytowane przez Cappo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Keler napisał:

z tej całej dyskusji to zdanie wyłowiłem, może tu tkwi problem, bo pracownicy ON mogą być najlepsi, zarząd ON oddany sprawie, a infrastruktura nie dojeżdża i ciężko w dwa tygodnie mrozu zrobić 1m pierzynkę na trasach... a może uważasz RTS, że dojeżdża, może te zbiorniki w CG są wystarczające? pytam absolutnie bez złośliwości, aby wrócić do merytorycznej dyskusji... 

Hej.

 

Infrastruktura na CG jest w sumie nie najgorsza, ale zawsze może być lepsza, jeśli chodzi o ilość armatek, ratraków, obsługi sprzętowej.
Zbiornik wodny został pogłębiony i na chwilę obecną nie słychać, aby miały powstawać kolejne.
Osobiście bardzo bym chciał, aby na rozpoczęcie sezonu chodziły wszystkie trasy, może kiedyś tak będzie.
Pierwszy, postawiony wyciąg na CG (talerzyk) "Biba", został od góry rozebrany, na razie ostatnia podpora. Podobno Właściciel ma pod górkę z Lasami Państwowymi i "zielonymi". Bardzo szkoda, po oprócz względów historycznych, zawsze to było ułatwienie w przedostaniu się na eFkę.

Serdecznie pozdrawiam.
 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MarioJ napisał:

 

Na początku stycznia wszędzie było coraz gorzej, w Zieleńcu trasy całkowicie padły, w Czarnej Górze została trasa B ale w bardzo słabym stanie.

Natomiast Dolni Morava - padły dwie trasy, a cztery nadal były czynne i w dobrym stanie. Ricky - padła jedna trasa, dwie były czynne, w dobrym stanie. Destne też działała na dwóch trasach, ale tam musieli wozić śnieg ciężarówkami z "dolnych magazynów".

Widać ewidentnie że Czarna i Zieleniec posypali mniej sztucznego niż Czesi (w tym samym mniej więcej rejonie). Dolni Morava zbudowała latem nowy zbiornik wody.

Czarna Góra przestała inwestować w ośrodek narciarski od ostatniej zmiany krzesła na szybkie i dokupienia armatek. Budują kolejne nowe apartamenty (to jest słuszne podejście, bo klient musi gdzieś spać), ale rozwój infry narciarskiej został zatrzymany i to jest bardzo słabe. A jakie tam są potrzeby: sztuczne naśnieżanie na E i F, nowy zbiornik(i) wody, nowe trasy niebieskie i wyciąg w Białej Wodzie, może krzesło przy F. Dużo jest do zrobienia, a ośrodek stanął w miejscu.

Jak te wszystkie apartamenty się w ferie zapełniają, to klienci się po prostu duszą na dwóch długich krzesłach w Czarnej Górze. Najczęściej chodzą 2-3 trasy, a nie na sześć (piszę tylko o długich trasach).

Nie jestem fanem @MarioJ ale to jest bardzo dobre podsumowanie sytuacji.

 

6 godzin temu, sstar napisał:

Masz jakieś dane o sposobie naśnieżania w Dolnej Morawie? To co widać, to że stok jest usytuowany na zachód, do tego odsłonięty na wiatry przeważnie zachodnie, co sprzyja konsolidacji bazy, do tego leży w dość szerokiej dolinie, ot tak kilka różnic na dobry początek... lokalizacji po drugiej stronie grani tłumaczyć ci nie muszę, wiesz sam jak to wygląda choćby w Karkonoszach, np w pozornie bliskim Harrachovie i na Szrenicy. Byłbym bardziej powściągliwy w ferowaniu wyroków, chyba, że mamy jakieś dodatkowe dane... wtedy pasowałoby się nimi podzielić i na pewno bylibyśmy bardziej przekonywujący.

Dodatkowo sstar przedsawił. że Dolni Morva ma statystycznie gorsze warunki do utrzymania śniegu na stoku. Północna i północno-wschodnia wystawa stoków w CG, zacieniona dolina otoczona górami oraz duża ilość lasów to optymlane warunki do przetrwania ocieplenia.

Nie wiem jak było w tym roku i może była jakaś anomalia, ale ogólnie CG jest w lepszej sytuacji niż Dolni Morava.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RTS napisał:

Hej.

 

Infrastruktura na CG jest w sumie nie najgorsza, ale zawsze może być lepsza, jeśli chodzi o ilość armatek, ratraków, obsługi sprzętowej.
Zbiornik wodny został pogłębiony i na chwilę obecną nie słychać, aby miały powstawać kolejne.
Osobiście bardzo bym chciał, aby na rozpoczęcie sezonu chodziły wszystkie trasy, może kiedyś tak będzie.
Pierwszy, postawiony wyciąg na CG (talerzyk) "Biba", został od góry rozebrany, na razie ostatnia podpora. Podobno Właściciel ma pod górkę z Lasami Państwowymi i "zielonymi". Bardzo szkoda, po oprócz względów historycznych, zawsze to było ułatwienie w przedostaniu się na eFkę.

Serdecznie pozdrawiam.
 

W CG jest ok.7km naśnieżanych tras. Nie wiem jaka jest ich średnia szrerokość ale przyjmijmy 50m.

To daje 7000m x 50m x 1m = 350 000 m3 śniegu.

Żeby tyle wyprodukować, potrzeba ok. 150 nowoczesnych armatek pracujących non stop przez 48h z  50% maksymalnej wydajności.

Licząc, że ubity ratrakiem śnieg i lód ma około połowę wody to potrzebny jest zbiornik o pojemności 175 000 m3

Maksymalny pobór mocy 150 armatek pracujących jendocześnie to ok 3.5 MW jak doliczymy pomopy i resztę infrasturktury to znacznie więcej.

 

Jakie są realne możliwosci CG pod względem liczby armatek, pojemności zbiornika, wydajaności pomp i przesyłu energii elektrycznej?

 

Do obliczeń wykorzystałem dane armatki supersnow:

https://www.supersnow.pl/900a

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Spiochu napisał:

Nie jestem fanem @MarioJ ale to jest bardzo dobre podsumowanie sytuacji.

 

Dodatkowo sstar przedsawił. że Dolni Morva ma statystycznie gorsze warunki do utrzymania śniegu na stoku. Północna i północno-wschodnia wystawa stoków w CG, zacieniona dolina otoczona górami oraz duża ilość lasów to optymlane warunki do przetrwania ocieplenia.

Nie wiem jak było w tym roku i może była jakaś anomalia, ale ogólnie CG jest w lepszej sytuacji niż Dolni Morava.

 

 

 

 

Dobry beton nie spłynie tak szybko. Kamieńsk długo trzymał, bo wystawiony na wiatry ładnie się każdej nocy betonował. Wydaje się, ze w Dolni Morava jednak łatwiej stworzyć solidna bazę. Nawet wieczorne słońce robi robotę przed chłodniejsza nocą.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Spiochu napisał:

W CG jest ok.7km naśnieżanych tras. Nie wiem jaka jest ich średnia szrerokość ale przyjmijmy 50m.

To daje 7000m x 50m x 1m = 350 000 m3 śniegu.

Żeby tyle wyprodukować, potrzeba ok. 150 nowoczesnych armatek pracujących non stop przez 48h z  50% maksymalnej wydajności.

Licząc, że ubity ratrakiem śnieg i lód ma około połowę wody to potrzebny jest zbiornik o pojemności 175 000 m3

Maksymalny pobór mocy 150 armatek pracujących jendocześnie to ok 3.5 MW jak doliczymy pomopy i resztę infrasturktury to znacznie więcej.

 

Jakie są realne możliwosci CG pod względem liczby armatek, pojemności zbiornika, wydajaności pomp i przesyłu energii elektrycznej?

 

Do obliczeń wykorzystałem dane armatki supersnow:

https://www.supersnow.pl/900a

Po co metr śniegu? Kompresja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

matko i córko co za gorzkie żale tu na forum...raptem pare dni człowiek za granicą i już sie dziatwa wadzi o coś na co wpływu nie mamy. Brac co dają coś dodać od siebie i tyle, a zrobią co chcą jak zawsze. Pozdro z Donovale i Chopoka. Dajcie znać gdzie u nas są zacne warunki obecnie

IMG_20230124_103620.jpg

IMG_20230123_121648.jpg

IMG_20230123_121644.jpg

IMG_20230123_121846.jpg

  • Like 11
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, sstar napisał:

Dobry beton nie spłynie tak szybko. Kamieńsk długo trzymał, bo wystawiony na wiatry ładnie się każdej nocy betonował. Wydaje się, ze w Dolni Morava jednak łatwiej stworzyć solidna bazę. Nawet wieczorne słońce robi robotę przed chłodniejsza nocą.

Tylko do betonu trudniej dokleić kolejne warstwy.  Takie dywagacje proponuje jednak zostawić specjalistom od nasniezania.

Na zachodnim stoku i na otwartej przestrzeni jest po prostu statystycznie cieplej.

 

41 minut temu, sstar napisał:

Po co metr śniegu? Kompresja?

Żeby nie było takich dyskusji, jak przyjdzie ocieplenie. Biorac pod uwagę kompresję to lepiej 2m.

Byłem kiedyś w Białce w grudniu. Jak stałem obok trasy to byłem metr niżej.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Spiochu napisał:

Tylko do betonu trudniej dokleić kolejne warstwy.  Takie dywagacje proponuje jednak zostawić specjalistą od nasniezania.

Na zachodnim stoku i na otwartej przestrzeni jest po prostu statystycznie cieplej.

 

Żeby nie było takich dyskusji, jak przyjdzie ocieplenie. Biorac pod uwagę kompresję to lepiej 2m.

Byłem kiedyś w Białce w grudniu. Jak stałem obok trasy to byłem metr niżej.

To nie jest coś co tworzy się jednego dnia, dywagujesz sam, a specjalista przecież nie jesteś, to czemu innym nie pozwalasz? Nadal uważam, ze to nie statystycznie cieplej decyduje, a statystyka zamarzania i odmarzania. Jesteś inżynier powinieneś wiedzieć. Co do Bialki to masz racje. Wysoka warstwa nie raz właziłem bokiem i można spaść. Za to szacun. Nie raz mieszkałem na gorze, opodal Jankulakowskiego, czyli u jAniołów. W CzG trase A przy 30cm ratrakowali. Tak około może 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, sstar napisał:

To nie jest coś co tworzy się jednego dnia, dywagujesz sam, a specjalista przecież nie jesteś, to czemu innym nie pozwalasz? Nadal uważam, ze to nie statystycznie cieplej decyduje, a statystyka zamarzania i odmarzania. Jesteś inżynier powinieneś wiedzieć. Co do Bialki to masz racje. Wysoka warstwa nie raz właziłem bokiem i można spaść. Za to szacun. Nie raz mieszkałem na gorze, opodal Jankulakowskiego, czyli u jAniołów. W CzG trase A przy 30cm ratrakowali. Tak około może 40cm.

Warunki ogólne w CG są lepsze. Jak jest zimniej to szybciej będzie można rozpocząć śnieżenie i będą mniejsze straty pokrywy przy ociepleniu. W naturalnych warunkach, śnieg najdłużej utrzymuje się w zacienionych żlebach lub w lesie o pólnocnej wystawie.

Na szczegółach prcesu sniezenia się nie znamy. Tobie się coś wydaje, podałem Ci przykładową kontrę, która jest równie prawdopodobna, ale dyskusja na ten temat nie ma sensu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Spiochu napisał:

Warunki ogólne w CG są lepsze. Jak jest zimniej to szybciej będzie można rozpocząć śnieżenie i będą mniejsze straty pokrywy przy ociepleniu. W naturalnych warunkach, śnieg najdłużej utrzymuje się w zacienionych żlebach lub w lesie o pólnocnej wystawie.

Na szczegółach prcesu sniezenia się nie znamy. Tobie się coś wydaje, podałem Ci przykładową kontrę, która jest równie prawdopodobna, ale dyskusja na ten temat nie ma sensu. 

 

Pewno masz racje. Rozmowa ślepych o kolorach. Ale o różnicy w pokrywie śnieżnej po różnych stronach grani pewno masz pojęcie? Podawałem przykład Harrachov vs Szrenica.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RTS napisał:

Pierwszy, postawiony wyciąg na CG (talerzyk) "Biba", został od góry rozebrany, na razie ostatnia podpora. Podobno Właściciel ma pod górkę z Lasami Państwowymi i "zielonymi". Bardzo szkoda, po oprócz względów historycznych, zawsze to było ułatwienie w przedostaniu się na eFkę.

I to jest kolejny problem wrocławskiego właściciela CG. Nie potrafi się dogadać z lokalnymi leśniczymi. Trzeba iść z nimi na wódkę, po dobroci, z prośbą na kolanach, a nie z pozycji partnera. Leśniczy jest w lesie Bogiem i trzeba to rozumieć. Facet od singletracków jakoś się z nimi dogadał i na tym samym terenie zrobił dziesiątki kilometrów tras.

CAŁY ośrodek CG leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, do jakiegokolwiek rezerwatu jest jeszcze kawałek (Jaskinia Niedźwiedzia i okolice). Jak mogli postawić wyciągi i armatki na trasie A i C, to tam samo można na F. Ale pewnie coś teraz nie pyka w dogadaniu się.

Wiadomo że burmistrz Stronia jest pro-rozwojowy i traktuje swój teren jak "ziemię poddaną". Przykładowo budowa wieży na terenie rezerwatu, wjeżdżanie ciężkim sprzętem na szczyt (też po rezerwacie ścisłym) zamiast heli. Plany budowy gondoli na Śnieżnik, kolejne wyciągi narciarskie etc. W takich warunkach jeśli właściciel CG ma pod górkę z leśniczym, to raczej problem jest w tym pierwszym.

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwsze nartowanie w Lądek Zdrój. Wybór miejscówki nie przypadkowy, z racji bliskości do Opola, gdzie obecnie pracuje i… stoku czynnego do godz 21. CG jest dalej i kręci tylko do 20, wiec wybór był oczywisty.

Trasa prowadziła przez Czechy, wszystko pięknie ładnie w Pepikowie, az  mając do granicy z PL jakieś 2-3 km dotarłem do szlabanu, oznajmiającego ze droga jest zamknięta. Dookoła żywego ducha, śniegu dobre 40cm, auto FWD wiec zawróciłem do PL. Tracąc na czasie dojazdu przez Złoty Stok jakieś 50min, w końcu dojechałem do stoku.

Na miejscu kameralnie. Działa kanapa 4 os przy niebieskiej trasie i kotwica przy czerwono-niebieskiej. Parkingi pustawe, ludzi niewiele. Pozytywne zaskoczenie przy kasie. Za karnet na 2.5 godz zapłaciłem z kaucja…49zl. Nie wiem, jak to jest liczone, ale cena więcej jak przystępna. 

Temp na parkingu 0,0 st C wiec wyciągam nowy nabytek- Kastle RX10 177cm. Będzie okazja zrobić testy i porównać do GS FIS Head 193cm, które zostały w bagażniku. 


Na dzień dobry rozgrzewka i… przywitanie się z @RTS

Na początek weryfikacja warunu na czerwono-niebieskiej trasie. Podkład twardy, na gorze twardo, lekkie odsypy. Środek i dół już bardziej miękko, ale dalej równo. Stok znakomicie przygotowany. Frekwencja niska, jazda na okrągło. Potem odwiedziny kanapy 4os i niebieskiej trasy. Ta tez trzyma się zacnie, równo po całej długości. Jazda tez na okrągło.

W ramach wspólnego jeżdżenia dziś były skręty długie cięte. Kastle to bardzo fajna narta, skręca o wiele lepiej jak FIS GS Head xD. Można pojechać nią szybciej w zakrętach, lubi tez dynamiczniejsza jazdę na wolniejszych obrotach.  
 

Mogę polecić Lądek Zdrój jako cenowo atrakcyjne miejsce, kameralne z niska frekwencja. Przy jeździe na okrągło można się wyjeździć. Przy stoku czynna Wypozyczalnia i bary.

Sports tracker wypluł 2 godz 23 min jazdy, total 23,07km, V max 76km/godz.

Kilka fotek z dzisiaj:

 

F5F9ED8E-9C4F-45C4-8228-70D4C69D11C8.jpeg

C880B971-B067-4AE7-A99D-57878383B77F.jpeg

E53A7E13-B34A-4412-A54E-584E2CDDF3D8.jpeg

91CF9D63-43D4-4156-92E7-61B4AD1D7539.jpeg

5BF2CFC5-5503-4630-98D2-8AE58E442A80.jpeg

C2A185B8-C434-47F7-A92A-6E488506DCB0.jpeg

  • Like 15
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, grimson napisał:

Dziś pierwsze nartowanie w Lądek Zdrój. Wybór miejscówki nie przypadkowy, z racji bliskości do Opola, gdzie obecnie pracuje i… stoku czynnego do godz 21. CG jest dalej i kręci tylko do 20, wiec wybór był oczywisty.

Trasa prowadziła przez Czechy, wszystko pięknie ładnie w Pepikowie, az  mając do granicy z PL jakieś 2-3 km dotarłem do szlabanu, oznajmiającego ze droga jest zamknięta. Dookoła żywego ducha, śniegu dobre 40cm, auto FWD wiec zawróciłem do PL. Tracąc na czasie dojazdu przez Złoty Stok jakieś 50min, w końcu dojechałem do stoku.

Na miejscu kameralnie. Działa kanapa 4 os przy niebieskiej trasie i kotwica przy czerwono-niebieskiej. Parkingi pustawe, ludzi niewiele. Pozytywne zaskoczenie przy kasie. Za karnet na 2.5 godz zapłaciłem z kaucja…49zl. Nie wiem, jak to jest liczone, ale cena więcej jak przystępna. 

Temp na parkingu 0,0 st C wiec wyciągam nowy nabytek- Kastle RX10 177cm. Będzie okazja zrobić testy i porównać do GS FIS Head 193cm, które zostały w bagażniku. 


Na dzień dobry rozgrzewka i… przywitanie się z @RTS

Na początek weryfikacja warunu na czerwono-niebieskiej trasie. Podkład twardy, na gorze twardo, lekkie odsypy. Środek i dół już bardziej miękko, ale dalej równo. Stok znakomicie przygotowany. Frekwencja niska, jazda na okrągło. Potem odwiedziny kanapy 4os i niebieskiej trasy. Ta tez trzyma się zacnie, równo po całej długości. Jazda tez na okrągło.

W ramach wspólnego jeżdżenia dziś były skręty długie cięte. Kastle to bardzo fajna narta, skręca o wiele lepiej jak FIS GS Head xD. Można pojechać nią szybciej w zakrętach, lubi tez dynamiczniejsza jazdę na wolniejszych obrotach.  
 

Mogę polecić Lądek Zdrój jako cenowo atrakcyjne miejsce, kameralne z niska frekwencja. Przy jeździe na okrągło można się wyjeździć. Przy stoku czynna Wypozyczalnia i bary.

Sports tracker wypluł 2 godz 23 min jazdy, total 23,07km, V max 76km/godz.

Kilka fotek z dzisiaj:

 

F5F9ED8E-9C4F-45C4-8228-70D4C69D11C8.jpeg

C880B971-B067-4AE7-A99D-57878383B77F.jpeg

E53A7E13-B34A-4412-A54E-584E2CDDF3D8.jpeg

91CF9D63-43D4-4156-92E7-61B4AD1D7539.jpeg

5BF2CFC5-5503-4630-98D2-8AE58E442A80.jpeg

C2A185B8-C434-47F7-A92A-6E488506DCB0.jpeg

Z Opola Jeseniki Koprivna czy Filipovice na nocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaworzyna Krynicka,środa.Idzie ku lepszemu,ale powoli.Gdy wjeżdżałęm o 7 30,chodziła większość armat,skupiają się na trasie nr 6 i pewnie niedługo uruchomią.Delikatne przetarcia na dojeździe do kolejki,ale raczej nieszkodliwe.Widoczność,wbrew zdjęciom,w miarę przywoita.Kolejek żadnych,choć na stoku gęsto,bo większość tras zamkniętych,same grupy dzieci...

IMG_20230125_084638.jpg

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 10
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lski@interia.pl napisał:

Jaworzyna Krynicka,środa.Idzie ku lepszemu,ale powoli.Gdy wjeżdżałęm o 7 30,chodziła większość armat,skupiają się na trasie nr 6 i pewnie niedługo uruchomią.Delikatne przetarcia na dojeździe do kolejki,ale raczej nieszkodliwe.Widoczność,wbrew zdjęciom,w miarę przywoita.Kolejek żadnych,choć na stoku gęsto,bo większość tras zamkniętych,same grupy dzieci...

IMG_20230125_084638.jpg

Witam 

a Jaworzyna to ośrodek który chciałem po raz pierwszy odwiedzić w tym roku😥

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, M2Bradley napisał:

Tabaszewski na Słotwinach od 22 stycznia wprowadził promocyjne karnety za 50 zł w godzinach 8-12 i 13-19.45.

Jak widać w niektórych rejonach można wyjść do klienta. Nie trzeba pleść o oddawaniu sezonówek, łaskawym właścicielu co tyle się stara czy stachanowcach z obsługi stacji 😉.

A jak z aktualnymi warunkami? Był ktoś może?

Bywa tam z tym problem, bazują w większości na śniegu naturalnym, armatki widziałem uruchomione przez jakieś 2 noce w ostatnim tygodniu, dłużej nie było warunków do śnieżenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...